Eşimle problemleriniz..

Selamlar hanımlar, biraz uzun olacak baştan söyleyeyim Sabrı olan okur ve fikir verirse çok memnun olurum, öncelikle biz eşimle 4 yıl flört döneminden sonra evlendik şuan 9 yıllık evliyiz, 2 tane erkek çocuğumuz var ve ailelerimizden iş nedeniyle uzak bir şehirde yaşıyoruz. Eşim çalışıyor ben ev hanımıyım çocukları büyütene kadar böyle olmasını tercih ettim diyebiliriz. Burda kendime göre büyük oğlumun okul çevresinden tanıştığım arkadaşlarım komşularım vs derken belli bir çevre edindik aşırı yalnızlık çekiyorum diyemem, ama aileden kimse olmadığı için oğlumu okula getir götür küçük olan 2 yaşında onunla ilgilen herşeyi onunla yapmaya çalış okulla alakalı bir durum olduğunda birakack kimsen olmaması, ne bileyim bi arkadaşınla kahve içmeye bile yalnız gidememek zaman zaman yoruyor beni henüz 30 yaşındaym ve bütün sorumluluğun bende olması nefes almam için kimsem olmamasi illaki bazen yoruyor. Gelelim eşime ilgisiz bir baba diyemem çocuklarla ilgilenir evde olduğu zaman vakit ayırır ama bana karşı hep suçlayıcı bir tavrı var yani özetlemeye çalışıyorm ama fikir vermeniz açısından detaya giriyorum kusura bakmayn. Mesela küçük oğlum telefon istiyor yetişemedigm zamanale telefin tablet veriyorum işte elinde telefon çocuk bağımlı olacak diye kızıyor büyüğü okuldan gelir hava buz gibi işte.sapka takmamissin diye kızar sürekli bir eleştirel tavır icersinde yani farkında değil ama hep suçlayıcı konuşmaları var ve beni çok yoruyor. Maddi olarak pek sıkıntımız yok gelirimiz fena değil eşime bu tarz bunaldığımi anlattığmda işte herkes çocuğu birine bırakıp geziyor mu çocuğu da al git nolmski gibi anlayışsız cevaplar veriyor buda beni daha çok üzüyor. Küçük oğlum biraz huysuz mesela geçen arkadaşıma gittim kahve içmeye uyku saatiydi uyumadı eve geldik geç uyudu haliyle çok huysuzdu kafası şişti ağlayınca hemen yine suçlama moduna girdi uyutamadigin yere niye gittin orda boş oda yokmuydu falaj saçma sapan cümlelerle geriyor zaten çocukla uğraşan benim sen niye üstüne bı destek olmayıp eleştiriyosn diyorum doğruları söylediğimde hep suçlu oluyorum sen eleştiri kabul edemeuen birisin hep mukemmelsin dememi bekliyorsun diyor. Aslında mükemmelsin demesini değil de her ufak tefek şeyde suçlamasını istemiyorum herşeye çok karisiyo çocuk bakımı vs farkında değil saldırgan bi yapısı var çözemedim ne yapacağımı şaşırıyorum bazen tabiki her günümüz böyle gecmiyor sohbet muhabbet gırgır şamata halimiz de var ama bu tarz olaylr beni çok yıprattı fikir verin Allah aşkına..
Bir gün eşinize bırakıp gezin bence. Bir baksın bakalım nasılmış bebeyle uğraşmak.

Bazı erkekler işte yorulunca evde oturan(!) kadindan hırsını cıkariyorlar bence.Oysa ki kadin oturabiliyor mu asla is bitmiyor.Sanki ben isyerinde yoruluyorum sen de evdeki görevlerini dört dörtlük yap der gibi bir tavır hoş değil erkek dediğin zaten öyle cok konuşup her seye karısmayacak

Çok çok mecbur kaldığımda bıraktım veli toplantısı vs. On kere aradı bitmedimi diye geldiğimde söylüyorum bak nasıl bunaldin demi üstelik temizlik ve yemekte yapmadın diyorum gülüp evet zor diyor ama hopp başka bi olayda hemen unutup yine aynı tavir
Unutmasina izin vermeyin,demek ki sizinki bir kerede anlayanlardan değil Çocuğu bırakma işini sık sık yapın.Birakin söylensin.Anlayana kadar devam edin başka çözümü yok .

Üç örnek vermişsiniz üçünde de adam haklı

Benim ailem eşimin ailesi arkadaş eş dost çevremiz aynı şehirde yaşıyoruz, oğlum 9 yaşında, doğduğu andan itibaren ben yada babasından başka kimse ilgilenmedi, evimizle de kimse ilgilenmedi işimizle de kimse ilgilenmedi, bu öyle yapılması imkansız zor bir şey değil
Ben bebeğimin uyku saatlerinde kimsenin evine gitmedim mesela önceliğim çocuğumdu kendi keyfim için onu uykusuz bırakmadım huzursuz etmedim hiç
İki yaşında bebeğin elinde tabletin telefonun ne işi var, işiniz gücünüz bebeğin gelişiminden sağlığından daha mı önemli, aksasın yetişmesin ne olur
Sürekli uyarıyorum okuldan çıkarken bereni tak diye, benim oğlum asla üşümeyen bir çocuk ama hasta oluyor içim gidiyor, bugün yine beresi cebinde geldi eve ben de azarladım
Tarzı yanlış olabilir onu da bugün öğrenmemişsinizdir herhalde, adamdan iki çocuk yaptığınıza göre çok da mühim değil sizin için
Bravo size , mükemmel anne ödülünu almaya hak kazandınız. Konudan gram birşey anlamamışsiniz.

Paylaşmaz olrmuyum sürekli dile getiriyorum oda savunuyor kendisini benim eleştiri kabul edemediğimi söylüyor ama her konuda eleştirel mesela hergun yaptığım yemeği bayılarak yer çok demez ama beğenmediği bı gün on kere söyler hiç olmamış bu diye üstüme gelir sürekli. Evde yoğurt yapıyorum mesela geçen süt almayı unuttum sütçüden haftalık geliyor bu arada yoegurt bitti iki gün falan beklemek zorunda kaldık dünyanın sonu gelmiş gibi tartışıyoruz işte çocuk yoğurt yiyemedi iki gün bu evde yoğurt eksik olmayacak falan filan ya her hafta unutuyomusum gibi uzatıp durma diyorum işte bunları sen takip edeceksin falan filan ses tonu konuşma tarzı yani anlatamam iğneleyicilgini
Koç burcu mu bu

Eşinizi en iyi siz tanırsınız hangi üsluptan anlıyorsa sizde bıkmadan usanmadan kendinizi savunacaksınız.Bilşmiyorsanız da deneme yanılma yöntemiyle keşfedeceksiniz. Çünkü yetmez bugün onu eleştirir yarın başka bir şeyi derken çocuklar büyüdüğünde en ufak yanlışlarında bunu sen böyle yaptın der çıkar işin içinden. Siz evdesiniz ve tek öncelikli işiniz çocuklar elbette ki sorumluluğun fazlası sizde. bu normal. Fakat eşiniz geldiğinde çocukları babalarına yçnlendirin. Eşim aynı sizin eşinize benzer yapıda sayılır ama ben en başında bunu sorumluluk vererek aştım.Eşim eve geldiği an 1 saat evden çıksam farketmezler. Dün akşam çay aldım oturdum eşim bana niye getirmedin dedi sizin oyun saatiniz bitmedi çay alırsan oyun oynamazsın dedim. :KK53: Ben ailemle aynı şehir de yaşıyorum annem çocuklarıma çok iyi bakar ama hatırladığım 8 yılda sadece 2 kere bırakıp bir yere gittim. oğlum 2 yaşındayken eşim işten saat 6 buçuk da bile çıkamadı ve ben dişçiye gidip kanal tedavisi yaptırdım.Danışmada ki bayandan rica ettim kapıdan çıkıp gitmesin yeter dedim. kızımla kadın doğuma girdim doktor dışarıda kalsın dedi kimse yok dışarıda bırakacağım dedim oturdu sandalye de bekledi. Diyeceğim o ki yalnız değilsin. Artık maaile birarada yaşamıyoruz. aynı şehir de bile olsan olmuyor işte bazen. Bu zamanlar geçici etrafıma bakıyorum küçücük bebeklerle çocuğunu okuldan almaya gelen bir sürü anne var.Kabullenelim, geliştirelimm :KK5:

Tabiki herkes ailesiyle yaşamıyor ama bende bu sıkıntımı dile getirip ona benimde bunalabildigimi anlatmaya çalışıyorum çünkü o arkadaşlarıyla dışarı çıkıp stres atıp vakit geçirebilyor ve çocuklar nolcak diye bi stresi yok ben kendi hiç bir lüksüm olmadığını anlamasını ve hala buna rağmen ufak tefei şeyler için beni darlamamasi gerektiğini anlatmaya çalışıyorum
Bir ay önce arkadaşlarıyle pikniğe gidecekti dedim ki çocukları da götür. Nasıl rahat edeyim dedi açık alan oynarlar sadece gözün üstlerinde olsun dedim. o bile birşey diyor. Bak dedim benim altımda araba olsa ve pikniğe gitsem çocuklarımı da alırım iş için olsun olmasın böyle düşününce sana haksızlık yaptığımı düşünmüyorum dedim. Aldı götürdü ama tabi surat bir değişiyor. Geçen hafta taze barbunya yemeği yaptım ve çok severim bence tadı enfesto güzel bir zeytinyağlıydı eşim pek sevmez ama bu da yemek mi ya dedi o güzelim yemeğe. Dedim olabilir kötü gelmiş olabilir ama böyle söyleyemezsin nereye gidersen git annene bile dedim böyle diyemezsin.- e en yakınıma da söyleyemeceksem dedi. Asıl en yakınına söylemeyeceksin dedim en yakınının ağzına mıç ama dışarıya deme tam tersinden asıl en yakınınındakine özenli olacaksın dedim. Biraz daha devam edersen haksız savunmana, kalkar giderim içeri ağız tadıyla bir çay içirmedin dedim özür diledi. Bizim yoğurt olaylarımız da var sizdeki gibi ama senaryo aynı girmiyorum oraya:rolleyes: Bunlar örneklemeler kardeşim inşallah siz de birşeyleri geliştirirsiniz.

2 yaşına gelene dek bir anne babaya çocuğu bırakıp keyfi olarak nasıl dışarıya çıkmaz bilemiyorum. Bu bana korkutucu geliyor kadın için. Bunu yapmaya yapmaya alışıyor eşler. Bu saatten sonra em azından 10 günde 2 haftada 1 mutlaka ama mutlaka çocukları bırakıp kendinize zaman ayırın. Ben 4 aylık bebeğimi bile babasına bıraktım geçen gün. Buna alıştırın öncelikle.
Diğer meseleler maalesef üslupla alakalı. Aile danışmanı tavsiye ederim. Biz söyledikçe alışıyorlar aynı şeylere. Farklı biri söyleyince daha etkili.
Mesela küçük oğlum telefon istiyor yetişemedigm zamanale telefin tablet veriyorum

Birde yetişemeyip tablet telefon verdiğimiz mesele ne? Yani neye yetişemiyorsunuz? Ev işi vs mi?

Çok güzel bir kk atasözü vardır; bir cinnet her sorunu çözer... Evde yaptığınız ne varsa çocuklarınıza bakmak haricinde yapmayı bırakın, yoğurt mu yapiyosunuz yapmayın, yemek mi yapiyosunuz yapmayın. Söylendiğinde hiiic tartışmayın, "yaptığımda da çocuk gibi azar istiyorum yapmadığımda da, bundan sonra yapmıyorum, işine gelirse deyin" geçin kosenize oturun. Sizi neyle sucluyosa "ayyynen öyleyim, öyle olmayan bi kadınla evlenseydin" deyin, hiç moralinizi bozmayın dizinizi filminizi izlemeye devam edin. Bu adam resmen sizin kocanız değil patronunuz olmuş, siz de mavi yaka işçi gibi çalışıp duruyosunuz. Sert bir duruş sergilemeniz gerek

Ben eşinize hak verdim. Bırakacak kimse yoksa sürekli söylenmenin anlamı ne? Adam çocuğu da işe götürsün isterseniz siz rahat gezin diye?! Kusura bakmayın valla hiç anlamıyorum sizin gibileri. Uyku konusunda da haklı. Çocuk yaptıysanız her şeyi düşünmüş olmanız lazım. Uyku saatinde evde uykuya ihtiyacı var o çocuğun, iki dedikodunuz eksik kalsın. Ay ben bunaldım ve adamı haklı buluyorum.

Çok güzel bir kk atasözü vardır; bir cinnet her sorunu çözer... Evde yaptığınız ne varsa çocuklarınıza bakmak haricinde yapmayı bırakın, yoğurt mu yapiyosunuz yapmayın, yemek mi yapiyosunuz yapmayın. Söylendiğinde hiiic tartışmayın, "yaptığımda da çocuk gibi azar istiyorum yapmadığımda da, bundan sonra yapmıyorum, işine gelirse deyin" geçin kosenize oturun. Sizi neyle sucluyosa "ayyynen öyleyim, öyle olmayan bi kadınla evlenseydin" deyin, hiç moralinizi bozmayın dizinizi filminizi izlemeye devam edin. Bu adam resmen sizin kocanız değil patronunuz olmuş, siz de mavi yaka işçi gibi çalışıp duruyosunuz. Sert bir duruş sergilemeniz gerek
Kesinlikle denycem bnu teşekkür ederim

Ben eşinize hak verdim. Bırakacak kimse yoksa sürekli söylenmenin anlamı ne? Adam çocuğu da işe götürsün isterseniz siz rahat gezin diye?! Kusura bakmayın valla hiç anlamıyorum sizin gibileri. Uyku konusunda da haklı. Çocuk yaptıysanız her şeyi düşünmüş olmanız lazım. Uyku saatinde evde uykuya ihtiyacı var o çocuğun, iki dedikodunuz eksik kalsın. Ay ben bunaldım ve adamı haklı buluyorum.
Sürekli söylendiğimi de nerden çıkardınız ki sürekli söylenen eşim? Yani ben bırakacak kimse yok sürekli çocukla ev işiyle her şeyle zaten uğraşıyorum ve bundan şikayetçi değilim buna rağmen mükemmeliyetçi olmasından ufacık şeyler için büyük sert eleştiriler yapmasından bahsediyorum. Ayrıca dedikodu yaptığım kanısına nasıl varabildnz arkadaşımla kahve içtik dedim sadece, normalde gittiğim ev ortamında uyutabiliyoken o gün uyumadı istisna bi durum her gün alıp çocuğu geziyorum uyursa uyur uyumazsa bişey olmaz diyen biri de değilim biri sekiz biri iki yaşında iki çocuğum var ve sekiz senedir tek başıma hiç biyere gidemiyorum gtmediğim halde beğeni takdir görmüyorum anlatmak istediğim bu takdir beklemiyorum ama eleştiri alıyorum üzerine...

Allah yardımcınız olsun. Bu ne böyle cidden kaynana gibi her şeye bir eleştiri,dırdır. Eksiklerin olabilir insanız neticede çok normal ama bunları bu şekilde mi dile getirmeli yani? Ya da madem eksiklikler olduğunu fark ediyor neden sürekli eleştirmek yerine işe yaramayı seçmiyor? Bir şeylerin ucundan tutmuyor mesela?

Nasıl sabredip susuyorsunuz helal olsun valla. Peygamber sabrı varmış sizde. Ben bu kadar sakin kalamam.

Yoğurt meselesi aşırı saçma iki gün yemediyse ne olmuş yani güya mükemmeliyetci baba mi oluyor şimdi pehh !
Bu kadar mükemmel babaysa millleti eleştirmeye bayılıyorsa kendisi neden saatlerce bakamıyor o zaman çocuğuna ?
Bence sizde onun babaligini elestirin ve çocukların babalarıyla geçirdiği zamanın önemini kıymetini gösteren çalışmadır makaledir sunun önüne.
Ve size ev hanimisin çalışmıyorsun gibi bir muamale yapmasına izin vermeyin.
Temizlik ve yemek ücretlerini en asgari düzeyden bile hesaplasak dünyanın parası ediyor.
Ev içi emeginizi değersiz görünmez kilamaz hiç kimse.

Ben eşinize gezme konusunda hak verdim. Yoğurt konusunda sizi haklı buldum. Çocuğun uyku saatinde kahve içmeye gitmek benim düşünceme göre bencillik. Ben kendim için çocuğumu uykusundan etmezdim herkesin kendi fikri tabii. Yoğurt konusunda da bir iki gün hazır alırdı bu kadar önemsiyor ise. Size yardımcı olan bir eş profili de göremedim. İkinci çocuğu yapmadan önce ilk çocuktan biliyor olmanız lazım eşiniz yardımcı olan bir eş ve baba değil bu iş size kalacak bazı keyiflerden geri kalacaksınız buna dair tecrübeniz de mevcut keşke bunu göz önüne almış olsaydınız diye düşünüyorum. Ama olmuş ile ölmüşe çare yok. Böyle eleştiren bazısında haklı bazısında haksız olan eşinize göre tavır almalısınız. 9 yıllık evlilikte eşinizi artık çözmüş olmalısınız. Topu ona atmanın yolunu da bulmuşsunuzdur. Ona göre davranıp ona göre uygun cümleler kurmanız lazım bu adamla evli kalmak istiyorsanız.

Üç örnek vermişsiniz üçünde de adam haklı

Benim ailem eşimin ailesi arkadaş eş dost çevremiz aynı şehirde yaşıyoruz, oğlum 9 yaşında, doğduğu andan itibaren ben yada babasından başka kimse ilgilenmedi, evimizle de kimse ilgilenmedi işimizle de kimse ilgilenmedi, bu öyle yapılması imkansız zor bir şey değil
Ben bebeğimin uyku saatlerinde kimsenin evine gitmedim mesela önceliğim çocuğumdu kendi keyfim için onu uykusuz bırakmadım huzursuz etmedim hiç
İki yaşında bebeğin elinde tabletin telefonun ne işi var, işiniz gücünüz bebeğin gelişiminden sağlığından daha mı önemli, aksasın yetişmesin ne olur
Sürekli uyarıyorum okuldan çıkarken bereni tak diye, benim oğlum asla üşümeyen bir çocuk ama hasta oluyor içim gidiyor, bugün yine beresi cebinde geldi eve ben de azarladım
Tarzı yanlış olabilir onu da bugün öğrenmemişsinizdir herhalde, adamdan iki çocuk yaptığınıza göre çok da mühim değil sizin için
Mükemmelsiniz.

Herkes mükemmel anne. Bu nedir ya, erkekleri kadınlar bu hale getirmiş şimdi anladım. Evde hiyerarşi yok, bu kadın sürekli işlerinde kusur bulunacak, eleştirilecek memur değil. Böyle adamlar kadını gömer yaşamaya devam eder. İzin vermeyin buna, siz haddini bildirirseniz bir yapar iki yapar üçüncü de bırakır konu sahibi. Bırakmak zorunda. Höst deyin. Yoğurt bittiyse gidip süt alsın mayalasın. Tek yaptıkları işe gidip eve oara getirmek sanıyorlar. Adam bir veli toplantısı süresince bile çocuğuna bakmaktan aciz, nesi haklı bu adamın. Adamdan çok yorumlara sinirlendim. İçinizr atmayın, cevabını verin. Arada bırakıp kahve içneye de gidinç. 2 saat deyin mesela, o saat süresince telefonunu açmayın, bu kadar net olun. Robot değilsiniz. Çocuğumu şöyle büyüttüm böyle büyüttüm diyen kadınların da genelde arkalarını toplayan, destek olan birileri vardır muhakkak. Madalya onlara gelsin siz akıl sağlığınızı koruyun

X