Eşimle problemleriniz..

9 yaşında bir oğlum var demişsiniz ordan öyle anlamış olamaz mıyım? Ayrıca her günümüz böyle demedim bu tür olaular karşısında nasıl yaklaşmak gerekiyor diye fikir sordum yardımcı olacak bir fikriniz yoksa eleştirmek size düşmez biz söyleyiz ben böyle anneyim demek için aşağı çekmek için yorum yazmanıza gerek yok yani önerin tavsiyen yoksa eleştiriye de ihtiyacım yok sağol.. sizin de sayfalarca anlatmaniza gerek yok ben sizi çok iyi anladım 😂
Neden kompleks yapıyorsunuz, ben sizin düşmanınız değilim, bir an durup düşünseniz bu kadın ne diyor diye bir yerinizden birşey mi eksilecek? Kendimden hayatımdan örnek verdim örnek, bu kadar kompleksli olup aşağılandığınızı filan düşünmenize inanamıyorum. Ben sizi neden aşağı çekmeye çalışayım adınızı bile bilmediğim bir kadınsınız, ne elde edecem aşağı çeksem? Açık bir platformda konu açtıysanız tavsiye de gelir methiye de gelir eleştiri de gelir bunu yönetemezsiniz. Keşke anlamış olsaydınız, kendi hayatınızı evlatlarınızın hayatını harcamazdınız

Kadina akil vermemissiniz, kendinizi esinizle olan iliskinizi ovmussunuz en irite oldugum insan tipi.
Diger yorumlarinizda gozume carpti her firsatta anneliginizi ovmeye caliisyorsunuz sanirim cok ihtiyaciniz var sosyal yasantinizda oveniniz yok mu ?
Yaw olması gereken gibi bir ilişkimiz var eşimle, olması gereken gibi bir anneyim, övgü nerede
Kız istemeye giden baba oğlumun kumarı yok serseriliği yok karı-kız ayağı yok derse bu övgü mü oluyor size göre?olması gereken bu değil mi zaten? Çocuğa anlatır gibi anlattırıyorsunuz ama yine anlamıyorsunuz ya
İrite olduğunuz insanla niye yazışıyorsunuz?
Var, çok takdir edenim var, başka merak ettiğiniz bir şey var mı?

Selamlar hanımlar, biraz uzun olacak baştan söyleyeyim Sabrı olan okur ve fikir verirse çok memnun olurum, öncelikle biz eşimle 4 yıl flört döneminden sonra evlendik şuan 9 yıllık evliyiz, 2 tane erkek çocuğumuz var ve ailelerimizden iş nedeniyle uzak bir şehirde yaşıyoruz. Eşim çalışıyor ben ev hanımıyım çocukları büyütene kadar böyle olmasını tercih ettim diyebiliriz. Burda kendime göre büyük oğlumun okul çevresinden tanıştığım arkadaşlarım komşularım vs derken belli bir çevre edindik aşırı yalnızlık çekiyorum diyemem, ama aileden kimse olmadığı için oğlumu okula getir götür küçük olan 2 yaşında onunla ilgilen herşeyi onunla yapmaya çalış okulla alakalı bir durum olduğunda birakack kimsen olmaması, ne bileyim bi arkadaşınla kahve içmeye bile yalnız gidememek zaman zaman yoruyor beni henüz 30 yaşındaym ve bütün sorumluluğun bende olması nefes almam için kimsem olmamasi illaki bazen yoruyor. Gelelim eşime ilgisiz bir baba diyemem çocuklarla ilgilenir evde olduğu zaman vakit ayırır ama bana karşı hep suçlayıcı bir tavrı var yani özetlemeye çalışıyorm ama fikir vermeniz açısından detaya giriyorum kusura bakmayn. Mesela küçük oğlum telefon istiyor yetişemedigm zamanale telefin tablet veriyorum işte elinde telefon çocuk bağımlı olacak diye kızıyor büyüğü okuldan gelir hava buz gibi işte.sapka takmamissin diye kızar sürekli bir eleştirel tavır icersinde yani farkında değil ama hep suçlayıcı konuşmaları var ve beni çok yoruyor. Maddi olarak pek sıkıntımız yok gelirimiz fena değil eşime bu tarz bunaldığımi anlattığmda işte herkes çocuğu birine bırakıp geziyor mu çocuğu da al git nolmski gibi anlayışsız cevaplar veriyor buda beni daha çok üzüyor. Küçük oğlum biraz huysuz mesela geçen arkadaşıma gittim kahve içmeye uyku saatiydi uyumadı eve geldik geç uyudu haliyle çok huysuzdu kafası şişti ağlayınca hemen yine suçlama moduna girdi uyutamadigin yere niye gittin orda boş oda yokmuydu falaj saçma sapan cümlelerle geriyor zaten çocukla uğraşan benim sen niye üstüne bı destek olmayıp eleştiriyosn diyorum doğruları söylediğimde hep suçlu oluyorum sen eleştiri kabul edemeuen birisin hep mukemmelsin dememi bekliyorsun diyor. Aslında mükemmelsin demesini değil de her ufak tefek şeyde suçlamasını istemiyorum herşeye çok karisiyo çocuk bakımı vs farkında değil saldırgan bi yapısı var çözemedim ne yapacağımı şaşırıyorum bazen tabiki her günümüz böyle gecmiyor sohbet muhabbet gırgır şamata halimiz de var ama bu tarz olaylr beni çok yıprattı fikir verin Allah aşkına..
Eşiniz mukemmelliyetci gibi geldi bana. Herşeye yetismenizi ve asla şikayet etmenizi istemiyor. Konusmayi deneyin size çocuk bakımında akıl vermek yerine yardım etmeyi denesin

Kendimi gördüm de bir an ordan anladım 😂 maalesef bu sizinle alakalı bir durum değil eşinizin mukemmelliyetciligi onu buna zorluyor 😅 ben de eşimi çok elestiririm bu onun her şeyi kotu yaptığı anlamına gelmiyor bizler için 😂 yani elestiriyi her sey daha da iyi olsun mantığıyla yapiyoruz istemsizce 😬 ben bazen farkediyorum tutmaya çalışıyorum kendimi ama bunu bir erkeğin farketmesi daha zor maalesef

Neden kompleks yapıyorsunuz, ben sizin düşmanınız değilim, bir an durup düşünseniz bu kadın ne diyor diye bir yerinizden birşey mi eksilecek? Kendimden hayatımdan örnek verdim örnek, bu kadar kompleksli olup aşağılandığınızı filan düşünmenize inanamıyorum. Ben sizi neden aşağı çekmeye çalışayım adınızı bile bilmediğim bir kadınsınız, ne elde edecem aşağı çeksem? Açık bir platformda konu açtıysanız tavsiye de gelir methiye de gelir eleştiri de gelir bunu yönetemezsiniz. Keşke anlamış olsaydınız, kendi hayatınızı evlatlarınızın hayatını harcamazdınız

Aynı empatiyi siz kurmayı denediniz mi? Bu kadın ne anlatıyor ne yaşıyor? Biseyi eksik yaptığınız hiç olmadı mı veya yorgun hissettiğiniz ve destek görmek istediğinizde görmeyip üzerine eleştiri aldığınız? Çocuklarımı harcadığım kanısına nerden vardınız çok şükür çok sağlıklı her anlamda doyuma ulaşmış iki çocuk annesiyim farkındaysanız eşimle olan problemim farklı benim çocuk konusundan örnek verdim yemek konusundn örnek verdim her konuda eleştirel bir kişi ve bazen başa cikamadigmi anlatmak istedim asla çocuk yapılmayacak kadar kötü birisi de demedim çok eleştirren biri olduğu için beni yordugndan bahsettim, bu durumun çocukların acınası bir ortamda büyüdüğüne kadar vardiracak yorumlar yapmışsınız ne haddinze hanımefendi? Dövüyor kumar oynuyor alkolik ama iki çocuk yaptım da demedim? Oğlumun öğretmeni dhaa geçen hafta teşekkür etmek için aradı ilk defa bir veliyi çocuğunu böyle yetiştirdiği icinn teşekkür etmeye arıyorum çok donanımlı çok terbiyeli dedi duymak istediğiniz bunlarsa çok şükür bende kötü anne değilim yoğurt yapmayı unutmuş olmam, bugün yemeği güzel yapamamış olmam bı arkadaisma kahve içmeye gittim de orda uyutamadim kocam da çok eleştirdi dememden bambaşka sonuçlar çıkarmissiniz??

Aynı empatiyi siz kurmayı denediniz mi? Bu kadın ne anlatıyor ne yaşıyor? Biseyi eksik yaptığınız hiç olmadı mı veya yorgun hissettiğiniz ve destek görmek istediğinizde görmeyip üzerine eleştiri aldığınız? Çocuklarımı harcadığım kanısına nerden vardınız çok şükür çok sağlıklı her anlamda doyuma ulaşmış iki çocuk annesiyim farkındaysanız eşimle olan problemim farklı benim çocuk konusundan örnek verdim yemek konusundn örnek verdim her konuda eleştirel bir kişi ve bazen başa cikamadigmi anlatmak istedim asla çocuk yapılmayacak kadar kötü birisi de demedim çok eleştirren biri olduğu için beni yordugndan bahsettim, bu durumun çocukların acınası bir ortamda büyüdüğüne kadar vardiracak yorumlar yapmışsınız ne haddinze hanımefendi? Dövüyor kumar oynuyor alkolik ama iki çocuk yaptım da demedim? Oğlumun öğretmeni dhaa geçen hafta teşekkür etmek için aradı ilk defa bir veliyi çocuğunu böyle yetiştirdiği icinn teşekkür etmeye arıyorum çok donanımlı çok terbiyeli dedi duymak istediğiniz bunlarsa çok şükür bende kötü anne değilim yoğurt yapmayı unutmuş olmam, bugün yemeği güzelasıl yapamamış olmam bı arkadaisma kahve içmeye gittim de orda uyutamadim kocam da çok eleştirdi dememden bambaşka sonuçlar çıkarmissiniz??
Ooooy oy anlamayacağınıza emin oldum ben son bir kez yazayım yatıyorum daha uğraşamayacam
Bu adam bugün mü böyle oldu? İkinci çocuk 2 yaşına gelince mi tanıştınız kocanızla?
Kötü koca kötü baba kötü ortam olması için adamın dövmesi kumar oynaması alkolik olması mı gerekiyor size göre? Çocukların annesini aşağılaması, hizmetçi muamelesi yapması, bağırması, sürekli eleştirmesi, insan yerine koymaması, saygı duymaması çocuklar için yeterince kötü bir aile ortamı değil mi? Daha fazlası mı gerekiyor hayatlarının harcanması için? Bu örnekle mi büyüyecek bu çocuklar? Çocuklarınızın gözünde nasıl bir insan olacaksınız büyüdüklerinde? Onlar eşlerinden ne bekleyecek eşlerine nasıl davranacak sizi ve kocanızı örnek alıp? Bu kaos ortamında huzursuzluktan ne kadar koruyabileceksiniz onları? Akılları ermeyecek mi sanıyorsunuz? Mutsuz huzursuz olmayacaklar mı sanıyorsunuz?
Size kötü annesin diyen ben değilim kocanız
Çocuklarınıza asla terbiyesiz demedim bana neden öğretmenin söylediklerini anlatıyorsunuzki benim için her çocuk mükemmeldir kusur onları yanlış yetiştirenlerdedir

Suclayan bir mesaj okudum cok sacma geldi hicbir anne surekli cocuk odakli yasamak zorunda degil tabiki gezecek kafa dagitacaksiniz kimse surekli cocukla birlikte akrivite yapmak istemez cozume gelirsek bu yollardan gectim elestirinin beni yetersiz hissettirdigini iyice esime anlattim anlamasini sagladim ve bana yaptigi seyin aynisini ona yaptim bol bol cocuklari ona birakip cocuk bakmanin zorlugunu anlamasini sagladim sizede tavsiyem bunlari yapin biz sorunumuzu cozduk cok sukur o elestirmeyince benim cocuklara olan davranisim bile duzeldi

Ben yalnızca olması gereken gibi davranan bir anneyim, bu mükemmellikse evet öyleyim
Bir can dünyaya getireceksen en doğru koşullarda getireceksin bana göre, insan muamelesi görmediğin evliliğe doğurmayacaksın mesela. Dünyaya bir can getirdiysen önceliğin o olacak, onun gelişimi ve sağlığı için maksimum çaba sarfedeceksin. Bunları bilmeye çok ihtiyacınız olduğu aşikar zaten

Çok iddialısınız.. Ama unutmayın, Allah insanı iddiasından vurur☺️

Çok iddialısınız.. Ama unutmayın, Allah insanı iddiasından vurur☺️
Allah insanı vurmaz
Vursa vursa kendi akılsızlığı basiretsizliği vurur
Doğru insanla yuvamı kurdum, doğru insanla evlat sahibi oldum, doğru şekilde evladımızı yetiştiriyoruz. İddialarımın hepsini gerçekleştirdim ben zaten. Bir gün birimiz yanlışa düşersek yada evladımıza zararlı birer ebeveyn haline gelirsek yollarımızı ayırırız zaten. Zamanda geri gidip bir daha aynı süreci yaşayacak halim yok dimi?
Birinin yanlış yapmasını mutsuz olmasını çoluk çocuğunu mutsuz etmesini dilemek nasıl birşey? Yani bana göre insanca değil de anlayamıyorum o yüzden

Allah insanı vurmaz
Vursa vursa kendi akılsızlığı basiretsizliği vurur
Doğru insanla yuvamı kurdum, doğru insanla evlat sahibi oldum, doğru şekilde evladımızı yetiştiriyoruz. İddialarımın hepsini gerçekleştirdim ben zaten. Bir gün birimiz yanlışa düşersek yada evladımıza zararlı birer ebeveyn haline gelirsek yollarımızı ayırırız zaten. Zamanda geri gidip bir daha aynı süreci yaşayacak halim yok dimi?
Birinin yanlış yapmasını mutsuz olmasını çoluk çocuğunu mutsuz etmesini dilemek nasıl birşey? Yani bana göre insanca değil de anlayamıyorum o yüzden

Biz neler gördük, görüyoruz.. En olmaz denılenler olabılıyor bu hayatta.. Olmaz dersin olur, düşmem dersin düşersin.. Hayatta ne olcagı hiç belli olmaz.. Umarım bu kendınden eminliğinizi ölene kadar sürdürürsünüz.. Ayrıca size kötülük dilediğimi düşünmüyorum, sadece iddialı oldugunuzu söyledim, bunda kötü bir niyet yok.. Umarım bundan sonra da güllük gülistanlık olur hayatınız☺️👍

Biz neler gördük, görüyoruz.. En olmaz denılenler olabılıyor bu hayatta.. Olmaz dersin olur, düşmem dersin düşersin.. Hayatta ne olcagı hiç belli olmaz.. Umarım bu kendınden eminliğinizi ölene kadar sürdürürsünüz.. Ayrıca size kötülük dilediğimi düşünmüyorum, sadece iddialı oldugunuzu söyledim, bunda kötü bir niyet yok.. Umarım bundan sonra da güllük gülistanlık olur hayatınız☺️👍
Hanımefendi siz ne anlatıyorsunuz?
İddialı olduğumu söylediğiniz durumu ben yaşadım bitti zaten. Zamanda yolculuk yapıp sıfırdan aynı süreci mi yaşayacam? Ben düşmem demedim ki. Söylemediğim yada mümkün olmayan şeyler üstüne yazıyorsunuz nasıl bir sonuç elde edeceksiniz acaba? Siz kendinizden emin değil misiniz? Kendini tanımak bilmek emin olmak bir hayat görüşüne yaşam ve karar tarzına sahip olmak kötü ya da imkansız birşey mi? Doğru tercihler yapan doğru adımlar atan mutlu insanlar hiç görmediniz mi tanımadınız mı? Dürüstlük çok güzel şeydir, içinde cesareti de barındırır ve bence zeka göstergesidir, neyi ne amaçla söylediğinizin gayet farkındayım lafı çevirmeye hiç gerek yok. İyi yada kötü dileklerinizin bende bir karşılığı da yok zira. Mutluluğu neye bağlarsan orda bulursun, sorunlar dertler elbette olur, hayatta aşılamayacak tek şey ölümdür. Allah ölüm acısı vermesin diğer herşey hallolur. Sizin hayatınız benimkinden de iyi olsun İnşallah

Selamlar hanımlar, biraz uzun olacak baştan söyleyeyim Sabrı olan okur ve fikir verirse çok memnun olurum, öncelikle biz eşimle 4 yıl flört döneminden sonra evlendik şuan 9 yıllık evliyiz, 2 tane erkek çocuğumuz var ve ailelerimizden iş nedeniyle uzak bir şehirde yaşıyoruz. Eşim çalışıyor ben ev hanımıyım çocukları büyütene kadar böyle olmasını tercih ettim diyebiliriz. Burda kendime göre büyük oğlumun okul çevresinden tanıştığım arkadaşlarım komşularım vs derken belli bir çevre edindik aşırı yalnızlık çekiyorum diyemem, ama aileden kimse olmadığı için oğlumu okula getir götür küçük olan 2 yaşında onunla ilgilen herşeyi onunla yapmaya çalış okulla alakalı bir durum olduğunda birakack kimsen olmaması, ne bileyim bi arkadaşınla kahve içmeye bile yalnız gidememek zaman zaman yoruyor beni henüz 30 yaşındaym ve bütün sorumluluğun bende olması nefes almam için kimsem olmamasi illaki bazen yoruyor. Gelelim eşime ilgisiz bir baba diyemem çocuklarla ilgilenir evde olduğu zaman vakit ayırır ama bana karşı hep suçlayıcı bir tavrı var yani özetlemeye çalışıyorm ama fikir vermeniz açısından detaya giriyorum kusura bakmayn. Mesela küçük oğlum telefon istiyor yetişemedigm zamanale telefin tablet veriyorum işte elinde telefon çocuk bağımlı olacak diye kızıyor büyüğü okuldan gelir hava buz gibi işte.sapka takmamissin diye kızar sürekli bir eleştirel tavır icersinde yani farkında değil ama hep suçlayıcı konuşmaları var ve beni çok yoruyor. Maddi olarak pek sıkıntımız yok gelirimiz fena değil eşime bu tarz bunaldığımi anlattığmda işte herkes çocuğu birine bırakıp geziyor mu çocuğu da al git nolmski gibi anlayışsız cevaplar veriyor buda beni daha çok üzüyor. Küçük oğlum biraz huysuz mesela geçen arkadaşıma gittim kahve içmeye uyku saatiydi uyumadı eve geldik geç uyudu haliyle çok huysuzdu kafası şişti ağlayınca hemen yine suçlama moduna girdi uyutamadigin yere niye gittin orda boş oda yokmuydu falaj saçma sapan cümlelerle geriyor zaten çocukla uğraşan benim sen niye üstüne bı destek olmayıp eleştiriyosn diyorum doğruları söylediğimde hep suçlu oluyorum sen eleştiri kabul edemeuen birisin hep mukemmelsin dememi bekliyorsun diyor. Aslında mükemmelsin demesini değil de her ufak tefek şeyde suçlamasını istemiyorum herşeye çok karisiyo çocuk bakımı vs farkında değil saldırgan bi yapısı var çözemedim ne yapacağımı şaşırıyorum bazen tabiki her günümüz böyle gecmiyor sohbet muhabbet gırgır şamata halimiz de var ama bu tarz olaylr beni çok yıprattı fikir verin Allah aşkına..
Sen yap,cok biliyosan gel sen yap diyebilirsiniz Müge reis gibi.Yeminle telefonun zil sesi yaparım beyninde yankılansın diye.
Adam olsun,insan olsun .Babamızın evinden getirmedik bu cocukları.
Sesiniz cıksın az.

Üç örnek vermişsiniz üçünde de adam haklı

Benim ailem eşimin ailesi arkadaş eş dost çevremiz aynı şehirde yaşıyoruz, oğlum 9 yaşında, doğduğu andan itibaren ben yada babasından başka kimse ilgilenmedi, evimizle de kimse ilgilenmedi işimizle de kimse ilgilenmedi, bu öyle yapılması imkansız zor bir şey değil
Ben bebeğimin uyku saatlerinde kimsenin evine gitmedim mesela önceliğim çocuğumdu kendi keyfim için onu uykusuz bırakmadım huzursuz etmedim hiç
İki yaşında bebeğin elinde tabletin telefonun ne işi var, işiniz gücünüz bebeğin gelişiminden sağlığından daha mı önemli, aksasın yetişmesin ne olur
Sürekli uyarıyorum okuldan çıkarken bereni tak diye, benim oğlum asla üşümeyen bir çocuk ama hasta oluyor içim gidiyor, bugün yine beresi cebinde geldi eve ben de azarladım
Tarzı yanlış olabilir onu da bugün öğrenmemişsinizdir herhalde, adamdan iki çocuk yaptığınıza göre çok da mühim değil sizin için
Tmm abla en mükemmel ana sensin.Al bu da tacın👑

Paylaşmaz olrmuyum sürekli dile getiriyorum oda savunuyor kendisini benim eleştiri kabul edemediğimi söylüyor ama her konuda eleştirel mesela hergun yaptığım yemeği bayılarak yer çok demez ama beğenmediği bı gün on kere söyler hiç olmamış bu diye üstüme gelir sürekli. Evde yoğurt yapıyorum mesela geçen süt almayı unuttum sütçüden haftalık geliyor bu arada yoegurt bitti iki gün falan beklemek zorunda kaldık dünyanın sonu gelmiş gibi tartışıyoruz işte çocuk yoğurt yiyemedi iki gün bu evde yoğurt eksik olmayacak falan filan ya her hafta unutuyomusum gibi uzatıp durma diyorum işte bunları sen takip edeceksin falan filan ses tonu konuşma tarzı yani anlatamam iğneleyicilgini

Kaynanaya ihtiyaç yok.
Eşiniz karşılar fazlasıyla.
Allah sabır versin.

Eşiniz izin gününde iken çocukların sorumluluğunu ona bırakın ve kendinize zaman ayırın. Ve çıkın evden. Size bunu bir ayrıcalık veya lütuf gibi hissettirmesine izin vermediğinizden emin olun. Bu sizin en doğal hakkınız, bunun verdiği güvenle hareket edin.

Yemeği beğenmedi mi? İkinci defa dile getirdiğinde ; "Beğenseydin çok memnun olurdum, tabiki beğenmeyebilirsin. Fakat ben buna bir emek harcadım. Bir defa dile getirmen anlamam için yeterli. Bir eline sağlık demende çok hoşuma gider." deyin her benzer olayda tavrınızı koruyun.

Yoğurt konusunda " Haklısın, çocukların iki gün üst üste yoğurtsuz kalmaları iyi olmadı, ne dersin marketten almak için hala vakit var sanki." deyin topu ona atın. Madem devlet mevzusu haline geliyor elini taşın altına koysun.

Cümlelerinize ona hak veriyormuş gibi başlayın kendinizi haklı çıkararak bitirin.

Eşiniz sorun odaklı. Sizin kendinizi uzun uzun açıklamanız bir işe yaramiyor kendinde daha çok eleştiri hakki buluyor. Siz onu sorunun sebepleri ve nasıllarından ziyade çözüm odaklı bir iletişimin içine çekin.
Aynen bu
Ve eşinizden onay beklemeyin hep alttan alan taraf olmayın çocukları bırakıp gidin babası evde bunu normalleştirin. Sizin tavrınız önemli kendinizin değerli olduğunuza kendiniz inanacak tavırlarınız ona göre olacak.
Yemek beğenmiyorsa zıkkım ye diyebilirsiniz mesela ben çocuklara yaptım yememek onun tercihi siz köle değilsiniz bunu kafanızdan çıkarın

Böyle mükemmelliyetci ama kendisi mükemmel olmayan kişilikte koca kişisine,he hı deyip kendi bildiğini okuyacaksın,hatta bir süre sonra duymamayi bile öğrenmelisin,kendi sağlığın için😄.Odak noktanı,enerjini kendine çocuklarına çevir.İnsanlari;ana,baba,koca vs...degismez, değiştiremezsin.Kucukte büyüyüp okula başlayınca kurslara başla, kendinle ilgilen:
Yazan: Çocukları okula başlamış, kendi de kurslara başlayan oğlanların anası 😊😊😊

Çocuğu neden bırakıp gidemiyorsunuz eşinize?
Yada yoğurt bitince neden gidip yoğurt almıyorsunuz ki? İki gün hazır yoğurt yese çocuk ne olacak?
Bence siz fazla yüz vermişsiniz eşinize.
İzin günlerinde ufak ufak bırakın çocuklarınızı o da sorumluluk alsın.

oturup bi konuşun önce baktınız anlamıyor çift terapisi alabilirsiniz eşiniz muhtemelen kaostan besleniyor eş değilde başına kaynana almışsın gibi evlerden ırak, madem bu böyle böyle o zaman sen yap derdim heralde çok iyi biliyor ya yapsın bide ondan görelim nasıl yapılıyormuş

X