Eşinizden ya da erkek arkadaşınızdan üst seviyede misiniz ?

papilla16

Üye
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2013
53
25
Selam kızlar. Benim kafama takılan bir şey var. Henüz evli değilim ama 5 senelik bir ilişkim var, evlenmeyi de düşünüyoruz. Erkek arkadaşım lise mezunu (üniversite terk), ben üniversite öğrencisiyim. Her fırsatta kendi iyiliği için en azından 2 yıllık bir diploma sahibi olması gerektiğini söylüyorum, o da tamam bu sene sınava giricem diyor ama şimdiye kadar hiç girmedi. Gerçi bi sene askerdeydi öyle kaçırdı, bi sene de başvuru tarihini unuttuk öyle kaçırdık. Umarım bu sene de öncekiler gibi olmaz. Ama kafama takılan şey ailemin problem çıkarmasından ziyade, erkek arkadaşımın ilerde bunu bana karşı koz olarak kullanması, bundan utanması çekinmesi ya da daha farklı şeyler. Ben her fırsatta kendimi geliştirmeye çalışan, mesleğime referans sağlayabilecek etkinliklere katılmaya çalışan biriyim. Sürekli kurslar, seminerler koşturuyorum . Ve erkek arkadaşım daha şimdiden rengini belli etmeye başladı "yeter artık bu kadar kursa gittiğin" diyerek. Yurt dışına çıkma imkanım da var, erkek arkadaşımla birlikte gidip gezmeyi çok istiyorum ama onun imkanı el vermiyor.. Kısacası ben ondan her bakımda biraz yukardayım ama bunu hiç bir zaman üstünlük olarak görmedim, onu aşağılamak için kullanmadım. Bu tür durumlar evliliklerde büyük sorunlar oluşturur mu? Bekarken ufak tartışmalarla iş çözüldü gibi oluyor ama asıl iş evlenince belli olur diye düşünüyorum. Aranızda vardır belki bu durumda olan. Deneyimlerinizden biraz bahseder misiniz en azından tecrübe olsun...

kendi ilişkimde böyle bi durum olmadı ben 5 sene okudum üniversiteyi, eşim 2 sene polis okulunun üstüne 2 yıl daha okudu açıköğretimden o da lisans tamamladı, şu an benim 2 katım maaşı var, neyini üstünlük görecem ki görmem zaten, neyse seninki şimdiden rengini belli etmiş sen bilirsin çizeceğin yolu

Selam kızlar. Benim kafama takılan bir şey var. Henüz evli değilim ama 5 senelik bir ilişkim var, evlenmeyi de düşünüyoruz. Erkek arkadaşım lise mezunu (üniversite terk), ben üniversite öğrencisiyim. Her fırsatta kendi iyiliği için en azından 2 yıllık bir diploma sahibi olması gerektiğini söylüyorum, o da tamam bu sene sınava giricem diyor ama şimdiye kadar hiç girmedi. Gerçi bi sene askerdeydi öyle kaçırdı, bi sene de başvuru tarihini unuttuk öyle kaçırdık. Umarım bu sene de öncekiler gibi olmaz. Ama kafama takılan şey ailemin problem çıkarmasından ziyade, erkek arkadaşımın ilerde bunu bana karşı koz olarak kullanması, bundan utanması çekinmesi ya da daha farklı şeyler. Ben her fırsatta kendimi geliştirmeye çalışan, mesleğime referans sağlayabilecek etkinliklere katılmaya çalışan biriyim. Sürekli kurslar, seminerler koşturuyorum . Ve erkek arkadaşım daha şimdiden rengini belli etmeye başladı "yeter artık bu kadar kursa gittiğin" diyerek. Yurt dışına çıkma imkanım da var, erkek arkadaşımla birlikte gidip gezmeyi çok istiyorum ama onun imkanı el vermiyor.. Kısacası ben ondan her bakımda biraz yukardayım ama bunu hiç bir zaman üstünlük olarak görmedim, onu aşağılamak için kullanmadım. Bu tür durumlar evliliklerde büyük sorunlar oluşturur mu? Bekarken ufak tartışmalarla iş çözüldü gibi oluyor ama asıl iş evlenince belli olur diye düşünüyorum. Aranızda vardır belki bu durumda olan. Deneyimlerinizden biraz bahseder misiniz en azından tecrübe olsun...

Merhaba,
eşime 8 senedir beraberiz.
liseden beri.
O 4 senelik üniversite terk.
daha sonra da 2 seneliğe kayıt yaptırdı ama bitiremedi.

ben yüksek lisans yapıyorum.
işim gereği doktora da yapacağım yüksekten sonra.

eşimle asla aramızda bunun konusu geçmedi.
evlendikten sonra ben o 1 bin lira kazanıyorsa ben 2500 falan kazandım ama hiç sorun olmadı.
çünkü her aldığımızı ev eşyası borcuna yatırıyoruz :))

kültürel anlamda kendisi benden çok daha kültürlü ve bilgilidir. okur çünkü..
iş konusunda da eşim beni yurt dışına işim için gitmem gerektiğinde destekledi.

yani şu anda aranızda sorun olmaya başladıysa ileride de olacağına işarettir bence.
ama şahsım adına söylersem benim için 2 senelik evliliğimde asla sorun olmadı...

Öncelikle çok şanslısınız eşiniz sizi destekliyor ve her zaman yanınızda anladığım kadarıyla.:nazar: Benimki de okumama asla karşı değil ama yüksek lisans ya da yan dal isteklerime pek olumlu bakmıyor. Kendisinin ne yazık ki böyle hevesleri olmadığı için beni pek anlayamıyor.:KK5: Yakın çevremdekiler de eve para gelsin de kimin az kimin fazla kazandığının önemi yok diyorlar. Ama çekincem para değil. Yarın bir gün arkadaşlarımın arasında ezik hissetmesinden korkuyorum. Ne yazık ki sizin eşiniz kadar çok okumuyor. :KK43:

bence de sorun çıkacak gibi...kendi hiçbir şey yapmıyor siz çabalıyorsunuz daha sonra ben neden bu adamla evlendim dengim değil diye içinzden geçirebilirsiniz bence..

kişiden kişiye değişir bu durum...kimisi aşağılık kompleksi yapar, kimisi de tam tersine okumasını destekler...
ama şimdiden rengini belli ettiyse bidaha düşünün derim...çünkü ilerde mani olacağa benziyor tahsilinizde ilerlemenize...
yeter artık kursa gittiğin falan dediğine göre..
tercih sizin,...ama unutmayınki hiçbir erkek, tahsil konusundan tercih edilmeye değmez...
çünkü ileriyi bilemezsiniz...burda okuyoruz duyuyoruz ntahsilini bırakıp evlenip de e kadar pişman olduklarını yazanları...
bi daha düşünün bence...

Teşekkür ederim, keşke konuyu açmasaydım, içim karardııııı :KK50: Bu işin şakası tabi görüp geçirenlerin deneyimleri bizlere de ne yapmamız gerektiği konusunda fikir sağlıyor. Teşekkürler değerli yorumlarınız için. :KK34:

ben lise mezunuyum, önlisans okuyorum. eşim önlisans mezunu lisans tamamlamaya başlayacak. ben istersem yüksek lisans bitireyim yine önlisans mezunu haliyle maaşı benden fazla, önemli olan okumak değil geçerli şeyler okumak.

misal pmyo,astsubay myo,smyo,besyo okumak var bide su ürünleri,işletme,büro yönetimi vs okumak var. görünüşte iki taraf da denk okullar.

Son düzenleme:
eşimde bende lisans mezunuyuz ama onun mesleği çok daha önde,şimdi 2. üniversitesinede başlıyor.
ben şuan kpss ye hazırlanıyorum.iyi bir ales puanım var.
yüksek lisans yapar mıyım yapmaz mıyım bilmiyorum ama her halükarda eşimin meslek olarak da kültür olarak da benden önde.
aksi olsaydı nasıl olurdu bilmiyorum.
tabi ezmezdim asla eşimi.
fakat arada kafama takılır mıydı bilmiyorum,yaşamadan bişey diyemiyorum.

bir de olaya şu açıdan bakmak var,bayanın önde olduğu durumu her erkek anlayışla karşılamıyor,sizinkide bunun örneği.
eğer bu konuda sizi çok fazla törpüleyeceğine inanıyorsanız ciddi ciddi bi düşünün,karşılıklı konuşun.
yoksa evlendikten sonra bu daha da zor olur.

Zaten bu konu yüzünden aramız açılmıştı geçmiş zamanda. Tamam çok istersen yap demişti ama gönülden söylemedi bunu. Bu ve buna benzer bi kaç konu dışında karşılıklı olarak isteklerimizi karşılayabiliyoruz. Gözümde büyüttüğüm tek problem şimdilik bu. Ara ara bana "ben senin üni mezunu olduğunu problem etmem gocunmam yeter ki sen benden gocunma" gibi cümleler kursa da içinde bu konuda kırgınlık olabileceğini düşünüyorum. "Nasıl olsa ortak bi hayata başlayacağız kimin daha yüksek kazandığının ne önemi var" diye düşünüyoruz ikimizde ama heveslerimden de vazgeçmek istemiyorum. İnşallah ikna edebilirim. Keşke benim hevesimin yarısı kadar onda da okuma hevesi olsaydı o zaman işim bu kadar zor olmazdı...

Merhaba,
eşime 8 senedir beraberiz.
liseden beri.
O 4 senelik üniversite terk.
daha sonra da 2 seneliğe kayıt yaptırdı ama bitiremedi.

ben yüksek lisans yapıyorum.
işim gereği doktora da yapacağım yüksekten sonra.

eşimle asla aramızda bunun konusu geçmedi.
evlendikten sonra ben o 1 bin lira kazanıyorsa ben 2500 falan kazandım ama hiç sorun olmadı.
çünkü her aldığımızı ev eşyası borcuna yatırıyoruz :))

kültürel anlamda kendisi benden çok daha kültürlü ve bilgilidir. okur çünkü..
iş konusunda da eşim beni yurt dışına işim için gitmem gerektiğinde destekledi.

yani şu anda aranızda sorun olmaya başladıysa ileride de olacağına işarettir bence.
ama şahsım adına söylersem benim için 2 senelik evliliğimde asla sorun olmadı...

Aileniz eşinizin bu duruma nasıl bir yorum getirdi ? Özel değilse paylaşabilir misiniz ?

Bu herkese göre farklıdır bence, erkekler bu konuda biraz hassas oluyolar yani eşini kendinden üstün görünce gururlarının kırıldığını düşünüyolar, hepsi değil tabi ki.. Senin erkek arkadaşın da bunu sorun edecek gibi duruyor şimdiden başlamış baksana :KK31:

ben üni mezunuyum eşim orta okul mznu ama eşim çok kültürlü birisi
bn şuan çalışmıyrm atanmak için uğraşıyorum şuana kadar bir problem yaşamadım işe başlayp maaşımı almaya başlayıncada bir problem olacağını düşünmüyorum

valla kuzum söle diyim sen gibi durumu olan cok kişi var inan önemli olan sevdiginin elinin ekmek tutması arkadslarımın sen gibi durumu olan sevgilileri vardı baktı uzman cavusolmus polis olmuslar.önemli olan elinin ekmek tutması:KK16:benimkide 2 yıllık mezunu askeriokul.ben 4 yıllık.yüksek lisans okumak istiyom dedim koymadı ben sevgilimin benden üstünolmasını istemiyom dedi bende basvurmadım.simdi acıkögretim okuyo 3 4 dersi kalmis bitirmesede sorun degil :KK52:

Öncelikle çok şanslısınız eşiniz sizi destekliyor ve her zaman yanınızda anladığım kadarıyla.:nazar: Benimki de okumama asla karşı değil ama yüksek lisans ya da yan dal isteklerime pek olumlu bakmıyor. Kendisinin ne yazık ki böyle hevesleri olmadığı için beni pek anlayamıyor.:KK5: Yakın çevremdekiler de eve para gelsin de kimin az kimin fazla kazandığının önemi yok diyorlar. Ama çekincem para değil. Yarın bir gün arkadaşlarımın arasında ezik hissetmesinden korkuyorum. Ne yazık ki sizin eşiniz kadar çok okumuyor. :KK43:

bu durum sıkıntılı gibi geldi sen yenilikçisin o değil sıkıntı

herkes fırsattan istifade ne mezunu olduğunu yazmış:KK1:
bence sorun olmaz. eğitim artık eskisi kadar zor şartlara bağlı değil. olmadı açıktan 2 senelik bir bölüm okur. üniversite mezunu olmuş olur.
ama sizin de bu konuda daha hassas olmanız, karşı tarafı (bilmeden) ezmemeniz gerekiyor

valla kuzum söle diyim sen gibi durumu olan cok kişi var inan önemli olan sevdiginin elinin ekmek tutması arkadslarımın sen gibi durumu olan sevgilileri vardı baktı uzman cavusolmus polis olmuslar.önemli olan elinin ekmek tutması:KK16:benimkide 2 yıllık mezunu askeriokul.ben 4 yıllık.yüksek lisans okumak istiyom dedim koymadı ben sevgilimin benden üstünolmasını istemiyom dedi bende basvurmadım.simdi acıkögretim okuyo 3 4 dersi kalmis bitirmesede sorun degil :KK52:

Off varya şu anda içim öyle bi rahatladı kiii :KK9: Ben biraz ısrar etsem sorunu halledeceğiz ama her konuda cazgır olmak istemiyorum m :nazar:

ben üni mezunuyum eşim orta okul mznu ama eşim çok kültürlü birisi
bn şuan çalışmıyrm atanmak için uğraşıyorum şuana kadar bir problem yaşamadım işe başlayp maaşımı almaya başlayıncada bir problem olacağını düşünmüyorum

Aileniz evlenme kararınıza nasıl bir tepki gösterdi ?

X