Kızım ile erkek arkadaşı arasında yaş farkı

üzüldüm. eğitimli bir kız kendinden 8 yaş küçük bir erkek. yaşları aynı olsa belki eğitime çok takılmaz çoğu insan ama 8 yaş çok büyük bir fark. sizi çok iyi anlıyorum diyemem benim kızlarım daha oldukça küçükler ama istemezdim kızım orta okulunu bitirirken cocuk 1 e başlamış . o zamanlar böyle birsey dense me çok kızardı kimbilir. e değişen ne? kadın çabuk olgunlaşan ve maalesef çabuk çöken ir varlik bir de kendinden 8 yaş küçük biriyle olmak.... dilerim kendisi olayın farkina varır. öyle haklısınız ki endişelenmekte
Bu karşılaştırmayı bende yaptım. Çocuğun sosyal medyasında bir resmi vardı, Yıl olarak baktığımızda çocuk ilkokul 5 den mezun. Kızım ise üniversiteden mezun makyajlı, mezuniyet elbisesi ve kep ve cüppe ile poz vermiş tam bir genç kız .

Ben de zamanında benden 1 yaş küçük, lise mezunu ve köyde yaşayan birinden hoşlanıyordum. Üstelik ben Ankara'da üniversite okuyan biriydim. Bunun sebebi dediğiniz gibi bence. Mesela ben "Benden daha iyi statülü erkekler bana bakmaz. En iyisi benden daha aşağıda bir insani seveyim belki o beni sever." diye düşünüyordum. Çünkü özgüvenim düşük :KK43:
Aynen, "o bana bakmaz " sözünü kızımdan da duymuştum. Belki dediğiniz gibi bu konuda özgüven eksikliği vardır. Ama eğitim konusunda çok başarılıdır. Hala daha kendini geliştirmeye çalışıyor. Mesela hafta sonları sertifikalı uzaktan eğitim alıyor, birlikte takip ediyoruz. Yaşım geç oldukça büyük olsa da, hala bir şeyler öğrenmek beni de mutlu ediyor.

23 yasinda oğlum olsa, 31 yaşında biriyle evlenmesini istemezdim, mühendis falan filan olmasida umrumda olmazdı. Sizden önce çocuğun ailesi engel olabilir.
evet ben de istemezdim. Zaten daha önceki yorumlarda yazdım. Neden, bu aile çocuklarının bu seçimine engel olmuyor diye. Aksine, çocuk dayısı ve kız kardeşi ile de tanıştırmış. alt tarafı 2 yıl içinde sadece toplam 20 gün gittiği tatilde. Bu durumu yazmaya unutmuşum dün

Okuduklarimiz bizi etkiliyor evet
Ben de yazdığınız gibi düşünerek kendimi ifade etmeye calismistim orada hemfikiriz
Bu konudaki kızda babanın duygusal eksikligi var yani kızın once babayla iliskiyi duzeltmesi gerek ki dogru ve saglikli bir iliski kurabilsin
Aynen baba kız ilişkisi düzenlenmesi gerekiyor....
Yada zamanla kız hata yaptığını görmesi gerekiyor zamanla tecrübe ederek de görür hatta şunu diyim zihin nasıl ikna olur biliyor musunuz?
Söyleyerek değil de somut davranışlarla ve yaşayarak tecrübeler ikna olur....
Kendimden biliyorum bazen söylemlere ikna olmaz insan....
Bazen bizzat yaşayarak görür her şeyi somut davranışlar görüp hata yaptığına kendi ikna olur..... Hatadan dönmesi için oğlanla uzak mesafe değil de biraz daha gözlem yapması gerekecek uzaktan telefonla kıza iyi gelir şimdi oğlanın dediği her şey o duygusal bağ....
Zamanla bu durumun sadece duygusal yoksunluk olduğunu anladığında ve evlenip bütün yükü çekip hata yaptığında umarım çok geç olmaz şimdi annesi ne dese boş ters teper.....

Annem hep der evladın tahtını yaparsında bahtını yapamazsin diye öyle hakli bir cümleki siz anne olarak gereken uyarıları yaparsınız elbet umarım kızınız hatasından tez vakitte döner hayatin gerçekleri var bir yağmur Atacan değilse yürümez o evlilik anladığım kadarıyla oğlan çokta sorumluluk sahibi değil okuduğu bölümü bitirmemiş pes etmiş 2 yıl okumaya dayanamayan zor gelen adam bir ömür evlilik gibi zor bir kurumu zannetmiyorum idare etsin bence kızınız bazı şeyleri gözden çıkarmış diğer biten ilişkisiyle o zamanki aklınida silmiş sanırım farklı kararlar alma ve farklı bir yol çizme çabasında 31 yaşında ve sanırım geç kaldım modunda olabilir size tavsiyem kızınızla direk konuşun yani siz arıza çıkarmayın diye okul bitirsin diye çocuk okutmanin anlamı yok siz böyle bir sözden sonra arıza çıkaracağım daha önemli şeyler var deyip bence açık açık söylemeliydiniz sizin bu konuda net tavrınizi en azından bilsin istemediğinizi ve evlilik için biraz daha tanımasını söyleyin bu süreçte belki bir yanlışını görüp fark edip cayabilir.
Bu atasözleri boşa söylenmemiş. Yaş aldıkça insan çok daha iyi anlıyor ve yanlışını gördüğün kişiyi, iş işten geçmeden uyarmak istiyorsun. Biten ilişkisinden neden ders almadığını ben de söylüyorum. "unuttum ben o olayı her şeyi ile, hatırlarsam canım yanıyor" diyor. Bari kötü yanlarını unutmasaydın dediğim de oldu:KK43:

Aynen, "o bana bakmaz " sözünü kızımdan da duymuştum. Belki dediğiniz gibi bu konuda özgüven eksikliği vardır. Ama eğitim konusunda çok başarılıdır. Hala daha kendini geliştirmeye çalışıyor. Mesela hafta sonları sertifikalı uzaktan eğitim alıyor, birlikte takip ediyoruz. Yaşım geç oldukça büyük olsa da, hala bir şeyler öğrenmek beni de mutlu ediyor.
Kendini sevilmeye değer hissetmeme durumu bu durum bana çok tanıdık geldi... Bazen insan kendini okuyarak geliştiriyor ama duygusal yönü gelişemeyebiliyor hayat işte orada bir öz güven sorunu olabiliyor.....

Bu atasözleri boşa söylenmemiş. Yaş aldıkça insan çok daha iyi anlıyor ve yanlışını gördüğün kişiyi, iş işten geçmeden uyarmak istiyorsun. Biten ilişkisinden neden ders almadığını ben de söylüyorum. "unuttum ben o olayı her şeyi ile, hatırlarsam canım yanıyor" diyor. Bari kötü yanlarını unutmasaydın dediğim de oldu:KK43:
Ders çıkarmamış demek ki duygusal yoksunluk zaten onu bu çocuğa iten... Çocukta da hazır okumuş çalışan kız kaçırır mı insanlar ne uyanık....

Bu karşılaştırmayı bende yaptım. Çocuğun sosyal medyasında bir resmi vardı, Yıl olarak baktığımızda çocuk ilkokul 5 den mezun. Kızım ise üniversiteden mezun makyajlı, mezuniyet elbisesi ve kep ve cüppe ile poz vermiş tam bir genç kız .
insallah yanlış bir evlilik yapmaz. hiçbir anne bu ilişkiye onay vermez çok haklısınız.

Kendini sevilmeye değer hissetmeme durumu bu durum bana çok tanıdık geldi... Bazen insan kendini okuyarak geliştiriyor ama duygusal yönü gelişemeyebiliyor hayat işte orada bir öz güven sorunu olabiliyor.....
Sorunlardan biri bu galiba, "kendini sevilmeye değer hissetmiyor". Kızım ile en güzel alışverişe gidip dönüşte yemek yemeğe falan götürdüğümde konuşabiliyoruz. Çünkü elinde telefon falan olmuyor :) özellikle biten ilişkisinin ardında bu konuyu çok dile getirmişti. Çünkü, o biten ilişkisindeki çocuk ayrıldıktan 3 ay sonra başka bir kızla resim koymuştu. Kızım " nasıl yani 3 yıl 3 ayda unutuluyor mu? . Demek ki beni hiç sevmemiş, o kadar tirip atardı ben yine de alttan alırdım." yani o ilişkisi erkeklere karşı olan bütün güvenini alt üst etti.. Gerçi o çocukta 1 ay sonra o kızdan ayrıldı, O da hala evlenmedi. Bu yeni çocuğa gelirsek, O çok olgunmuş, kızıma çok değer veriyormuş, 30 yaşındakiler yanında halt etmiş. gibi düşünceler içine girmiş.

Ben de okulda başarılı ve hocaları tarafından sevilen bir ogrenciydim. Ama söz konusu aşk olunca ozguvenim 0 maalesef. Ben zamanla o oğlan ve ailesinin gerçek yüzünü gördüm. Ve kendimi eğitimime adadım. İnşallah sizin kızınız da görür. Ama üstüne gitmeyin, zamana bırakın. Kızınız elbette eninde sonunda her şeyi anlayacak. Hemen evlenmek gibi bir düşünceleri yoksa bırakın iyice tanısın oğlanı. Zamanla o da anlar. Ozguven konusunda terapi alacağım ben. Ancak o şekilde asabilirim çünkü

Nadir de olsa bu şekilde mutlu olan kişiler de var, bir tanıdığım erkek kızdan 6-7 yaş küçüktü kız öğretmen çocuk berberde çalışıyordu o zaman , şimdi evliler 3 çocukları var eşi kendisinee dükkan açtı vs ve mutlular.
Sizi anlıyorum kızınızı anliyirum , hayat gösterecek siz yanında olun ters bı durumda yanında olduğunu hissetsin

Olayi unutmamasi zaten caninin yanmasindan belli
Şimdi ben de zamaninda birini cok sevmistim o kişi bu sevgime karşılık vermedi vermemesi normal sevmek zorunda degil ama beni üzen net bir şekilde bunu dile getirmedi imalarla yapti sevgilisi olunca kıskandırmaya calisti falan. Belki acikca seni istemiyorum dese bu kadar uzulmezdim. Uzun sure unutamadim takılı kaldim çünkü havada kalan ve umut ettigim bir durumdu. Simdi düşündüğümde hiç zerre icimde bir his yok ona karsi. Aman ne safmışım diye dusunup gulup geciyorum.

Kızınız da hala aci cekiyor eskiyi tam olarak unutamamis ve ne zaman ki içinde o kisiye dair bir aci kalmaz o zaman yeni biriyle gorusmesi saglikli olur. Olay simdiki degil aslinda. Kiziniz gecmiste takılı. Eski nisanlisinin kotu huylarini düşün demeniz de yaklasim acisindan yanlis olabilir. Bunu bir arkadas soylese baska anne soyleyince baska algilanir aslinda ne kadar dostca yaklasiyorsunuz kiziniza ama annesi oldugunuz icin kiziniz oyle algilamaz "annem iliskims karşı " diye düşünüp inatlasabilir.

Ne yapilabilire gelirsek belki de sizin bir uzmandan destek almaniz, öncelikle sizin sınırları belli bir anne-kiz iliskisi kurmaniz gerekiyor olabilir. Yanlış anlaşılmasın üslubunuzdan kendini yetiştirmiş ve evladi icin en iyisini yapmaya calisan bir anne görüyorum. Bununla birlikte zaman değişti. Arada kusak farki oldugu icin bakis acisi farkli oluyor. Benim de annem sizinle yasit cok genc anne olmuş arkadas gibidir ama ben daha anne gibiyimdir. Bakis acimizin uymadigi cok oluyor.
Kizinizin ise baba ile bagi kopuk oldugundan aslinda dayanabilecegi tek kisi sizsiniz ama o kendini sizden de uzaklaşmış, kendini kimsesiz yalniz hissediyor olabilir bu da onu daha cok baskasina iter. Bir yorumda yazıldığı gibi duygusal zekası belki de gelismemis.
Siz bir uzmanla görüşün siz de yaralarinizi sararsiniz belki bu vesileyle. Kizinizla babasinin da bir iliski kurmasi gerekiyor. Belki zamanla hepiniz aile terapisine giderek aradaki buzları eritebilirsiniz. Ilk adimi siz atin, siz degistikce kizinizla iliskiniz de degisecek ve gelisecektir.

Sorunlardan biri bu galiba, "kendini sevilmeye değer hissetmiyor". Kızım ile en güzel alışverişe gidip dönüşte yemek yemeğe falan götürdüğümde konuşabiliyoruz. Çünkü elinde telefon falan olmuyor :) özellikle biten ilişkisinin ardında bu konuyu çok dile getirmişti. Çünkü, o biten ilişkisindeki çocuk ayrıldıktan 3 ay sonra başka bir kızla resim koymuştu. Kızım " nasıl yani 3 yıl 3 ayda unutuluyor mu? . Demek ki beni hiç sevmemiş, o kadar tirip atardı ben yine de alttan alırdım." yani o ilişkisi erkeklere karşı olan bütün güvenini alt üst etti.. Gerçi o çocukta 1 ay sonra o kızdan ayrıldı, O da hala evlenmedi. Bu yeni çocuğa gelirsek, O çok olgunmuş, kızıma çok değer veriyormuş, 30 yaşındakiler yanında halt etmiş. gibi düşünceler içine girmiş.
Ne diyim bilmiyorum ki tanışın bakın bazen 23 yaşındaki insan da 30 yaşındaki insan daha olgun düşünceleri olabiliyor doğru da olabilir.....

Siz esinizle iliskide nasılsınız? Hep alttan alan, cozum ureten biri misiniz? Eşiniz trip atar mi ya da ne kadar sorun cikartir?

X