Ev alma hayallerim ve abimin pişkinliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kusura bakmayın da sizde konudaki herkes kadar suçlusunuz. Kapısı camı olmayan evi almaya kredi çekip hiç Birkaç dakika bile düşünmeden imza atmışsınız. Madem abinizin ne mal olduğu belli. Niye böyle acele ettiniz
Kapısı camı var. 1.kat olduğu için demirleri yok sadece. Bir kaç dakika düşünmeden imza atmadım.

Aman boşver o zaman hayırsız abini salla gitsin. Naptıysa yaptı kendi ayıbı. Bundan sonra para muhabbetine hiç girme ondan da abilik bekleme derim.
Aman Allah uzak etsin. Zaten patlarım bugun yarın onada. Bağımı koparıp atarım. Karı koca ikisininde yüzünü görmek istemiyorum artık. İkisi birbirinden dengesiz. Varlıkları zarar artk neresinden dönsem kâr olur umarım

Kiraya mı vereceksiniz şimdi? Kusura bakmayın ama yatırım böyle yapılmaz ayda 850tl için yılları oraya bağlamışsınız. Keşke eşiniz kendine kulaklık, telefon falan almaya devam etseydi. Evi geri verebiliyorsaniz verin bence.
Kiraya vermek için almadık. ben oturacağım içinde. bir sene kaldı eşimin batıya geçmesine. Tayini çıktığında gideceğiz işte. Boş boş dursun diyosan dursun ev peki .

Kiraya vermek için almadık. ben oturacağım içinde. bir sene kaldı eşimin batıya geçmesine. Tayini çıktığında gideceğiz işte. Boş boş dursun diyosan dursun ev peki .

Ben siz yerleşik düzene geçtiniz sandım
Tayininiz çıkacaksa neden ev aldınız ki?
Hem de Yozgat tan
hiç mi matematik olarak hesaplamadınız?

Bir de ben eşime kıyamazdım. Hele ki asker olsa bir de doğuda olsa ben üstüne para verirdim ki kafasını dağıtsın tatil yapsın.

En fazla 2 sene oturacakmışsınız işte. Boş dursun da demiyorum ne alaka. Böyle yatırım olmaz diyorum. Yanlış anlamayın da çalışıp o parayı siz kazansaydınız asla böyle bir şey yapmazdınız. Eşinize hayret ediyorum onun için şu an. Biz zamanında ev aldık 6 senelik kredi çektik 60bin faiz vardı. 6 senelik kira hesapladım şimdi evin 95ine yakın oluyor.ama ben o zaman bile 60bin çok ya diyordum ama bakarsan kira vermediğim için 35nine yakın karda idim.

Evin kira değeri ödediğiniz faizi karşılamıyor demek istiyorum
Hani evin kendini ödemesi tarzı bir mantık var ya

Para sizin paranız sonuçta
İster kar edin ister zarar edin
Eviniz hayırlı olsun
Ev kendi kendini ödeyen bir yatırım değil bence. Çok birikmisin olur belki öyle. Çünkü evin 20 yıllık kira değerinden fazla para istiyorlar evlere. Dolar yükseldikce ev fiyatlarına koyuyorlar. Biz kiralık ev bakıyoruz 15 gündür. Satılık da bakıyoruz uygun güzel bir şey denk gelirse diye. Mesela bir ev var adam nisanda çıkarmış satılığa. Mayısta 50bin koymuş üstüne bugün 90bin. Baksan ne oluyor ki artsın demek ki dolar arttıkça üstüne koyuyor. Bu ev sahiplerinin hayallerine yetişmek çok zor:)

En fazla 2 sene oturacakmışsınız işte. Boş dursun da demiyorum ne alaka. Böyle yatırım olmaz diyorum. Yanlış anlamayın da çalışıp o parayı siz kazansaydınız asla böyle bir şey yapmazdınız. Eşinize hayret ediyorum onun için şu an. Biz zamanında ev aldık 6 senelik kredi çektik 60bin faiz vardı. 6 senelik kira hesapladım şimdi evin 95ine yakın oluyor.ama ben o zaman bile 60bin çok ya diyordum ama bakarsan kira vermediğim için 35nine yakın karda idim.
Peki evi hiç almadığımızı varsayalım. Ülkede ekonomi durumu ortada. Faizler vs. Napmamızı önerirdin ? Para biriktirmek, altın alıp koymak vs gibi şeyler mi ? Yani ne zaman ev alabilirdik sence yada ne zaman almalıydık, neyi beklemeliydik ?

Peki evi hiç almadığımızı varsayalım. Ülkede ekonomi durumu ortada. Faizler vs. Napmamızı önerirdin ? Para biriktirmek, altın alıp koymak vs gibi şeyler mi ? Yani ne zaman ev alabilirdik sence yada ne zaman almalıydık, neyi beklemeliydik ?
Evet altin alıp kenara atılabilir. Ya da daha uyguna ev alıp daha pahalıya kiraya verilebilir. Mesela 140bine alıp içine 15binlik eşya koyup 1400e kiraya vermek gibi. 850 kira da eşinizin maaşına göre çok iyi. Yani elimde para kalmıyor kira havaya gidiyor denecek bir miktar kendinizi sıkıntıya sokacak miktar hiç değil.

Ev kendi kendini ödeyen bir yatırım değil bence. Çok birikmisin olur belki öyle. Çünkü evin 20 yıllık kira değerinden fazla para istiyorlar evlere. Dolar yükseldikce ev fiyatlarına koyuyorlar. Biz kiralık ev bakıyoruz 15 gündür. Satılık da bakıyoruz uygun güzel bir şey denk gelirse diye. Mesela bir ev var adam nisanda çıkarmış satılığa. Mayısta 50bin koymuş üstüne bugün 90bin. Baksan ne oluyor ki artsın demek ki dolar arttıkça üstüne koyuyor. Bu ev sahiplerinin hayallerine yetişmek çok zor:)
Maksimım 150 bin kazandırabilecek bir eve sıfır birikimle 500 bin ödemek bana mantıklı gelmiyor
3 katından bile fazla
Yukarıda bi örnek verilmişti
Siz vermiştiniz sanırım yine
En azından kira olarak düşününce bi kısmını ödemesi lazım evin bana göre
O açıdan söylemiştim ben
Yoksa günümüzde zaten tamamını ödemesi mümkün değil
Gerçi 250 bine ev bulmak da zor artık
Belki o yörede az birikimle daha kolay olurdu

Bu kredi çok fazla. 10 yıl ödeyecekmişsiniz. Batıya tayininiz çıktığı zaman 4 bin tl eksik maaşla nasıl geçineceksiniz? Üstelik kiradan aldığınız para ödediğiniz kredinin 1/4’ü bile olmayacak. Bunun yerine altın veya döviz gibi değer kaybetmeyecek şekilde yatırım yapabilir bir miktar birikince daha düzgün şartlar altında evinizi alabilirdiniz. Vazgeçebiliyorsanız yol yakınken vazgeçmenizi tavsiye ederim, sonra pişman olmayın.

Maksimım 150 bin kazandırabilecek bir eve sıfır birikimle 500 bin ödemek bana mantıklı gelmiyor
3 katından bile fazla
Yukarıda bi örnek verilmişti
Siz vermiştiniz sanırım yine
En azından kira olarak düşününce bi kısmını ödemesi lazım evin bana göre
O açıdan söylemiştim ben
Yoksa günümüzde zaten tamamını ödemesi mümkün değil
Gerçi 250 bine ev bulmak da zor artık
Belki o yörede az birikimle daha kolay olurdu
Evet o şekil olabilir ben kira aylık kira ödemesini karşılayacak diye anlamışım :KK70: Ev fiyatları sürekli şişen bir balon gerçekten Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Güzel kardeşim, sen de bu adamın aldığı kulaklığa falan ses etme artık boşver, zor şartlarda büyümüş, zor şartlarda çalışıyor, 3 günlük dünyada azıcık sefa süremeyecek miyiz?
Kulaklık değil ki mesele. Yani herşeyi yazıp sizi de bunaltmak istemedim burda. Yozgatta deniz yok adam bana 2tane mayokini aldı. Pakediyle duruyo yani açmadım da haliyle kullanmadım da :)) yani kullanırsanız göndereyim :) 2tane tlfn kullanıyor şuan. Biriyle oyun oynuyo diğerini kullanıyo ikiside 5bin liralık. Velhasıl alet edevat çantası her geldiğnde alır askeriyeye lazım diye matkap takımı aldı ama götürmedi evde bıraktı. Vs vs. Yaşayamadığı çok şey var biliyorum. Nortalji arabalarını çok sever. 4sene önce 15bine 1967 model araba aldı. Her ay sanayiye götürdü haliyle masrafı oluyodu arabanın. Bide yaptırmasına para harcadı. Gitti 3binliraya hurdaya verdi. Sırf içinde kalmasın diye seslenmemiştim ki zaten. Ben elimden geldiği kadar içinde kalmasın boşver yaşasın istediği gibi diyerek geçirdim evliliğimizin 6yılını.

Dertsiz başına dert almışsın. Abin denilecek şahıs resmen arkadaşıyla bir olmuş ve kusura bakma seni yemişler. Karşı tarafdan abin bunun karşılığında para almışsır diye düşünüyorum babanı aradan çekip kendisi atlamış. Bişiyden bahsetmişsin vazgecme hakkın varmı yada nasıl oluyor bilmiyorum ama vazgeç derim.

Dertsiz başına dert almışsın. Abin denilecek şahıs resmen arkadaşıyla bir olmuş ve kusura bakma seni yemişler. Karşı tarafdan abin bunun karşılığında para almışsır diye düşünüyorum babanı aradan çekip kendisi atlamış. Bişiyden bahsetmişsin vazgecme hakkın varmı yada nasıl oluyor bilmiyorum ama vazgeç derim.
Vazgeçmek içinde para ödemem gerek. Sanırım bi 15bin. Bilmiyorum. Daha da bok etmek istemiyorum bi yandan

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X