Ev alma hayallerim ve abimin pişkinliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En fazla 2 sene oturacakmışsınız işte. Boş dursun da demiyorum ne alaka. Böyle yatırım olmaz diyorum. Yanlış anlamayın da çalışıp o parayı siz kazansaydınız asla böyle bir şey yapmazdınız. Eşinize hayret ediyorum onun için şu an. Biz zamanında ev aldık 6 senelik kredi çektik 60bin faiz vardı. 6 senelik kira hesapladım şimdi evin 95ine yakın oluyor.ama ben o zaman bile 60bin çok ya diyordum ama bakarsan kira vermediğim için 35nine yakın karda idim.
Eşi bence dırdırdan bıktığı için bir gafletle tamam dedi. Yozgat+500.000 ödeme+giriş kat😂 o kadar katıldım ki cümlene. Kendi çalışsa asla o parayı vermezdi. Akşama kadar yırtınıyoruz. Yazık o paraya

Eşi bence dırdırdan bıktığı için bir gafletle tamam dedi. Yozgat+500.000 ödeme+giriş kat😂 o kadar katıldım ki cümlene. Kendi çalışsa asla o parayı vermezdi. Akşama kadar yırtınıyoruz. Yazık o paraya
Ne biliyosun verip vermeyeceğimi?. Burdaki ev fiyatlarından haberinde yok. 500bine ev almadık faiz sonrası böyle olabiliyor. faizlere kimsenin bişey dediği yok nedense. Eşim 4 sene önce 15bin kredi çekip 1967 model araba alıp sonrasında 3bin liraya hurdaya verdiğinde ben bişey demedim hevesi kırılmasın diye. O parasını düşünse zaten böyle olmazdı. 4 sene önce 25e 30a alsaydık araba şuan 80 90 vardı. En azından bankaya borçlanmazdık birikim yok anlatamıyorum galiba size. Bizde meraklı değiliz bankayıda bir ev sahibi etmeye. Lütfen yeteri kadar üzgünüm. Hakettin diyerek sizde üzmeyin.

Yani bunlar ucuz yine. Küçük yerler büyük şehirlerden daha pahalı malesef. Karşımızdaki binanın 2.katı 360bin 😳

Eklentiler

• Screenshot_2021-06-19-14-02-33-898_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_2021-06-19-14-02-33-898_com.sahibinden.jpg
    80,7 KB · Görüntüleme: 69
Yani bunlar ucuz yine. Küçük yerler büyük şehirlerden daha pahalı malesef. Karşımızdaki binanın 2.katı 360bin 😳
Bu durumda size 250 bin fiyat verilmesi biraz işkillendirici değil mi?
Bana sizin ev alma olayında bi şeyler kesinlikle dönmüş gibi geliyor
Ama ne olduğunu bilemiyorum

Ev almak icin eger ev 200 bin ise 50 bin kendiniz oduyorsunuz kalan 150 bine kredi cekebiliyorsunuz max. Yani 200 e 200 cekemiyorsunuz.Konu sahibinde birikim.olmadigindan boyle yaptilar. Yasal degil yaptiklari.
Eski yapılarda olabiliyor 200 e 200 ama kesinlikle yeni binaların tamamına kredi çıkmaz. Zaten ekspertizin belirlediği tutarın %80 mi %70 i mi ne veriliyor kredi olarak

İstanbul'da 2+1 eve 700 bin verdi bir arkadaşım.
Büyük şehirlerden pahalı değil ki bu ev fiyatları ama 10 yıl, oturmayacağınız bir eve kredi ödemekte mantıklı değil.
Siz bir yıl sonra gidince, kiracı derdiniz olacak ayrı şehirde. O kadar zor ki o iş, hele uzaktayken. Siz yokken abiniz ilgilendirse kiracılarla tam olur artık. 🥴

İstanbul'da 2+1 eve 700 bin verdi bir arkadaşım.
Büyük şehirlerden pahalı değil ki bu ev fiyatları ama 10 yıl, oturmayacağınız bir eve kredi ödemekte mantıklı değil.
Siz bir yıl sonra gidince, kiracı derdiniz olacak ayrı şehirde. O kadar zor ki o iş, hele uzaktayken. Siz yokken abiniz ilgilendirse kiracılarla tam olur artık. 🥴
Abimden daha bişey istemem. Birşeyle ilgilenmesin sağolsun uzak olsun. Ben netten baktığımda ankarada istanbulda çok uygun evler vardı ordaki tanıdıklarımla konuştuğum da da öyle diyolardı yani burdaki ev fiyatını duyan şaşırıyodu bilmiyorum yarış var işte evler arası bizde girdik bi işe bakalım nolacak sonum.

Eski yapılarda olabiliyor 200 e 200 ama kesinlikle yeni binaların tamamına kredi çıkmaz. Zaten ekspertizin belirlediği tutarın %80 mi %70 i mi ne veriliyor kredi olarak
Eski yeni fark etmez yasal olarak yuzde 25 pesinati olmak zorunda. O yuzden ekspertiz bakar evin degeri 200 ise 175 e kredi cikar. Bu arkadaslar ekspertize baktirip yuksek bedel belirletmeye calistilar. O 18 bin cezada muhtemelen rusvet.

Hayır benim anlamadığım neden ısrarla en fazla iki yıl oturacağınız bir evde ederinin o olmadığını, elinizde peşinat bile olmadığı halde kocaya dırdır ederek, üç kağıtçı olduğu daha önce kendi öz halasına borcunu ödememesinden belli olan abiniz ile bir olup en fazla 900 TL kira geliri olan bir eve bağladınız . Siz şimdi bu eve ortalama ayda 4500 TL kredi ödeyeceksiniz ve ödeyeceğiniz bu paranın ilk iki yılda sadece ortalama 1000 TL si ana paradan düşecek yani her ay ortalama 3500 TL faiz ödeyeceksiniz. Sonraki yıllarda da gene ödediğiniz paranın ana para miktarı ilk beş yıl için ortalam en fazla o 2000 TL olacak. Yarıdan fazlası faiz. İki yılın sonunda evi bir nedenle satmak zorunda kalsanız( batıya gelince böyle yüksek meblağlı bir krediyi ödeyemeyeceğinizi görmek için kahin olmaya gerek yok) ana paradan düşen bedel sadece 24.000 TL. Ev fiyatlarıda şu kriz ortamında artmaz zira zaten çok fazla ev alan yok, ufak bir miktar artsa bile bu artış enflasyon karşısında sizin kar edeceğiniz bir artış olmaz. Kaldı ki Yozgat gibi iller ev yatırımı için son derece yanlış tercih. Biraz düşününce sizce bunun mantıklı bir tarafı var mı? Siz resmen eşiniz para harcayamasın diye birikim bile yapamadan ailenizin ve abinizin gazı ile bankayı zengin edeceksiniz ve abiniz ve arkadaşlarına para kazandıracaksınız. Eminim parasızlık ve geçim darlığı ve bunun sizin bilinçsiz yatırımınızdan kaynaklı olmasından dolayı evlilikte de sıkıntı yaşayacaksınız, zira eşiniz ve siz belirli bir refaha alışmışsınız. Eşiniz aklı başında tüm arkadaşlarına sizin bize anlattığınız gibi bu olayı anlattığında sizin saçma sapan yatırım zihniyetinizin yanlışlığından bahsedecek ve yanlış yaptığını söyleyecekler. Bakın yatırım böyle olmaz , eşiniz birikim yapan biri değil ama sizden de para esirgeyen biri değil anladığım kadarı ile , ciddi bir konuşma ile adamın elinden her ay 1500-TL birikim için alsaydınız ve altın ya da döviz hesabı açıp değerlendirseydiniz ciddi bir birikiminiz olurdu ya da bireysel emeklilik gibi bir birşey yaptırıp her ay 1000-1500 TL yatırsanız gelecek için o evden çok daha mantıklı tercih yapmış olurdunız. Herkes geleceğini düşünmek için yatırım yapmak ister ama siz yatırım yapmamışsınız sadece eşinizin rahat para harcamasına kızıp saçma sapan bir borca girmişsiniz.

Son düzenleme:
anlamadım ben ev gelecekleri şehirde değil mi
insan bırakıp gideceği yerden ev alır mı

Abiniz büyük ihtimalle size kazık atmış.
Yaptığı en kötü şeyde size ev değil ihtiyaç kredisi çektirmiş olması sanırım
Sizin en büyük hatanız bu işleri hiç kimseyi karıştırmadan eşinizle halletmemeniz
Ayrıca çok yüksek bir krediyle girmişsiniz eve birikmiş ana parayla girmek en mantıklısı
Ama yinede hayırlı olsun.
Ev evdir diyorum ben

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X