Evi cekip ceviremiyorum!!!

Canim bunun farkindayim elimden gelmiyo napiyim ama yardimci derken gundelikci bir bayan gibimi diyorsunuz?? eger hizmetci gibi bir calisan ise yok onu karsilayamayiz ama .. napiyim bende isterim yapabilmek ama napiyim hem calisip hem ev isi yapip yemek yapamiyorum.... napiyim motivemi etmeliyim kendimi napsam ki?? Ben ciddi cok uzuluyorum,.. Esim arada uyariyor ben iyi bir ev hanimi degilim ama duzelmek istiyorum.. Yani caba harcamak kotu bir ev hanimi olabilirim ama daha iyi olmak esimi mutlu etmek istiyorum.Esimde titiz duzenli degil mesela yatagi yorgani yikamis oluyorum kopegin cikmasina izin veriyor.,.Benim cabalarim bosa gidiyor. Yedigi tabagi sudan gecirmiyor kuruyor ben el atip yikayana kadar... Veya ustunden cikani yere atiyor napalim yani boyle iste...

Annem hep derdi kizim sen rezil olcaksin diye.... aynen rezil oluyorum. Kizlar anneniz ev isi yaptiriyorsa sizide zorluyorsa sakin kizmayin elinizden geldigi kadar yapin benim gibi olmayin... Ben cok pismanim..

Kusura bakma canım ama ama bu senin tembelliğinle alakalı tamamen ve genişliğinle. yapamıyorum diye bişey yok. insanın içinden gelecek. bekarken bende çok iş yapmazdım, bende haftanın 5,5 günü çalışıyorum 8-6 eve gelmem 7 yi buluyor ama yemeğimide yapıyorum temizliğimide. tamam benimde dağınıklığım olmuyor değil, ama evime bi misafir gediğinde ağırlayabilecek pozisyonda oluyorum çok şükür. öyle ufak tefek dağınıklıklar olabilir ama yemek hazırlayamıyorum iş yapamıyorum diye bişey yok, olmamalı.

Çalışan kadınların işi gerçekten zor ama bütün mesele
'ipin ucunu kaçırmamakta' ..
Benimde ütü fobim var (dı) mesela taki 5 saat ütü yaptığım güne kadar, aklım başıma geldi..
Artık biriktirmiyorum.. Dağınıklık sorununu yok ettiğiniz anda gerisi gözünüzde büyümez zaten..
Oda arkadaşların dediği gibi aldığını yerine kaldırmakla olur..
Ben haftanın 6 günü 8 e kadar çalışıyorum.
Temizlik konusunda plan yapamam ama cumartesi akşamdan evimi toparlarım, mutfak ı hallederim ki ertesi gün işim kolaylaşsın.
Çalışanlar bilirler insnaın haftada bir günü olunca pek kıymetli olur.
Eşim uyanmadan kalkıp temizliği yapıyorum, max.2 saatini alır, duşumu alıp kahvaltıyı hazırlayıp onu uyandırıyorum..
Kimse dört dörtlük değil, ben temizliği seviyorum ama vakit olmadığı için yemeklerimiz hep pratik şeyler..
Haftada bir temizliğini yap, hafta içi sadece dağınıklığı kontrol altında tut..
Aylık alışverişi yaptığın gün buzdolabını komple boşalt bir taraftan sil, bir yandan yerleştir.
Elin üstünde olsun evinin, seninde hevesin gelir.
Evini istediğin gibi toparlayınca seninde morelin düzelir.
Bu işer nankör işler ama yapmayıncada olmuyor,
Ben işimde, evimde dağınıklık olduğu sürece mümkün değil içim huzursuz..
Kafam orda..Bunun stresini çekeceğime, kalkıp yaparım daha kolay :)
Bir süre düzenli devam edince eşinde sende alışırsınız zaten.
Hiç kendini üzme herşey düzelir..
Bugünün işini yarına bırakma yeter güzelim :KK68:

tebrikler gerçekten inşallah şimdide böyle devam ediyorsunuzdur

:KK34:

[ı]yahuu bu arkadaş kocasından boşandıı siz hala neyi tartışıyorsunuzz :KK53::KK53:[/ı]

demekki yeniden evlenmiş.eger bu ikinci eşiyse bu adamında o kadar dayanma şansı yok :KK52:
ONA GÖRE BİR TEMİZLİK PROGRAMI HAZIRLAMALISIN.İNSAN ÇOK DAĞINIK PİS BİR EVDE MUTLU VE HUZURLU OLAMAZ.

Son düzenleme:
Ya bu biraz da alışmışlıkla alakalı ben 12 yaşımdan beri yemek yapmayı ev temizlemeyi severim de yapabilirimde. Şuan 19 yaşındayım annemin teyzemin yapamadığı yemekleri yaparım evi de derler toplar temizlerim. Bugünde 6 saat temizlik yaptım ki benimde köpeğim varken de bu böyleydi.. Onuda banyoya sokardım bizde yapardık ohh miss çiçek :KK12:

Bende biraz miskinlik var bak kendini zorla mutfaktaki bulaşıkları yıka yağlı yerleri cifle klorakla , evin ıvır zıvırını topla evi süpür önce paspas sonra toz sonra balkonlar sonra wcler sonra çamaşırları katla köpeğini çıkarrt çişe getir:KK9: akşam yemeğe makarna yap 5tlik kıyma harç sopan ve ekmekle 12 tane köfte çıkartıyorum ben büyük büyük 2kişiyizdoyuyoruz.. Dene derim..

Konunun tarihi eser değeri var :KK53:
ama yorumlara baktım da arkadaşların tamamına yakını ben şöyle temizim böyle düzenliyim diye kendini övmüş, konu sahibine yardımcı olabilecek ya da evet ben de senin gibiyim diyen yorum o kadar az ki...
Yorumların özeti: Harikayım mükemmelim, hiper temiz, süper düzenliyim, konu sahibi pis kaka
:KK52:

Tatlim ilk yillar inan bende senin gibiydim. esimde benim gibi daginikti. bende evde pek is yapmamistim okul is derken hep annem yapardi. Ama sonra anladim bu durumdan cok rahatsiz oluyoz. Ev daginik olunca insanin ruhuda daginik olurmus bu gercek...

ben sonra cevremdeki insanlari gozlemledim..ve isi cozdum caresi tembel olmayacaksin..herseyin bir yeri olacak. Aldigin bir seyi hemen yerine koyacaksin..daginiklik boylece olmuyor..esini de her seferinde uyaracaksin zamanla alisiyorlar..

bulasikta hemen sudan gecirip makineye koyacaksin (yoksa aninda yikayacaksin ve mutfaktan oyle cikacaksin mumkun oldugu kadar)
belli bir camasir gunun olsun o gun camasirlari yika. Utu gunun olsun utunu biriktirme degilse cok zor oluyor utulemek..
Gunluk yapilmasi gereken zorunlu isler diye listele..onlari yapmadan uyuma. Cam silme kapi silme gibi buyuk seylere de temizlikci tut ya da kendin belli zamanlarda yap..

yani bu isin cozumu yine sende bitiyor tatlim..evini cekip cevirecek sensin..eve gelen insan ay bu kadin ne pismis diyor erkege bir sey demiyorlar..ve evin temiz olunca kafan rahat oluyor..temizligini yap cayini sonra ic..tv ne sonra bak.. onca bakiyimda sonra temizleyeyim dersen olmuyor o zaman kaliyor gercekten...hadi kolay gelsin

aayy temiz ol ol nereye kadar..daha dogrusu soyle soyleyeyim bende duzen sorunu var su siralar...haftasonu geliyor hersey mis temiz iste elimizden geldigince...hafta ici p.tesiden itibaren hoppp eski tas eski hamam :KK19:

bizim bicirigin bile dolabi tepetaklak olmus, aradiklarimi bulamiyorum hatta ne kiyafeti var ne yok onu bilmiyorum yenilerini aliyorum bosu bosuna :KK1: kararliyiz esimle duzenleme yapicaz bu haftasonu insaAllah :KK16: kendi dolabimi sorarsaniz ayni sekil daginik...pis olmasin yeterli benim icin simdilik. kokten bir temizlik sart bizim eve aahhhh nerde o eski duzen :KK1: iki kisiyken esimin arkasini toplardim simdi cok sukur bebegimizin bile bir suru daginikligi var :KK52::KK52: ama olsun boylede cok mutluyuz :KK53::KK53:

buarada onceleri bende once islerimi yapip disari cikayim diye bakiyordum...bu seferde tum gunu kacirmis oluyorum temizlikle..ne yaptim gecen haftasonu? herseyi oldugu gibi biraktim ve disari ciktik gezdik yedik ictik bi yerlerde oturduk kafa dinledik, deyim yerindeyse kaliteli zaman gecirdik :KK1: eve gelincede nasilsa yaptim o isleri..hatta belkide daha kolay yapmisimdir cunku ohh gunes mis gibi havada esimle cocugumla vakit gecirdim beni motive etti sanirim...insan mezara girmeden isi bitmezmis ne de olsa...dunyayi biz mi kurtarcaz :KK53::KK53:

Tatlim ilk yillar inan bende senin gibiydim. esimde benim gibi daginikti. bende evde pek is yapmamistim okul is derken hep annem yapardi. Ama sonra anladim bu durumdan cok rahatsiz oluyoz. Ev daginik olunca insanin ruhuda daginik olurmus bu gercek...

ben sonra cevremdeki insanlari gozlemledim..ve isi cozdum caresi tembel olmayacaksin..herseyin bir yeri olacak. Aldigin bir seyi hemen yerine koyacaksin..daginiklik boylece olmuyor..esini de her seferinde uyaracaksin zamanla alisiyorlar..

bulasikta hemen sudan gecirip makineye koyacaksin (yoksa aninda yikayacaksin ve mutfaktan oyle cikacaksin mumkun oldugu kadar)
belli bir camasir gunun olsun o gun camasirlari yika. Utu gunun olsun utunu biriktirme degilse cok zor oluyor utulemek..
Gunluk yapilmasi gereken zorunlu isler diye listele..onlari yapmadan uyuma. Cam silme kapi silme gibi buyuk seylere de temizlikci tut ya da kendin belli zamanlarda yap..

yani bu isin cozumu yine sende bitiyor tatlim..evini cekip cevirecek sensin..eve gelen insan ay bu kadin ne pismis diyor erkege bir sey demiyorlar..ve evin temiz olunca kafan rahat oluyor..temizligini yap cayini sonra ic..tv ne sonra bak.. onca bakiyimda sonra temizleyeyim dersen olmuyor o zaman kaliyor gercekten...hadi kolay gelsin

oyle guzel anlatmissinki, kosa kosa eve gidip is yapasim geldi :KK1:

Tontriko;

Aynen katılıyorum sana..Anladım ki;İnsanın çocuğu olduktan sonra,temizlik ikinci plana düşüyor.
Ben yaptığım işi temiz yapmayı severim,yalap şalap değil.
Hamile kalana kadar,temizlik günlerinde sabahtan akşama kadar ölürdüm,ve akşam hayattan zevk almayacak duruma gelirdim.
Ev temiz,bal dök yala olsa ne olur ki?2 gün sonra o kan emeğimle temizlediğim nankör yerler tozlanmıyor mu?
Fakat şimdi u dönüşü döndüm bu işten..Hiç birşey,çocuğumla benim bu güneşli havaları kaçırmama engel olamaz Allah sağlık verdikçe.
Dediğin gibi,insan oğlu toprak altına girmeden iş bitmez..
Ben işi salmakta buldum..evet,baya bi saldım ben doğumdan sonra.
Mutfakta ki masanın altı mı tozlanmış,ne yapayım..?Morelim bozulsada görmezden geliyorum.
Dip temizlik mi var?Ne yapayım,canıımızdan kıymetli mi?Sonra yaparız..
Ben canla başla temizliğe girdikten sonra bana madalya mı takacaklar?
Asla dağınık değil evimiz,yaşayamam o şekilde..ama dip temizliğe öyle ihtiyacım var ki..
Karnı burnunda daha bi kaç ay önce yaptık eşimle herşeyi..ama şimdi hiç yapmamış kadar nankörlük söz konusu.
Baş edemiyorum,baş edilmiyor.
Mutfak masasının altında ki tozlar,ağzımın içine,yemek tabaklarına bulaşmadıktan sonra bana bi zararı yok şimdilik.
Alıyorum çocuğumu hava alıp geliyoruz,ona zaman ayırıyorum,günlük bakımı..Benim kendimi dinlemem,yemek,günlük işler derken geçiyor zaman.

Yemeği,çamaşırı,yaşadığımız alanı temiz tutarım..ama dip temizlik morelimi çok bozsada saldım cidden..
,
Herkes gezip tozarken,ben yavrumla evde tıkılamam..Hafta sonlarıda eşimle geziyoruz,dediğin gibi öylece bırakıp yallah dışarı.

Kısacası ben nankörlükle baş edemiyorum.
Allah tan diliyorum ki,en kısa zamanda bi güç gelirde,şu dip temizliğede kalkışırız inşAllah.
İçimde çok heves var,fakat yapacak güç yok ayrıca.
Yoksa temennim dip köşe ter temiz bi evde oturmak..

Bence liste yap, ve uygula. Haftalik is programi cikar. Ornegin pazartesi camasirlar yikanicak, sali utulenicek, carsamba salon odalar supurulup, toz alincak gibisinden.Hergun mutfak banyo temizlenicek.Boyle yavas yavas baslarsan ilerlersin. Basta belki saliyi atlar carsamayi yaparsin.Ama zamanla bide bakmissin hersey olmus bitmis.Kimse annesinin karnindan ev hanimi olarak dogmuyor. Biraz aliskanliga bakiyor galiba.Ne guzel evlenmissin yuvani kurmussun..Yemek konusuna gelince, belkide ilgini cekecek tarifler bulursan yapma hevesin artar..Eger yapmiyorsan netten ogrencilere yonelik kolay yemek tarifleri bul onlarla idare et bisure.Zamanla dahada ilerletebilirsin belki...

Bence liste yap, ve uygula. Haftalik is programi cikar. Ornegin pazartesi camasirlar yikanicak, sali utulenicek, carsamba salon odalar supurulup, toz alincak gibisinden.Hergun mutfak banyo temizlenicek.Boyle yavas yavas baslarsan ilerlersin. Basta belki saliyi atlar carsamayi yaparsin.Ama zamanla bide bakmissin hersey olmus bitmis.Kimse annesinin karnindan ev hanimi olarak dogmuyor. Biraz aliskanliga bakiyor galiba.Ne guzel evlenmissin yuvani kurmussun..Yemek konusuna gelince, belkide ilgini cekecek tarifler bulursan yapma hevesin artar..Eger yapmiyorsan netten ogrencilere yonelik kolay yemek tarifleri bul onlarla idare et bisure.Zamanla dahada ilerletebilirsin belki...

konular eski... ayrica bosandim, bosuna yorum yapmissiniz.

X