Evi satıp parayi faize yatırmak mantıklı mı?

lanaisagoddess

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2022
41
8
21
Merhaba kızlar.Eşim evi satıp faize yatiralim, 3 Milyon a aylık 150-170 Bin veriyor kiraya çıkarız, kira 30.00 TL olsa bile bize dokunmaz bir yandan da borçları öderiz diyor.
Şimdi bizde durum şöyle, eve 3 maaş giriyor ev kendimizin. (daha dogrusu kaynanamın) Ama oara nereye gidiyor diye soracak olursanız biz de bilmiyoruz. Bu halimizle ay sonunu zor getiriyoruz. Bide bebek ve köpek de var. Her neyse dedigim gibi ev kaynanamın, 2 maaşı var. Hem kendi emeklisi hem eşinden kalan. Onun maaşinin 6 bin TL si krediye gidiyor evlenirken sadece yatak odasi takimi aldik ona rağmen o kadar borç oldu yeni bitecek. Başka bir mağazadan da kurutma mak, süpürge taksidi var toplam 2700 TL de orası. Evkur da var aylık 650 TL. Kizimin mama, bez aşı masrafları. Köpeğimizin aşı, mama masrafları haliyle şuan yerimizde sayıyoruz. Evin bize ait oldugunu ve 3 maaş girdigini duyan der ki siz 2 yılda nasil birikim yapamadiniz... Bu arada eşim belediyede temizlik görevlisi olarak çalışıyor yani toplam 45 bin mi ne para giriyor eve.
Konuyu çok saptirdim 😂 Şimdi eşimin fikrine gelecek olursak; Evi satıp parayi faize yatiralim kiraya çıkalım maaslarimizin ustune faiz parasi da var borclari kapatırız belki dükkan açarız elimiz bolasinda faizde duan 3 milyonla tekrar ev alırız diyor. Ben de tekrar ev alamazsak sap gibi ortada kalırız dedim annene sor onun evi dedim sizce bu iş mantikli mi eve gelen parayi da düşünürsek? Teşekkür ederim

o 3.5 Milyonu hiç harcamicaz bankanın vereceği faiz de surekli hesapta durup katlanacak
evler sizce o fiyatta mı kalacak
2020 de evler 250 bin 400 bin bandındaydı şimdi aynı evler 2,5 milyon 4 milyon bandında
para katlanmaz emin olun hazıra dağ dayanmaz
orda paran olduğunu bildikçe harcarsınız
hatta bu konuyla alakalı geçen de uzman biri aynı yorumu yaptı şimdi evini satıp faize yatıranlar yarın bir gün hem o paralarından hemde o evden olacaklar diye burası Türkiye ev arsa tarla altın her zaman kazandırır

Son düzenleme:
evler sizce o fiyatta mı kalacak
2020 de evler 250 bin 400 bin bandındaydı şimdi aynı evler 2,5 milyon 4 milyon bandında
para katlanmaz emin olun hazıra dağ dayanmaz
orda paran olduğunu bildikçe harcarsınız
hatta bu konuyla alakalı geçen de uzman biri aynı yorumu yaptı şimdi evini satıp faize yatıranlar yarın bir gün hem o paralarından hemde o evden olacaklar diye burası Türkiye ev arsa tarla altın her zaman kazandırır
evet haklısınız aslında ama eşim borçlar bitmiş olacak kendi maasimzi harcıcaz aylık 150 bin TL yi nasil harcayalim dokunmicaz ona ilk aylar hariç diyor bilemedim ya suan da durumumuz cok kotu kafam cok karışık

evet haklısınız aslında ama eşim borçlar bitmiş olacak kendi maasimzi harcıcaz aylık 150 bin TL yi nasil harcayalim dokunmicaz ona ilk aylar hariç diyor bilemedim ya suan da durumumuz cok kotu kafam cok karışık
bide hazır annem hayatta 3 maaş giriyor eve diyor durumumuzu kullanalım ömür boyu borç mu ödeyeceğiz diyor

Ev fiyatlarinin artisi faiz artisindan cok daha fazla suan. Mantikli degil
vallahi bilmiyorum çocuk bir yandan borçlar bir yandan bide şuan hazır annem hayatta eve 3 maaş giriyorken aklimizi kullanalim diyor zaten bizim eve giren maaş 50 bin olacak neredeyse, aylık 150 bin TL yi nereye harcicaz diyor o hesapta katlanacak ilk faizle borclari kapaticaz diğer faizler birikicek hem ana paramız hem de faiz duracak diyor. hadi 25 kiraya gitse geri kalaniyla hayli hayli geciniriz diyor herkes riske gire gire köşeyi dönüyor diyor😥

Kira olmadan 45 bin lirayi nasil gömüyorsunuz?
Galiba para yönetiminiz sikintili.
Kalem kalem giderleri yazarsaniz yardimci olabiliriz. Ev satsaniz bile parayi yönetemediğiniz icin bence sorun yaşarsaniz
inanin biz de bilmiyoruz bugüne kadar ne balayı ne tatil hiçbir şey yapamadık borclarimiz daha da beter haldeydi her yere borç vardi. şuan da hiç disari çıkmıyoruz ayda yılda bir. Bebek ve köpekten dolayi sanirim bide kalan borclari da dusunursek faturalar market pazar vs bide bebegim mama içiyor bilmiyorum ki inanın eve giren paraya rağmen dışarı cikip kahve icemiyoruz en son 5 ay önce alışveriş yaptım kendime düşünün :')

vallahi bilmiyorum çocuk bir yandan borçlar bir yandan bide şuan hazır annem hayatta eve 3 maaş giriyorken aklimizi kullanalim diyor zaten bizim eve giren maaş 50 bin olacak neredeyse, aylık 150 bin TL yi nereye harcicaz diyor o hesapta katlanacak ilk faizle borclari kapaticaz diğer faizler birikicek hem ana paramız hem de faiz duracak diyor. hadi 25 kiraya gitse geri kalaniyla hayli hayli geciniriz diyor herkes riske gire gire köşeyi dönüyor diyor😥
Bu risk degil ki ongorusuzluk. Faize koydugunuz 100 lira ay sonu 150 olsa bile 100 liralik ev oluyor 200 lira surekli eksiye gidiyorsunuz yani.

inanin biz de bilmiyoruz bugüne kadar ne balayı ne tatil hiçbir şey yapamadık borclarimiz daha da beter haldeydi her yere borç vardi. şuan da hiç disari çıkmıyoruz ayda yılda bir. Bebek ve köpekten dolayi sanirim bide kalan borclari da dusunursek faturalar market pazar vs bide bebegim mama içiyor bilmiyorum ki inanın eve giren paraya rağmen dışarı cikip kahve icemiyoruz en son 5 ay önce alışveriş yaptım kendime düşünün :')

Böyle olmaz ama.
Siz bütün gelir ve giderleri 2-3 ay boyunca kuruşu kuruşuna yazin bir kenera.
Ilk olarak para yönetimini ögrenmeniz gerek.
Eşinizin dediği gibi, risk alim köşeyi dönelim değil bu işler.
Amacim kirmak değil ama siz daha eve giren maaşi yönetemiyorsunuz. Eşiniz bide kalkip dükkan acmak istiyor. Bu işin asla oluru yok

Nasıl dokunmuyorsunuz anlamadım? Kira ödeyeceksiniz+ borç ödeyeceksiniz+ yaşam masraflarınız olacak. O paraya dokunmadan bunları yapabiliyorsanız şimdi yapın? Bankada öylece duran parayla da ev alamazsınız bir daha. Ayrıca ev sizin bile değil, kadının evi ve maaşları üzerinden tasarruf planı yapmak doğru mu sizce?

45bin TL çok bi para değil ama kira ödemiyorsunuz, kreş ödemesi yok, yani aylık topluca giden bi meblağ yok.
borçlar ne borcu, yazmışsınız ama küçük küçük rakamlar onlar... bilemedim
mesela ne kadar doğalgaz faturası ödüyorsunuz?
içkiniz sigaranız var mı?
mutfak harcamalarınız lüks mü?

Ya açıkcası ben bu durumu hiç güvenli görmüyorum. Ha araba motor gibi yerine yenisi konulabilir şeyler belki vadeliye konulabilir ama ev arsa bunlar çok büyük risk.
hiç o topa girmeyin derim.

ya ayrıca ben yanlış mı anladım kayınvalidenizin maaşından da mı faydalanıyorsunuz siz??

Evi satıp parayi faize yatiralim kiraya çıkalım maaslarimizin ustune faiz parasi da var borclari kapatırız belki dükkan açarız elimiz bolasinda faizde duan 3 milyonla tekrar ev alırız diyor.
Eşiniz ilkokul terk mi?
Evi 3 milyona satıp birkaç sene gectikten sonra yine 3 milyona alabileceginize mi inaniyor 😅
Bu ev farzı misal 2021'de kaç liraya satılıyordu? Belki bir milyona satilacak olsa kendinizi karda sayardiniz.
3 milyonluk ev bu enflasyonda üç sene sonra en az 7-8 milyon olur. Sizin elinizde kalan tirtiklanmis 3 milyonla belki peşinat ödeyebilirsiniz.
Çok yanlış bir zihniyeti var esinizin, sakın ona uymayin. Birkaç sene keyifle yasarsiniz , sonra paranız pul olur.
Faizden tek kar etme yöntemi paranın dövizde kalması. Ama dövize de kuş kadar faiz veriyorlar

Aman eşinin aklına uyup öyle bir delilik yapmayın şu an 3 milyon olan ev gelecek sene 6 milyon olur sonraki sene 12 milyon herşey iki katı artıyor malesef
Söylemeden edemeyeceğim evin para kontrolünü de eşinizle ortak yapın hiç bir lüks harcamanız yokken borçların olmaması lazım kira da odemiyorsunuz

Kayınvalidenin bu plandan haberi var mı? Çift maaş da onunmuş… siz eşinizin maaşını sahiplenin bence. Eşinizin başka kardeşleri var mı ev miras ortak yani ileride.

Konu başlığına gelince ev satıp faize koymak saçmalık.

X