Evi temiz tutamıyorum

hiç çok temiz ve düzenli bir insan olamadım hayatımın her döneminde. cocuklarim yokken de öyle değildim şimdi iki tane var yine değilim. çareyi temizliğe birini almakta buldum. iki haftada bir cuma günleri geliyor kadın. o gelecek diye yayintilari topluyorum.o da gelip temizliyor oh mis gibi. bir sonraki gelene kadar yine dağılıyor kirleniyor ama önceki gibi değil. wc lavobolar mutfak sürekli iş istiyor o ayrı onları yapıyorum ama dediğim gibi hiç duzenli olamadim herhalde daha da olamam. üzmeyin kendinizi alın haftada bir temizlikçi yarım gün o gelsin derlesin toplasın temizlesin.

çay mı döküldü hemen silerim ve ya bir yere yağ döküldüyse hemen makineye atarım asla bekletmem evim temizdir kedim var mecbur temiz olmak zorunda her yerde geziyor ama benim evim dağınııııkkkkk :KK43: :KK43: hiç düzenli değilim. her odadan küpelerim çıkar tokalarım kaybolur kemer arasam 2. gün bulurum gibi. düzelteyim derken hep bir yerlere tıktığım için tıktığım yeri unutuyorum falan :KK70: :KK70:
evime kimse gelsin istemiyorum kimse dolaplarıma bakmasın oturma odasında oturup gitsin put gibi :KK70: :KK70:

Yalnız yaşıyorum 37 yaşındayım memurum ve mesela arkadaslarimin evine gittiğimde o düzen o temizlik filan bana inanılmaz geliyor ya. Tamam çoğu düzenli temizlikçi alıyor ama ben tek yaşadığım için aslında gerek yok bence ben kendim de derli toplu ve temiz tutabilirim ama yapamıyorum yapmak da istemiyorum ev işi hiç. Aslında konu açma sebebim bana bir yol gösterilmesk değil, birkaçınız "aynen ben de öyleyim" dese kafaya takmayı bırakacağım. Mesela örnek vereyim, eve öyle hiç girilmeyecek bir durum yok, lavabolar tuvalet filan temizdir temiz tutarım ama mutfak dolaplarımda parmak izleri, biyerlerde yağ bulaşmış kalmış filan onlar var mesela aspiratörde. Veya yere çay tozu dökülmüş onu hemen supurmemisim öyle duruyo günlerdir filan. İki tane de fazla odam var depo gibi yaptım ama artık depoyu da geçti baya her şey üst üste o odalarda. Kullandığım odaları öyle bok götürüyor gibi bir durum yok ama pırıl pırıl da değil hiçbir yer. Nolur "ben de öyleyim" deyin ya :KK43:
Ben öyleyim 😃

Yapamıyorsanız paranıza kıyıp yardımcı alın ve ev işlerini ona yaptırın.
Bu devirde ‘temizlik yapamıyorum’u anlamıyorum ben.
Çeşit çeşit süpürgeler var piyasada şarjlısından kendi kendine gezene kadar.
Büyük boy ıslak mendiller zaten cankurtaran.
Kusura bakmayın ama siz tembelsiniz.
Dağınık ve kirli bir ev sizin de enerjinizi düşürür, hiç bunu düşünmüyor musunuz?

Evin temiz olmasi için o emeği vermek gerekiyor ama. Boyle yerde poşet orda baska bisey zor olur. Bence hergun az da olsa biseyler yapmak gerekiyor bir yere zaman ayırmak gerekiyor. Ben iki cocukluyum calismiyorum bu şekilde yapıyorum eve şimdi birisi gelse hiç cekinmem çünkü heryer temiz. Zaten temiz olunca cok vakit ayırmakta gerekmiyor günlük temizlik için. Siz çalışıyormussunuz ama çocuk yok evi toplayacak vaktiniz mutlaka oluyordur. O vakitte yapmak gerek ama eğer istemiyorsanız bence siz bir gün bı yardimci abla çağırın mutfak dolabı cam kapı ve banyoyu halletsin. (O gelmeden mutfak dolabını komple boşaltın ki zaman kaybolmasin iç dış güzel temizlik olsun) Sonra size kalacak olan evi süpürüp silme olur. Bence şuan siz sizin gözünüzde büyüyor ve yapmak istemiyorsunuz. Temiz evi görünce daha iyi hissedip sonra o temizliği korumak isteyeceginize eminim. Çünkü cidden temiz yerde oturup kalkmak başka bisey. Tabiki temizlik hastası olmayalım o ayrı ama bence herkes temiz olmalı yani. Dağınık olunabilir o başka bişey dağınıklık hemen toparlanır eğer ev temizse ama diğer türlü zor.

Ayyy çok güldüm yaa😅 yorumları okurken. ben de öyleyim ne yalan söyleyeyim. Kiyafetler falan makineden çıktıktan sonra bir hafta düzenlemeden oylece duruyor belki aklima geldikce duzeltirim🤭

ya ben nedense, sürekli temizlik yapan insanların yapacak başka bir şey bulamadıkları için sürekli temizlik yaptıklarını düşünüyorum. Düşünsene, kirlenmesine vakit bırakmıyorsun, temiz evi sürekli temizleyip duruyorsun.
:KK51:

temizim. kime göre, kendime göre :KK76:

Yalnız yaşıyorum 37 yaşındayım memurum ve mesela arkadaslarimin evine gittiğimde o düzen o temizlik filan bana inanılmaz geliyor ya. Tamam çoğu düzenli temizlikçi alıyor ama ben tek yaşadığım için aslında gerek yok bence ben kendim de derli toplu ve temiz tutabilirim ama yapamıyorum yapmak da istemiyorum ev işi hiç. Aslında konu açma sebebim bana bir yol gösterilmesk değil, birkaçınız "aynen ben de öyleyim" dese kafaya takmayı bırakacağım. Mesela örnek vereyim, eve öyle hiç girilmeyecek bir durum yok, lavabolar tuvalet filan temizdir temiz tutarım ama mutfak dolaplarımda parmak izleri, biyerlerde yağ bulaşmış kalmış filan onlar var mesela aspiratörde. Veya yere çay tozu dökülmüş onu hemen supurmemisim öyle duruyo günlerdir filan. İki tane de fazla odam var depo gibi yaptım ama artık depoyu da geçti baya her şey üst üste o odalarda. Kullandığım odaları öyle bok götürüyor gibi bir durum yok ama pırıl pırıl da değil hiçbir yer. Nolur "ben de öyleyim" deyin ya :KK43:
Seni çok iyi anlıyorum ben de bekarken aynen senin gibiydim başkasının evine giderdim o düzen temizlik kendimi kötü hissettirirdi şimdi 2 cocugum oldu yerleri book götürüyor napim yapacak bisey yok

Ben de bekar yaşadım,Çok yoğun çalışan biriydim.Titiz değilim ama evin pis ve dağınık olması beni hep mutsuz eder,kötü bir enerjisi var .Haftada bir kez temizlik yapıyordum dip köşe,Evlenincede aynı şekilde devam etti.Psikologlarda dağınık ve kirli evin kötü enerji verdiğini söylüyor.Ben de ev işi yapmayı sevmem ama yapınca enerjim yükseliyor ve huzur veriyor.İşinizi kolaylaştıracak ürünler alın.Mesela ben mutfağa takıntılıyım hep hijyenik ve temiz olmalı ama sürekli silmek yoruyordu.buharlı temizlik makinesi aldım işimi kolaylaştırdı.Kafanıza takmayın ama huzur verici yönünü düşünün

Ben de öyleyim demeye geldim :KK70: valla yalnız yaşadığım için dert etmiyorum, bazen gaza geliyorum günlerce çok düzenli tutuyorum bazen yatağın üzerindeki giysileri kenara itip yatıyorum, moduma göre yani:)

çay mı döküldü hemen silerim ve ya bir yere yağ döküldüyse hemen makineye atarım asla bekletmem evim temizdir kedim var mecbur temiz olmak zorunda her yerde geziyor ama benim evim dağınııııkkkkk :KK43: :KK43: hiç düzenli değilim. her odadan küpelerim çıkar tokalarım kaybolur kemer arasam 2. gün bulurum gibi. düzelteyim derken hep bir yerlere tıktığım için tıktığım yeri unutuyorum falan :KK70: :KK70:
evime kimse gelsin istemiyorum kimse dolaplarıma bakmasın oturma odasında oturup gitsin put gibi :KK70: :KK70:
Ben giysilerimi bile kaybediyorum toka filan ne ki jcjdjfn

Hanımlar bu konuyu açtığımdan beri beni kâh asagiladiniz jsjdjdj kâh "ben de öyleyim" dediniz ve bütün bunların sonucunda bugün evimi epey bir temizleyip düzenledim. Yine ışıl ışıl değil ama tarihinin en düzenli haline geldi. Sırtım ve belim vefat etti ağrıdan ama olsun 😔

Haklısınız sanırım ya sonuçta çöp yani değil mi. Şu an gözümün önünde Trendyol poşeti var, iade edip etmemekte kararsız kaldığım bir şey olduğu için faturayla birlikte yerde duruyo poşet. Ama yerde yani. Tam çöp de sayılmaz
Tamamen aynı durumdayız, bu pislik değil bence ya sadece dağınıklık, zihnen de dağınıklık

Misafirler neden böyle bişey söylüyor ki. Evde çocuk varsa dolapta camda parmak izi çok normal. Camın dışı da onlarla ne alaka. Hep derim evimi inceleyen evime gelmesin. Hoş sohbetime gelsinler
Hahaha benim hayat felsefemden.. pek sevgili görümcemi hamile halimle karnım burnumda yeni evli diye yemeğe aldım. (Zorum neyse artık saflık herhalde) Pek muhterem görümcem (!) aa evinizin burası böyle burası şöyle perdeleri yıkamadınız mi gibi salak yorumlarda bulunup bi de konsol kapağındaki stopper ı aa çöp mü bu ne işi var diye burda çekmeye kalkınca😬😬yok dedim bi daha evimi zor görürsün.. daha da çağırmadım

Yapamıyorsanız paranıza kıyıp yardımcı alın ve ev işlerini ona yaptırın.
Bu devirde ‘temizlik yapamıyorum’u anlamıyorum ben.
Çeşit çeşit süpürgeler var piyasada şarjlısından kendi kendine gezene kadar.
Büyük boy ıslak mendiller zaten cankurtaran.
Kusura bakmayın ama siz tembelsiniz.
Dağınık ve kirli bir ev sizin de enerjinizi düşürür, hiç bunu düşünmüyor musunuz?
Size söylemiyorum ama nerdeyse 3. Ye denk gelince sizden alıntı yapmış oldum. Islak mendil bende acil durumlarda kullanıyorum ama temizlik için bu kadar öne çıkarılması beni çok rahatsız ediyor. Instagram influenserlari da sürekli bunların reklamını yapıyor. Doğada çok geç dönüşüyor.
Temizlik için kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabii acil misafir gelip bez yıkamaya vakit yoktur vs illaki kullanılacak. Ama rutin temizliklerde bile bezin yerini alması beni rahatsız ediyor. Bu konuda duyarlılık oluşması için yazmak istedim.

Size söylemiyorum ama nerdeyse 3. Ye denk gelince sizden alıntı yapmış oldum. Islak mendil bende acil durumlarda kullanıyorum ama temizlik için bu kadar öne çıkarılması beni çok rahatsız ediyor. Instagram influenserlari da sürekli bunların reklamını yapıyor. Doğada çok geç dönüşüyor.
Temizlik için kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabii acil misafir gelip bez yıkamaya vakit yoktur vs illaki kullanılacak. Ama rutin temizliklerde bile bezin yerini alması beni rahatsız ediyor. Bu konuda duyarlılık oluşması için yazmak istedim.

+1

Lütfen çöplerinizi ayrıştırın.
Yumurta süt kolileri, içme suyu şişeleri.
karton rulolar,
bitmiş plastik mika deterjan kutuları,
eskimiş kitaplar,
yıpranmış kıyafet, ayakkabı, çanta, çarşaf, çorap vesaire
kullanılmış makyaj temizleme pamukları, hijyenik pedler, ıslak mendiller,
Su ile temizlik candır ve temizlik yaparken diğer taraftan ne kadar doğayı kirlettiğimiz hatırlayalım.
Mesela kurutma makinesinin suyu, tertemiz çıkıyor.
Haznede biriken suyu, merdivenlerimizi silen ablaya verdim geçen gün.
Bazen balkon yıkıyorum. Bazen bahçeye döküyorum. Lavaboya değil asla.
Artan kargo ve yemek siparişleriyle, ambalaj ürünlerinin ve plastik poşetlerin, balonlu naylonların kullanımının ne kadar arttığını hiç düşündünüz mü?
Bunları mutlaka değerlendirmeye çalışın. Kağıt ve karton toplayıcıları düşünün.
'Farketmez demeyin çok fark eder.'

Bu konuda size katılıyorum.
Ben de normalde mikrofiber bez, arap sabunu, sıvı beyaz sabun ve mob kullanmayı tercih ediyorum temizlik yaparken

Doğaya gösterdiğiniz duyarlılığı kendi mikro çevrenizi temiz tutmaya da göstermenizi temenni ediyorum.
.

X