Evi temiz tutamıyorum

Ben öyle değilim ama arkadaşım öyle galiba aldığınızı geri yerine koymuyorsunuz çıkardığınızı asmıyorsunuz sonra evi temizlemeye kalkınca herşey elinize takılıyor ondan kaynaklı diye düşünüyorum

Ya mesela sıvı yağları koyduğum dolaba baktım demin, kenarlardan yağ sızmış şişelerden ve dolabın zeminindeki o kısımlar yapış yapış kalmış filan offfff yani sanıyorum ki başka kimsenin evinde böyle rezalet bir görüntü yoktur. En azından ben görmüyorum kimsede ya herkesin evi ne kadar temiz
Siz dağınıktan çok temiz değilsiniz. Minimal bir hayat tercih edin fazla eşyaları atın, kırın,satın verin ve her gün 1 saat temizlik yapın bölüm bölüm dağınık olmak ayrı pis olmak ayri

Çalışıyorum maşaAllah Rabbime emanet çok azgın bir oğlum var. Çekmece kilitleri mi açıp geçtiği yerden dolapları döküyor. Evim temiz mi asla değil ama dağınıkta değil. Ev toplu olunca temiz görünüyor bana göre. Sabah işe gitmeden perdeleri açarımki akşam eve gelince içim daralmasın mesela yatağımı kalkar kalkmaz toplar örtüsğnü sararım. Aşırı tembel bir insanım ama bunları yapacak gücü buluyorum. Saat gecenin bir buçuğu oplum yeni uyudu. Lavobo üzerinde bulaşıklar var makineye kpyamadım ama yarın yarım saat erken kalkıp yerleştireceğim. Yoksa bütün gün içim sıkılır işte. Sizinki biraz tembellik gibi duruyor

Yalnız yaşıyorum 37 yaşındayım memurum ve mesela arkadaslarimin evine gittiğimde o düzen o temizlik filan bana inanılmaz geliyor ya. Tamam çoğu düzenli temizlikçi alıyor ama ben tek yaşadığım için aslında gerek yok bence ben kendim de derli toplu ve temiz tutabilirim ama yapamıyorum yapmak da istemiyorum ev işi hiç. Aslında konu açma sebebim bana bir yol gösterilmesk değil, birkaçınız "aynen ben de öyleyim" dese kafaya takmayı bırakacağım. Mesela örnek vereyim, eve öyle hiç girilmeyecek bir durum yok, lavabolar tuvalet filan temizdir temiz tutarım ama mutfak dolaplarımda parmak izleri, biyerlerde yağ bulaşmış kalmış filan onlar var mesela aspiratörde. Veya yere çay tozu dökülmüş onu hemen supurmemisim öyle duruyo günlerdir filan. İki tane de fazla odam var depo gibi yaptım ama artık depoyu da geçti baya her şey üst üste o odalarda. Kullandığım odaları öyle bok götürüyor gibi bir durum yok ama pırıl pırıl da değil hiçbir yer. Nolur "ben de öyleyim" deyin ya :KK43:
derd etdigin seye bak benimde evime sanki bomba duşmus uc tane cocuk var ucude kucuk biri daha yeni yurumeye basladi her tarafi dagitiyo yani geceler ev derli toplu ama sabah olsun aynen 🤣 yastiklardan bile ev falan kuruyolar bir odam depo 🤣 iki odada kucuk 5 kisi musafir gelse ayaga kalkinca popo popoya degecek evde napim artik derli toplu ev kaldi buyuk ev olana bebeler buyuyene 😆

Ben de 3 çocuk var. Biri 9 ikisi 3 yaşında. Çalışıyorum da. Çamaşır hemen her gün yıkanır kurutulur ve aynı gün katlayıp yerlestiririm. 3 süpürge var 🤣 elektirikli süpürge ile haftalık abla gelip dip bucak temizlik yapar dönüşümlü olarak bir hafta camlar, bir hafta dolap içi, bir hafta duvar, bir hafta depo şeklinde kullandığım kileri toplama vs gibi. Mesela yağ akmış dediniz ya, herkesin evinde akar ama altına ekmek alırken sardiklari kagitlardan koyuyorum ara ara değiştiriyorum. Dolap içlerinde örtüler var ara ara yıkanıyor. Bir yer kirlenince Dyson sarjli süpürgeyle hemen alıyorum. Her günde robot süpürge çocuklar uyuyunca dolanıyor. Her eşya olması gereken odaya çocuklar ilgilenmeyi bırakınca ya onlara ya kendim goturup koyarım. Her eşyanın yeri olunca yerinde olmayan şey dikkat çekiyor. Tek kişi düzen ve temizlik zor değil. Tlc de kirli evleri izleyin insanı temizliğe sevkediyor resmen 🤣 WC vs her akşam mutlaka temizlerim sleepy mendiller harika bunun için. Zor değil. Ama biraz iş istiyor tabi. Ben dağınık evde mutsuz agresif biri oluyorum ya. O çay yere dökülse anında supurulmezse başka yerlere en çok gidecek kirlerden mesela. O anında temizlenmeli... Referansin olmaya bilirim çünkü benim düzen takıntım var :))
düzen takıntım filan yok ama

mesela çay yerdeyken kapı pencere açılsa ceryan yapcak ya da üzerine basacak oradan başka yere taşınacak
o şişeyi tuttuğu eliyle dolabı açtı salçayı aldı dolap kapağına
şişeyi koyacak tezgaha leke yapacak şişenin dışını, lekesinin bulaştırdığı yerleri yapış yapış toz tutacak

iş 1ken 3 olcak yani
asıl insan hayatında zamanına enerjisine değer veriyorsa işi 1ken yapar 3e 5e çıkartmaz

o evde motive olup mutlu kalamaz
bir yerden sonra aradığını bulamaz
amaaan zaten pis ortalık, der iyice dağıtır ipin ucunu kaçırır bu sefer yakalayamaz

yani hani küçük çocuk olur, çift vardiya işi olur, hastalıktan yeni çıkmıştır enerjisi azalmıştır vs. bir dönem zor gelir tamam da genel olarak bekar çocuksuz biri için ev işine kadar vakit/efor alabilir?

mutfak dolaplarını siliyorum ama yeterince silemiyormuşum
eve gelen misafirler dolaplardaki izleri , camlardaki parmak izlerini , camların önündeki ( dışarı tarafa bakan ) mermerleri söylediklerinde farkettim
o ana kadar bana gayet temiz geliyordu hala da temiz geliyor yani öyle çok uğraşmak istediğim birşey değil :KK70:

Di mi ya bizim evde akşam çocuklar uyuduktan sonra her şey toplanır, süpürülür, toz alınır. Haftasonları klasik çamaşır yıka, kurut yerleştir, çarşaf değiştir dip temel süpür, dolap kapakları sil gibi gibi. Akşamları halim kalırsa ekstra bişiler yapıyorum dolap içleri vs gibi. Kendimizce bir düzenimiz var, pis değiliz ama öyle aman aman temizlik de yokb
Benim iki çocuk var. Haftanın beş günü çalışıyorum. Ctesi de yüksek lisans var derse gidiorum. Kocam geçen ay robot süpürge alıp gelmiş. Yaptığı en mantıklı alışveriş😅 almadan önce gereksiz geliyordu ama öyle değilmiş. Odayı toplayıp onu çalıştırıyorum. Ben diğer odayı toplarken o süpürüyor. Derken gerçekten kolaylık oluyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hele de çocuklu eve

mutfak dolaplarını siliyorum ama yeterince silemiyormuşum
eve gelen misafirler dolaplardaki izleri , camlardaki parmak izlerini , camların önündeki ( dışarı tarafa bakan ) mermerleri söylediklerinde farkettim
o ana kadar bana gayet temiz geliyordu hala da temiz geliyor yani öyle çok uğraşmak istediğim birşey değil :KK70:
Misafirler neden böyle bişey söylüyor ki. Evde çocuk varsa dolapta camda parmak izi çok normal. Camın dışı da onlarla ne alaka. Hep derim evimi inceleyen evime gelmesin. Hoş sohbetime gelsinler

Misafirler neden böyle bişey söylüyor ki. Evde çocuk varsa dolapta camda parmak izi çok normal. Camın dışı da onlarla ne alaka. Hep derim evimi inceleyen evime gelmesin. Hoş sohbetime gelsinler
yakın arkadaşlarım ya aramızdaki muhabbet ileri seviye
öyle geyik amaçlı bunlar
alınganlık durumlarımız yok
çocuklu ev değil
başka bir misafir dese bunu ben de sizin gibi düşünürdüm :KK70:

Ben de oyleydim ama kizim olduktan sonra isler degisti. Bi salsam ipin ucu kaciyor oyuZden baya bi degisim yasadim😂 biraz usengecimdir.

Tavsiyem iyi bir pratik supurge (Dyson 15 tavsiyem) buharli yer silme mop (vileda) ve kaliteli microfibre bez

Tozlari ve geri kalan her seyi de deterjanli camasir sulu mendiller var turkiyede de var diye biliyorum onlarla silerim bezden nefret edeeim boyle cok pratik ve motivw edici oluyor

3 ayda 1 her gun 1 cekmece ici dolap ici falan yaparim

Valla ben de öyle sayılırım. Sleepy mendilleri cikarandan allah razı olsun. Hem mutfakta hem banyoda elimin altinda. Hemen bir toz bir döküntü gördüm mü hoop aliveriyorum. Ortalama 4-5 günde bir de evi süpürüp siliyorum. Senede birkaç kez de çöp atma perileri gelir bana. Onu at bunu at rahatliyorum. Şu Marie kondoyu çok merak ediyorum. Netflixten izlemeye başlayacağım.

Sizinki dağınıklık değil pislik
İkisi aynı şey değil
Ev dağılır ama temiz olur, toplaması düzene sokması 1 saat almaz
Ama pis evi düzene sokmak kaç gün alır
Hem insanın ruhu daralır yerde poşetler, dökülmüş çayların işi ne?
Düzenli haftada bir eve yardımcı alın en kötü o yapsın
Bide robot süpürge birgün süpürsün diğer gün silsin
Zaten tek kişisinin gün aşırı lavabo akıtsanız, döküntüleri heran toplayıp yerine koysanız oldu bitti.
Tozlu ve pis evin enerjisi insanı mahf eder,
insan eve girmek istemez, yataktan çıkmak istemez.
Hele camlar pisse benim ruhum kararır, ev dediğin her an düzenli, temiz olmalı mis gibi kokmalı.
Çocuklu ev dağılır diye birşeyede inanmiyorum, çocuk odaları dağınık olabilir tabiki ama bu oturma odasının yada mutfağın dağınık olması için bir sebeb değil. En kötü çocuklar yattıktan sonra biri mutfağa girer diyeri oturma odasını halleder, heryer yarım saatde toplanır.
Ben akşam pis eve gireceğimi bilsem ofisden çıkasım gelmez.

Bundan bir kaç ay kadar öncesine kadar evime günlük gelen yardımcım vardı. Tüm temizlik, ev işi, alışveriş, yemek olayları ondaydı. Sağlık sebeplerinden dolayı yollarımızı ayırmak zorunda kaldık, ben de öyle dımdızlak kaldım. Evde temizlik ve düzeni severim. 6 ve 8 yaşlarında okula giden iki çocuğum var, artı çalışıyorum. Ben sorunu şöyle çözdüm:

Cuma günleri çamaşır yıkama ve kurutma
Cumartesi günleri eşimi alışverişe gönderme ve haftalık yemek hazırlığı
Cumartesi günü çocukların ödevleri ve ütü
Pazar günü tamamen keyfi
Pazartesi iş dönüşü lavabo-tuvalet temizliği
Salı çamaşır yıkama kurutma / eşim süpürme silme yapar
Çarşamba ütü
Perşembe tuvalet - lavabo temizliği

Bunların dışında her sabah işe gitmeden önce yatak yorgan toplarım. Sadece çocukların kahvaltı bulaşığı kalır lavaboda. İş dönüşü onları da makinaya atarım.

Elimi attığımda leke, pis bişey görürsem anında sleepy ile müdahale :) Çocukların pisletme performansına göre robot süpürge haftada 2 kere açılabilir.

15 günde bir de temizlikçi geliyor işte, dip köşe girişiyor.

Öyle olunca ev temiz oluyor.

Bana gelen arkadaşlar, aaa ne kadar temiz ve düzenli evin var diyorlar, ben de siz geleceksiniz diye topladım, sacmalaama öyle biri değilim diyorum 🤣🤣🤣 ben de dip köşe temizlik yapmam,hiç de yapmadın açıkçası arada birini alırım, robot süpürge, sleppy mendil idare ediyoruz ama misal çay tozu dokulduyse onu bırakamam, yağ sicradiysa duramam..bu huy meselesi o şekil mutfakta birşey yapamam ben, kızartma falan yaptıysam ardından ocağı aspiratöru falan temizlerim, bunları düzenli yapınca çok zaman almıyor...ama genel dağınıklık oluyor yani yapacak birşey yok

Mikrop kapılacak hale gelmediğimiz sürece sorun yok diyenlerdenim ben de. :) Ömrümü elimde temizlik beziyle çürütemem, onun yerine gider gezerim daha iyi.

Bence sizin temizlik perileriniz gelmiş, boş bir gününüzde ya Allah bismillah deyip dip köşe evi düzenleyip temizlemeniz lazım, yapmak istemiyorum demişsiniz ama bu durum sizi o kadar rahatsız etmiş ki konu bile açmışsınız, demekki kafanıza çok takılıyor bu durum. Bir kere düzenleyip sonrasında bozmamaya alışınca her şey daha kolay oluyor, bir sistem oturtursunuz zamanla. Ama koltuktan oturup trendyol poşetleriyle bakışıp oflayıp puflamayın lütfen, kalkın ve düzenleyin, sonrasında gelen rahatlık psikolojinize de iyi gelecek

X