Evi temiz tutamıyorum

Yalnız yaşıyorum 37 yaşındayım memurum ve mesela arkadaslarimin evine gittiğimde o düzen o temizlik filan bana inanılmaz geliyor ya. Tamam çoğu düzenli temizlikçi alıyor ama ben tek yaşadığım için aslında gerek yok bence ben kendim de derli toplu ve temiz tutabilirim ama yapamıyorum yapmak da istemiyorum ev işi hiç. Aslında konu açma sebebim bana bir yol gösterilmesk değil, birkaçınız "aynen ben de öyleyim" dese kafaya takmayı bırakacağım. Mesela örnek vereyim, eve öyle hiç girilmeyecek bir durum yok, lavabolar tuvalet filan temizdir temiz tutarım ama mutfak dolaplarımda parmak izleri, biyerlerde yağ bulaşmış kalmış filan onlar var mesela aspiratörde. Veya yere çay tozu dökülmüş onu hemen supurmemisim öyle duruyo günlerdir filan. İki tane de fazla odam var depo gibi yaptım ama artık depoyu da geçti baya her şey üst üste o odalarda. Kullandığım odaları öyle bok götürüyor gibi bir durum yok ama pırıl pırıl da değil hiçbir yer. Nolur "ben de öyleyim" deyin ya :KK43:
Ben de öyleyim :) Evimde öyle fazla eşya yok, sadece iki kişiyiz ama yine de toplu tutamıyorum. Bazılarının evine aniden bile gitsem o buram buram temiz ev izlemini kokusunu alıyorum ama kendi evimde öyle hissedemiyorum. Kadir ezildiden eğitim alabilsem keşke bu konuda :KK70:

Yalnız yaşıyormuşsunuz, sizden başka dağıtan yok demek bu ne güzel işte, toplaması çok kolay olur evinizi. Üstelik haftasonlarınız da tamamen size ait, bence her haftasonu 2-3 saatinizi ayırsanız üstesinden gelirsiniz bu işin. Olabildiğince dağıtmamaya çalışın, çıkardığınız şeyi hemen kaldırın yerine. Mutfağı ben her yemekten sonra biraz toparlarım, gözüme çarpan dolap lekesi, fırında bir şey varsa hemen silerim hiç öyle parmak lekeleri birikmez böylece. Bir de o depo odalara müdahale etmezseniz iş çığırından çıkıyor, bir gününüzü ayırıp oraları toparlayın, kullanmadığınız şeyleri atın.

Temizlik yapmayı bende sevmem.Bi yer bittiği anda kirlenmeye başlıyor.Erkeklermi daha nankör ev temizliğimi diye düşünüyorum bazen😁Ben dağınık eve de tahammül edemiyorum ama.Yani ruhum sıkılıyor o zamanda.Evde herşeyin yeri varya o yerinde olacak.Dikkat ede ede yapıyorum yani koca koltuklari çekip belimi incitmek falan dizlerimi korumak vs bunlara dikkat etmeye çalışıyorum.İs bölümü yaptık evde daha kolay oluyor.Çayi silin hemen her yere dağılır daha çok iş çıkar.Aslinda siz nasıl rahat hissediyorsanız öyle yapın.Ben dağılıyorum dağınık evde benlik değil o

Ya mesela sıvı yağları koyduğum dolaba baktım demin, kenarlardan yağ sızmış şişelerden ve dolabın zeminindeki o kısımlar yapış yapış kalmış filan offfff yani sanıyorum ki başka kimsenin evinde böyle rezalet bir görüntü yoktur. En azından ben görmüyorum kimsede ya herkesin evi ne kadar temiz
tam da o kısımlarda bende de yağlar var :halay: arada siliyorum çok gözüme battığı zaman. ya ben çalışıyorum bitane de çocuğum var anca bu kadr yapabiliyorum kaldı ki kıymetli zamanımı evi tertemiz yaparak geçirmek de istemiyorum. haftanın 3 günü süpürüp siliyorum üstten bir toz alıyorum ama genel temizliknadir yapıyorum

Konuyu ben açmışım sanki 🤣 her kelime her cumle bu kadar mi uyar :)
Ben de evi bir sekle sokmaya calisiyorum ama agrilar sebebiyle yapasim gelmiyor (kaza gecirmistim hala agrilarim devam ediyor stresli is ve dinlenememekten)
Illa temiz tutmak degil ama mesela fazla odalardaki esyalari ayiklamak iyi gelebilir
Ben de yavastan basladim o ekstra odayi ayiklamaya
Gereksiz ne varsa ya atin ya satin ya dagitin
Mesela ilk evimde aldigim minderler var bir öğrenci evinde is gorur diyorum, böyle küçük çözüm alternatifleriyle fazlaliklardan kurtulabiliriz diye düşünüyorum

Yalnız yaşıyorum 37 yaşındayım memurum ve mesela arkadaslarimin evine gittiğimde o düzen o temizlik filan bana inanılmaz geliyor ya. Tamam çoğu düzenli temizlikçi alıyor ama ben tek yaşadığım için aslında gerek yok bence ben kendim de derli toplu ve temiz tutabilirim ama yapamıyorum yapmak da istemiyorum ev işi hiç. Aslında konu açma sebebim bana bir yol gösterilmesk değil, birkaçınız "aynen ben de öyleyim" dese kafaya takmayı bırakacağım. Mesela örnek vereyim, eve öyle hiç girilmeyecek bir durum yok, lavabolar tuvalet filan temizdir temiz tutarım ama mutfak dolaplarımda parmak izleri, biyerlerde yağ bulaşmış kalmış filan onlar var mesela aspiratörde. Veya yere çay tozu dökülmüş onu hemen supurmemisim öyle duruyo günlerdir filan. İki tane de fazla odam var depo gibi yaptım ama artık depoyu da geçti baya her şey üst üste o odalarda. Kullandığım odaları öyle bok götürüyor gibi bir durum yok ama pırıl pırıl da değil hiçbir yer. Nolur "ben de öyleyim" deyin ya :KK43:
😂😂 benim de mutfak dolaplarim parmak izi. Hatta firinimi gorme bile ugur dundar gelebilir her an😂😂 onun disinda haftada 2 supurmeye ve toz almaya calisiyorum. Acikcasi hep evdeyim ama 6 aylik hamileyim ve hamileligimin basindan beri cok sogudum ev isinden ama mecbur yapiyorum🥲 bence daginiklik bi problem degil mesela. Mutfak tezgahim hep temiz olur ama aspiratorun tozunu bi parmak olana kadar almadigim da oluyo🤣🤣 tuvalet ve banyo konusu benim icin onemli ve mutfak tezgahiyla lavabonun ici. Onun disinda yani evi bok goturmuyosa sorun yok🙄 temizlik konusu cok goreceli…

Bende aynı anda hem obsesyon hem de dikkat eksikliği var. Lavabolarla ilgili çok titizken yerde boş poşetler aynı anda olabiliyor sanırım bu yüzden:KK43:
Benim de en yakin arkadasimin okbsi ve dikkat eksikligi var yillardir. Sadece bir yaz boyunca ayni evde kalmistik ve daginikligi cinnet gecirmeme sebep oluyordu ki ben de toplu biri degilimdir. En basitinden yatagimi mesela toplamam. Bana dunyanin en sacma isi gibi gelir. Ama kiyafetlerim de her zaman dolabimin icinde olur… arkadasimin daginikligi hat safhadaydi. Bazen sorunca hani bu neden bu sekilde burada duruyor diye inan bana gozum onu gormuyor diyordu. Bakiyorum ama bana orda bi sey yokmus gibi geliyor diyordu. Kendi evinde odasina girilmez mesela kuflenmis kahve bardaklari falan 🤣🤣 bi psikologa da gorunebilirsiniz belki yardimi dokunur🌸

Bu kadar değiliz. Dökülen çayı günlerce supurmemek olmamış.

Ya mesela sıvı yağları koyduğum dolaba baktım demin, kenarlardan yağ sızmış şişelerden ve dolabın zeminindeki o kısımlar yapış yapış kalmış filan offfff yani sanıyorum ki başka kimsenin evinde böyle rezalet bir görüntü yoktur. En azından ben görmüyorum kimsede ya herkesin evi ne kadar temiz
Kimsenin dolabına bakmıyoruz ki 😄

Artık bende öyleyim yanlız değilsin :dondurma:

Önceden böyle değildim ama, 3 erkek çocuk birde yılların vermiş olduğu yorgunluk v.s. bıktım artık :işsiz: saldım herşeyi “banane” modundayım ama memnun değilim böyle olmak istemiyorum hep düzelirim ümidi ile yasadım ama düzelemiyorumda :cry:

Herkesin evi kendine inanin beni de zerre ilgilendirmez ama naçizane yanlis anlamassaniz şunu demek.isterim nasil alisirsaniz kendinizi nasıl alistirirsaniz oyle gider.eger siz bu durumdan dolayı rahatsanız yani kafaya takmam diyorsanız yine sorun yok ama anladığım kadarı ile biraz da takıyorsunuz.kendinjze bir düzen koyun ve ona göre günlük işlerinizi parça parça yapın..ve plana uyun.yarin evlendiğinizde eşinizle beraber de o düzeni yurutursunuz ..ama böyle dağınıklığı alışır o bahsettiğiniz durumlar zamanla daha da çok çoğalır.
Kolay gelsin

Vallahi aynı bu kafadayım kocam bey yardımcı al diyor. Ee o gelmeden önce her yeri topla düzenle. Toplu evi temizlemekte ne var ben de temizlerim ondan sonra
Di mi ya bizim evde akşam çocuklar uyuduktan sonra her şey toplanır, süpürülür, toz alınır. Haftasonları klasik çamaşır yıka, kurut yerleştir, çarşaf değiştir dip temel süpür, dolap kapakları sil gibi gibi. Akşamları halim kalırsa ekstra bişiler yapıyorum dolap içleri vs gibi. Kendimizce bir düzenimiz var, pis değiliz ama öyle aman aman temizlik de yok.

Aynen ben de böyle düşünüyorum. Mesele dağınıklığı toplamak zaten. Bazen onlar gelecek diye dağınıklık o bahane ile toplanmış oluyor bazen de stres oluyorum yavaş yavaş kendim yapayım diyorum. Her türlü olmuyor. Su an kadın var mesela ama yalap salap yaptı. Sadece mutfağı yapacak. Ben odada öyle duruyorum canım sıkıldı. O gidince üstünden geçmem lazım. Çağırmasam yapamıyorum cagirsam yapamıyorum. Off diyorum sadece :KK43:
Biz bir düzen tutturduk bu konuda. Eğer her akşam toplama süpürme toz alma yapmazsak ertesi gün savaş alanına dönüyor çocuklarla sonra daha da zor geliyor toplaması o yüzden her akşam mutlaka yapıyoruz ama gün içinde felaket oluyor ev her yerde oyuncak kitap vs…

Ya geçen elimde bb krem kalmış fark etmeden perdeye hafifçe bulastirmistim filan öyle duruyo ya mesela lekeli şu an, ne bileyim yani hiç gelmiyor içimden makineye atmak filan. Öyle beyazlıktan insanın gözünü alan perdelerim yok. En son cam ne zaman sildim hatırlamıyorum bile filan :KK43:((
Yalnızca bu mesaja kadar okudum
Onu boşuna yıkamadım diye acele etme, ben anında yıkadım geçmiyor bb krem bornozumda kaldı kabak gibi 😂

Robot süpürge alabilirsin, aldığın eşyaları yerine koyabilirsin ortalıkta tutmadan falan. Ben öyle deli temizlik hastası değilim ama evim hep düzenlidir temizdir. Gece yatmadan 10 dk toparlasan yeteriyor bence, haftada bir süpürmek silmek falan yeter. Benim bide 2 kedo var onlar dağıtıyor biraz ama sizi sokağa atarım diye tehdit ediyorum öcümü alıyorum geçiyor sinirim 😂😂😂

Of çok kötü ya 😒💆🏼‍♀️😒 özür dileyerek söylüyorum ama yağ çay kargo poşetleri vs vs kesinlikle evin durumu kötü şuan anladım ☹️ 2 hafta önce eşimin arkadaşının eşi beni aradı bizi çaya davet etti 1 hafta sonra evine çaya gittik hayatımda böyle kötü bir eve gitmemiştim tam 2 haftadır kendimize gelemiyoruz o evde çay içmek zorunda kaldık çay bardağımın yüzünde pislikler vardı elime yapışan 😒yerler pis duvarlar yağ mutfak uçmuş uzaya gidiyor 💆🏼‍♀️yani gerçekten zor değil inanın evde çocuğunuz vs yok . Bir yer kirleniyorsa anında silin görünce böylece daha rahat olur . Haftada bir süpür sil yapsanız hergün 2 dk WC temizlemeniz banyodan çıkarken banyo temizlense birde hafta içi kullanmak için robot alsanız daha nasıl kirlenir ki ev

Ben de 3 çocuk var. Biri 9 ikisi 3 yaşında. Çalışıyorum da. Çamaşır hemen her gün yıkanır kurutulur ve aynı gün katlayıp yerlestiririm. 3 süpürge var 🤣 elektirikli süpürge ile haftalık abla gelip dip bucak temizlik yapar dönüşümlü olarak bir hafta camlar, bir hafta dolap içi, bir hafta duvar, bir hafta depo şeklinde kullandığım kileri toplama vs gibi. Mesela yağ akmış dediniz ya, herkesin evinde akar ama altına ekmek alırken sardiklari kagitlardan koyuyorum ara ara değiştiriyorum. Dolap içlerinde örtüler var ara ara yıkanıyor. Bir yer kirlenince Dyson sarjli süpürgeyle hemen alıyorum. Her günde robot süpürge çocuklar uyuyunca dolanıyor. Her eşya olması gereken odaya çocuklar ilgilenmeyi bırakınca ya onlara ya kendim goturup koyarım. Her eşyanın yeri olunca yerinde olmayan şey dikkat çekiyor. Tek kişi düzen ve temizlik zor değil. Tlc de kirli evleri izleyin insanı temizliğe sevkediyor resmen 🤣 WC vs her akşam mutlaka temizlerim sleepy mendiller harika bunun için. Zor değil. Ama biraz iş istiyor tabi. Ben dağınık evde mutsuz agresif biri oluyorum ya. O çay yere dökülse anında supurulmezse başka yerlere en çok gidecek kirlerden mesela. O anında temizlenmeli... Referansin olmaya bilirim çünkü benim düzen takıntım var :))

Abammm ev nerde hemen koşasım geldi 🤣🤣🤣 bende iş gördümmü duramıyom yerimde orda olsam sana 1 saate bal dök yala yapardım 😘

X