Evlilik Öncesi Sendromu mu Yaşıyorum?...

benim esimde ayakkabıya laf etmişti bir kere giyecegin sey diye . ama cimri degildir aynı seyi kendine damatlık ayakkabı alırken demişti buna benzer aykkabom var almayalım diye zorla aldırdım

Manevi değer olarak bakılması gereken bir durumla karıştırmayın bunu. Eşim kendi parasıyla da nişanda takmak için çok pahalısına kaçmadan bişeyler alabilirdi. Bu şekilde yapmalarının tek amacı fazla para sarf etmemek. Nişana gelen yakınlarına bile nişanda bişey takmayın, takılcaklar kız tarafına gider diye düşünen bir aile var ortada. Kaldı ki aynı aile bayramda evlerine gelen misafire yenilecek içilecek bişeyler koyduğumda "gerek yok koymaya, koyma koyma" diyen bir aile. Dediğiniz gibi manevi değer taşıması niyetiyle verilen birşey olsa tabii ki çok kıymetli ama para harcanmaması için ve gelinlerine takılanı kız tarafına giden harcamalar olarak gördükleri için görüşünüze katılmak çok zor...

Sizin ailenizden aldığınız şeyler varsa onunda var
Eşiniz ailesine sormadan size gönlünden geçeni alabilirdi. Bu onun eksiği, tercihi, seçimi.
Taban tabana zıtsınız ve kabullenme yok durumdan rahatsızsınız.
Bile bile ateşe atlamak gibi bişey bu.
Gördüğüm kadarı ile çok büyük sevgi de yok.
İyi düşünün taşının, ve emin olun değişmez değişmiyor.

Kayınvalideye katılıyorum; ne gerek var? Süslü püslü bohçanın içindeki iki don bi pijama ne kattı size?

Kayınvalidenin kendi takılarını gelinine hediye etmesi çok önemli bişeydir. Olayın özündeki maneviyatı kavrayamamışsınız.

Evlenecek yaşa gelmiş iki koca insansınız. Evlenmeyi biliyorsanız kendi yağınızda kavrulmayı da bileceksiniz. Yok nişanda yapmadılar yok düğün masrafına katılmadılar ev alacaktık para vermediler falan çirkin düşünceler bunlar. Anne baba da olsa kimse sizin evinizi almak düğününüzü yapmak zorunda değil. İçlerinden gelerek yaparlarsa ne ala, yapmazlarsa kendiniz yapacaksınız. Yapamıyorsanız ondan bundan medet umuyorsanız evlenmeyeceksiniz.

Bir adamın işini, kurulu düzenini bozup sırf nişanlısı istiyor diye şehir değiştirmesi ciddi anlamda çok zor bişeydir. Bu adamı ayakta alkışlamak gerekir. Belli ki maddi açıdan endişeleri var, dikkat etmeye çalışıyor ki çok haklı. Birlikte oturacağınız yuvanız olacak evin kirasını ödemek neden size bu kadar koydu. Ailenizin düşünceleri korkunç derecede yanlış. Erkek evi geçindirmek zorundadır ne demek, siz maaşınızı ne yapacaksınız? Siz çalışıp kendinize harcayacaksınız ama adam size bakmak zorunda öyle mi? Ne kadar çarpık bir düşünce.

Seks kelimesini neden sansürlediniz? Seks, cinsellik, sevişmek ayıp şeyler değil. çiftler kendilerine en uygun sevişme sıklığını zamanla belirlerler. Şimdiden bunları konuşmanın düşünmenin anlamı yok.

Atladığım bişey oldu mu bilemedim, o kadar uzun ki geri dönüp bakamicam.
Arkadasin yazdiklarina aynen katılıyorum.

Sevgili konu sahibi üsenmedim okudum hepsini, fakat belirtmek isterimki, bu senin nisanlim acaip kurnaz geldi bana.

Simdi bu ev kirasini ilk baslarda sen güzelce ödeyedururken, sonradan bu alisilagelmis bir durum olacak, ve kurulu düzeni bozmak istemeyecek adam. Ödemeye devam edeceksin yani söyleyim.

Ha bide bildigin cimri bu adam.

Ama bu maddiyata dayali meseleleri görmezden gelelim hele, daha önemli faktörler var.

Siz birlikteyken beraber gülebiliyormusunuz? Bak bu cok önemli bir evlilikte.
Kisilikleriniz uyusuyormu?
Birlikte hos sohbetler edebilecekmisiniz aksamlari?
Kisacasi hayati huzurlu bicimde yasayabilecekmisiniz? Yoksa hayati birbirinize zehir mi edeceksiniz?

Lütfen bu sorulari kafanda detaylica düsün. Nisanlin ilk sevgilin, tecrübe sahibi degilsin anladigim kadariyla.
Bende ilk sevgilimle evlendim
(ama bosandim ve yeniden bekar oldum :halay:), mantikli, eli yüzü düzgün beyefendi biri dedim, demez olaydim. Insan ilk iliskisinde bütün bunlarin önemini düsünemiyor bazen.
Sus pus otururduk ayni evde, okadar farkliydik ki kisilik olarak. Ben canli ve hayat doluydum, o ise resmi, cimri ve suskundu. Nalet bir adamdi !

Cok cok iyi ölc tart derim.

Sevgili konu sahibi üsenmedim okudum hepsini, fakat belirtmek isterimki, bu senin nisanlim acaip kurnaz geldi bana.

Simdi bu ev kirasini ilk baslarda sen güzelce ödeyedururken, sonradan bu alisilagelmis bir durum olacak, ve kurulu düzeni bozmak istemeyecek adam. Ödemeye devam edeceksin yani söyleyim.

Ha bide bildigin cimri bu adam.

Ama bu maddiyata dayali meseleleri görmezden gelelim hele, daha önemli faktörler var.

Siz birlikteyken beraber gülebiliyormusunuz? Bak bu cok önemli bir evlilikte.
Kisilikleriniz uyusuyormu?
Birlikte hos sohbetler edebilecekmisiniz aksamlari?
Kisacasi hayati huzurlu bicimde yasayabilecekmisiniz? Yoksa hayati birbirinize zehir mi edeceksiniz?

Lütfen bu sorulari kafanda detaylica düsün. Nisanlin ilk sevgilin, tecrübe sahibi degilsin anladigim kadariyla.
Bende ilk sevgilimle evlendim
(ama bosandim ve yeniden bekar oldum :halay:), mantikli, eli yüzü düzgün beyefendi biri dedim, demez olaydim. Insan ilk iliskisinde bütün bunlarin önemini düsünemiyor bazen.
Sus pus otururduk ayni evde, okadar farkliydik ki kisilik olarak. Ben canli ve hayat doluydum, o ise resmi, cimri ve suskundu. Nalet bir adamdi !

Cok cok iyi ölc tart derim.
İşte ben bazen sizin gibi düşünüyorum, ama bazen de diyorum ki bu çocuk bu zamana kadarki birikimini benim şehrime gelmek için işyerine yatırdı. Sonuçta burda yeni bir iş çevresi yapacak ve birkaç sene iş bekleme riskimiz var. Elinde kalan parasını da her ihtimali düşünerek kolayca çar çur etmek istemiyor belki de ve ondan böyle düşünüyor diyorum. Ailesinden de destek görmüyor, hayat müşterek sonuçta, kirada da eşi olarak yardım etmek bana düşer diyorum. Ailem bu görüşüme çok katılmıyor, onlar da sizin gibi nişanlımı uyanık buluyor ve beni kullanmak istediğini düşünüyolar. Karmakarışığım...

Tamamını okudum. En önemli sorun bence cimriliği. Cimri insanla ömür geçmez, cimri insanla hayat yaşanmaz, cimri insanla mutlu olunmaz, kısacası cimri insanla evlenilmez. Hayatının hatasını yaparsın. Diğer sorunlar çözülebilir belki ama cimrilik asla ama asla düzelmez..

çok fazla uzun, yorumları okudum da herkes kendine göre yorumlamış tabiki. kitap gibi wallaha.

İşte ben bazen sizin gibi düşünüyorum, ama bazen de diyorum ki bu çocuk bu zamana kadarki birikimini benim şehrime gelmek için işyerine yatırdı. Sonuçta burda yeni bir iş çevresi yapacak ve birkaç sene iş bekleme riskimiz var. Elinde kalan parasını da her ihtimali düşünerek kolayca çar çur etmek istemiyor belki de ve ondan böyle düşünüyor diyorum. Ailesinden de destek görmüyor, hayat müşterek sonuçta, kirada da eşi olarak yardım etmek bana düşer diyorum. Ailem bu görüşüme çok katılmıyor, onlar da sizin gibi nişanlımı uyanık buluyor ve beni kullanmak istediğini düşünüyolar. Karmakarışığım...
yazdıklarını okudukça farklı düşünceler ortaya çıktı. neden açık açık konuşmayı denemiyorsun? mesela kendisine 300 TL'lik ayakkabı alırken, senin alacağın ayakkabıyı gereksiz görmesinin sebebini açıkça neden sormuyorsun? bir kere giyilecek ayakkabiya para vermeye gerek mi görmüyor, yoksa bencillikten ve cimrilikten mi? bunu açık açık konuşmadan, kendin sorup kendin cevaplayamazsın ki. burda alacağın cevaplarda sağlıklı olmaz. ama şunu söyleyebilirim, serbest meslekte olan bu adamın işlerini oturtması zaman alacak. senin paranla belki ev geçinecek. bunları şimdiden kabullen. kabullenmiyorsan da hiç başlama. ailesini bir kenarı bırak ve talep etme. benim ailem öyle, bunlar böyle kıyaslamasına girersen işin içinden çıkamazsın canım.

yazdıklarını okudukça farklı düşünceler ortaya çıktı. neden açık açık konuşmayı denemiyorsun? mesela kendisine 300 TL'lik ayakkabı alırken, senin alacağın ayakkabıyı gereksiz görmesinin sebebini açıkça neden sormuyorsun? bir kere giyilecek ayakkabiya para vermeye gerek mi görmüyor, yoksa bencillikten ve cimrilikten mi? bunu açık açık konuşmadan, kendin sorup kendin cevaplayamazsın ki. burda alacağın cevaplarda sağlıklı olmaz. ama şunu söyleyebilirim, serbest meslekte olan bu adamın işlerini oturtması zaman alacak. senin paranla belki ev geçinecek. bunları şimdiden kabullen. kabullenmiyorsan da hiç başlama. ailesini bir kenarı bırak ve talep etme. benim ailem öyle, bunlar böyle kıyaslamasına girersen işin içinden çıkamazsın canım.
Konuştum bu sorduklarınızı, saçmalama sana öyle geliyor, ben düğün ayakkabısını kullanacaksın sanmıştım da ondan dedim öyle falan filan dedi ama bu davranışı için çok tatminkar bi cevap değil bence bu.

Konuştum bu sorduklarınızı, saçmalama sana öyle geliyor, ben düğün ayakkabısını kullanacaksın sanmıştım da ondan dedim öyle falan filan dedi ama bu davranışı için çok tatminkar bi cevap değil bence bu.
yani kaçak oynadığına dair şüphen mi var? geçiştiriyor mu?

Baştan böyle düşünmeniz o kadar yersiz ki bana baygınlık geldi, ben size eşimden örnek vereyim sizin bütün sorunlarınıza cevap olur,

Eşimle düğünü ,ev döşemesini vs vs a dan z ye ikimiz yaptık ,gelinliğinde kendi araştırmalarımla tam hayalimde ki gibisini ama resmen bedava fiyatını bulduk, mobilyanında üreticiden en uygununu bulduk (yüksek fiyatlar verilmesi bana saçma geliyor ömürlük kullanılmaz eşyalar sıkılırsın değiştirirsin daha çok seçeceğin olur ayrıca üreticide 3-1 fiyatına mevcutken neden fazla vereyim parayı yoldan mı topluyorum ben yaptım da eşim....

Kayınvalidem bana Bayram'da altın falan takmadı takmasını da istemem ne alaka yani annem bana her bayram altın mı takıyor, kıyafet mi alıyor neden ondan maddi anlamda beklenti içine gireyim ki aksine 1 kuruş bile harcatmadım kadının birikimi de vardı ama ne alaka ben birikimine ortak olacağım yıllarca o çalışıp alın yeri dökerken ben onunla birlikte mi çalıştım? En büyük bize verdikleri bizi iyi bir şekilde yetiştirmeleri, iyi birer birey olmamızı sağlamaları zaten

Eşimde bana diyordu günde 2-3 vs vs ama yorgunluk iş, Bebek vs vs pek mümkün olmuyor zaten başta derler o da erkeklikten sayılıyor sanırım ayrıca sen zaten buna Zaman ayırmak isteyeceksin

Ayrıca evlilik zaten sorumluluk almak demek kınayı o yapmadı ben yaptım çerezleri ,düğün salonunu ,bindallıyı vs onda varsa o verdi bende varsa ben verdim, hiç maddi anlamda aklıma NE soru takıldı , ne de neden yapmıyor kaygıları o düğün stresini bile öyle güzel atlattık ki sıkıntısız ve Mutlu olarak

Oğlum var şimdi AA oğluma NE takacak ilk torun bana NE takacak diye düşünmedim sorun da etmedim hatta kına da gelin elini açmıyor dediler demeyin öyle yüzsüz gibi ayıp dedim bu gerçek duygularım

Şimdi ben geleceğin kayınvalide adayıyım bu düşüncelerim hep vardı oğlum oldu NE kadar haklı olduğumu gördüm şimdiden bir çocuk Nasıl yetişiyor gördüm, öyle zor ki her anlamda ve ben yetiştiricem sonra bi kız girecek hayatımıza diyecek ki ay bunu almadılar, ay bunu takmadılar, ay birikimleri de var , valla kusura bakmasın ben ufacık oğlumu bırakıp çalışıyorum ona iyi bir eğitim vermek için ona vereceğim iyi bir ahlak ve eğitim olacak büyük konuşmuyorum ama o kızın da alnını karışlarım yani :)

Kaldı ki eşin kendi çalışıp yapmış diyorsun bak sen şimdiden diyorsun ki benim kazandığım kiraya gidecek vs bu düşüncelerle zaten hiç evlenme ,para hesabı diye bi şey olmaz evlilikte eşin kolay mı kazanmış biriktirmiş elbette saçmayacak dikkatli harcayacak eşinin ailesinin desteği yoksa sen olacaksın yeni ailesi varsın ayakkabı eksik olsun NE olacak? Kaç kişi ayakkabını hatırlayacak ? Ya da sen hatırlayacak mısın , kaldı ki elbett kirayı verebilirsin bende verdim veriyorum bundan gocunursan aile evinde kal ekmek elden su gölden yaşamaya devam et bu kadar net

Asgar maaş kadar
tatmin etmediyse cevabı, onu da söyle. ne bileyim yani ben de nişanlıyım. biribirimizin evimizle, harcamamızla, harcayacaklarımızla ilgili her türlü düşüncemizi paylaşıyoruz. açıklama yeterli gelmediyse, üzerini örtmüyoruz. bu kpnular gerçekten çok önemli şeyler.

Ayrıca bohça bana da saçma geliyor ve yaptırmadım giyemeyeceğimiz kutulu saçma sapan şeyler zaten masraf çok düğün yapanı yolunacak kaz olarak görüyor herkes ne gerek var yapmadım, yaptırmadım

Sanirsam bu konu kitap olacak uzunlukta:işsiz:
Hepsini okuyamadim atlaya atlaya az çok fikir edindim.
Bence çoğunda abarti ve yanlis şeyler düşünüyorsun.
Evlilik stresine veriyorum..

X