Gebelikte ve doğumda idari izin

Birhamisss

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2015
704
695
Arkadaşlar merhaba. Bu sorum kamu kurumunda çalışanlar için. Ben 5 haftalık gebeyim ve doğumum martın ortasına denk geliyor. Sözleşmeli öğretmenim. Eşimle ayrı şehirlerde yaşıyoruz. Biliyorsunuz ki 3 yılı doldurmayan personel eş durumu isteyemiyor. Benim 3 yılı doldurmam gerektiği için de ücretsiz izine ayrılmamam gerekiyor ki eşimin yanında tayin isteyebileyim. sorularım şöyle :
1) 24 haftalıkken izne ayrılmak mecburi mi ? (pandemiden dolayı)
2) Ben istiyorum ki hamileyken çalışayım 8 haftayı doğumdan sonra ki 5 haftaya ekleyebileyim. Çünkü çocuğumu 1 aylıkken bırakıp okula başlamak istemiyorum. Bakacak kimsem yok. Bakıcıya da minicik bebeğimi bırakmak istemiyorum. Bu izin konusunda bir aydınlatabilir misiniz ?

Şu an hiç bişey net değil ki. Pandemi için 24 haftalık gebelikler izinli sayıldı yani izne ayrılmanız idari amirinizin kararrıyla zorunlu. nornalde 32 haftalık olması gerekiyordu.o istediğiniz 2.madde zaten mümkün değil yapmazlar. Dogum sonrasına eklemezler yani

Şu an o kadar çıkmazlardayım ki. Zaten 3 yıldır aile bütünlüğü denen şey yok. Bir aylık bebeği kime güvenip emanet edecem

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre sadece 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı olanlar(idareci olmamak şartı) ile ve 24 haftalık gebelerin hala idari izni devam ediyor. Doğum sonrası izin 5 hafta değil 8 haftadır. Yani 8 doğum öncesi 8 doğum sonrası mevcut siz 24 de idari izne ayrılıp 32. Haftada çalışabilir raporu alıp 37 ye kadar çalışıp bu 5 haftayı doğum sonrasına aktarıp 8+5 şeklinde kullanabilirsiniz

X