Doğum sonrası ücretsiz izin sorunu

Peripadisahininkizi

Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
652
547
Şuan doğum izni + yıllık izinden kullanıyorum bebeğim de izin bitince 5 aylık olacak. Eşim bakıcı araştıralım demeye başladı bende ben bakıcı istemiyorum dedim mecbursun işe başlayınca nolacak diyor 🤦‍♀️
Bende ben ücretsiz izne ayrılmak istiyorum dedim. Emeklerin nolacak diyor? (bu arada hamileliğimi öğrendiğimde aynı zamanda yeni atanmıştım, son ana kadar çalıştım.)
Bende dedim sanki işten mi ayrıldık bu da bebeği olana verilen bir hak dedim .
İyi sen bilirsin dedi en son.
Bu arada ben eşimle evlendiğimde çalışmıyordum ama o zaman bile diyordum işe girince bebeğimizde olursa 2 yaşına kadar bakmak istiyorum diye.
Ben ayrılırsam tek maaşla geçiniriz ama ancak geçiniriz ekstra kenara para atamayız ya da fazla bi masraf olursa zorlanırız. Acaba 2 yaş olmasa da yine de belli bi zamana kadar izin alsam mı bebeğimi aşırı kıskanıyorum bu arada bu nasıl bi duygu bilmiyorum ama bi başkasına bırakma fikri gerçekten beni kötü etkiliyor sadece ben bakmalıyım diyorum ya kimsenin kucağına bile vermek istemiyorum (bebeğim bir ay küvözde kalmıştı onun etkisi mi bilmiyorum)

Eşinizin maaşı ne kadar tek maaş size yeter mi? Giderler kira fatura yeme içme bir de bebek masrafı?

Ben iki çocuğumda da iki yıl kullandım , para Tabiki de önemli ama benden çocuklarımdan kıymetli değil . Erkekler bizler gibi düşünemiyor . Hem 58 yaşına kadar zaten çalışacağız emekli olmak için bir kaç yıl dinelenmekten bisey olmaz .
Biz iki öğretmen maaşıyla geçiniyoruz , bu sene öğrencilerim mezun olacak biraz sağlık sorunlarim
Var yorgunum , seneye birinci sınıf amayı düşünmüyorum 6 ay ücretsiz izin alacağım Allah nasip ederse. Hiç bisey sizden kıymetli değil , takmayın erkeklerin dediklerini.
Sağlıkla büyütün yavrunuzu 🩷🧿❤️

Eşiniz ücretsiz iznin ne demek olduğunu bilmiyor mu?
Özel sektörde bile sorgusuz sualsiz 6 ay hakkınız var doğum izni üzerine ki siz devlettesiniz.
Bebeğiniz daha çok küçük. Ben 7 aylık işe dönmek zorunda kaldım. Özel sektördeydim. Ve müdürüm mobbing yapıyordu. Köpek gibi pişmanım. Şu an farklı bir işte çalışıyorum o adam işten kovuldu hayat farklı yerlere savurdu bizleri neden tırstım bilmiyorum. Şimdi devlet iştirakli bir kurumda çalışıyorum ve Tekrar doğum yaparsam 1-1.5 yaşına kadar en azından bakmak isterim.
Bence yıllık izinlerinizi bitirmeyin direkt ücretsize geçin. Yıllık izinleri işe döndüğünüzde arada kullanırsınız.

Madem bakıcı arıyordu eşiniz sizi bakıcı gibi görsün işte evladına bakarsınız evde sizden ala bakıcı mı olur 🤭 ki zaten bakıcı maaşı da maaşın yarısından çoğu gidebilecek bir şey çocukta değil bebek bakıcılığı ne anlamı kaldı

Ücretsiz izin alma durumunuz varsa alın ama bu durum evde sürekli tartışma ve gerginliğe yol açacaksa buna da bir çözüm bulmanız lazım. Ben olsam imkanlar el veriyorsa alırım zaten çocuk 5 aylık olmuş en azından çocuk 2 yaşına gelene kadar alabilirsiniz

Şuan doğum izni + yıllık izinden kullanıyorum bebeğim de izin bitince 5 aylık olacak. Eşim bakıcı araştıralım demeye başladı bende ben bakıcı istemiyorum dedim mecbursun işe başlayınca nolacak diyor 🤦‍♀️
Bende ben ücretsiz izne ayrılmak istiyorum dedim. Emeklerin nolacak diyor? (bu arada hamileliğimi öğrendiğimde aynı zamanda yeni atanmıştım, son ana kadar çalıştım.)
Bu arada ben eşimle evlendiğimde çalışmıyordum ama o zaman bile diyordum işe girince bebeğimizde olursa 2 yaşına kadar bakmak istiyorum diye.
Ben ayrılırsam tek maaşla geçiniriz ama ancak geçiniriz ekstra kenara para atamayız ya da fazla bi masraf olursa zorlanırız. Acaba 2 yaş olmasa da yine de belli bi zamana kadar izin alsam mı bebeğimi aşırı kıskanıyorum bu arada bu nasıl bi duygu bilmiyorum ama bi başkasına bırakma fikri gerçekten beni kötü etkiliyor sadece ben bakmalıyım diyorum ya kimsenin kucağına bile vermek istemiyorum (bebeğim bir ay küvözde kalmıştı onun etkisi mi bilmiyorum)
Zaten yeni atandın, öncesinde de tek maaşla geçiniyordu aynı ev. Eşin para akışı kesilecek, araba alması ya da modelini yükseltmesi gecikecek diye dertleniyor. Bu konu böyle köylü kurnazı adamların tercihine bırakılmamalı. Kimi anne beş ayda bırakabilir, kimi de en azından bir yaşını bekleyeyim der. Bu tamamen annenin tercihi olmalı. Ben ilkinde iki sene izin kullandım, bunda da 15 aylıkken başlayacağım. Memuruz biz, emeklerimiz boşa gitmiyor. İzin bitince kaldığımız yerden devam ediyoruz. Adamın ikna çabası bile saçma. 🥹

Bebeğine bak , hevesini al. Bakiciya da masraf yapacaksınız

Bakıcı olmuş bir maaş zaten aldığının çoğu oraya gidecek en azından bebeğine kendin bakmış olursun iki yıl almak şart değil bir yaşına kadar bi al bakalım ondan sonra karar ver uzatmaya veya bakıcı tutmaya

İki yıl ücretsiz izin alın . Baktınız maddi olarak çok zorlaniyorsunuz veya kendiniz çok bunaldınız izni istediğiniz zaman yarıda kesebilirsiniz.

Eşiniz sadece parayı düşünüyor maalesef. Emeklerle ne alakası var. İstifa ediyor değilsiniz ya.

Bence de işi müsait olan herkes 2-3 yaşına kadar kendi bakmalı. İşin maddi kısmını da önceden planlamalı. ( Hayatta yine plansız şeyler de yaşanır mutlaka, onlara diyecek bir şeyim yok tabi ama ülkemizde pekçok kişi çocuk doğduktan sonra bazı şeyleri düşünüyor..)

Ben özel sektördeyken kızım 1. Sınıfa gidecek bakıcı odevlere yardimci olacak birine maaş vermek yerine işten ayrıldım.Siz tabiki iki yıl çocuğunuzla vakit geçirmek istersiniz.O dönemlerde ben çalıştım maalesef ve şuan kızım 6 yaş olacak hiç ayrilmak istemiyorum.Bu zamanlar geri gelmez eşinize çok takılmayın.Erkek bu tabiki bakacak size evine

X