Doğum sonrası ücretsiz izin sorunu

Şuan doğum izni + yıllık izinden kullanıyorum bebeğim de izin bitince 5 aylık olacak. Eşim bakıcı araştıralım demeye başladı bende ben bakıcı istemiyorum dedim mecbursun işe başlayınca nolacak diyor 🤦‍♀️
Bende ben ücretsiz izne ayrılmak istiyorum dedim. Emeklerin nolacak diyor? (bu arada hamileliğimi öğrendiğimde aynı zamanda yeni atanmıştım, son ana kadar çalıştım.)
Bende dedim sanki işten mi ayrıldık bu da bebeği olana verilen bir hak dedim .
İyi sen bilirsin dedi en son.
Bu arada ben eşimle evlendiğimde çalışmıyordum ama o zaman bile diyordum işe girince bebeğimizde olursa 2 yaşına kadar bakmak istiyorum diye.
Ben ayrılırsam tek maaşla geçiniriz ama ancak geçiniriz ekstra kenara para atamayız ya da fazla bi masraf olursa zorlanırız. Acaba 2 yaş olmasa da yine de belli bi zamana kadar izin alsam mı bebeğimi aşırı kıskanıyorum bu arada bu nasıl bi duygu bilmiyorum ama bi başkasına bırakma fikri gerçekten beni kötü etkiliyor sadece ben bakmalıyım diyorum ya kimsenin kucağına bile vermek istemiyorum (bebeğim bir ay küvözde kalmıştı onun etkisi mi bilmiyorum)
Ücretsiz izin almak işten ayrılmak değil ki. Tek maaşla aç açıkta kalmayacaksanız ayrılın tabii. Ben hiç ücretsiz izin alıp pişman olan duymadım ama almayıp pişman olan çok duydum. Bebeğinizin ve sizin en çok birbirinize ihtiyaç duyduğunuz zaman. Daha önce de tek maaşmışsınız. Çok zorlanırsanız bir dilekçeyle geri dönersiniz zaten.

Ekleme: tam zamanlı bakıcı için en azından asgari ücret ve sigorta masrafı olacak. O da dünyanın parası, bedava değil ki. Eşinizin bakıcı maaşlarından haberi yok belli ki.

Son düzenleme:
Ücretsiz izin alabilirsiniz . Ben de doğumdan sonra almak istedim ama işveren kabul etmeyip beni çıkardı (haklarımı vererek)
Başka bir arkadaşım 6 ay ücretsiz iznini kullandı .

Tabiki bir yil kendiniz bakin boyle bir hakkiniz var istedigniz zaman donebiliyorsunuz bundan faydalanin birazcik tasarruflu olur bebeginizlede belliki mutlusunuz kendiniz bakin esiniz sacmalamis

istiyorsanız içiniz rahat etmeyecekse tabii ki kendiniz bakın. eşiniz de anlayışla karşılar. ona göre harcama yapıp idare edersiniz.
ben biraz işime kariyerime düşkün olduğumdan ve özel sektörde olduğumdan bu kadar ara vermemem maalesef, o nedenle 6 ay civarı bakıcı mantıklı geliyor bana.

Eşiniz yıllar sonra çift maaşın tadına varmış bırakmak istemiyor gibi gözüküyor buradan.

Tek maaşla geçinebilecekseniz ve en önemlisi siz istiyorsanız izne ayrılın tabi. Baktınız olmuyor bir dilekçe ile dönebilirsiniz. İlla ki izne ayrılırken belirttiğiniz tarihe kadar izinli kalmak zorunda değilsiniz.

Yalnız sizin bu planı hamileyken konuşup yapmış olmanız gerekiyordu. Ayaküstü izin alayım almayayım hadi bakıcı bak bul denilecek konular değil ki bunlar.

Son cümlelerinize de şunu söylemek istiyorum. Her anne bebeğini sever içten içe kıskanabilir de ama bunun takıntı haline gelmemesi lazım. Mesela eşinize bile verirken zorluk yaşıyorsanız bu büyük bir sıkıntı. Siz o çocuk 2 yaşında da olsa bırakamazsınız.

Ben de ayni sizin gibi hamileyken atandım, yalnızca 3 ay çalışmış olmama rağmen 2 yıl izin kullandım. Yaşasın memurluk 😂 asla pişman değilim. Ama eşine gıcık oldum, onun herhangi bir söz hakkı dahi olamaz.Yeni bir can getiriyoruz dünyaya, adamın kemeri biraz sıkılacak diye minicik yavrunuzu kreşlere, anneanneye vs bırakmak zorunda değilsiniz.

Maddi durumunuzu bilmiyorum ama bazı erkekler nedense ücretsis izin duyunca geriliyor. Borcumuz varken ayrıldım 1 yıl. Annem bakıyor olmasına rağmen. Şuan 2.yi düşünüyorum eşim kendisi kartşarı kredileri bitirelim açılmayalım fazla yine ayrılırsın olurda bebek diyor.

eşiniz ne derse desin. 2 yıl ücretsiz izin alın. yoksa çok ama çok pişman olursunuz ve çok yıpranırsınız
iki çocuğumdada aldım keşke okul çağına kadar bu hakkımız olsa o zamana kadar alırdım

ev hanımlarının eşleri ne yapıyor nasıl geçiniyor onları düşünsün eşiniz. fazla rahatlığada alışmasın bi zahmet

Adam saçmalamış, düzgünce medenice maddi gücümüzün düşecek olması beni korkutuyor bile diyememiş. Paragöz erkek tipleri şu bu bir yana, arkadaş erkekler neden dürüstçe, düzgünce dertlerini söylemeyip lolo yapıyor :KK51: 5 yaşındaki çocuk mu karşında abicim, karşında akıllı yetişkin bir insan var tabi ki asıl derdini anlar. Saçmalık yani, ben olsam derdin para madem dümdüz söyle saçmalama diye o an yüzüne vururdum.

Özel sektörde olduğum için işi bırakmıştım, oğlum 1.5 yaşında iken işe döndüm. Şimdi ki aklım olsa 3 yaşına kadar beklerdim. Hayatımda verdiğim en kötü kararlardan biriydi.
Şartlarınız uygunsa ücretsiz izin hakkınızı sonuna kadar kullanın derim.

Eşiniz ağır saçmalamış. Tek derdi para.
Ücretsiz izin dediğiniz şeyden de istediğiniz zaman vazgeçebiliyorsunuz. Alın birkaç ay deneyin, iyi giderse uzatırsınız, baktınız idare edemiyorsunuz işe dönersiniz. Allahın emri değil yani kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
İki çocuğumda da yaklaşık ikişer yıl izin kullandım. Bu yıl çocuğum birinci sınıf, inanın ben bile düşündüm acaba bir sene ayrılıp oğluma yoğunlaşsam mı diye.

Ben de öğretmenim.kizim 21 aylık olana kadar ücretsiz izin kullanicam.Simdi 14 aylık.Ben de çok tereddüt ettim ama iyi ki böyle yapmışım.Erkeklere laf vermemek lazım bu durumda . anlamıyorlar ve sıcak para güzel geliyor.Bir de içinizden ne geliyorsa.Ben kuzenim 2 aylıkken başladım çalışmaya ,siz prensessiniz diye laf söyledi bana.O yüzden başkalarını düşünmeyin.Ne istediğinize odaklanın.Kimse madalya da takmıyor çalıştın diye bunu unutmayın.

Ama çocuğu bu kadar kıskanmak normal değil bana kalırsa.O konuda biraz kendinizi dizginlemeye çalışın

Bence eşinizin bakıcı maaşlarından haberi yok. En kötü asgari ücret ve sigorta ile 25000 oluyor. Bebek masrafları fazla gelmeyecekse bez ve gerekirse mama gibi ayrılın izne.

X