Doğum izni bitişi işe dönüş

kosucukaplumbaga

Karbon tabanli yasam formu...
Kayıtlı Üye
15 Mart 2008
3.285
9.647
Selamlar hanımlar.
Bu hafta itibarıyla zorunlu doğum iznine ayrıldım. 16 hafta üzerine bir de toplu süt iznimi kullanıp bebek yaklaşık 5 aylıkken işe dönmeyi düşünüyorum. Mecbur değilim, çalıştığım firma toplamda 2 yaşa kadar ücretsiz izin kullanmaya izin veriyor ama ben o kadar süre çalışmadan durabileceğimi sanmıyorum. Bugüne kadar işsiz kaldığım en uzun süre ülke değişikliği nedeniyle 1 yıl ve ben o sürede kafayı yemeye çok yaklaşmıştım. O yüzden ücretli izin bittikten sonra maksimum 1 ay daha ücretsiz izin kullanıp dönücem muhtemelen.

Bir diğer nokta da; bebek küçük olduğu için pandemiden dolayı full time evden çalışacağım gibi duruyor, şirketin kuralları gereği. Yani aslında ben ofise dönüş başlayana kadar evde annemle bebeğe bakabilirim. Ama kalabalık bir kadro ve 5 ülkeden oluşan bir ekibim var, gün içinde çok yoğun toplantılar vs oluyor, belki de bebeğe yeterince zaman ayıramayacağım.

Sizce bebek 6 aylıkken, ben de evden çok yoğun çalışıyorken, eve bir bakıcı almalı mıyım? Annem artık yaşlandı, tüm gün yeni doğan bebekle uğraşamaz, yoruluyor. Ben de çalışırken hem eve hem çocuğa yetemem sanki. Bu bakıcıyı nerede bulacağız? Çevreden tavsiye ile bulun diyorlar ama İstanbul’da yaşadığım sitede hiç iyi hikayeler duymadım. Şirketlerin yabancı bakıcılar getirdiğini biliyorum ama bunu da Türkiye’de bebek ile tecrübe edeni bilmiyorum. Yurtdışındayken filipinli bakıcılar vardı, aileler çok mutluydu, ama Türkiye’de var mıdır, varsa da birlikte çalışıp mutlu olan var mıdır? Daha bebek doğmadı ama kafam bunlarla dolu, sürekli düşünüyorum 🤨

Bu bakıcı konusunda bir akıl verin bana; şirketle mi çalışmalı, çevreden mi bulmalı?

Öncelikle hayırlı olsun 🌺 maddi kaygınız yoksa en azından 6 aya ek 6 ay daha izin almanızı önereceğim öncelikle.
Sorduğunuz soruya gelince de ben profesyonel olarak şirketten bakın derim. Komşunun yeğeninin çocuğunun eltisinin kızı bu işlere çok uygun değil.

Öncelikle hayırlı olsun 🌺 maddi kaygınız yoksa en azından 6 aya ek 6 ay daha izin almanızı önereceğim öncelikle.
Sorduğunuz soruya gelince de ben profesyonel olarak şirketten bakın derim. Komşunun yeğeninin çocuğunun eltisinin kızı bu işlere çok uygun değil.
Ben de öyle olduğunu düşünüyorum ama yakın çevremde herkes ya kendi baktı ya annesine, kayınvalidesine baktırdı. Hiç firma tecrübesi olan yok. Var mıdır sizin bildiğiniz?

Sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah. Bence şuan düşünmek için erken, şimdiden strese sokmayın kendinizi.
ilk bebeğiniz sanırım doğduktan sonra fikirleriniz değişecektir muhtemelen, gidişata göre karar verirsiniz. Benim size tavsiyem, iş ve maddiyat konusunda bir zorunluluğunuz yoksa ilk 1 yıl bebeğinizin yanında olmanız daha iyi. Bir daha gelmiyor o zamanlar ve çok özel.
Şirketten de bulsanız tanıdık da bulsanız, içinize sinmesi önemli. Önce etrafınızı bir gözden geçirin. Güvenebileceğiniz içinize sinen bebeğinize bakabilecek uygun birisi yoksa sonra şirketi düşünün.
Anneniz bakamasa bile bakıcı ile refakat edemez mi, en azından içiniz rahat eder.

Bu torun bakan büyükanneler hangi gezegenden geliyor da herkes bunlara baktırıyor anlamıyorum . Ne annem ne kayınvalidem asla bakmazlar.

Benim için bu bir seçenek de değil. Ben de bakmak istemem açıkçası torun da olsa. Ciddi bir sorumluluk.

Evde olacağınız için kısmen daha rahat davranabilirsiniz.

Ben olsam imkânlarım elveriyorsa kesin sirketten alırım bir bakıcı.

Nasılsa evdeyim. Yan odada duruyorum yani. 10 adım mesafede olacak. Acil bi durumda müdahale etmem daha kolay olur.

Mesela anneniz de diyelim ilk 10 gün gelir bakıcınin yaninda bulunur. Maksat illaki kontrol etmek değil de bebekle bakıcı birbirine alışana kadar onlarla bulunur.
Sonrasi daha kolay zaten.

Şu an bakıcı kelimesi size tamamen yabancı geliyor. Ama bakıcı kelimesi doğrudan bir insan olarak karşınızda dursa daha çok alışırsınız.

Bi şans verin bence.

Allah kolaylık versin

Selamlar hanımlar.
Bu hafta itibarıyla zorunlu doğum iznine ayrıldım. 16 hafta üzerine bir de toplu süt iznimi kullanıp bebek yaklaşık 5 aylıkken işe dönmeyi düşünüyorum. Mecbur değilim, çalıştığım firma toplamda 2 yaşa kadar ücretsiz izin kullanmaya izin veriyor ama ben o kadar süre çalışmadan durabileceğimi sanmıyorum. Bugüne kadar işsiz kaldığım en uzun süre ülke değişikliği nedeniyle 1 yıl ve ben o sürede kafayı yemeye çok yaklaşmıştım. O yüzden ücretli izin bittikten sonra maksimum 1 ay daha ücretsiz izin kullanıp dönücem muhtemelen.

Bir diğer nokta da; bebek küçük olduğu için pandemiden dolayı full time evden çalışacağım gibi duruyor, şirketin kuralları gereği. Yani aslında ben ofise dönüş başlayana kadar evde annemle bebeğe bakabilirim. Ama kalabalık bir kadro ve 5 ülkeden oluşan bir ekibim var, gün içinde çok yoğun toplantılar vs oluyor, belki de bebeğe yeterince zaman ayıramayacağım.

Sizce bebek 6 aylıkken, ben de evden çok yoğun çalışıyorken, eve bir bakıcı almalı mıyım? Annem artık yaşlandı, tüm gün yeni doğan bebekle uğraşamaz, yoruluyor. Ben de çalışırken hem eve hem çocuğa yetemem sanki. Bu bakıcıyı nerede bulacağız? Çevreden tavsiye ile bulun diyorlar ama İstanbul’da yaşadığım sitede hiç iyi hikayeler duymadım. Şirketlerin yabancı bakıcılar getirdiğini biliyorum ama bunu da Türkiye’de bebek ile tecrübe edeni bilmiyorum. Yurtdışındayken filipinli bakıcılar vardı, aileler çok mutluydu, ama Türkiye’de var mıdır, varsa da birlikte çalışıp mutlu olan var mıdır? Daha bebek doğmadı ama kafam bunlarla dolu, sürekli düşünüyorum 🤨

Bu bakıcı konusunda bir akıl verin bana; şirketle mi çalışmalı, çevreden mi bulmalı?
Anneniz hep evdeyse zaten bakicinin hep yaninda olacak. Kesinlikle simdiden referans olabilecek insanlarda varsa biriyle anlasip tutun

Bu soru bence tamamen maddiyatla ilgili, arkadaşım şirketten emekli bi bakıcı buldu,doğal olarak sgksını ödemedi ve illegal bişe de yapmamış oldu, asgari ücret ödedi. Şirkete de bi maaş ödedi kadını bulduğu için. Bakıcı kadınla sadece çocuk bakımı olarak anlaştılar çocuk büyüdükçe kadın ufak tefek ev işi de yaptı kendi isteğiyle, 4,5 yaşında da tam gün okul seceneğiyle süreci sonlandırdılar.

Bence maddi kaygı yoksa 2 yaşa kadar kendiniz bakın. Sonra yallah kreş. :KK53:
Şuan benim yaptığım gibi ve sanki bunu bir tek ben yapıyorum bakınca 😅 16 ay olacak kaldı 8 ay inşallah gönül rahatlığıyla işime döneceğim. 20 yaşından beri hep dışarda olan benim için de zor oldu ama ilk iki yaş çok önemli. Maddi olarakta zorluyor olsada en içime sinen bu olacaktı. Öylede yaptım.

Tavsiyeler için teşekkürler.

Maddi açıdan 2 yaşa kadar beklemek zorlamaz ama psikolojik olarak zorlayabilir diye korkuyorum; o kısma yaşayarak karar vericem sanırım.

Evde çocukla çalışmak çok zor olacak, ona eminim. Çünkü kimi zaman oluyor 2-3 saatlik kesintisiz toplantılara giriyoruz. Çocuk illaki aplayacak, emzirmek gerekecek vs vs.

Annemin ilk torunu, çok heyecanlı. Asla bir başkasına bırakmak istemez. Hatta hemen bakıcı tutucaz desem hafiften bir bozulabilir de :) Babam da aynı fikirde. Ve yakın oturmuyoruz ne yazık ki, kadın evinden uzak kalmak zorunda kalıyor.

Şimdiden bunları düşünmek erken gibi geliyor ama takıntı derecesinde planlı biriyim bu tip konularda. Daha şimdiden çocuğun travel sistem sonrası kullanacağı baston bebek arabasını seçtim, sipariş ettim bile 🤪 Hem bir daha içime sineni belki bulamam, hem de döviz fırladı, seneye iki katına çıkar diye.

Maddi açıdan 2 yaşa kadar beklemek zorlamaz ama psikolojik olarak zorlayabilir diye korkuyorum; o kısma yaşayarak karar vericem sanırım.

Evde çocukla çalışmak çok zor olacak, ona eminim. Çünkü kimi zaman oluyor 2-3 saatlik kesintisiz toplantılara giriyoruz. Çocuk illaki aplayacak, emzirmek gerekecek vs vs.

Annemin ilk torunu, çok heyecanlı. Asla bir başkasına bırakmak istemez. Hatta hemen bakıcı tutucaz desem hafiften bir bozulabilir de :) Babam da aynı fikirde. Ve yakın oturmuyoruz ne yazık ki, kadın evinden uzak kalmak zorunda kalıyor.

Şimdiden bunları düşünmek erken gibi geliyor ama takıntı derecesinde planlı biriyim bu tip konularda. Daha şimdiden çocuğun travel sistem sonrası kullanacağı baston bebek arabasını seçtim, sipariş ettim bile 🤪 Hem bir daha içime sineni belki bulamam, hem de döviz fırladı, seneye iki katına çıkar diye.
Bak ben kabin tipi aldım biliyosun burdan daha kullanmadan herkese tavsiye ediyorum. 🤪🤪

Sen bebenle bi göz göze ten tene gel öyle karar ver. Bakalım canın ne isteyecek o zaman. 🥲

Bakıcı bulun. Siz çalışırken hem bebeğinize bakar hem evin düzenini sağlar. İşiniz bittiğinde de önünüzde bir sıcak yemeğiniz olur. Yani fiziksel ve psikolojik olarak yıprandıktan sonra bakıcı işine girmektense en başından girmenizi tavsiye ederim.

Ajanslarla çalışabilirsiniz. Orda da şansınıza hemen çok iyi birini de bulabilirsiniz bir kaç deneme de gerekebilir.

Şimdiden sağlıklı doğumlar

İstanbulda yaşıyorsanız çok rahat Filipinli bakıcı bulabilirsiniz. En son 800 dolar civarıydı. Tanıdığınız kimse yoksa ajanslarla görüşün bir kaç kere denemeniz gerekir. Benim bakıcım gündüzlü ve maaş sigorta ile 4500 e mal oluyor. Benim ki gündelik temizlikte yapıyor. Ama siz evden çalışacağınız için Türk bakıcılar erken çıkmak isteyebilir, hastane işi bitmeyebilir, akşam arayıp yarın gecikeceğim diyebilir. Hele ki anneniz de olursa kurallarınızı çok sıkı baştan koyun. Ben olsam işe dönerdim. Toplu süt izni kullanmak yerine günlük erken çıkardım

Oyy benim konular. Bende aynı böyle diyordum amaaa sonuç ; bir salise ayrılamıyoruz :KK70: evet bazen çok sinir bozucu ama büyüdükçe cidden insan daha da bağlanıyor 😬

P.s; beybim 8 aylık.

Bence bebek doğduğunda az çok şekillenir. Birkaç ay kendinizi ve bebeğinizi gözlemleme şansınız olur. O zaman karar verirsiniz. Bence şimdi hamileliğinin tadını çıkarın sadece 💜 sağlıkla gelsin inşallah minnoş

Psikolojik olarak çok ama çok yıpratıcı olmaya başladı. Benim ikiz için öyle birde ben anneliği abarttım. Çok fazla mükemmel olmaya çalışmak yordu. Her şeyi doğru yapacağım diye ortada bana olan oldu. Tabi birde evimde değilim. Senin tek bebek olduğu için evinde olursun inan ayrılmak istemezsin hele birde uysal olup seni yormazsa tadından yenmez 😂

X