Genel Çeyiz Listem

Janita

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
31 Mart 2015
2.898
5.627
kızlar çeyiz işine başlamadan önce alışkanlıklarımı, ailemin evini ve kısmen de yeni evlenen kuzenlerimin evlerini baz aldım. kendimce eklemeler ve çıkarmalar yaptım veee genel bir çeyiz listesi hazırladım. aldığım ürünlerin markalarını ve sayılarını zaman belirledi. eksiklerimi görmem ve sizlere de fikir vermesi açısından çeyiz listemi paylaşayım istedim. zamanınız olunca bir göz atıp değerli fikirlerinizi lütfen esirgemeyin:KK52:
aksesuar ve elektrikli ürünler dışında kalanların büyük çoğunluğunu aldım. özellikle tekstil ürünlerim bol bol oldu.

aldıklarımı da sayısı ve markası, renkleriyle birlikte hep not ettim. ki unutup tekrar almayayım.
okuyan gözlerinize sağlık kızlar.:KK60:

YATAK ODASI TEKSTİLİ

Çift kişilik yorganlar
Tek kişilik yorganlar
Yastıklar
Çift kişilik battaniyeler
Tek kişilik battaniyeler
Çift kişilik nevresim takımları
Tek kişilik nevresim takımları
Çift kişilik pike takımları
Tek kişilik pike takımları
Yatak ve yastık alezleri
Yatak örtüsü

YATAK ODASI DİĞER
1)

Bay bayan pijamalar, ev giyimleri
Çorap ve çamaşırlar

2)

Seccadeler, namaz örtüleri, tülbentler
Seccade hurçları, tesbihler
Namaz etekleri, namaz elbiseleri
Kazak ve yorgan hurçları

3)

Elbise, gömlek, pantolon, kravat, fular askıları
Takı askısı
Dekoratif hasır sepetler
Dikiş kutusu ve dikiş seti

4) Yatak odası için aksesuarlar, abajurlar

BANYO TEKSTİLİ

El ve yüz havluları
Aile bornoz seti
Banyo paspas takımı

BANYO GEREÇLERİ

Kişisel bakım ürünleri (lifler, deodorantlar, şampuanlar, banyo jelleri, tırnak makası ve bilumum gereçler)
Banyo seti (çöp kovası, sabunluk, diş fırçalık, tuvalet fırçası)
Temizlik seti
Maşrapa, kova, mandallar, hasır mandal sepeti
Mikrofiber temizlik bezler- el dikimi patiska cam bezleri
Kirli sepeti, dolap içi dekoratif sepetler
Çamaşır seleleri
Çamaşır kurutma askısı
Fön makinesi, saç düzleştirici
Tartı
Ütü masası

MUTFAK ARAÇ ve GEREÇLERİ

1)

Blender
Katı meyve sıkacağı
Türk kahvesi robotu
Tost makinesi
Rondo
Mikser
Çay makinesi
Ayaklı mutfak süpürgesi

2)

Çelik tencere takımları, sahan seti, çelik sütlük, çelik cezveler
Günlük ve misafirlik ÇKB setleri
12 kişilik çelik çay seti
Düdüklü tencere
Yapışmaz tencereler, tavalar
Fırın kapları, tepsileri, kek kalıpları

3) PORSELENLER

12 kişilik yemek takımı
Günlük yemek takımı
Çay veya kahvaltı seti
Günlük kullanım için porselen kayık tabaklar
Günlük kullanım için porselen büyük boy salata kaseleri
Günlük kullanım için büyüklü, küçüklü porselen kaseler
Günlük kullanım için porselen çay tabakları
Porselen kirli kaşıklığı
Günlük kahvaltı seti
Çerezlikler
Kupalar
Kek fanusu, kurabiye standı

4) CAM ÜRÜNLER

Misafir su, meşrubat, kahve yanı ve çay bardakları
Misafir için cam sürahiler, karaf vs
Günlük kullanım için su, meşrubat, çay ve kahve yanı bardaklar
Borcam tepsiler
Yağlık-sirkelik-tuzluk-biberlik

5) MUTFAK DİĞER

Tupper saklama kapları, erzak kapları
Tupper bıçaklar ve ahşap bıçak standı
Bileyci, meyve-sebze oyucu, sarımsak ezici
Tupper sürahiler
Tupper mini şef
Tupper salata kurutucu
Tupper yapışmaz tencere ve tavalar için servis ürünleri
Tupper yumurta fırçası
Tupper süzgeçler
Tupper baharatlıklar

Çöp kovası
Servis termosu
Farklı ebatlarda çay ve kahve tepsileri
Tahta kaşıklar, spatulalar
Nihaleler
Bardak altlıkları
Çay ve farklı ebatlarda süzgeçler
Küllükler
Ekmek sepetleri
Tezgah üzeri saklama kavanozları
Kavanozlar
Meyve bıçakları
Şişe kapağı açacağı
Kesme tahtaları
Dekoratif meyvelikler
Amerikan servisler
Mutfak saati

MUTFAK TEKSTİLİ

Misafirlik masa örtüleri, runnerlar
Günlük masa örtüleri
Önlük-eldiven-tutacak setleri
Mutfak havluları
Kurulama bezleri

ELEKTRONİKLER

Bulaşık makinesi
Çamaşır makinesi
Fırın
Davlumbaz
Elektrik süpürgesi
Ütü
Elektrikli mop

MOBİLYA ve HALI

Yatak odası takımı
Yatak odası halıları
Yatak odası perdeleri
Mutfak masası ve sandalyeleri
Mutfak perdesi, halısı

AKSESUARLAR

Fotoğraf çerçeveleri
Mumluklar, dekoratif objeler,vazolar, kaseler, saat

DİĞER

Bay-bayan misafir terlikleri, ev botları
Ayakkabı kutuları, çekmece düzenleyiciler
Ayakkabı çekeceği, anahtarlık, kapı önü paspası, uzun saplı fırça ve uzun saplı faraş
Balkon ve WC terlikleri

Son düzenleme:
Benimde kendimce bi listem vardı ama bu kadar değil :eek: Bu baya kapsamlı olmuş canım. Eminim yeni başlayanlara çok faydası olacak :KK9:

bence bazıları çok gereksiz olmuş, mesela saklama kaplarının envai çeşidini yazmışsın o markayı alırsan zaten bir sürü para gidicek sonra kahve yapma makinesi bana çok gereksiz gelir, ya da aksesuar kısmı onu evin iyice oturduktan sonra yavaş yavaş alırsın ama sen zaten o kısmı listemde bulunsun diye yazmışsında evlendikten sonra o listeye bakıcağını sanmıyorum:)çeyiz alışverişimi tamamlamak üzereyim hevesle aldığım bazı şeyleri bugün tekrar alır mıydım diye sorunca almazdım diyorum mesela neler:su takımı almıştım çeyiz paketinde fiyat uygun olduğu için bırak kalsın yani almasaydım iyi olurmuş ama hepsini kullanıcam kadehleri de:)6kişilik kahvaltı takımı yanii gene çeyiz paketi dahilinde fiyatı uyguna geliyor ve hevesim var diye almıştım onun yerine renkli tabaklar daha iyi olurdu, küçük el süpürgesi yerine dik süpürge alsaydım diyorum günlük mutfak kullanımı için büyük süpürge olarak dyson almıştım ondan yana şikayetim yok. nevresim takımları içinde şöyle bir şey söyleyim eğer yatağını standart ölçüde almayı düşünmüyorsan nevresim alma yok ben 160a 2 alırım diyorsan al ama sarev markasından kaçın çünkü kötü bir kokusu var amacım yardımcı olabilmek kolay gelsin

ilgin için teşekkür ederim canım. uzun uzun da yazmışsın:KK60:kahve makinesini annemin evinde de sıkça kullanıyorum, alışkanlığım var. o yüzden kendi evimde de mutlaka kullanırım. malum saklama kaplarının farklı ebatlarda aldım, tavsiye üzerine. annem evde kullanıyor, kuzenler kullanıyor. çok ısrar ettiler aldım gitti:KK48: inşallah parasına değer. nevresimlerimin ve pike takımlarımın tamamı sarev bambu ve pamuk saten. koku konusunu ilk senden duydum. kullananlar hep çok memnun, ben de dokusunu özellikle çok beğendim. ipek gibi, yumuşacık. hatta annem ilk olarak bana ve kardeşime pamuk saten tek kişiliğini aldı, kullanıyoruz çok memnun kaldık. neden kokuyor ki seninki? :KK64::KK64:nasıl bir koku yani? yatağım standart olacak, o yüzden sıkıntı yok. su takımı konusunda sana hak veriyorum, paşabahçeden düz modeller almayı düşünüyorum. kristal vs hiç düşünmüyorum, gereksiz buluyorum. aksesuarlarımı en sona bıraktım, mobilyalarım alınınca onlara göre alırım. gerçi mobilyalarımın modeli vs belli, ısmarlama yapılacak, yine de halı ve perde seçiminden sonra almayı düşünüyorum.

ilgin için teşekkür ederim canım. uzun uzun da yazmışsın:KK60:kahve makinesini annemin evinde de sıkça kullanıyorum, alışkanlığım var. o yüzden kendi evimde de mutlaka kullanırım. malum saklama kaplarının farklı ebatlarda aldım, tavsiye üzerine. annem evde kullanıyor, kuzenler kullanıyor. çok ısrar ettiler aldım gitti:KK48: inşallah parasına değer. nevresimlerimin ve pike takımlarımın tamamı sarev bambu ve pamuk saten. koku konusunu ilk senden duydum. kullananlar hep çok memnun, ben de dokusunu özellikle çok beğendim. ipek gibi, yumuşacık. hatta annem ilk olarak bana ve kardeşime pamuk saten tek kişiliğini aldı, kullanıyoruz çok memnun kaldık. neden kokuyor ki seninki? :KK64::KK64:nasıl bir koku yani? yatağım standart olacak, o yüzden sıkıntı yok. su takımı konusunda sana hak veriyorum, paşabahçeden düz modeller almayı düşünüyorum. kristal vs hiç düşünmüyorum, gereksiz buluyorum. aksesuarlarımı en sona bıraktım, mobilyalarım alınınca onlara göre alırım. gerçi mobilyalarımın modeli vs belli, ısmarlama yapılacak, yine de halı ve perde seçiminden sonra almayı düşünüyorum.
sarevin pamuklu saten nevresim takımının kullanıyorum, aileden de kullananlar var böyle eğer burnun iyi değilse hassas değilsen o kokuyu almazsın ama rahatsız edici yinede, hani çamaşır makinasına çamaşır atarsında unutursun çıkarınca böyle nemli bir koku olurya aynen öyle bir koku canım düz pamukluları böyle mi bilmiyorum ama pamuklu saten nevresimlerinde böyle bir koku var sanki hiç yıkanmamış gibi kötü bir rutubet kokusu işte, sarev çok pahalı,iyi ve dokusu güzel diye bende almıştım ama keşke sarev yerine karaca taç falan alsaydım

Kikikoko m bence o listedeki en gerekli şeyler in başında gelir kahve makinası ve tupper ürünleri 7 yıldır kendi evimdeyim ve 4 yıldır tupperware in o bahsettiğin saklama kaplarını kullanıyorum ve emin ol memnun kaldığın ürünlerin başına gelecek kullandiginda ceyizime aldigim kahve makinası ni da dayanamadım 1 aydır kullanıyorum ve kesinlikle çok sevdim Listen bana çok hitap etti ve kendi listeme bi çok not aldım.:KK9::KK9::KK36:

sarevin pamuklu saten nevresim takımının kullanıyorum, aileden de kullananlar var böyle eğer burnun iyi değilse hassas değilsen o kokuyu almazsın ama rahatsız edici yinede, hani çamaşır makinasına çamaşır atarsında unutursun çıkarınca böyle nemli bir koku olurya aynen öyle bir koku canım düz pamukluları böyle mi bilmiyorum ama pamuklu saten nevresimlerinde böyle bir koku var sanki hiç yıkanmamış gibi kötü bir rutubet kokusu işte, sarev çok pahalı,iyi ve dokusu güzel diye bende almıştım ama keşke sarev yerine karaca taç falan alsaydım
aaa o kokuyu biliyorum. çamaşırları evin içinde kurutunca öyle bir koku oluyor. yani iyi havalandırmayınca. bir kez bornozlarda ve el havlularında o kokuyu almıştım. acaba öyle yapıyor olabilir misiniz? benim kullandığım nevresimde hiç o koku olmadı canım yaa. :KK64:

Kikikoko m bence o listedeki en gerekli şeyler in başında gelir kahve makinası ve tupper ürünleri 7 yıldır kendi evimdeyim ve 4 yıldır tupperware in o bahsettiğin saklama kaplarını kullanıyorum ve emin ol memnun kaldığın ürünlerin başına gelecek kullandiginda ceyizime aldigim kahve makinası ni da dayanamadım 1 aydır kullanıyorum ve kesinlikle çok sevdim Listen bana çok hitap etti ve kendi listeme bi çok not aldım.:KK9::KK9::KK36:
canım alışkanlıklara göre değişiyor herhalde. ben ailemin evini ve kısmen yeni evlenen kuzenlerin evlerini baz aldım. mesela biz evde mikro dalga çok kullanırız. annem çalışıyor, evdeki yemekleri ısıtmak rahat oluyor. bazı arkadaşlar gereksiz görüyor veya sağlıksız ama biz kendi evimize de alıcaz yani. katı meyve presi de bazılarına göre gereksiz ama biz evde özellikle kışın her akşam kullanıyoruz. öyle temizlemesi falan da zor gelmiyortupper olayını çok abartan kuzenlerim de var:KK48::KK48: aldım artık valla hapırsalar da köpürseler de kullanacağım para verdim ben onlara :KK53::KK53:

aaa o kokuyu biliyorum. çamaşırları evin içinde kurutunca öyle bir koku oluyor. yani iyi havalandırmayınca. bir kez bornozlarda ve el havlularında o kokuyu almıştım. acaba öyle yapıyor olabilir misiniz? benim kullandığım nevresimde hiç o koku olmadı canım yaa. :KK64:
her seferinde aynı hatayı yapıyor olabilir miyiz:)dediğim gibi ailedende kullananlar var ve aynı şekilde tarif ettik koku zaten nevresimi yıkadık diyelim kuruttuk katladık o anda çok anlaşılmıyor ama yan yana temiz iki nevresim takımını getirip koklayınca sarev ile diğer nevresim takımı arasındaki farkı anlıyorsun,onu serince gece yatağa yatıyorsun ya yorgana sarılınca alıyorsun kokuyu herkesin koku eşiği farklıdır sizi rahatsız etmiyor olabilir ya da üretim yılı bile farkediyor olabilir ama satenin iplikleerinden kaynaklı bir sıkıntıdan olduğunu düşünüyorum ben ve bedava verseler sarev marka bir şey almam çünkü rahatsız ediyor beni ve güvenmem böyle bir şey yaşadıktan sonra

Herşeyi bu kadar abartmayin,sonra evde koyacak yer bulamazsınız..ayrıca bazıları evlendikten sonrada tamamlanabilir..bazılarıysa hiç alinmasa da olur..ornek, suslu yatak örtusu, ekmek kızartma mak. Vitrinlik Su bardagi takımlari vs.

ok dediğin gibi burnum koku almıyor olabilir. inşallah nişanlımın da burnu iyi değildir, döve döve kullanırız canım. :KK66:

Herşeyi bu kadar abartmayin,sonra evde koyacak yer bulamazsınız..ayrıca bazıları evlendikten sonrada tamamlanabilir..bazılarıysa hiç alinmasa da olur..ornek, suslu yatak örtusu, ekmek kızartma mak. Vitrinlik Su bardagi takımlari vs.
listenin nesine göre abartmamamı söyledin canım? mesela neyi evlendikten sonra alayım, neyi almasam da olur? listemde süslü yatak örtüsü, ekmek kızartma makinesi, vitrinlik su bardağı yok. hatta vitrin de almayı düşünmüyorum. daha açıklayıcı olursan faydalanacağım:KK51:hatta aldığım normal bir yatak örtüsünü yazmayı unutmuşum hatırladım iyi oldu, tekrar düzenledim listemi tşk ederimmmm:KK28:

Merhabalar günlerdir listeleriizi dikkatle okuyorum kendime bir yol haritası çıkarabilmek için.. kendime başlık açmalımıyım daha hiç bir şey almadan bilmiyorum.. Sizlerin listesinden sonra yatağın altını kaldırdım neler almışım diye resmen kendimden utandım ortada hiç bir şey yok ve yaza belkide nişan düğün birşeyler olabilir.. Kızlar biraz yardımcı olup yönlendirebilir misiniz ??
Karaca 84 parça yemek takımım Arzum Çaycı ve kahve makinam Saç kurutma makinam ve Rondom sanırım en Elle tutulur çeyiz setlerim..
Bir kahvaltı takımım, kahve fincanlarım su bardaklarım sanırım bunlarda geriye kalanlar pofff :KK43:( ne yapayım ben

listenin nesine göre abartmamamı söyledin canım? mesela neyi evlendikten sonra alayım, neyi almasam da olur? listemde süslü yatak örtüsü, ekmek kızartma makinesi, vitrinlik su bardağı yok. hatta vitrin de almayı düşünmüyorum. daha açıklayıcı olursan faydalanacağım:KK51:hatta aldığım normal bir yatak örtüsünü yazmayı unutmuşum hatırladım iyi oldu, tekrar düzenledim listemi tşk ederimmmm:KK28:
Onları genel olarak yazdım,senin listende oldugundan değil. Bana gore tupperlar gereksiz. Hiç almadim.etrafimda kullananlar da tavsiye etmedi.en sagliklisi camdir. Çift kişilik yorganlar mesela.misafire pek çift kişilik kullanılmıyor.çünkü eşleri yatirdiğin bir yatak olmuyor.kanepe aciliyor veya tek kişilik misafir için bazan varsa orada yatiriyorsun.tek kisilik olması avantaj.iki tane tek kişilik ortebiliyosun gerekirse .. Ve bunları sonrada temin edebilirsin.hemen yatıya gelinmiyor zaten . banyoda boy boy leğendir maşrapadir gerek yok.bir vileda,bir ufak leğen yeterli.bezleri pakette alıp sık sık atmak kullanışlı oluyor.yıkanan bezler den cam silmek için gerekli. Çamaşırı telde kurutacaksan mandal kullanılmıyor.balkona asarsan gerekli.ben toz olduğundan tercih etmiyorum. .
Dik supurgelerinde kullanışsız olduğunu duydum ve gordum.bitane süpürge aldım.gerekince onu acmiyorum.çocuk olana dek pek kirlrnmiyor zaten ortalık :) seccade havlu falanda elli tane falan yapılıyor ya ceyize, on tane olsa yetecek. Aynı anda o kadar insan namaz kilmaz evde. Havlular ha keza yıkanıp utulenip konuyor haftada. İstifleyince yer kaplıyor.sırada gelmiyor. Yeni şeyler görünce de alamiyosun evde var yeterince diye :) öyle işte aklıma gelenler bunlar :)

Merhabalar günlerdir listeleriizi dikkatle okuyorum kendime bir yol haritası çıkarabilmek için.. kendime başlık açmalımıyım daha hiç bir şey almadan bilmiyorum.. Sizlerin listesinden sonra yatağın altını kaldırdım neler almışım diye resmen kendimden utandım ortada hiç bir şey yok ve yaza belkide nişan düğün birşeyler olabilir.. Kızlar biraz yardımcı olup yönlendirebilir misiniz ??
Karaca 84 parça yemek takımım Arzum Çaycı ve kahve makinam Saç kurutma makinam ve Rondom sanırım en Elle tutulur çeyiz setlerim..
Bir kahvaltı takımım, kahve fincanlarım su bardaklarım sanırım bunlarda geriye kalanlar pofff :KK43:( ne yapayım ben
Panik yapmaa hepsi bi haftada hallediliyor :) ben mutfak masami düğün günü almıştım :) şimdi sen birkaç nevresim alabilirsin.bornoz takimlarinizi alabilirsin. Çeyizlik havlu seccade tülbentler hazır değilse baslansin. Ama sayıyı abartma gerçekten ..patikler pek giyilmiyor.ev botları çikali :) sonraa düdüklü tencere alabilirsin.kullanacaksan eğer .. Çatal kaşık bıçak setlerini alabilirsin.

mutfak ufak tefek eşyaları olarak bence en gerekli olanlar ufak boy tencere tavalar ve de bu tencerelerden tabaklara aktarmak üzere olan servis gereçleri iyi tahta kaşıklar,kenarları sivri olmayan kepçeler ve büyük kaşıklar,delikli servis kaşığı gene yani bunlar diğer büyüklerin yanında çok küçük ayrıntılar ama bence bir havludan daha gerekli çünkü havlu 10 tane falan oluyor bi 10 tane eksik olsa ne olur ama servis kepçe olmayınca o gün için zor olur ertesi gün gider alırsın tabi büyütülecek şey değil ama hani madem liste oluşturuyorsunuz ben bilgisayar ortamında excel olarak yaptım aklıma gelen her türlü araç-gereci yazdım mutfağa dair (tabi benim kullanacaklarım kendi düşündüklerim yani) sonra karşılarını iki sütun ayırdım ilkine tahmini bütçe yazdım kalem kalem hepsine bir fiyat yazdım ortalama olarak (bunu yaparkende mağazaları dolaştım tabi kafama göre atmadım fiyatları) ikinci sütuna ise harcanan bütçe yazdım ve aldıkça satırı sarıya boyadım ve tik işareti koydum listeye baktıkça hem ne kadar harcama yaptığımı görüyorum hem eksiklerimi net bir şekilde görüp bundan almış mıydım ya da kaç tane almıştım diye düşünmüyorum çünkü excelde hepsi var:)ve de önceden tahmini bütçe oluşturduğum için ekonomimi görüyorum diyelimki bir şeye fazla para vermişim başka bir şeyi alırken dikkatli olup o açığı kapatmaya çalışıyorum bence listenizi teknolojiyi kullanarak yapın üzerinde oynama yapması çok kolay oluyor:)

Teknolojik liste şuan çok mantıklı geldi bütün gün excelle haşır neşir biri olarak güzel bir tablo oluşturacağım, masalgibi önerilerin için teşekkürler içimi ferahlattın biraz o zaman yarın bir kaç parça mutfak ıvır zıvırı alarak başlıyorum hazırlığa..

X