Gerikafali bir koca ve isim kavgasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Babasının ismini koysun ilk veya ikinci isim olarak sizde bir isim ekleyin hem dede hem baba olmaz o çocuğu doğuranda bir anne sonuçta.böyle isim işini hiç sevmem isim hakkı bence anne babanındır tek taraflı olmaz.

Bence çocuğu anne doğuruyor, tüm zorlu süreci anne çekiyor diye isim koymada annenin daha fazla hakkı var diye bir şey yok. Çünkü seçim hakkı verildi de bu zorluklar anneye yüklendi durumu olmadı sonuçta. Fizyolojik olarak kadın doğurgan olan. O yüzden sanki baba süreci anneye yüklemeyi seçmiş o yüzden isim hakkına daha az sahip olma ile adaletini sağlamalı diye bir şey yok bence. Ayrıca yine süreci kadın çekiyor diye çocuk doğduktan sonra da annenin çocuk üstünde daha çok hakkı var babanın daha az hakkı var deyip sorumluluk olarak annenin daha fazla yükümlü olması lazım, baba daha az sorumluluk alabilir demiyorsak, eşit olmalı diyorsak isim konusunda da aynısı geçerli bence.

Bence çocuğu anne doğuruyor, tüm zorlu süreci anne çekiyor diye isim koymada annenin daha fazla hakkı var diye bir şey yok. Çünkü seçim hakkı verildi de bu zorluklar anneye yüklendi durumu olmadı sonuçta. Fizyolojik olarak kadın doğurgan olan. O yüzden sanki baba süreci anneye yüklemeyi seçmiş o yüzden isim hakkına daha az sahip olma ile adaletini sağlamalı diye bir şey yok bence. Ayrıca yine süreci kadın çekiyor diye çocuk doğduktan sonra da annenin çocuk üstünde daha çok hakkı var babanın daha az hakkı var deyip sorumluluk olarak annenin daha fazla yükümlü olması lazım, baba daha az sorumluluk alabilir demiyorsak, eşit olmalı diyorsak isim konusunda da aynısı geçerli bence.
Daha fazla hakkı vardır denilmedi, zaten konu da annenin hiç hakkı yok. 2 isim de beyefendinin büyüklerinin ismi olması lazımmış, baba daha çok hakediyor demek ki bu durumda. Hem de sizin anneliği kendi seçmedi o yüzden çektiklerinin de bir önemi yok derken, babaya bu hakkı kim veriyor acaba. Ayrıca bu tipler eşlerinin annelik haklarına en ufak saygı göstermezken, kendi annelerine gelince kul köle olup, eşlerinin de kul köle olmasını bekliyor.
Ayrıca hayatın gerçekleri var, istisnalar hariç çocukla annenin bağı her zaman özeldir, hiç bir emek , zahmet yok görülemez.

ben kendi ailemden de olsa büyüklerden birinin isminin çocuğa verilmesini çok saçma buluyorum ya. ben yeni bir birey getiriyorum dünyaya. annemin babamın dedemin ismi ne alaka. onların isimleri onlara özel kalsın. aileden olan insanların isimlerine bu kadar anlam yüklenmesi gereksiz geliyor. çocuğumun ismini duyanın aklına neden kocamın dedesi ya da babası gelsin ki ve ya benim.. iki yetişkin olarak konuşup ortak beğenilen bir ismi koymak varken bu kavgalara ne gerek var.

Yoo tam olarak öyle bir şey var. Hormonları alt üst oluyor, bir sürü kilo alıyor, her yeri ödem tutuyor, şişiyor, karnı beli çatlıyor, bazılarının saçları bile dökülüyor, cilt yapısı değişen var. Koskoca 9 ay başka bir canlıyı içinde taşıyor, gelişine hareket edemiyor, hareketleri, yaşam şekli kısıtlanıyor. Doğumdan sonra bebeği besleme görevi de çoğu zaman birincil olarak yine kadına kalıyor. Bu da demektir ki göğüsleri de bundan nasibini alacak. Kısacası hayatından belli bir zaman ipotek altına alınıyor. Ve buna rağmen o bebeğin adına kadın karar veremiyor mu? Öyle bir hakkı yok mu? Ne lazım daha fazla hakkı olması için? Meteor çarpsın, gözlerinden lazer ışığı falan mı çıkarsın nedir? :olamaz: Doğal bir süreç diye de iyice kadınlığı küçümser hale geldik. Çoğu kadın doğurabiliyor diye bu, doğum sürecinin sıradan ve önemsiz olduğu anlamına gelmez.
9 ay boyunca zerre sıkıntı hissetmeyen bir adamın, bebeğe hem babamın hem dedemin ismini koyacağım demesi adaletsizliğin ta kendisi oluyor. Erkekler de az duracağı yeri, hadlerini bilsinler bence. 9 ay boyunca kıçımı devirdim yattım, bu kadın dönemedi, kalkamadı, içi dışına çıktı, bari şu dede isminden vazgeçeyim der insan. :deli:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X