Görücü usulü evlilik mi? Tanışarak evlilik mi?

ben görücü usulu yada severk ona bakmıyorum kafa yapısının uyması önemli kaflar uyuyorsa düşünceler aynıysa bence değişen bişey yok çünkü evlilikte saygı hoşgörü ve sevgi olmadı görücü usulü olanlarda olmuyormu
görücü usulü olarak nişanlandın mesela zaten bir süre nişanlılk geçiriyorsun o zaman zarfından tanıyorsun birbirinizii sevgiliykende çıkarken tanımaya çalışıyorsun aynı şey farkeden bişey yok bence
en önemlisi sevgi saygı kafa yapısı bunlar uyuyorsa hiç bişeye bakmaya gerk yok bence

ilk basta görücü olarak olur ama sonra aileler karismamali ve iki insan birvirlerini taniyarak tanisarak evlenmeli!!!

bence kesınlıkle tanısarak evlenme gorucu usulu evlılıkler bana gore degıl

gorucu usulu yada severek evlenmek sans isi..severek evlenenlerde kasi gozu icin yada biseylere goz yumarak evlenmiyor ki..gecici heves olmayi hicbir kadin istemez bircok kadin evlenecegim gozuyle bakar iliskisine ama olmayinca olmaz yani..severek evlenmekten yanayim.

Valla annem babam görücü usulüyle evlenmiş 40 yıllık evliler ve hala çok mutlular bizde mutlu bir ailede yetiştik. Ben eski eşimle severek evlendim. 1,5 sene tanışıp görüşerek. 8 sene zor sürdürdük. Şuan ki eşimle de severek evlendik ve çok mutluyuz. Demem o ki , ister severek ister görücü usulü olsun, saygı güven dürüstlük birde sevgi olunca evlilik uzun olur diye düşünüyorum. Tabi ne zaman ne olacağımızı kimse bilemez. Mutlu günler...

Sanırım anlayışta hata var :uhm:
Evlilikler 2 değil 3 grup oldu.Görücü usulü(hiç bir bilgiye sahip olmadan aile zoruyla),tanışırılarak veya başkasının tavsiyesiyle ve severek.:jeyyar:sengözlerimebaksanab
Görücü usulünün bu zamanda çok fazla olduğunu zannetmiyorum.Genelde başkasının tavsiyesiyle oluyor.Şahsen bende çok sevdiğim ve saygı duyduğum bir abimin tavsiye ettiği biriyle evlendim.Geçen yıl 1 mayısta yani bugün tanıştıkalkisalkisalkisŞeniz
21 mayısta sözlendik,7 haziranda nişanlandık,22 haziranda evlendik.Ne hızlı olmuş değil mi?sengözlerimebaksanabkafamçokkarıştı
Bu kadar kısa zamanda birbirimizi çok sevdik gün geçtikçe sevgimiz artıyor.Ben şuna bağlıyorum.Daha önce çok vakit geçirseydik evliliğe pek bişey bırakmadan birbirimizi tüketmiş olurduk.Ama biz herşeyi evlendikten sonra paylaşıp,öğrendik.
Şunu da belirteyim,herkesin bunu başarabileceğini zannetmiyorum.Ben gerçekten cesaretliymişim.Böyle bir eşim olduğu içinde sıkıntı yaşamadımalkisalkisalkiskaydirigubbakcemile5
Evlilik nasıl olursa olsun yeterki sevginiz daim mutluluğunuz bol olsunkaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile3

görücü usulü evlilikler daha uzun sürüyo bu kesin bir kere yerimseniben
görücü usulüde olsa insanlar tanısmalı anlasmalı zamanla öyle olmalı derim :lepi:
nitekimde benimkisi öyle oldu aracı arkdşmdı tanıstırdı görücü usulü istendim kaynastık anlastık :eek:
biribirmizi begendik istedik nişanlandık ve yakında evlencez :asigim:

bazı arkadaşlar burada görücü usulunü zorla evlendirilmekle eş tutmuşlar.böyle evliliğe bende karşıyım tabi
ama görücü usulu normalde birinin vasıtasıyla kızla erkeğin tanıştırılıp görüştürülmesidir.
çıkarak evlenmekle tek farkı ailelerin en baştan itibaren gençlerin ilişkisini bilmeleri ve flört döneminde gerçekleşen birbirini tanıma evresinin görücü usulünde nişanlılıkta gerçekleşmesidir.hatta ailesinide en baştan az çok tanıma imkanına sahip olduğun için daha sağlıklı olduğunu bile düşünüyorum.çünkü flört edip evlenen çiftlerde gençler sadece birbirlerini görüyolar ve aileler hakkında bilgi sahibi olamıyolar.evlendikten sonrada sürpriz bir şekilde birçok sorunla karşılaşıyolar
birde bir erkek flört döneminde kendini çok farklı karşı tarafa tanıtabilir ama ailelerin olduğu yerde başkasını oynayamaz bir erkek.mutlaka bir şekilde açık verir.bir kız erkeğin ailesiyle ilişkisine dikkat edip bazı fikirler edinebilir
bende görücü usulü evlendim şimdi mutluyum memnunum.
sonuç olarak evlilik%50 şans işi bence.ne desek boş gibi.herşey şans kısmet işi
yani her iki şekildede hem mutlu olabiliriz hem mutsuz

bazı arkadaşlar burada görücü usulunü zorla evlendirilmekle eş tutmuşlar.böyle evliliğe bende karşıyım tabi
ama görücü usulu normalde birinin vasıtasıyla kızla erkeğin tanıştırılıp görüştürülmesidir.
çıkarak evlenmekle tek farkı ailelerin en baştan itibaren gençlerin ilişkisini bilmeleri ve flört döneminde gerçekleşen birbirini tanıma evresinin görücü usulünde nişanlılıkta gerçekleşmesidir.hatta ailesinide en baştan az çok tanıma imkanına sahip olduğun için daha sağlıklı olduğunu bile düşünüyorum.çünkü flört edip evlenen çiftlerde gençler sadece birbirlerini görüyolar ve aileler hakkında bilgi sahibi olamıyolar.evlendikten sonrada sürpriz bir şekilde birçok sorunla karşılaşıyolar
birde bir erkek flört döneminde kendini çok farklı karşı tarafa tanıtabilir ama ailelerin olduğu yerde başkasını oynayamaz bir erkek.mutlaka bir şekilde açık verir.bir kız erkeğin ailesiyle ilişkisine dikkat edip bazı fikirler edinebilir
bende görücü usulü evlendim şimdi mutluyum memnunum.
sonuç olarak evlilik%50 şans işi bence.ne desek boş gibi.herşey şans kısmet işi
yani her iki şekildede hem mutlu olabiliriz hem mutsuz

Mihribana çok katılıyorum. Artık görücü usulü bile değişti. Eskidendi o kız erkek birbirini bir kere görüp yada hiç görmeden evlenmek. Artık herşey çok daha sağlıklı. Anneler babalar çocukları evlenmek istiyorsa kız yada erkek arıyorlar etrafta kendi kızına yada oğluna uygun. Böylesi bence çok daha iyi. Çünkü bir kere araştırıp, ölçüp biçiyorlar bizim kızımıza oğlumuza uygun mu diye? Uygun eş bulunana kadar aranıyor. Uygunluk derken mesela ailelerin ekonomik olarak sosyal olarak uygunluğu, kız ve erkeğin eğitim seviyelerinin veya mizaçlarının uygunluğuna kadar herşey düşünülüyor.

Hem niyet baştan beri evlilik olduğu için ciddiye alınıyor ilişki. Ailelere karşı sorumluluk hissediyor gençler. Yani mantıklı oluyor herşey. Tabi tamamen mantık evliliği de sayılmaz bu. Çünkü gençler tanışıyor, çıkıyorlar bir süre. Duygusal olarak da yakınlık kuruluyorsa aşktan çok daha sağlam temelli, sevgiye dayalı bir ilişki doğuyor. Ben şahsen ilk görüşte aşkın çok da sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Adım adım sevginin, aşkın daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyorum.

Bence gençler anne babaların kendileri için eş aramalarından çekinmemeli. Sonuçta ha anne baban tanıştırmış ha arkadaşın. Hem anne baban daha güvenilirdir arkadaştan. sırnaşık şey

bende görücü usuluyle evlendim..
fakat bu demek değilki ilk gördüm ve evlendim..

bizimde sözlenmemiz nişanlanmamız evlenmemiz baya uzun sürdü

bu süre zarfında tanışıyoruz olmazsa zorlamadan tamam olmuyor diyebiliriz

severek evlenmeye gelince belki iyidir

fakat kendi görüşüm

yaşanacak herşey yaşanılıyor ve geriye pekte bişey kalmıyor ve sonunda evlenince cicim ayı dedikleri o güzel günler birbirlerini tanıdıkları için çabucak bitiyor

nıkahta keramet fılan yok aman ıste evlenelım de severız yok ole bısey.tabııkı sevdıgın ıstedıgın her anlamda onunla olmak ıstedıgın erkekle evlı olmak ayrı,aeıleler gorduler begendıler ee anlastılarda ee bıze de evlenmek duser nasılsa severız dıe evlı olmak var.sevdıgın adamın herseyını daha bı ozenerek daha bı ısteyerek yapıosun.herseyıne sevdıgın ıcın goz yumuosun.bılmıorum ben karsıyım gorucu usulune.

:asigim::asigim::asigim:
hangi evlilik daha uzun ömürlü görüçü usülü'mü:uhm:yoksa serek'mi:uhm:bu konuyla şunları buldum 65%100 görüçü usülü daha uzun omürlü oluyomuş. sizlerinde yorumlarını bekliyoruzzzz :enbuyukkk:

Bugünün gençleri,aşklarınıda sevgilerinide çabuk tükettikleri için evlilikleride uzun sürmüyor.:asigim:Evlilik karşılıklı güvene saygıya ve sevgiye dayalıysa uzun yıllar sürüp gider.İster aşk evliliği olsun ister görücü usulü bunların bir garantiside yok bilesiniz.
Allah iyilerle karşılaştırsın...
(Bence evlilik bir kumar,bu kumarda kadın sahadetini erkekse hürriyetini oynuyor nedersiniz bayanlar haksızmıyım????):teselli:

kesinlikle katılıyorum bu bir kumar.fakat görücü usulü evlilik 1 adım önde benim kanaatimce.aileninde onayıyla , yani aile kişiyi onaylamış olarak başlıyor tanışma.ilerdeki olası sıkıntılarda ,aile sebep olduğu için bu işe, kolay kolay kimse tarafından ezilmiyorsun.istisnalar olabilir tabi

:asigim::asigim::asigim:

Bugünün gençleri,aşklarınıda sevgilerinide çabuk tükettikleri için evlilikleride uzun sürmüyor.:asigim:Evlilik karşılıklı güvene saygıya ve sevgiye dayalıysa uzun yıllar sürüp gider.İster aşk evliliği olsun ister görücü usulü bunların bir garantiside yok bilesiniz.
Allah iyilerle karşılaştırsın...
(Bence evlilik bir kumar,bu kumarda kadın sahadetini erkekse hürriyetini oynuyor nedersiniz bayanlar haksızmıyım????):teselli:
kumar olduğuna bende katılıyorum.ister görücü usulu olsun ister tanışarak evlilik olsun aynı yastığa baş koymadan aynı evi paylaşmadan kimseyi tam olarak tanıyamazsın ailesinide bilemezsin mutlaka içine girmek gerek
bu nedenle %50 mantık %50 şans işi evlilikyerimseniben
kesinlikle katılıyorum bu bir kumar.fakat görücü usulü evlilik 1 adım önde benim kanaatimce.aileninde onayıyla , yani aile kişiyi onaylamış olarak başlıyor tanışma.ilerdeki olası sıkıntılarda ,aile sebep olduğu için bu işe, kolay kolay kimse tarafından ezilmiyorsun.istisnalar olabilir tabi

evet görücü usulünde bir nevi aileler evliliğe sebep olmuş oluyolar o nedenle kadın ailesinin desteğini her zaman arkasında hissediyor tabi istisnalarda yok değil

ben tanışarak evlendimm..ve evlenmek içinde epey uğraştık..daha üniversiştede öğrenciydimm..aileler birbirini tanımıyodu..annem küçüksün aklından çıkar evlenemezsin dedi...mafoldumben..koçişkomun anneside bi kız bulmuş illa onu alcaksın diye baskı yapıyodu kocama:eek:klava::eek:klava:...iki tarafta doğu karadenizli..yani birbirinden inattkafamçokkarıştı..ama yılmadıkk:jeyyar:ben anneannemin bana destek olmasını sağladımm--bu zamanda hayırlı koca bulmak kolaymı...kurda kuşa yemmi olayım anneanne dedimmm:jeyyar::jeyyar:anında benden yana olduu..koçişkomda annesine iste yada isteme pelinle evlencem.bundan ötesi yok demişş..epey bi kavga etmişler..diğer bütün aile fertleri beni çokk seviyodu..kayınvalide daha fazla dayanamamış..kabul etmiş..tabii benim bu kavgalardan,kaynananın beni istemediğinden habersizdim..evlenince öğrendimm..kaynanamın düğünde bile suratı beş karıştıkötükedihüsokötükedihüso10 yıllık evliyim..koçişkomu ilk günden daha fazla seviyorumm...yani bence tanışarak evlilik daha iyi..amaaa görücü usulü evlenip çok mutlu olan bisürü arkadaşımda varrr...bu işler birazda kısmet işi...

bence kesinlikle severek evlenmek en güzeli ve doğrusu bizim ailede bugüne kadar yani anneannem de dahil herkes severk evlenmiş hiç pişman olanın görmedim. yanlış olduğunu görse bile severek evlenen en azından ben seçtim diyebilir ama görücü usulü yanlış olduğunu görünce buna vesile olan herkesi suçlu görür

bende gorucu usulu evlilige karsi olanlardanim geldi bi kere seni karsi tarafin ailesi gordu begendi ogullarina dedi sonra istemeye geldiler soz kesildii eee sen bu adami ne zmn naisl tanicaksin..
Bence severek daha cok birbirini tanima firsatin olurr daha cok konusbilirsin.

görücü usulü evlilik yapanların büyük bir çoğunluğu ev kızı diye tabir edilen, dışarıya çok az çıkan kişilerdir:kahve:
bu sırada tabi eş bulacağı bir ortam karşısına çıkmamaktadır
zaten okumasına izin verilmeyen kızların aileleride baskıcı tavırdadırlar
kendi buldukları damat adayları ile evlenilmesini istemektedirler
böyle bir evlilik yapan bir kadın ise ekonomik özgürlüğü olmadığı için
boşanmaya gidemeza.s
böylece görücü usulu evlilikler daha uzun sürer:1closedeyes:

Bilmem belki de doğru ama görücü usulüyle evlenenlerin %60 ev kızıysa diğer %40 lık kısım okuyan ve çalışan kısımdan.Bunlardan biride benim istediğim herşey ailem tarafindan karşılandı baskı görmedim. çok da güzel bir işim vardı ama yine de görücü usulüyle evlenme yi tercih ettim. BENCE SENİN BU TEZİNDE YANLIŞ ne diye bilirim ki

hiç farketmez olmayınca olmaz ister severek evlen ister görücü usulüyle :1no2: kader kısmet işi evlilik tabiki oynamayı bilmediğimiz içine girince öğrendiğimiz kumarda denebilir kaydirigubbakcemile5

sonuçta herkes görerek evleniyo:KK70:

severek yada görücü usulu artık aynı bence.eskiyle yeniyi karıştırmayalım biraz daha geniş düşünüp geniş bakalım gözlükleri çıkaralım diimi ama:):):)dicem oki eskidendi görücü usulu şimdi yok denicek kadar az eşini evlendiği günün gecesi gören kaş kişi tanıyosunuz yani:)

X