Görümce Elti Bohçası

Bohça yapmak yerine örneğin tesetturlulerse güzel birer başörtü cuzdan canta gibi hediye alıp ilk gittiğinizde götürmek daha iyi değil mi
Mantıklı bir düşünce aslında, adet adı altında bohça geleneği olduğu için o tür hediyeliklere yönelmek gelmedi aklıma hiç. Ama isteyip istememe durumlarına göre sizin dediğiniz hediye seçeneklerini de değerlendirmek güzel olabilir.

Seccade, oyalı yazma, tesbih, lif, patik bunlar gelse ben kullanamam mesela. Direkt işlevsiz bir hediye. İç çamaşırı demişler. Dış giyim olsa neyse de iç çamaşırı zevkimi nerden bilecek karşıdaki insan? Bir de bana niye atlet külot alsın, çok saçma. Eskiden yokluk varmış, bu hediyeler normalmiş. İçeriği biraz güncellenmeli bohça yapılacaksa bile.
Görümcem ve eltilerim tesettürlü kişiler bu sebeple onlar için hazırladığım bohçadaki oyalı başörtüleri kullanacaklarını düşünüyorum. Ama onun dışında iç çamaşırı vs gibi hediyelikleri koymayı bende absürt buluyorum, yorumunuzda haklısınız. Bazı yörelerde hala devam edildiğini de duymuştum, tamamen yöreye göre şekilleniyor.

Görümcem ve eltilerim tesettürlü kişiler bu sebeple onlar için hazırladığım bohçadaki oyalı başörtüleri kullanacaklarını düşünüyorum. Ama onun dışında iç çamaşırı vs gibi hediyelikleri koymayı bende absürt buluyorum, yorumunuzda haklısınız. Bazı yörelerde hala devam edildiğini de duymuştum, tamamen yöreye göre şekilleniyor.
En azından onlarda işe yarar. Örgü lif ve patik de gereksiz değil mi yav. Ben çevremde hiç kullanan görmüyorum. 😐

Azalmış hali bile gereksiz geliyor şimdilerde :KK70: Konusunu açan olmadı hiç ama bende konuşup ona göre eklemeler ya da çıkartmalar yaparım bohça içerisinden.
Acikcasi bizimkinde bize sormadilar ne istiyorsunuz diye. Onlar öyle alınca kayinvalidemde öyle almak zorunda kaldı. Bana kalırsa herkese nevresim almasına gerek yoktu, kayınvalideye koyması yeterli olurdu

Mutfak gereçleri beyaz eşya halı...Vallahi ben yaptığım halde kaynanam her yerde çeyizi yoktu deyip duruyor ne bekliyor onuda anlamadım
Bende oturma odasını yapmıştım. Köşe koltuk, halı perde tül TV unitesine varana kadar aldım. Mutfak yine bir tek onlar buzdolabı fırın setini aldı kalan herşeyi ben aldım mutfak masası dahil. Yine de yaranamadım, yatak odasını almamişim

Mantıklı bir düşünce aslında, adet adı altında bohça geleneği olduğu için o tür hediyeliklere yönelmek gelmedi aklıma hiç. Ama isteyip istememe durumlarına göre sizin dediğiniz hediye seçeneklerini de değerlendirmek güzel olabilir.

Evet bence böyle olmalı
Ben hediye almayı çok severim ztn ama mantıklı kullanılan şeyler olmali

Bende oturma odasını yapmıştım. Köşe koltuk, halı perde tül TV unitesine varana kadar aldım. Mutfak yine bir tek onlar buzdolabı fırın setini aldı kalan herşeyi ben aldım mutfak masası dahil. Yine de yaranamadım, yatak odasını almamişim
Ayıp ya söyledikleri aklıma geliyor da takılmıyorum sende takılma

Merak ettiğim birşey var bu eski çeyiz denilen şeyler günümüzde hala kullanılıyor mu? Mesela patik yani artık herkes güzel ev terlikleri giymiyor mu patik giyen var mı? Veya oyalı şeyler, bunları 50 yaş altında kullanan var mı? Cidden merak ediyorum şahsen evinde patik giyen birine rastlamadım. Giyilmeyecekse de niye çeyiz adı altında yapılıyor.

Seccade, oyalı yazma, tesbih, lif, patik bunlar gelse ben kullanamam mesela. Direkt işlevsiz bir hediye. İç çamaşırı demişler. Dış giyim olsa neyse de iç çamaşırı zevkimi nerden bilecek karşıdaki insan? Bir de bana niye atlet külot alsın, çok saçma. Eskiden yokluk varmış, bu hediyeler normalmiş. İçeriği biraz güncellenmeli bohça yapılacaksa bile.
millet görümcesine, gelinine veya eltiler birbirine iç çamaşırı alıyorlar jfsşg aşırı garip burumlar. Bence de herkes kendi donunu kendi almalı.

X