Görümce Elti Bohçası

Böyle bir talepleri olmadı aslında. Bu bohça muhabbetini annem söyledi bende bilgim olmadığı için sizlere danışmak istedim. Üç kişiler üçüne de aynı adette ürün koyması düşünüyorum. Teşekkür ederim :)
Birer adet baş örtüsü, lif, patik ,ev terliği, namazla, tesbih yeterlidir iç anadolu da genelde böyle

Nişan bohçası yapıldı benim için yaptıkları çok fazlaydı bu sebeple bende hiç özenmemiş olmak istemiyorum. Benim yaptıklarımı da baza altında kapalı kalacağına başkalarına hediye olarak dağıtırım diye düşünüyorum :)
mantıklı aslında. ben de anneme sordum bizde de varmış bu ama artık kimse yapmıyor dedi. benimkilere sormak lazım onların adetlerini pek bilmiyorum. hatta internette setler bile gördüm hazır seccade başörtüsü havlu olarak

mantıklı aslında. ben de anneme sordum bizde de varmış bu ama artık kimse yapmıyor dedi. benimkilere sormak lazım onların adetlerini pek bilmiyorum. hatta internette setler bile gördüm hazır seccade başörtüsü havlu olarak
Bu aralar sosyal medyada benim de karşıma sürekli böyle bohça setleri çıkıyor sanırım sürekli araştırdığım için :) Bizim yaşımızdakiler için çok önemli değil ama yaşlı insanlar hürmeten böyle şeyler bekliyorlar :)

Set halinde değil ama ayrı ayrı yerlerden renk tonlamalarına dikkat ederek bende set oluşturacağım.

Bu aralar sosyal medyada benim de karşıma sürekli böyle bohça setleri çıkıyor sanırım sürekli araştırdığım için :) Bizim yaşımızdakiler için çok önemli değil ama yaşlı insanlar hürmeten böyle şeyler bekliyorlar :)

Set halinde değil ama ayrı ayrı yerlerden renk tonlamalarına dikkat ederek bende set oluşturacağım.
yaşlılar mı görümce ve elti benim kaynanam 50 yaşında görümcelerim benim yaşlarımda bir de alevi oldukları için onlara ne yapılır bilmiyorum valla hiç de sormamıştım

Sanırım düğün sonrası hediye olarak aile büyüklerine bir bohça hazırlanıyormuş. Bende görümce ve eltilerim için hazırlamak istedim ama neler koymam gerektiği konusunda tereddütlerim var:KK43:

Yöreden yöreye değişen şeyler bunlar sanırım bu yüzden siz yapmamış olabilirsiniz :)
Bu küflenmiş adetleri yaşatmasanız hayat sizin için daha kolay olabilir. 😁

Benim eşimin kardeşi yeni evlendi
Elti olarak bana da hazırlamışlardı😂

Eşime gömlek ve çorap
Bana bluz iğne oyalı tülbent patik oyalı havlu nevresim seti
Oğlum için tshirt ve çorap
Ekstradan anneme de tülbent koymuşlar☺️

Görümcemlere ne koymuşlar bakmadım🤷‍♀️

Benim kileri hep annem hazırladı ne vardı içinde bilmiyorum

Bizde iki tarafta alıyor benim anneme, ablama, abime falan yapmıştı kv bohça. Bizde kv, kp, kayınlara yapmıştık. Benim eltim yoktu olsa ona da oluyordu ama kayınlarla tek bohçada. Tesbih, seccade, yemeni, havlu, lif vs koyuluyor genelde

Benim eşimin kardeşi yeni evlendi
Elti olarak bana da hazırlamışlardı😂

Eşime gömlek ve çorap
Bana bluz iğne oyalı tülbent patik oyalı havlu nevresim seti
Oğlum için tshirt ve çorap
Ekstradan anneme de tülbent koymuşlar☺️

Görümcemlere ne koymuşlar bakmadım🤷‍♀️

Benim kileri hep annem hazırladı ne vardı içinde bilmiyorum
Güzel günlerde kullanın :)
Nevresim seti hariç diğerlerini bende alacağım gibi duruyor :KK70:

Herkese Merhabalar umarım hepimiz için güzel bir gün olur :)

Sizlere danışmak istediğim bir konum var.
Şuan evlilik arifesindeyim, kayınvalidem yok. Görümcem ve eltim var. Eşya olarak çeyizlerimin bir çoğu halloldu. Ama bunun dışında gelin çeyizi (lif, patik, havlu vb. eşyaların yer aldığı) diye ayrı bir gelenek daha varmış ama bu konuya çok vakıf değilim :KK43:

Birinci sorum, kaç adet oyalı başörtü, lif, patik, havlu gibi ürünlerin çeyizde olması yeterli olur?
İkinci sorum ise düğün sonrası eltime ve görümceme vereceğim bohça içerisine hangi ürünleri koymam yeterli olur? (Sanırım adetlere göre böyle bir hediyeleşme yapılıyormuş)

Tecrübe ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum..
Elti ve görümceme 1er Seccade,havlu,lif,patik,oyalı yazma,çarşaf koymuştu annem onun dışında banada patik lif oyalıyor yazma çarşaf takımları seccade havlu koymuştu

Herkes çok farklı yapıyor. Bizde gelinimiz bize birer pijama takımı, iç çamaşırı çorap, havlu,seccade,tesbih,lif koymuştu. Bana bir başörtü, patik çocuklarıma yine birer iç çamaşırı ve çorap koymuştu. Nevresim takımı da vardı 🙊 Kayınvalidem de onun yengesine ve babasına bohça yaptı. Bu şekilde anlaştılar. Önce onların adetlerini öğrenip sizde o şekilde yapabilirsiniz.

Benim zamanımda erkeklere gömlek, kadınlara etek tişört koymuştuk. Açıkçası o zaman çok teferruatlı yapmıştık 10 yıl önce. Şimdilerde azaldı bu adetlerde

Mutfak gereçleri beyaz eşya halı...Vallahi ben yaptığım halde kaynanam her yerde çeyizi yoktu deyip duruyor ne bekliyor onuda anlamadım

Bohça yerine evlerine ziyarete gittiğinizde birer ev hediyesi alabilirsiniz.

Bohça yapmak yerine örneğin tesetturlulerse güzel birer başörtü cuzdan canta gibi hediye alıp ilk gittiğinizde götürmek daha iyi değil mi
Seccade, oyalı yazma, tesbih, lif, patik bunlar gelse ben kullanamam mesela. Direkt işlevsiz bir hediye. İç çamaşırı demişler. Dış giyim olsa neyse de iç çamaşırı zevkimi nerden bilecek karşıdaki insan? Bir de bana niye atlet külot alsın, çok saçma. Eskiden yokluk varmış, bu hediyeler normalmiş. İçeriği biraz güncellenmeli bohça yapılacaksa bile.

Herkes çok farklı yapıyor. Bizde gelinimiz bize birer pijama takımı, iç çamaşırı çorap, havlu,seccade,tesbih,lif koymuştu. Bana bir başörtü, patik çocuklarıma yine birer iç çamaşırı ve çorap koymuştu. Nevresim takımı da vardı 🙊 Kayınvalidem de onun yengesine ve babasına bohça yaptı. Bu şekilde anlaştılar. Önce onların adetlerini öğrenip sizde o şekilde yapabilirsiniz.

Benim zamanımda erkeklere gömlek, kadınlara etek tişört koymuştuk. Açıkçası o zaman çok teferruatlı yapmıştık 10 yıl önce. Şimdilerde azaldı bu adetlerde
Azalmış hali bile gereksiz geliyor şimdilerde :KK70: Konusunu açan olmadı hiç ama bende konuşup ona göre eklemeler ya da çıkartmalar yaparım bohça içerisinden.

X