Zorla nişan bohçası. Siz olsanız ne yapardınız?

Çok abartmışsınız.
Siz istemiyor olabilirsiniz ama onlar istiyor, kaldı ki sizi masrafa sokacak, zor durumda bırakacak bir şey yok. Almışlar, yapmışlar , hediye edecekler. Olur deyip geçebilirsiniz, sonuç olarak yapacaklarını yapmışlar, siz sadece ortamı huzursuz ettiğinizle kalıyorsunuz.
Siz yapmayın olsun bitsin.
Benim annem de çok gelenekçidir, ben hiç sevmem. Ama kadının hevesleri var, maddi anlamda bana etki etmeyecek şeyleri yapmasına karışmıyorum artık çünkü aynen sizdeki gibi oluyor. Ortada her şeye karşı çıkan, negatif enerji yayan biri var, ama o işler yine de oluyor.

ben olsam yapmazdım. gelen gelmiş, artık kalp kırmaya gerek yok. evlendikten 3-5 ay sonra kullanmayacaklarını ya birilerinie verirsin, ya da kayınvalidene götürürsün, sağolasın heves edip emek vermişsin para harcamışsın ama ben bu tarz şeyleri kullanmıyorum. sen kullan diye.
yani artık büyütüp tadınızı kaçırmaya gerek yok bence

Bu mantıklı ama şimdi teyze ve yenge de girdi işin içine. Onlara da hazırlamak gerekmez mi?
Bence gerekmiyor. Simdi onlar el işi ve eski seyler koymustur(mevzu küçümsemek değil) siz yeni ve işe yarayan seyler alıvaksınız. Ee dolayısıyla en az 5 bin masraf demek bu 🙈sadece esinize yapın arayı bulun =) kayınvalideniz ve kayınpederinize de birer gömlek alırsınız içinizden gelirse hediye paketi yapılır olur biter =)

Annesini şikayet etmedim. Teyzelerin yengelerin olaya dahil olmasından rahatsız olduğumu belirttim. Çünkü başından beri annesi bohça istemediğimi biliyordu kabul etmişti. Bizi tanışmadan sonra evlerine davet ettiğinde kardeşleri gelinleri de oradaydı. Bizden sonra konuşmuşlar bohçasız olmaz diye.

Alışveriş esnasında biz vazgeçtik getirmiyoruz dediğinde tamam o zaman ben de tam zamanında aramışım hiç hazırlamayayım demiştim. Karşılıklı götürmeme konusunda netleştirmiştik olayı.

Beni rahatsız eden anne değil akrabalar. Yerimde başkası olsa bu olay yüzünden sorun çıkartıp kayınvalideye surat bile asardı. Çünkü bir nevi biz de mahcup olduk getirmeyecekler diye biz de hazırlık yapmadık.
Siz daha iyi bilirsiniz ama kendi istedıgı konularda kv nizin ısrar etme özelliği varsa ileride başınız agrıyabılır
Bu konu için de kadın heveslenmiş bir kerecik yapıverın ama asıl karakterı bakımından düşünün derim

Geri iade et diyenlere katılmıyorum ya çok ayıp olur durduk yere gerginlik çıkar.Siz sadece damada anne babasına kardeşine hazırlayabilirsiniz o da adet yerini bulsun tarzında az ve öz olacak şekilde. Yengeydi teyzeydi o işlere hiç kalkışmayın çünkü çoluk çocuk bitmiyor onu hazırlaması bide düğün öncesi gereksiz masraf ben sandım ki bohçaların üzerine sadece güzel güzel notlar yazdılar meğer isim yazmışlar o gerçekten çok ayıp olmuş karşılık bekler gibi ama hiç de kendinizi mecbur hissetmeyin

Arkadaşlar daha da kötüsü bugün bir şey farkettim. Ben bohçaları açıp detaylı bakmamıştım. Tül süsleme olduğu için görünüyordu yüzeysel olarak. Bugün açıp hepsini detaylı bakayım dedim ve bir şüphe daha oluştu kafamda.

Bohçaların üzerine isim yazıldı demiştim ya. Teyzeler yengeler isim yazmıştı. Bugün teyzelerin yaptığı bohçalara bakıyorum da kimse öyle bohça hazırlamaz kayınvalide değilse. Dantelli havlular patikler oyalı başörtüler çıktı içinden. Bana öyle geliyor ki aslında hepsini kayınvalide hazırlamış ama hepsini kendisi getirmek istememiş ben istemiyorum diye. Bence bu fikir de çok bilmiş yengeden çıkmıştır. Madem gelin istemiyor biz de üzerlerine kendi isimlerimizi yazalım biz yapmış gibi olalım demiş olabilir. Çünkü aynı yenge daha eve girer girmez bohçayı verirken sen istemedin ama biz bohça yaptık demişti.

Çok mu paranoyak oldum bilmiyorum ama biraz takıntılı bir insanım ve olayları enine boyuna incelemeden duramıyorum. Tabi ki onlara bunu hiç yansıtmadım sadece buraya yazıyorum aklıma gelenleri

Bence karşı taraf yinede kibar davranmış böyle küçük konuları büyütmemek lazım..

Bu süreç stresli sizi anlıyorum
Ama herşeye güzel tarafından bakamya çalışın

Başka ne adeti varki sanki
Bunu yaptılar şimdi başım adetlerden çıkmayacak gibi düşünmeyin bence.

Sizde bohça gibi olmasa da farklı hediyelerle karşılık verebilirisniz

Ama tabi başta karşılıklı konuşulup netleştirilse sizde zor durımda kalmazdınız

Daima mutlu ve pozitif günler dilerim :)

Arkadaşlar daha da kötüsü bugün bir şey farkettim. Ben bohçaları açıp detaylı bakmamıştım. Tül süsleme olduğu için görünüyordu yüzeysel olarak. Bugün açıp hepsini detaylı bakayım dedim ve bir şüphe daha oluştu kafamda.

Bohçaların üzerine isim yazıldı demiştim ya. Teyzeler yengeler isim yazmıştı. Bugün teyzelerin yaptığı bohçalara bakıyorum da kimse öyle bohça hazırlamaz kayınvalide değilse. Dantelli havlular patikler oyalı başörtüler çıktı içinden. Bana öyle geliyor ki aslında hepsini kayınvalide hazırlamış ama hepsini kendisi getirmek istememiş ben istemiyorum diye. Bence bu fikir de çok bilmiş yengeden çıkmıştır. Madem gelin istemiyor biz de üzerlerine kendi isimlerimizi yazalım biz yapmış gibi olalım demiş olabilir. Çünkü aynı yenge daha eve girer girmez bohçayı verirken sen istemedin ama biz bohça yaptık demişti.

Çok mu paranoyak oldum bilmiyorum ama biraz takıntılı bir insanım ve olayları enine boyuna incelemeden duramıyorum. Tabi ki onlara bunu hiç yansıtmadım sadece buraya yazıyorum aklıma gelenleri
Kusura bakma da şımarıklık yaptığın artık evleniyorsanız evlendiğiniz insanın düğün adetlerinin bir kısmına uyum sağlarsınız...demiyorum ki koyun gibi herşeyi kabul edin ama ortada onu istemem bunu istemem diye dolanıp huzur kaçıran bir gelin olmaktansa Güleryüzlü bıcır bıcır hevesli bir gelin olmanız daha normal olurdu. Yapmayın geleceğe kötü zeminler hazırlamayın sen gelinsin keyfini sür bırak yapsınlar sende kıymet verilmenin haklı gururunu yaşa
Düğünümde kaynanam el gibi geldi diyenlerle doluydu burası onlar neyapsın...

Abarttığımı düşünmüyorum. İstemiyorum adet gelenek. Kullanmayacağım hiçbir eşyayı evime doldurmak istemiyorum. Gereksiz şeylere para harcatmak istemiyorum. Nişan alışverişine bile çıkmadım onlara masraf olmasın diye. Bilseydim böyle gereksiz şeylere para vereceklerini alışverişe çıkar kullanacaklarımı alırdım daha iyiydi.

Usulsüz davrandılar ama yine de kabalık etmedim teşekkür ettim daha ne yapacaktım ki. Moralim bozuldu nişan günümde böyle bohça falan görünce ama yine de belli etmedim. Başkası olsa belki tüm gün surat asardı hiç de öyle davranmadım.

Buraya sadece olanı anlatıyorum ve bundan sonraki süreç için fikir istiyorum.

Kabul et kullanmazsan hediye edersin olur biter.
Bundan sonra adet gelenek dayatırlarsa ve bu iç huzurunuzu bozacak bir şeyse hayır dersin olur biter.
Bu çok etkileyecek bir durum değil.
Bize bomboş geldiler dolu gelseler de zevkler uymuyor hediye ederdim sanırım:))

Kına gecesini hemen istemişlerdi bir daha gelemeyiz uzak filan demişlerdi nişanda, zaten sizi davet etmedim ki kız kıza yapacağız demiştim.:confused: Yani diğer şeyler için hayır diyebilirsiniz de tutmuş yapmışlar artık zevkinize uymuyorsa kullanabilecek kişilere, başkasına verin gitsin.

Eğer adetlerinde varsa böyle birşey illa ki biliyorlardır bohça nasıl hazırlanır. Misal bizde evine ilk defa gelen yeni geline bir lif yazma bişey hediye verilir ve ben daha 3 yaşında çocuk annesi olmama rağmen evimde vardır oyalı havlu patik falan bir gelen gelin olursa boş çıkarmış olmayım diye.

Onların bohça getirelim, sizin de bohça istemem inadınız o kadar saçma ki. Kadın kanseri yenmiş, o süreçte neler yaşadı bakalım, belki yıllardır alıyor bir kenara koyuyor hediyelerini, ne var yani alıp gelinine getirmişse? Zaten bir konunun içinde bohça geçiyorsa, kesin bir sıkıntı oluyor aileler için. Şu bohça işini kim kaldırıyorsa kaldırsın artık, yeni gelinler rahatsız.

Ben olsam damada falan bohça yapmam sözümden dönmem yapsan birsürü adama yapacaksın hiç gereği yok ne alaka yani yengeye falan bohça yapmana bir eksiğini al gitsin.

Onların bohça getirelim, sizin de bohça istemem inadınız o kadar saçma ki. Kadın kanseri yenmiş, o süreçte neler yaşadı bakalım, belki yıllardır alıyor bir kenara koyuyor hediyelerini, ne var yani alıp gelinine getirmişse? Zaten bir konunun içinde bohça geçiyorsa, kesin bir sıkıntı oluyor aileler için. Şu bohça işini kim kaldırıyorsa kaldırsın artık, yeni gelinler rahatsız.

Bu sebeple hevesini kırmadım ben de. Ben istemiyorum ama madem siz istiyorsunuz sorun yok dedim.

Sorun ettiğim şey tüm sülalenin bohça getirmesi. Şöyle yapalım kendinizi benim yerime koyun lütfen. Bohça istemediğinizi söylediniz ama kayınvalideniz üzülmesin diye yine de kabul ettiniz. Ama karşı taraf böyle şeylerden hiç hoşlanmadığınızı çok iyi biliyor, nezaketen kabul ettiğinizi de. Buna rağmen kayınvalidenizin kenara koydukları yaptıkları hariç, nişanlınızın teyzeleri ve dayılarının eşleri de kalkıp size bohça hazırlıyor. Bozulmaz mıydınız gerçekten?

Üstelik de size en son söylenen şey bohça hazırlamaktan vazgeçtikleri. Getirmeyeceğiz diyip nişan günü ellerinde dolu dolu bohçalarla geliyorlar.

Bir insan üzerine basa basa istemiyorum dedikten sonra kayınvalide hariç başka insanların bohça getirmesi saygısızlık bana göre. Yani diyorlar ki sen istemesen de biz yaparız. Ki bunu zaten dile getirdi yengesi. Ben de bundan rahatsız oldum. Sorun bu.

Hevesim var hevesim var diye diye ortada dolanan, Nişan, düğün, yeni gelin, hamilelik, dogum, bebeğim evim herşey e hevesi vardı kayinvalideciğimin,
Hatta hatta lohusa depresyonuna bile:işsiz:
Önceliğiniz kendiniz olsun.

Aman bu bohça olayını hic anlamadim şimdiye kadar ama iste adet olmus bir kere. Geri vermeyin sakın bohca atmak deyimini bilirsiniz. Aslında bohca getirmeleri buyutulcek birsey degil ama kayinvalidenizin ben getirmiyorum vazgectim deyip hemde getirmesi tuhaf gercekten. Ama uzatip bu tatlı telaşlı günleri sacma sapan bohça yüzünden gölgelemeyin gecip gidiyor bu günler geri gelmemek üzere. Aklınızda tatsız hatiralar kalmasın mutluluklar diliyorum

Annemin kanser tedavisi görmüş olduğunu -ki psikolojik olarak bi aileyi çok yıpratan bi durum- ve uzun zamandır ben evleneyim diye kenara köşeye emekle bişeyler koymuş olduğunu düşünüyorum da evleneceğim kişi bunu ısrarla reddetse ben çok üzülürdüm.
Yeni evlenmiş biri olarak söylüyorum gerçekten çok stresli ben de çok sinir olurdum ama sonradan baktığında keşke hiç zorlamasaydım o kadar da mühim meseleler değilmiş diyeceksin.
Şimdiden mutluluklar.

Kimsenin hevesi kırılmasın, aman ayıp olmasın diye düşünmenize gerek yok. Özellikle belirttiğiniz halde kv sizin dusuncelerinizi onemsemeyip, tum aile üyeleri ile birlikte bohça getirmis. Birde bohcalarin üzerine isim yazmışlar. Haklısınız bence.. Olan olmuş, şimdi ayıp olmasın diye, uzerine ismini yazanlara karşı bohca hazırlamayın bence. Sadece kayinvalidenize hazırlayın diyeceğim ama; başta istemiyorum dediginiz bir konuya, hevesleri kırılmasın diye geri adım atarsaniz; sonu gelmez bu heveslerin, taviz tavizi doğuruyor malesef.

X