Zorla nişan bohçası. Siz olsanız ne yapardınız?

Bence kayinvalideniz sizin bohca hazirlamamak ugrasmamak için istemediginizi farketmis. Ve yapmayacagini soyleyerek seni zahmetten kurtamis. dusunceli davranmis bence.Sonucta onun icinden gelmis ama siz angarya gibi zorunlu hissetmissiniz. Her aile yapisi farklidir sizin aileniz esnek olabilir ama klasik turk aile yapidinda bu gelenekler degismez .bence konu uzatilacak bir konu degil art niyet yok.onlar getirmis nisan da gecmis siz de yapmayin karsilikli olarak olur biter.

Ne güzel işte kadın heves edip yapmış art niyet aramak niye kV olduğu için mi bu kadar rahatsızlık yapsa bi dert yapmasa kız alıyorlar bir şey getirmemişler değer vermiyorlar olurdu kadın kıymet verip getirmiş bence artık lafını bile etmeyin kadının da hevesini kırıp en güzel günlerde üzmeyin

Bundan 13 sene önce bizde bohça istemedik anlastik bitti, bir anneler günüydü annemi arayip gelecegiz dedilee geldiler bohcalarla, bu bohca degil ufak hediyelerimiz benim ici. Rahat olmaz bunlari kabul edin dediler, ettik tabi sonra annemde bizde yapalim dedi yaptik. Bize jest gibi bile gelmisti. Dünya iyisi bir annem daha oldu çok şükür.

benim kv daha tanismaya geldiginde o dengesiz ayarsiz halleriyle sakin bohca mohca demeyin sizde yapmayin bizde dedi. ben zaten sacma buldugum icin annemde peki o zama dedi. dügünden sonra ilk tartisma degil aslinda alevli konusma diyim bi bohca bile yapmadiniz dedi bana, e sen istemem de yapmamda diye tanismada söyledin dedim, cevabi olsun sen yinede damata görümcelerine kayinina bana yapacaktin dedi. eee sen dedim. cvp yok :KK47:

Arkadaşlar daha da kötüsü bugün bir şey farkettim. Ben bohçaları açıp detaylı bakmamıştım. Tül süsleme olduğu için görünüyordu yüzeysel olarak. Bugün açıp hepsini detaylı bakayım dedim ve bir şüphe daha oluştu kafamda.

Bohçaların üzerine isim yazıldı demiştim ya. Teyzeler yengeler isim yazmıştı. Bugün teyzelerin yaptığı bohçalara bakıyorum da kimse öyle bohça hazırlamaz kayınvalide değilse. Dantelli havlular patikler oyalı başörtüler çıktı içinden. Bana öyle geliyor ki aslında hepsini kayınvalide hazırlamış ama hepsini kendisi getirmek istememiş ben istemiyorum diye. Bence bu fikir de çok bilmiş yengeden çıkmıştır. Madem gelin istemiyor biz de üzerlerine kendi isimlerimizi yazalım biz yapmış gibi olalım demiş olabilir. Çünkü aynı yenge daha eve girer girmez bohçayı verirken sen istemedin ama biz bohça yaptık demişti.

Çok mu paranoyak oldum bilmiyorum ama biraz takıntılı bir insanım ve olayları enine boyuna incelemeden duramıyorum. Tabi ki onlara bunu hiç yansıtmadım sadece buraya yazıyorum aklıma gelenleri
Guncelleme demissin ama hala ayni kafadasin. Evet senide anladim istemiyor olabilirsin ama biraz bnce insan empati yapmali seninde annenin bazi heveslerini nisanlin onaylamasa inan bozulursun. Ki zaten gorunurde onayda vermissin en son ama icten ice takmissin baya bence cok gereksiz yere kafani yoruyosun inan gelip gecici birak insanlar alsinlsr heveslerini. Eger sizde hazirlayacaksaniz birtek damada hazirlayin goturun bizdede adet bu dersiniz bazi seyleri buyuklere birakin napiyosalar yapsınlar evlenince hepsi sandik beklicek zaten kullanmazsan durur kimse sandgin basinda beklemiyo bosver herkes alsin hevesi

Arkadaşlar daha da kötüsü bugün bir şey farkettim. Ben bohçaları açıp detaylı bakmamıştım. Tül süsleme olduğu için görünüyordu yüzeysel olarak. Bugün açıp hepsini detaylı bakayım dedim ve bir şüphe daha oluştu kafamda.

Bohçaların üzerine isim yazıldı demiştim ya. Teyzeler yengeler isim yazmıştı. Bugün teyzelerin yaptığı bohçalara bakıyorum da kimse öyle bohça hazırlamaz kayınvalide değilse. Dantelli havlular patikler oyalı başörtüler çıktı içinden. Bana öyle geliyor ki aslında hepsini kayınvalide hazırlamış ama hepsini kendisi getirmek istememiş ben istemiyorum diye. Bence bu fikir de çok bilmiş yengeden çıkmıştır. Madem gelin istemiyor biz de üzerlerine kendi isimlerimizi yazalım biz yapmış gibi olalım demiş olabilir. Çünkü aynı yenge daha eve girer girmez bohçayı verirken sen istemedin ama biz bohça yaptık demişti.

Çok mu paranoyak oldum bilmiyorum ama biraz takıntılı bir insanım ve olayları enine boyuna incelemeden duramıyorum. Tabi ki onlara bunu hiç yansıtmadım sadece buraya yazıyorum aklıma gelenleri
Bence çok paranoyaksın
İstemediğin için yapılmaması lazımdı evet ama adetleri böyle olup annesi heves etmiş olabilir

Bizde o isim yazma olayı YÖK ama arkadaşımda var herkes ismini yazıyor yani nispet değil bence

Ki istemediğini biliyorlar hiç yapmasan da olur

Yeni şeyler alma mesela Ayşe’den gelenle Emine’den geleni karıştır Fatma’ya koy ille de yapacaksan gelenleri yolla yani adet yerini bulsun... arkadaşım böyle karıştırarak geri yollayacaktı (sonra iş bozuldu vs ama bana mantıklı geldi)
Ama zaten biliyorlar
Ya da kaynananla konuş nasıl yapalım diye böyle böyle hazırlayabilirsin adetlerine göre(annen de yapmak istiyorsa )

Bazı şeyler elimizde olmayabiliyor bence çok kafanı takma 5 sene sonra amaaaan buna mı üzülmüşüm diyeceksin

Benim esimin anneside kanserden vefat etmiş. O zamanlar belediyenin dikis nakıs kursuna gitmiş. Nevresim takımı, lohusa yeleği seccade falan işlemiş. Patikler başörtüler vs. Patikleri kışın severek kullanıyorum. Başörtüsü takmıyorum ama oğlumun mevlidinde dağıtmak icin cok güzel oldu. 4 ay önce doğum yaptım oğlum oldu nevresim takımı mavi yeleği de. eşim o kadar sevinip duygulandı ki. Sırf onun o mutluluğunu görmek için çuval olsa giyerdim herhalde. Bazı şeylere önyargılı olmamak lazım. Bugün size saçma gelen şeyler yarın birgün o kişi hayatınızda olmadığında değerlenir. Bilemiyorum belki iyi hatıralarınız olmayacak ama nolursa olsun o eşinizi büyütmüş bir anne olarak saygı duyun. İnsani olarak vicdanınız rahat olsun. Onun dışında evlendiğiniz zaman yine emrivaki olursa mesafenizi korursunuz.

Of bohçanın hevesliği mi olur ya. Kullanılması zor banyo liflerinin, oyalı çemberlerin, kenarları işlenmiş havluların hevesi mi olur? Eskiden insanlar seviyormuş yapmış, hala daha bu zamanda bohça da bohça demenin anlamı yok. Hele hele de böyle kullanılmayacak eşyalarla çekmeceleri doldurmaya ne gerek var? Konu sahibi bence de bohça hazırlama kimseye diyeceğim de, aranız şimdiden kv ile kötü olmasın. Kv kp ve damada bohça hazırlanabilir canınız istiyorsa.

ille de bohça hazırlamam diyorsanız, aile büyüklerini ziyaret edecekseniz, ev hediyesi mahiyetinde bir şeyler de alabilirsiniz.
konu başlığı "siz olsanız ne yapardınız?" olduğu için, ben olsam bana hazırlanan bohçayı aile büyüklerinden hatıra olarak değerlendirir, işime yaramayacak şeylerse, ileride çocuklarıma göstereceğim nostaljik objeler gözüyle bakardım.
bir de adet şu şekilde benim bildiğim. yüzük takılırken erkek tarafı bohça getirir. sonra kız tarafı erkek tarafını ziyarete gider, yine çikolata veya tatlı götürülür. kız tarafının bohçası o zaman götürülür. o yüzden siz mahcup olmadınız yani.

Benim fikrim su güncellemenizi okudum. Siz istememişsiniz. Onlar getirmis. Nisanlinizi bunaltmayin. Evlenince hepsini hayır kurumuna bağışlayın gitsin.
Sevgiler

Kusura bakmayin ama cok kotu niyetlisiniz. Kadin en basta ne demis ben heves ettim getirmek istiyorum sen hicbisey yapma dememismi. Oglu evleniyor getirsin sen yapmazsin ne var bunda? Uzatmis huzursuzluk cikarmissiniz bu birincisi. Herkesinkini kv hazirlamis olsun ne var bunda zaten boyle olur bu isler hosluk olsun diye isimlerini yazdirmislardir yani okadar fesat dusuncelisinizki bu kafayla evlilikte cok zor mutlu ve huzurlu olursunuz ben size soyliyim

Kusura bakmayin ama cok kotu niyetlisiniz. Kadin en basta ne demis ben heves ettim getirmek istiyorum sen hicbisey yapma dememismi. Oglu evleniyor getirsin sen yapmazsin ne var bunda? Uzatmis huzursuzluk cikarmissiniz bu birincisi. Herkesinkini kv hazirlamis olsun ne var bunda zaten boyle olur bu isler hosluk olsun diye isimlerini yazdirmislardir yani okadar fesat dusuncelisinizki bu kafayla evlilikte cok zor mutlu ve huzurlu olursunuz ben size soyliyim

Siz de çok saygısızsınız konuyu anlamadan fesat olduğumu söyleyemezsiniz. Özellikle her yorumumda belirttim annesinin yaptığı şeylerin başımın üzerinde yeri var, akrabalarının dahil olmasına sinirlerim bozuldu dedim. Yine de huzursuzluk çıkarmadım bunu nerden uydurdunuz anlamadım. Huzursuzluk çıkaracak olsam daha o akşam hepsini geri yollardım çünkü huzursuzluk böyle çıkarılır. Nişandan sonra bohçanın lafını bile etmedim ne erkek arkadaşıma ne ailesine. Sadece Kendi ailemle konuşuyoruz nasıl yapalım diye.

İnsanları yermek için hazır da beklemeyin. Anlayıp dinlemeden de yorum yapmayın lütfen.

Saçma sen fazla tahammülsüz birisin bence iyi bir karşılık olmuş

Evet tahammülsüzüm siz de sanırım intikamcısınız, iyi bir karşılık olmuş dediğinize göre.

Size yapılmasını istemediğiniz bir şey yapıldığında hiç rahatsız olmuyorsunuz demek ki ne hoş. Ben o kadar yüce gönüllü değilim maalesef.

Kadın heves etmiş emek vermiş tabiki getirmek isteyebilir sanırım siz getirmesinden çok tavırlarından rahatsız oldunuz ama çok da takılmayın derim sorun yapılacak bir konu değil siz hoşlanmıyorsanız karşılığını götürmeyin olsun bitsin çok da takılacak birşey yok bence böyle ufak tefek şeylere takılarak nişanlınızla siz yıpranırsınız

Kadın heves etmiş emek vermiş tabiki getirmek isteyebilir sanırım siz getirmesinden çok tavırlarından rahatsız oldunuz ama çok da takılmayın derim sorun yapılacak bir konu değil siz hoşlanmıyorsanız karşılığını götürmeyin olsun bitsin çok da takılacak birşey yok bence böyle ufak tefek şeylere takılarak nişanlınızla siz yıpranırsınız

Haklısınız bir getireceğiz diyip bir vazgeçtik demelerine, sonra da bütün sülale bohça getirmelerine sinir oldum ben. Yine de kayınvalideye hiçbir şekilde yansıtmadım. Hiçbiri kullanacağım şeyler değil ama nişandan sonra beğendin mi diye sordu hepsini çok beğendim dedim teşekkür ettim. Nişanlım da dahil karşı tarafa hiçbir olumsuzluk yansıtmadım nişandan sonra.

Ama gerçekten ciddi anlamda moralim bozuldu ve nasıl karşılık vereceğimi kestiremedim. Bohça yapsam yapmak istemiyorum. Yapmasam onlar yaptı karşılık vermemek olmaz. Bu sebeple arada kalmak sinirlerimi bozdu.

Valla o insanları allah senin şerrinden korusun konu sahibi... saygısızlık diyorsun istemiyorum diyorsun ama karşı tarafta evlat evlendiriyor her şeyi eksiksiz olsun istemis senin yaptığın da onlara saygısızlık.. kendini törpüle yoksa bu kafayla çok çekersin

Valla o insanları allah senin şerrinden korusun konu sahibi... saygısızlık diyorsun istemiyorum diyorsun ama karşı tarafta evlat evlendiriyor her şeyi eksiksiz olsun istemis senin yaptığın da onlara saygısızlık.. kendini törpüle yoksa bu kafayla çok çekersin

Sakin olun ve saçma sapan yorum yapmayın lütfen. Kimseye en ufak tepki göstermedim neyin şerrinden bahsediyorsunuz.

Buraya konu açmamın tek sebebi şimdi ben ne yapayım bohça yapayım mı yapmayayım mı diye sormak. Fikriniz yoksa boş yere yorum yapmayın lütfen.

X