Haksız mıyız? Karmaşık durumlar..

Bugün bizdede bu durum yaşandı dayılarım babadan kalma sahildwki 3500 metre karalik arsayı hisseli diye çıkardılar
Tapu var gözüküyor ama hisseliymiş
Neden kızlara vermek istemiyorlar diye düşünüyorlar annemler

Hakkınız neyse alın annenizde adil olsun madem biriken parası var
HAkkı olana ödesin
Ağlarsada ağlasın
Anneniz alsın hakkını. Uyanıklara bak ya.

Kardeşimin cinsiyetinden bahsetmemiştim ama erkek olduğu çok belli oluyor di mi 🙁
Gerçekten cinsiyet yazmamışsınız ama benim de zihnim o kısmı erkek kardeşim diye okudu. Demek ki klasik anne tutumu her koşulda aynı.
Kız evlat verdiğinde, ben sizden para mı istedim diyecek ama onlara borcunu ödemeden oğluşuna birikim yapacak.
Çok haklısınız ve anneniz ayıp etmiş. Bence haklarınızı koruyun. Hiç haz etmediğim konular bu cinsiyetçi yaklaşımlar.
Konu paradan ziyade, izzeti nefis meselesi bence.
Aynısını oğluna demezdi. Evlat ayırmak da büyük günahtır. Kul hakkı diye bir şey de vardır.

Herkese merhaba.. bugünlerde canımı sıkan yanlış mı düşünüyorum diye içimi kemiren bir durum var. Oğluşum gece zırt pırt ağlamazsa ve ben kafamı toplayabilirsem akıl alacağım sizden
10 yıl kadar önce annem ev alırken ben 25 ablam 50 bin destek çıktı. Altın bozdum da verdim gram aktın o zaman 90liralarda idi. Yaklaşık 250 gr altın ben, 500 gram altın da ablam vermiş gibi olduk helal hoş olsun
Aradan 5-6 yıl geçti. Kardeşime güzel bir daire fırsatı geçti. Annem peşinatı verdi ablam ve ben de aylık 1250 taksit desteğinde bulunduk. (Bundan 5-6 yıl önce bu para hiç de azımsanacak bir değer değildi)

Daha sonra annem kardeşimin borcunu bize dededen kalma arsası satılınca verdi. Ama kardeşimin annemin bize borcu kapattığından haberi yok. Söylerseniz bana hiç ödeme yapmaz dedi. Biz de tamam dedik. Kardeşim güya hala ödeme yapıyor bize 1250 tl aylık desteklerimizi (aradan geçen yıllarda paranın pul olmasının onun için hiç bir anlamı yok) kardeşim bize borcu gönderiyor biz de anneme gönderiyoruz.
Şimdi annem kardeşimin borç diye ödediği paralarla kardeşim adına altın alacağını söylüyor. Biz de bugün sen borcu aslında dedemden kalan arsa ile ödedin bize. Kardeşim bir nevi sana olan borcu ödüyor. (Annemin ödediği extra peşinatı ödemiyor bile sadece bizim verdiğimiz taksitleri ödüyor) eğer çok paran varsa önce evini alırken bizim sana çıktığımız desteği öde dedik.
Allah var ablam da ben de bu zamana kadar annemin ev alsın diye ödediğimiz paranın hiç lafını etmemiştik. Ama bugün ben de ablam da ücretsiz izindeyiz. Annem zaten ödediğimiz paranın tamamını bize ödeyemez öyle bir beklentimiz de yok ama durumu varsa kardeşime altin almak yerine bizi düşünmesi gerekmez mi? Ablam bugün bunu dile getirince annemin gözleri doldu annelik hakkından girdi ben sizden para istemedim ki siz verdiniz diyerek konudan çıktı.
Şimdi sizden fikir istiyorum biz haksız mıyız konuyu yanlış mı değerlendiriyoruz sizler ne dersiniz?
Bence haklısınız
Kardeşinizi düşünüyorsa bu denli benzer şekilde sizin de hakkınızı gözeterek hareket etmesi ya da en azından söylediklerini seçmesi gerekir
Ben olsam açık açık söylerdim pardon da biz evlat değil miyiz diye

Annelik hakkı dedi sizin de evladınız var dedi gözleri doldu acaba yanlış mı yapıyoruz diye üzüldük ablamla. Hayır dededen kalan arsadan pay filan istemiyoruz kesinlikle parası varsa zamanında bizim ona verdiğimiz parayı verebilir bize. Biz o zaman verirken borç diye vermedik ama madem durumu var şimdi..::
Hiç üzülmeyin, yazdığınız ayrıntıları yanlış mı değerlendiriyorum bilmiyorum ama anneniz ev alırken abla kardeş içinizden gelerek yardım etmişsiniz, borç olarak vermemişsiniz tamam ama erkek kardeşiniz ev alırken peşinatı anneniz vermiş taksitleri siz ödemişsiniz, anneniz de kardeşinizin size olan borcuna karşılık dededen kalma arsa satılınca ödeme yapmış, bir nevi sizin de desteğinizle erkek kardeşinizin evini anneniz almış, eee peki anne olarak size ne aldı?
Kardeşinizin size ödediği parayı alıp kardeşinize altın yapmak yerine, kızlar bu paralar sizde dursun yok sayın annenizden yadigar deyip altın veya döviz alın kenarda dursun yarın öbür gün torunlarıma okul masrafı vb için anneannelerinden hediye gibi olsun diyebilirdi.

Kesinlikle, kesinlikle erkek kayırmak kadınların işi.
Hiç sekmez.
KAdının ooğlu var kızı var
Oğlan bağırıyor anne su
Kızım kalk abine su getir diyor anne
Kız ders çalışıyor
Oğlu telefonda
Ya demiyor oğlum öküz gibi bağıracağına git suyunu iç
Herşey bunun gibi işte bu olaylarda
Masa hazırlanacak oğlan evde kız işten geliyor anne kızım masaya yardım et diyor
Kızda oğlunda yardım etsin diyor
Annede tamam tamam ben masayı hazırlarım diyor
Kıyamıyor yakıştıramıyor biricik oğluna
İşte bu oğul başka kadının başına bela oluyor

hadi anneye ev alırken destek çıkmayı anlarım da
kardeşe ev alınırken siz neden yardım ettiniz ben bunu anlamadım
evlenip barklanmışsınız, bütçeniz vs ayrı
ne gerek var erkek kardeşin taksitlerine yardımcı oluyorsunuz
gücü yetmiyorsa almasaydı yani
anneye alınan ev ileride miras kalır yine size döner
ama kardeşe alınan ev benim gözümde çöp çünkü miraslık bi durumu olmuyor
adam yarın öbür gün evlendiğinde gelin hanım yaşayacak o evde
ne münasebet yani

Haksız değilsiniz,ama geriye bakıp düşününce siz annenize ev alırken destek çıkarken ileride bi beklentiniz var mıydı,borç diye mi vermiştiniz yoksa anneye destek altında mı verdiniz?

Bu çok önemli.Eğer annemizden bu parayı beklemeden verdik diyorsanız boşverin üzülmenize değmez.Tabi o dönem o para az bir meblağ değildi ama şimdi kuşa döndü.
Sanmam ki anneniz aynı oranda altınları gramına kadar ablanıza ve size alıp verecek.
Şu an imkansız aştın pahalı.

Kardeşinize altın alacağım dediği de üç beş gramdır?
Kesinlikle borç diye vermedik babam ölmüştü annem gelin geldiği evden çıkmak istemiyordu zor zamanlardı biz de düşünmeden verdik. Dediğim gibi ablamın da benim de annemin ödesin diye beklentisi olmadı zaten ödeyemezdi de dededen kalan arsadan 3-5 kuruş geçince biraz rahatladı annem ki hala da imkansız ödediğimiz kadar altın vermesi. Kardeşimin şu ana kadar gönderdiği paralarla 34 gram altın almış ortalama iki bilezik evet çok değil ama biz anneme destek çıkmışken annemin kardeşime altın derdinde olması üzdü bizi..

Kesinlikle borç diye vermedik babam ölmüştü annem gelin geldiği evden çıkmak istemiyordu zor zamanlardı biz de düşünmeden verdik. Dediğim gibi ablamın da benim de annemin ödesin diye beklentisi olmadı zaten ödeyemezdi de dededen kalan arsadan 3-5 kuruş geçince biraz rahatladı annem ki hala da imkansız ödediğimiz kadar altın vermesi. Kardeşimin şu ana kadar gönderdiği paralarla 34 gram altın almış ortalama iki bilezik evet çok değil ama biz anneme destek çıkmışken annemin kardeşime altın derdinde olması üzdü bizi..
Ve annenizden ileride kalan eve üçünüz de ortak mirasçı olacaksınız.. kardeşiniz beş kuruş koymamış.

Gerçekten cinsiyet yazmamışsınız ama benim de zihnim o kısmı erkek kardeşim diye okudu. Demek ki klasik anne tutumu her koşulda aynı.
Kız evlat verdiğinde, ben sizden para mı istedim diyecek ama onlara borcunu ödemeden oğluşuna birikim yapacak.
Çok haklısınız ve anneniz ayıp etmiş. Bence haklarınızı koruyun. Hiç haz etmediğim konular bu cinsiyetçi yaklaşımlar.
Konu paradan ziyade, izzeti nefis meselesi bence.
Aynısını oğluna demezdi. Evlat ayırmak da büyük günahtır. Kul hakkı diye bir şey de vardır.
Evet aynen “ben sizden para mı istedim” dedi ama Allah biliyor ağlıyordu babam ölmüştü annem çıkmak istemedi evden. Ben sadece maddi destek de bulunabildim o da ablamın yarısı kadar. Ablam hem manevi hem maddi destek de bulundu o sıralar. Çok zor zamanlardı. Ben lohusa idim kuzum erken doğmuştu.Kardeşim ise okulu uzatıp gezmekle meşguldü o sırada. Ablam gel dediğinde benim size faydam olmaz ki demişti. Offf şimdi bunların üstüne annem ben sizden para istememiştim siz verdiniz diyince…..

Yalancı şahitler falan tanıdıklar araya sokulmuş
Milyonluk arsa nasıl olacak bilmiyorum
Kolay kolay vermeyecekler gibi
Siz tapuyu gördünüz mü?
Anneniz de babasının mirasçısı, elinde veraset ilamı varsa arsanın tapu örneğini çıkarabilir, dedenizin ölümü sonrası mirasın intikal işlemlerini yaptırdılarsa annenizin e devletinde de gözükür arsa.
Bence imkanınız varsa annenize bir avukat tutun, mahkemeyse mahkeme hakkını almasını sağlayın, mirasçısı olduğu malı vermeme diye bir hakları yok.

Evet aynen “ben sizden para mı istedim” dedi ama Allah biliyor ağlıyordu babam ölmüştü annem çıkmak istemedi evden. Ben sadece maddi destek de bulunabildim o da ablamın yarısı kadar. Ablam hem manevi hem maddi destek de bulundu o sıralar. Çok zor zamanlardı. Ben lohusa idim kuzum erken doğmuştu.Kardeşim ise okulu uzatıp gezmekle meşguldü o sırada. Ablam gel dediğinde benim size faydam olmaz ki demişti. Offf şimdi bunların üstüne annem ben sizden para istememiştim siz verdiniz diyince…..
Sizi çok iyi anlıyorum. Babam öldüğünde evimizin kredi borcunun bitmesine daha bir buçuk yıl vardı ve ben yeni evliydim.
Banka apar topar kredi borcunun kalanının "tamamını" istedi. Annem çok üzüldüğü için büyük abim ve ben destek verdik ve borçlar kapandı. Benim düğün altınlarım vardı.
Şimdi o evde, eve tek kuruş katkısı olmayan ortanca abim oturuyor. Hatta annem de o evden köye gitti abim rahat etsin diye.
Emekli maaşını da hâlâ onlara harcıyor.
Ne diyelim. Böyle garip durumlar.

hadi anneye ev alırken destek çıkmayı anlarım da
kardeşe ev alınırken siz neden yardım ettiniz ben bunu anlamadım
evlenip barklanmışsınız, bütçeniz vs ayrı
ne gerek var erkek kardeşin taksitlerine yardımcı oluyorsunuz
gücü yetmiyorsa almasaydı yani
anneye alınan ev ileride miras kalır yine size döner
ama kardeşe alınan ev benim gözümde çöp çünkü miraslık bi durumu olmuyor
adam yarın öbür gün evlendiğinde gelin hanım yaşayacak o evde
ne münasebet yani
Ahh ahhh… ay öyle güzel yerlere dokunuyorsunuz ki.. Bir daha bu fırsat kardeşinin eline geçmez dedi eşim. Eniştemi de aradı. Kocamın gereksiz iyi niyeti. Gerçekten de bir daha asla ev alamaz kardeşim. He kocama bi Allah razı olsun sayenizde ev alabildim der mi I ıhh sanmam. Yarın öbür gün annem gibi vermeseydiniz ben istemedim ki der. Bugün anneme de dedim yarın öbür gün kardeşim o evi satıp da yerse hiç şaşırmam çünkü emeksiz aldı.

Sizi çok iyi anlıyorum. Babam öldüğünde evimizin kredi borcunun bitmesine daha bir buçuk yıl vardı ve ben yeni evliydim.
Banka apar topar kredi borcunun kalanının "tamamını" istedi. Annem çok üzüldüğü için büyük abim ve ben destek verdik ve borçlar kapandı. Benim düğün altınlarım vardı.
Şimdi o evde, eve tek kuruş katkısı olmayan ortanca abim oturuyor. Hatta annem de o evden köye gitti abim rahat etsin diye.
Emekli maaşını da hâlâ onlara harcıyor.
Ne diyelim. Böyle garip durumlar.
Ne kadar da benzer durumlar.. benim erkek kardeşin de eve 5 kuruş faydası yok kardeş dediğime bakmayın 35 yaşında adam bir kere fatura ödememiştir.

Siz tapuyu gördünüz mü?
Anneniz de babasının mirasçısı, elinde veraset ilamı varsa arsanın tapu örneğini çıkarabilir, dedenizin ölümü sonrası mirasın intikal işlemlerini yaptırdılarsa annenizin e devletinde de gözükür arsa.
Bence imkanınız varsa annenize bir avukat tutun, mahkemeyse mahkeme hakkını almasını sağlayın, mirasçısı olduğu malı vermeme diye bir hakları yok.
Tapuyu gördüm 3.500 metrekare arsa net var
Tapunun orjinalide annemde var
Miras intikal işlemlerini bilmiyorum
Ama e devlette gözükmüyor
Sözde dedem vefat etmeden önce satmış ama sattığı arsanın tapu işlemleri yapılmamış
Hisseli arazi ama tapu dedemin üstüne dediler dayılar
YArın avukatla görüşülecek bakalım ne yapabilecekler bende merak ediyorum

Anneme kalsa o bekarmış yuvası yokmuş yarın öbür gün evlense geline takacak altın olurmuş vs. Ama esasında küçüklüğümüzden beri kayırır onu. Yine anneme göre biz kardeşimi kıskanıyormuşuz.
Bizimki de ezelden beridir erkek çocukcu, degismiyorlar. Hak yediğini söylediğinde de aynı işte ana hakkı diyorlar. Evlat hakkı yok mu yani? Bende aynı dertten muzdaribim. Defalarca konuştum anlattım, o anne olduğu için haklı olduğunu düşünüyor. Konuşulmuyor bile artık. En son yine anlatmaya çalıştım 2 dk sürmedi sonra ajitasyon, ağlamalar. Birine ev diğer erkeğe araba aldi. Bana hicbisey yapmadı. Düğünde bile zerre katkısı olmadi. Diğerleri beleşten mal mülk sahibi oldular. Bize de onlara tanınan ayricaliga bakmak kaldı. Şuan görüşmüyorum ve çok mutluyum. Ve gram üzüntüm yok. Herkes anne olamıyor maalesef. Üzmeyin kendinizi.

Bizimki de ezelden beridir erkek çocukcu, degismiyorlar. Hak yediğini söylediğinde de aynı işte ana hakkı diyorlar. Evlat hakkı yok mu yani? Bende aynı dertten muzdaribim. Defalarca konuştum anlattım, o anne olduğu için haklı olduğunu düşünüyor. Konuşulmuyor bile artık. En son yine anlatmaya çalıştım 2 dk sürmedi sonra ajitasyon, ağlamalar. Birine ev diğer erkeğe araba aldi. Bana hicbisey yapmadı. Düğünde bile zerre katkısı olmadi. Diğerleri beleşten mal mülk sahibi oldular. Bize de onlara tanınan ayricaliga bakmak kaldı. Şuan görüşmüyorum ve çok mutluyum. Ve gram üzüntüm yok. Herkes anne olamıyor maalesef. Üzmeyin kendinizi.
Ya çok acı değil mi? Canımı acıtıyor bu durum benim. Çocukken de böyleydi şimdi de.. benim de oğlum,kızım var. Sizin evladınız var mı bilmiyorum ama Anne olduktan sonra daha çok canımı acıtıyor. Yemin ederim babam böyle değildi. Babam ölmeden kardeşim “baba beni düşün he” diye hadsiz bir cümle kurduğunda “kanun ne derse o” demişti babam. bu erkek evlat sevdasını yaşatan anneler

X