Haksız mıyız? Karmaşık durumlar..

Ya çok acı değil mi? Canımı acıtıyor bu durum benim. Çocukken de böyleydi şimdi de.. benim de oğlum,kızım var. Sizin evladınız var mı bilmiyorum ama Anne olduktan sonra daha çok canımı acıtıyor. Yemin ederim babam böyle değildi. Babam ölmeden kardeşim “baba beni düşün he” diye hadsiz bir cümle kurduğunda “kanun ne derse o” demişti babam. bu erkek evlat sevdasını yaşatan anneler
Evladım var çok şükür. Anne olduktan sonra farkına varabildim ve nasıl anne olmamam gerektiğini annemin sayesinde öğrendim

Hiç üzülmeyin, yazdığınız ayrıntıları yanlış mı değerlendiriyorum bilmiyorum ama anneniz ev alırken abla kardeş içinizden gelerek yardım etmişsiniz, borç olarak vermemişsiniz tamam ama erkek kardeşiniz ev alırken peşinatı anneniz vermiş taksitleri siz ödemişsiniz, anneniz de kardeşinizin size olan borcuna karşılık dededen kalma arsa satılınca ödeme yapmış, bir nevi sizin de desteğinizle erkek kardeşinizin evini anneniz almış, eee peki anne olarak size ne aldı?
Kardeşinizin size ödediği parayı alıp kardeşinize altın yapmak yerine, kızlar bu paralar sizde dursun yok sayın annenizden yadigar deyip altın veya döviz alın kenarda dursun yarın öbür gün torunlarıma okul masrafı vb için anneannelerinden hediye gibi olsun diyebilirdi.
Mune çok teşekkür ederim olayı çok güzel özetlemişsin bu saatte çocuk emzirmelere kalktıkça kafamı toplayıp derdimi anlatamadım sanıyordum evet annemizden beklediğimiz tam olarak buydu. Yoksa ablam da ben de annemizin bize toplam 750 gram altın yapamayacağını biliyorduk. Ama annem şimdiden daha eş Adayı bile olmayan oğlu için bilezik toplama derine düşünce hesaptaki altın onun gönderdiği para onun hakkı diyince zorumuza gitti

Tapuyu gördüm 3.500 metrekare arsa net var
Tapunun orjinalide annemde var
Miras intikal işlemlerini bilmiyorum
Ama e devlette gözükmüyor
Sözde dedem vefat etmeden önce satmış ama sattığı arsanın tapu işlemleri yapılmamış
Hisseli arazi ama tapu dedemin üstüne dediler dayılar
YArın avukatla görüşülecek bakalım ne yapabilecekler bende merak ediyorum
Anladım, yani size aktarılan sözle satış yapılıp elden para alınmış olduğu yönünde, kanunen bunun bir hükmü yok ki🤷‍♀️
Hadi resmî satış yapılmamış para da elden alınmış olsun en azından dedenizin el yazısı ve imzasıyla falanca arsayı x kişiye bu bedele sattım diye belirttiği bir senet vs olması gerekir ki bir hükmü geçerliliği olsun, eskiler böyle satışlar yaparlarmış mesela benim babam da gidip resmî satış yapmak yerine o dönem herkes öyle yapıyor diye bazı arsalarını ve bir arabasını sözle satmış parayı da elden almış ama sattığı arsalar için senet düzenlemiş kimlere sattığını kaça sattığını yazıp imza atmış şahit imzaları da var senetlerde, babamın vefatı sonrası o senetlere bakarak hangi arsaları satmış hangileri duruyor tespit edip sattıklarının resmî devrini yaptım bedelsiz, ki bizlerden sonraki nesil sorun yaşamasın, misal elden sattığı araba tee ne vakit sonra trafikten düşmüş gidip onu da hurdaya çıkardım kaydının düşmesi için.

Lafı uzattım ama benim bildiğim mahkemeler resmî evraka bakar, tapu dedeniz üzerine mi bitti, dedenizin satış için düzenlediği şahitli imzalı bir senet senet evrak vs yok mu ? Aldığını söyleyen kişi malın kendine ait olduğunu ispat edemez, annenizin de böyle bir satıştan haberi yok anladığım kadarıyla, dedeniz şifahen de olsa annenize arsayı sattığı zaman söylemiş olsaydı anlardım ama sizin arsa işinde bir iş var gibi peşini bırakmayın.

Annem surat yapıyor bize akşam çaya da inmedi. Haklı olduğunu düşünüyor. Siz de annesiniz diyor analık hakkım diyor. O ağlayınca kötü bir şey yaptım hissi oluştu bizde. Onu ağlatırsam sanki evlatlarımla imtihan olurmuşum gibi hissettim. Annemi üzmek istemedik ama ya bizim evlatlarımızın hakkı. Annem evlatları olarak beni ve ablamı düşünmüyor belki ama ben 3 evladımı da düşünmeliyim. Belki 10 yıl önce düşünmeli hiç destek olmamalıydık ablamla. Lohusa idim babam öldüğünde sağlıklı düşünmedim galiba. Ama annem çok kötü idi o evden hiç çıkmak istemiyordu ağlıyordu evden çıkarsa anneme bir şey olur sandik. Elimizde avucumuzda ne varsa verdik. 6 aylık bebemi evde bırakıp ek dersime kadar verdim. Şimdi “ben istemedim ki siz verdiniz” oldu

Mune çok teşekkür ederim olayı çok güzel özetlemişsin bu saatte çocuk emzirmelere kalktıkça kafamı toplayıp derdimi anlatamadım sanıyordum evet annemizden beklediğimiz tam olarak buydu. Yoksa ablam da ben de annemizin bize toplam 750 gram altın yapamayacağını biliyorduk. Ama annem şimdiden daha eş Adayı bile olmayan oğlu için bilezik toplama derine düşünce hesaptaki altın onun gönderdiği para onun hakkı diyince zorumuza gitti
Rica ederim, annenizdir ama hiç kusura bakmasın haksızlık yapıyor, sizin desteklerinizle anneniz bal gibi oğluna ev almış, size de hiçbir mal mülk almaya niyeti yok, evet 2 kardeş sizin annenizden böyle bir beklentiniz de yok, belki annenizin gücü de yetmez sizlere ev araba vs bir mal almaya ama kardeşinizin size ödediği paraya da ihtiyacı yok ki sizden alıp kardeşinize altın alabiliyor, e o zaman ben olsam kızlarımdan o parayı almaz birikim yapın size bir şey alamam yapamam ama en azından 5-10 gram da olsa altın almış sizlere hediye etmiş gibi olurum demesi gerekirdi, ki kusura bakmasın da oğlu da evleneceği zaman eşine takacağı altınları kendisi düşünsün bir zahmet.

Kaldı ki siz annenizi düşünerek ve sırf anneniz istedi diye, belki kendisine 3-5 bir şeyler yapar düşüncesiyle kardeşinize annem ödedi dememişsiniz ama anneniz o parayı yine kardeşinizi düşünerek kurtarma çabasına girmiş, bu da kırıcı bence o yüzden hiç ağlamasın.

Anladım, yani size aktarılan sözle satış yapılıp elden para alınmış olduğu yönünde, kanunen bunun bir hükmü yok ki🤷‍♀️
Hadi resmî satış yapılmamış para da elden alınmış olsun en azından dedenizin el yazısı ve imzasıyla falanca arsayı x kişiye bu bedele sattım diye belirttiği bir senet vs olması gerekir ki bir hükmü geçerliliği olsun, eskiler böyle satışlar yaparlarmış mesela benim babam da gidip resmî satış yapmak yerine o dönem herkes öyle yapıyor diye bazı arsalarını ve bir arabasını sözle satmış parayı da elden almış ama sattığı arsalar için senet düzenlemiş kimlere sattığını kaça sattığını yazıp imza atmış şahit imzaları da var senetlerde, babamın vefatı sonrası o senetlere bakarak hangi arsaları satmış hangileri duruyor tespit edip sattıklarının resmî devrini yaptım bedelsiz, ki bizlerden sonraki nesil sorun yaşamasın, misal elden sattığı araba tee ne vakit sonra trafikten düşmüş gidip onu da hurdaya çıkardım kaydının düşmesi için.

Lafı uzattım ama benim bildiğim mahkemeler resmî evraka bakar, tapu dedeniz üzerine mi bitti, dedenizin satış için düzenlediği şahitli imzalı bir senet senet evrak vs yok mu ? Aldığını söyleyen kişi malın kendine ait olduğunu ispat edemez, annenizin de böyle bir satıştan haberi yok anladığım kadarıyla, dedeniz şifahen de olsa annenize arsayı sattığı zaman söylemiş olsaydı anlardım ama sizin arsa işinde bir iş var gibi peşini bırakmayın.
Bu işte zaten bir iş var bu kesin
Başta arsa falan yok dediler
Bunun üzerine
Babam gitti tapuyu çıkardı arsa yok diyemiyorlar artık
Babamın vefatından sonra dayım tapuyu annemden istedi
Neyseki annem vermemiş
Hisseli diyorlar şimdide
Şöyle tarif edeyim yazın çok güzel ve işlek
Sadece kirası bile aylık çok iyi kar edebilecek bir yer
Ellerinden gelse tek kuruş dahi vermeyecekler kızlara

Bu işte zaten bir iş var bu kesin
Başta arsa falan yok dediler
Bunun üzerine
Babam gitti tapuyu çıkardı arsa yok diyemiyorlar artık
Babamın vefatından sonra dayım tapuyu annemden istedi
Neyseki annem vermemiş
Hisseli diyorlar şimdide
Şöyle tarif edeyim yazın çok güzel ve işlek
Sadece kirası bile aylık çok iyi kar edebilecek bir yer
Ellerinden gelse tek kuruş dahi vermeyecekler kızlara
Hmmmm sizin dayılar annenizin hakkını yemeye çalışıyor demek ki, arsa yok deyip tapu ortaya çıkınca kem küm ederek hisseli demeleri buna delalet, valla dediğim gibi belge yoksa tapu da hala dedenizin üzerineyse bir şey yapamazlar, şahit gösterseler ne olacak hani dedenizin imzasıyla şu bedelle satıldı belgesi var mı? O zaman siz de 2 şahit çıkartın hayır tapu dedenin üzerine satmadığına dair şahitler var deyin, hakim herkesi kışalar valla dalga mı geçiyorsunuz diye.

Muhtemelen dayılarınız o arsa çoktan satıldı deyip annenizin elinden vekâlet almaya çalışacaklardı, sonra kendi üzerlerine geçireceklerdi var böyle kendini zeki sanan amcalar dayılar, bizde de vardı da beni hesaba katmadı feleğini şaşırttım valla, aklınca rahmetli babamın haklarını da yemeyi düşündü babanız sağ olsa bana devrederdi gibi tuhaf ve saçma laflar etti, tüm malları kendine isteyip bana duygusuz paragöz demesi de çok ironikti, size de psikolojik baskılar yapılabilir hazırlıklı olun.

Bence ses etmeyin yapsın. Ne olursa olsun erkek kardeşinize destek olmak sizin için daha hayırlı olur. 3 krış sizi ileri götümez geride bırakmaz.

Hak hukuk konularında hele de kız evlatların haklarının yenmek istendiğini görünce konuyu çok içselleştiriyorum zira rahmetli babam evlat ayrımı yapmazdı, malda mülkte gözü de yoktu ama vefatıyla beraber akrabaların akbaba olduğunu gördüm epey şeyler yaşadım, o yüzden annenizmiş babanızmış amcanız halanız dayınızmış bakmayın hakkınız olanı yedirmeyin deyip iyi geceler de diledikten sonra gideyim🙋‍♀️

Evlat ayrımına da karşıyım, aileler illa kayıracaksa kız evladını kayırsın, eşi aldatınca eşinden şiddet görünce vb gidecek yeri sığınacak bir damı olmayan kadınlar çünkü, erkek her türlü başını sokacak bir yer bir kuru ekmek de olsa karnını doyuracak rızkı buluyor.

Hmmmm sizin dayılar annenizin hakkını yemeye çalışıyor demek ki, arsa yok deyip tapu ortaya çıkınca kem küm ederek hisseli demeleri buna delalet, valla dediğim gibi belge yoksa tapu da hala dedenizin üzerineyse bir şey yapamazlar, şahit gösterseler ne olacak hani dedenizin imzasıyla şu bedelle satıldı belgesi var mı? O zaman siz de 2 şahit çıkartın hayır tapu dedenin üzerine satmadığına dair şahitler var deyin, hakim herkesi kışalar valla dalga mı geçiyorsunuz diye.

Muhtemelen dayılarınız o arsa çoktan satıldı deyip annenizin elinden vekâlet almaya çalışacaklardı, sonra kendi üzerlerine geçireceklerdi var böyle kendini zeki sanan amcalar dayılar, bizde de vardı da beni hesaba katmadı feleğini şaşırttım valla, aklınca rahmetli babamın haklarını da yemeyi düşündü babanız sağ olsa bana devrederdi gibi tuhaf ve saçma laflar etti, tüm malları kendine isteyip bana duygusuz paragöz demesi de çok ironikti, size de psikolojik baskılar yapılabilir hazırlıklı olun.
Annemin ve teyzelerin ne hakkı varsa onlara rağmen alınacak
Sadece bir davaya bakar
Ana zor ve çirkin şeyler olacak

Amcanızla olan ilişki bu olaylardan sonra dezelmemiştir sanırım
Amcanızda da kız çocuğudur mal mülk kıza verilmesin zihniyeti varmıydı acaba

Anneniz de kardesinuze evlenirse ona takmak için alıyormuş. Hepi topu ne kadar alacak ki zaten. Boş verin kalbini kırmayın.

Annemin ve teyzelerin ne hakkı varsa onlara rağmen alınacak
Sadece bir davaya bakar
Ana zor ve çirkin şeyler olacak

Amcanızla olan ilişki bu olaylardan sonra dezelmemiştir sanırım
Amcanızda da kız çocuğudur mal mülk kıza verilmesin zihniyeti varmıydı acaba
İstediği kadar çirkinleşsin boş verin, evet amcamla tüm bağımı kopardım asla görüşmüyorum, amcamın derdi kız çocuğuna mal mülk verilmesin değildi zira kendisinin de kızı var, bize mal mülk verilmesin onun çocuklarına verilsin ona verilsin istiyordu, kardeşim sessiz bir kadındır ben öyle değilim kavgaysa kavga edepsizlikse edepsizlik, kardeşimle benim hakkımı söke söke aldım, şimdi de anne tarafımla mal mülk meseleleri var 😵‍💫 beni biliyorlar dediğimi yaparım o yüzden uyumlu gidiyorlar ama işler çığrından çıkarsa onlara da gösteririm dişlerimi, kardeşim anne tarafı için de tüm yetkiyi bana bıraktı, maalesef her ailede olmasa da birçok ailede gözünü kardeşinin hakkına dikmiş insanlar oluyor, böyle insanlarla edeple adapla baş edemiyorsunuz bodoslama dalmanız gerekiyor, bizim ailede bodoslayan benim:))

İstediği kadar çirkinleşsin boş verin, evet amcamla tüm bağımı kopardım asla görüşmüyorum, amcamın derdi kız çocuğuna mal mülk verilmesin değildi zira kendisinin de kızı var, bize mal mülk verilmesin onun çocuklarına verilsin ona verilsin istiyordu, kardeşim sessiz bir kadındır ben öyle değilim kavgaysa kavga edepsizlikse edepsizlik, kardeşimle benim hakkımı söke söke aldım, şimdi de anne tarafımla mal mülk meseleleri var 😵‍💫 beni biliyorlar dediğimi yaparım o yüzden uyumlu gidiyorlar ama işler çığrından çıkarsa onlara da gösteririm dişlerimi, kardeşim anne tarafı için de tüm yetkiyi bana bıraktı, maalesef her ailede olmasa da birçok ailede gözünü kardeşinin hakkına dikmiş insanlar oluyor, böyle insanlarla edeple adapla baş edemiyorsunuz bodoslama dalmanız gerekiyor, bizim ailede bodoslayan benim:))
Annem ve kardeşleri çok sakin sesiz iyi niyetli kadınlar
Umumi vekalet vermişlerdi abilerine abi artık ne yaptıysa mersinde villa aldı
Her kız kardeşinede bir cumhuriyet altını vermişti
Şimdi aynı şeyi yapmak istiyorlar
Bu kadar iyi niyetli kadınların içinde biri çıkmalı ki haklarını alsın
Miras sahibi annemler bize düşmüyor hak istemek
Aslında sİzin gibi bodoslama girmek lazım aralarına😁

Annem ve kardeşleri çok sakin sesiz iyi niyetli kadınlar
Umumi vekalet vermişlerdi abilerine abi artık ne yaptıysa mersinde villa aldı
Her kız kardeşinede bir cumhuriyet altını vermişti
Şimdi aynı şeyi yapmak istiyorlar
Bu kadar iyi niyetli kadınların içinde biri çıkmalı ki haklarını alsın
Miras sahibi annemler bize düşmüyor hak istemek
Aslında sİzin gibi bodoslama girmek lazım aralarına😁
O zaman en azından annenizi ve teyzelerinizi yönlendirin haklarını yedirmesinler, yine vekâlet alma niyetindedir onlar, bizimki az uğraşmadı vekâlet almak için ama ben kaçın kurasıyım mezardan babam kalksa amcana vekâlet ver dese vermem dedim uvvvvv çıldırmıştı😂

Ya ben direkt deliyim uğraşmayın malı mülkü yakarım yine de hakkımı kimseye yar etmem diyorum, anne tarafımda amcayla olan kavgamı biliyor o yüzden benimle aralarını iyi tutuyorlar ama içten içe biliyorum sinir oluyorlar ellerinden gelse bir kaşık suda boğacaklar ama elleri mecbur tek kişilik ordu gibi gidiyorum çünkü, hem yasal haklarımı ortaya koyuyorum hem mahkeme hazırlığı yapıyorum dilekçelerim elimde oluyor, çene zaten motorize birlik gibi, kavgadan da korkmam, amcamı alt etmişim birkaç kadınla pısıp kalan bir adama mı pabuç bırakırım:))

I inekobasi ’nında konusunu gasp ettik ama valla kız evlatlara yapılanlara ayar oluyorum hemen akbabalarım aklıma geliyor, kimse kadınların hakkını yemesin.

Gerekirse konu açın sizin akbabaları da taşlayalım, bu konuda iyiyimdir, elimden gelse miras vs sebeplerle hakları gasp edilmek istenen kadınlara desteğe giderim o derece 😵‍💫
Ayrıntı verince biri tanır falan diye endişe etmesem bende çok dert varda arada dayanamıyorum işte
Ama gerçekten bilen birinin yardımına ihtiyaçları var bizimkilerin
Arada size danışmak isterim size bir zahmet vermeyeceksem

Ayrıntı verince biri tanır falan diye endişe etmesem bende çok dert varda arada dayanamıyorum işte
Ama gerçekten bilen birinin yardımına ihtiyaçları var bizimkilerin
Arada size danışmak isterim size bir zahmet vermeyeceksem
Estağfurullah ne zahmeti, bildiğim konular olursa seve seve yardımcı olurum 😌

Herkese merhaba.. bugünlerde canımı sıkan yanlış mı düşünüyorum diye içimi kemiren bir durum var. Oğluşum gece zırt pırt ağlamazsa ve ben kafamı toplayabilirsem akıl alacağım sizden
10 yıl kadar önce annem ev alırken ben 25 ablam 50 bin destek çıktı. Altın bozdum da verdim gram aktın o zaman 90liralarda idi. Yaklaşık 250 gr altın ben, 500 gram altın da ablam vermiş gibi olduk helal hoş olsun
Aradan 5-6 yıl geçti. Kardeşime güzel bir daire fırsatı geçti. Annem peşinatı verdi ablam ve ben de aylık 1250 taksit desteğinde bulunduk. (Bundan 5-6 yıl önce bu para hiç de azımsanacak bir değer değildi)

Daha sonra annem kardeşimin borcunu bize dededen kalma arsası satılınca verdi. Ama kardeşimin annemin bize borcu kapattığından haberi yok. Söylerseniz bana hiç ödeme yapmaz dedi. Biz de tamam dedik. Kardeşim güya hala ödeme yapıyor bize 1250 tl aylık desteklerimizi (aradan geçen yıllarda paranın pul olmasının onun için hiç bir anlamı yok) kardeşim bize borcu gönderiyor biz de anneme gönderiyoruz.
Şimdi annem kardeşimin borç diye ödediği paralarla kardeşim adına altın alacağını söylüyor. Biz de bugün sen borcu aslında dedemden kalan arsa ile ödedin bize. Kardeşim bir nevi sana olan borcu ödüyor. (Annemin ödediği extra peşinatı ödemiyor bile sadece bizim verdiğimiz taksitleri ödüyor) eğer çok paran varsa önce evini alırken bizim sana çıktığımız desteği öde dedik.
Allah var ablam da ben de bu zamana kadar annemin ev alsın diye ödediğimiz paranın hiç lafını etmemiştik. Ama bugün ben de ablam da ücretsiz izindeyiz. Annem zaten ödediğimiz paranın tamamını bize ödeyemez öyle bir beklentimiz de yok ama durumu varsa kardeşime altin almak yerine bizi düşünmesi gerekmez mi? Ablam bugün bunu dile getirince annemin gözleri doldu annelik hakkından girdi ben sizden para istemedim ki siz verdiniz diyerek konudan çıktı.
Şimdi sizden fikir istiyorum biz haksız mıyız konuyu yanlış mı değerlendiriyoruz sizler ne dersiniz?
Çok haklısınız alabiliyorsunuz mutlaka hakkınızı alın o parada eşinizin çocuğunuzda hakkı var sizi yok sayıp kardeşinize biriktirmesi adaletsizlik.
Ayrıca hakkınızı vermezse ilerde miras olarak size kalıcak ablaniz ve siz fazla hak talep edin. Verdiğiniz tutarı günümüzün karsiligiyla güncelleyip isteyin

X