Hamilelikte burun tıkanıklığı otrivin gebeliği sonlandırmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Oms98

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2023
14
-4
25
Arkadaşlar meraba bende kronik bir alerji var alerjik rinit diye geçiyor. Ve 1 yıllık otrivin bağımlılığım var(burun spreyi) haftada bir kutu kullanmaya başladım son zamanlarda sıklaştı. 3 aylık hamileyim doktorum asla kulanmamam gerektiğini söyledi ama zaten bağımlıyım kullanmazsam nefes alamıyorum bırakamadım bir türlü. Hamile olduğum için burun tıkanıklığım gittikçe arttı ve otrivin hiç bir işe yaramıyor. 3 aydır burnumdan nefes alamıyorum çok zor oluyo çarpıntım oluyor bazen ateşim çıkıyor doğru oksijen alamadığım için. Boğazım ağrıyor ağzım sürekli açık olduğundan kuruyor çok fazla. Artık çenem ağrımaya başladı ağzım açık olduğundan dolayı yemek yerken zorlanıyorum geceleri yatamıyorum yaşam kalitem çok düştü boğuluyor gibi oluyorum. Burun içindeki etlerim şiştiğinden, hamile olmazdan önce kbb doktorum ameliyat önermişti. Sürekli ağzından nefes almak kalbimi de yoruyor hatta kalpte büyümeye sebep olurmuş bir doktor demişti. Artık dayanamıyorum iki burnumda tam tıkalı. çarpıntım çok oluyor. Kendi sağlığımı da düşünmek istiyorum lütfen kaba yargılayıcı yorum yapmayın sadece bu dönemde bu sorunları yaşayan varsa çözüm yollarını yazabilir doktorada gittim tabiki ama maalesef sadece birkaç ilaç önerebiliyor onlar da tabiki açmıyor. Siz ne kullandınız ne yaptınız

Son düzenleme:
Burun ameliyatı oldum geçen yıl şiddetli konga ( iç burun eti) şişliği yaşadım aynı şikayetler vardı. Birincisi jel buzlar var onlarla saatte bir 15 dk bası uyguladım. Çokk iyi geldi açıkçası. Deneyin bunu. Burun içi nemlendiriciside alabilirsiniz ekstra . Bir de burundan nefes alma egzersizleri yapın sık sık bir süre sonra rahatlama oluyor. Sinüs masajı yapın bir de tıkanıklığı azaltmak adına.

Burun ameliyatı oldum geçen yıl şiddetli konga ( iç burun eti) şişliği yaşadım aynı şikayetler vardı. Birincisi jel buzlar var onlarla saatte bir 15 dk bası uyguladım. Çokk iyi geldi açıkçası. Deneyin bunu. Burun içi nemlendiriciside alabilirsiniz ekstra . Bir de burundan nefes alma egzersizleri yapın sık sık bir süre sonra rahatlama oluyor. Sinüs masajı yapın bir de tıkanıklığı azaltmak adına.
Deneyeceğim :KK43:

Merabalar bu mesjı yazıyorum belki okuyan olur benim gibi sıkntı çeken insanlar için belki yardımım dokunur. Ben 1 yıldır belki daha fazla oldu otrivin bağomlısıydım haftada bir şişe bitiriyordum. Zaten yukarda detaylı açıklamam var. Bugün iyi bir kbb doktoruna gittim. Gebe olduğumdan dolayı doktor maalesef sadece ilaç yazabilirim bunuda kadın doğum doktoruna söyle onay al öyle kullan dedi prednol 20 ve zyrtec10 mg bide antibiyotik cefdifix 600 yazdı. Keşke daha önce gebe olmazdan önce gelseydin dedi. Çünkü artık otrivin bir işe yaramıyor açmıyordu burnumun içine bir kameralı aletle baktı içi çok şişmişti. Otrivini acil bırakıyorsun dedi kullanıyordum hala oda psikolojik olarak yoksa açmıyordu. Ölsen bile otrivin kullanmayacaksın dedi. Lütfen eğer böyle bir sıkntı yaşıyorsanız acil bir kbb ye gidin ameliyat gerekiyorsa olun ben geç kaldım. Doktor sabrediceksin dedi doğum yapar yapmaz gel seni göreyim dedi. Hayatınız daha da bok olmadan çaresine bakın

Benim de hamilelik rinitim oldu, asla nefes alamıyordum ama bebeğimi aldırmak aklımdan geçmedi, zira tüp bebek yaptırdım ve tutmasi icin dua ettim.
Pardon anlatımınızdan ben de yanlis anlamis olabilirim ama siz biraz "ilaç bagimliligim var"ın arkasina sığınmışsınız gibi, zira kadın doğum uzmanima söyleyince, burun spreyi de yazmisti, zyrtec de yazmişti, hava nemlendirici aldim uyurken başucuma koydum, ki ilaçlar zarar verirse diye ilaçlari da kullanmadim, ben de agzim acik uyudum, bogazim agridi, limonlu ballı sicak sularla rahatlatmaya çalıştım. Çenem ağrıyor diye 12haftalık bebeği aldırmayı düşünmek bana biraz tuhaf geldi.
Ne diyeyim, Allah gönlünüze göre versin.

Arkadaşlar meraba bende kronik bir alerji var alerjik rinit diye geçiyor. Ve 1 yıllık otrivin bağımlılığım var(burun spreyi) haftada bir kutu kullanmaya başladım son zamanlarda sıklaştı. 3 aylık hamileyim doktorum asla kulanmamam gerektiğini söyledi ama zaten bağımlıyım kullanmazsam nefes alamıyorum bırakamadım bir türlü. Hamile olduğum için burun tıkanıklığım gittikçe arttı ve otrivin hiç bir işe yaramıyor. 3 aydır burnumdan nefes alamıyorum çok zor oluyo çarpıntım oluyor bazen ateşim çıkıyor doğru oksijen alamadığım için. Boğazım ağrıyor ağzım sürekli açık olduğundan kuruyor çok fazla. Artık çenem ağrımaya başladı ağzım açık olduğundan dolayı yemek yerken zorlanıyorum geceleri yatamıyorum yaşam kalitem çok düştü boğuluyor gibi oluyorum. Burun içindeki etlerim şiştiğinden, hamile olmazdan önce kbb doktorum ameliyat önermişti. Sürekli ağzından nefes almak kalbimi de yoruyor hatta kalpte büyümeye sebep olurmuş bir doktor demişti. Artık dayanamıyorum iki burnumda tam tıkalı gebeliğimi sonlandırmak doğru olur mu. Karnım büyüdükçe daha fazla sıkıntı yaşıycam şimdi bile çarpıntım çok oluyor. Kendi sağlığımı da düşünmek istiyorum lütfen bencil demeyin hamileliği planlamıyordum çocuğumuz olmuyordu. Plansız olunca böyle oldu
Benim de alerjilerim var canım hamilelikle beraber hatta daha beşinci haftada iyice azıttı
Burun kuruluğu nefes alamama hatta burnumun içinin tamamen kan dolması kanla tıkanması vs bir sürü şey oldu oluyor da
Öyle böyle 30. Haftaya geldim
Beni rahatlatan şeylerden biri hava temizleyici ve hava nemlendirici almak oldu ikisini aynı anda çalıştırıyorum özellikle yattığım odada
şu ara istanbulda nem zaten aşırı fazla nemlendiriciyi bir süredir kullanmıyorum sadece hava temizleyici. Nemlendirici gerekip gerekmediğini anlamak için de nem ölçer aldım odaya nem yüzde ellinin altına düştü mü çalıştırıyorum çünkü o nem seviyesi altında burnumda kuruluk be tıkanıklık başlıyor
Bu iki cihaz biraz daha dayanılır kıldı benim için süreci
Bir de okyanus suyu spreyim var hamileler hatta bebekler bile kullanabiliyor doktorumun onayıyla onu da kullanıyorum bunlar yetmeyince
Bazen okaliptüs yağı kokluyorum

Evet çok zor gerçekten hamileliğin başka zorlukları yanında bir de bununla uğraşmak ama çözümsüz de değil farklı yöntemler deneyerek işe yarayan bir şey doktorunla beraber bulabilirsiniz

Yillarin sigara bagimlisiydim.paket paket.cocuga karar verdigim gun biraktim(9ay oldu) arkama donup bakmadim bile..gram icmek istemedin.burun icin ise İliyadin kullaniyorum yillardr..1 hafta once idrar testim pozitife dondu..2 gun once hamileligim doktor tarafindan soylendi.burnum tikali geziyorum.sikmak secenek bile degil..
Garip geldi konu bana..sorun otrivine degil bence.m.neyse...

Gebelikte alerjik rinit oldum. Normalde iki yastıkla yatıyordum. Gebelik süresince üç yastıkla uyudum. Baş ucuma hava nemlendirici koydum. İnternetten uygun fiyatlı aldım. Gece yatarken burun bandı taktım. Bazı dönemler doktor onayı ile zyrtec kullandım. Bazı günler burnum kanadı. Doğumdan bir iki gün sonra bütün şikayetlerim sona erdi.
Siz gebeliğe devam etmek istiyor iseniz bu durumun mutlaka çaresini bulursunuz.

Herkes bunu bi sebep olarak görmemiş olabilir ama bunu yaşayan kişi benim ve buna pat diye karar vermedim hamile kalmazdan 5-6 ay önce zaten nerdeyse bu şekildeydi doktorum ameliyat önerdi o sıralar yoğun çalışıyordum pek umursamadım ihmal ettim hamile kalınca hormonlardan dolayı daha çok şişti ve daha kötü bir hal aldı. Nefes almak temel bir ihtiyaç ve bunu yapamamak gerçekten zor zaten öncesinde tek bir burun deliğinden nefes alırken 2 si de gidince tabi üstüne alerji ler şiddetli baş ağrıları ve nefes alamadıpımdan çarpıntı lar gece asla uyuyamama vs. Her bünye kaldıramayabilir bunun arkadasında başka bişey aramanız sizin art niyetimizden kaynaklı ben sağlık sorunları yaşıyorum siz bana bence arkasında başka sebep var diyorsunuz yanlış düşünüyorsunuz. Çok şey denedim denemediğimi nerden biliyorsunuz yazmadım diye hemen yargılamaya hazırsınız malesef. Ama açılmıyor zaten çözüm bulamadığım için yazmışım buraya doktor ameliyat dediyse zaten bunun başka bir çözüm yolu kalmamış ki son çare mecbur ameliyat olmalısın dedi. Herkes çok kırıcı şeyler yazmış ben çok istedim çocuğum olmasını ama insan kendi canıyla uğraşırken kolay değil

Lütfen kaba ve yargılayıcı kalp kırıcı yorum yapacak olan varsa yazmasın. Ben bu dönemde bu durumu yaşayan varsa ne çözüm yolu buldular ne iyi geldi onları öğrenmek amacıyla yazdım

Herkes bunu bi sebep olarak görmemiş olabilir ama bunu yaşayan kişi benim ve buna pat diye karar vermedim hamile kalmazdan 5-6 ay önce zaten nerdeyse bu şekildeydi doktorum ameliyat önerdi o sıralar yoğun çalışıyordum pek umursamadım ihmal ettim hamile kalınca hormonlardan dolayı daha çok şişti ve daha kötü bir hal aldı. Nefes almak temel bir ihtiyaç ve bunu yapamamak gerçekten zor zaten öncesinde tek bir burun deliğinden nefes alırken 2 si de gidince tabi üstüne alerji ler şiddetli baş ağrıları ve nefes alamadıpımdan çarpıntı lar gece asla uyuyamama vs. Her bünye kaldıramayabilir bunun arkadasında başka bişey aramanız sizin art niyetimizden kaynaklı ben sağlık sorunları yaşıyorum siz bana bence arkasında başka sebep var diyorsunuz yanlış düşünüyorsunuz. Çok şey denedim denemediğimi nerden biliyorsunuz yazmadım diye hemen yargılamaya hazırsınız malesef. Ama açılmıyor zaten çözüm bulamadığım için yazmışım buraya doktor ameliyat dediyse zaten bunun başka bir çözüm yolu kalmamış ki son çare mecbur ameliyat olmalısın dedi. Herkes çok kırıcı şeyler yazmış ben çok istedim çocuğum olmasını ama insan kendi canıyla uğraşırken kolay değil
Hanimefendi, bagimlisiniz.diger tum bagimliliklar gibi..elbette. Bu sureci atlatirken zorluklar yasayacaksiniz.her bagimliligin fiziksel ve psikolojik etkileri mevcuttur..bu konularda destek almalisiniz..sorunun cozumu sizce bebegi aldirip otrivine ile yola devam etmek mi?

Evet yaşadıkların çok zor canım seni anlıyorum. Ama bana makul gelmedi gebeliği sonlandırma isteğin hatta seni aşırı bencil buldum.ben tansiyon hastasıyım. Günlerce yüksek tansiyonla uğraştım ama bebeğim yaşasın Allah'ım nolur bana dayanma gücü ver diye dua ettim. Gebeliği sonlandirsam düşecekti tansiyonum normale dönecekti vazgeçmedim. Anne olmak kolay değil. Alternatif tıp arastir, doktor doktor gez gerekirse 3 aylık çocuğu öldürmek nedir

Hanimefendi, bagimlisiniz.diger tum bagimliliklar gibi..elbette. Bu sureci atlatirken zorluklar yasayacaksiniz.her bagimliligin fiziksel ve psikolojik etkileri mevcuttur..bu konularda destek almalisiniz..sorunun cozumu sizce bebegi aldirip otrivine ile yola devam etmek mi?
Ki bunu neden soyliyorum biliyor musunuz? Birebir sizinle ayni sorunu yasadim.eski 8 yillik otrivine bagimlisiyim be burun orta kemigimi erittigi icin ameliuat olmak zorunda kalan biri yaziyor size bu satirlari..zor oldu evet panik atak gibi gunlerim oldu...ama geciyor 3 hafta 1 ay sabretmelisiniz...

Otrivin kullanmıyorum bıraktım açmadığından dolayı doktora gittim kbbb ye ondan beri kullanmıyorum. Anlamamışsınız yazdıklarımı heralde çözüm yolunun otrivin olmadığının farkındayım bir anlık aldırsam mı diye düşündüm otrivin için değil NEFES ALAMIUORUM

Ki bunu neden soyliyorum biliyor musunuz? Birebir sizinle ayni sorunu yasadim.eski 8 yillik otrivine bagimlisiyim be burun orta kemigimi erittigi icin ameliuat olmak zorunda kalan biri yaziyor size bu satirlari..zor oldu evet panik atak gibi gunlerim oldu...ama geciyor 3 hafta 1 ay sabretmelisiniz...
Bakın hanımefendi zaten aldırmadım çocuğu ve yazdıktan sonra vazbilegeçtim. bende her anne gibi ilaç bile kullanmak istemiyorum çocuğa zarar verir diye çok zor bir dönemden geçiyorum bir anlık düşündüm sadece bunun için bana hakaret edenler de var yorumda bende insanım yani yanlış düşünüyor olabilirim insan gibi söyleyip çözüm yolu söylemek varken ki ben en az 2 doktora gittim kbb ye ikiside bana bu yukarda yazdığım ilaçları önerdi. Yorumlarda bir başkası farklı bir yöntem söylemiş okyanus suyu burun bandı birde nem için bir cihaz odaya koyuluyor sanırım yani fikir almak istedim herkes boktan şeyler yazmak zorunda değil sadece size demiyorum

Otrivin kullanmıyorum bıraktım açmadığından dolayı doktora gittim kbbb ye ondan beri kullanmıyorum. Anlamamışsınız yazdıklarımı heralde çözüm yolunun otrivin olmadığının farkındayım bir anlık aldırsam mı diye düşündüm otrivin için değil NEFES ALAMIUORUM
Benim de hamileliğimde olmuştu hormonlardan dolayı otri gibi şeyler zaten bağımlı olsanız da olmasanız da işe yaramıyor çünkü 1 kere bi nefes alabileyim bari diye ben de denemiştim işe yaramıyor yani. Sizi çok iyi anlıyorum çaresizlik, nefes alamamak çok kötü ama sabredin bir gün uyanacaksınız daha iyi nefes aldığınızı göreceksiniz. Zaten hafta ilerledikçe açılıyor. Kaç haftalık bu arada?
Ben hava nemlendiricisi almıştım, tuzlu su çekmek biraz işe yarıyordu. Bulunduğunuz yerde nem azsa daha nemli bir bölgeye gidin.

Öfff bık bık bık bi cihan acıtasyon. Nefes nefes. Yani agzimdan burnumdan kan hele gele kan sulandirici kullanarak gecirdim gebeligimi. Gozumun pinarinda capak degil kan olurdu sabahlari kalinca.hic aman aldirayim kurtulayim demedim.
Kici kirik burun spreyi ayrica. Sanirsin eroin birakmaya çalışıyor. Kaldi ki o ilaca 5 sene bagimli yasadim. Ilaci birakinca 2 3 gun nefes alınmıyor 4.gunden sonra duzeliyor.

Cok zorlaniyorsan once tek deloge sık digerine sikma. 10 gun sonra digerini de birak. Bir delik normale donunce digeri tikansada sorun olmuyor

Benim de hamileliğimde olmuştu hormonlardan dolayı otri gibi şeyler zaten bağımlı olsanız da olmasanız da işe yaramıyor çünkü 1 kere bi nefes alabileyim bari diye ben de denemiştim işe yaramıyor yani. Sizi çok iyi anlıyorum çaresizlik, nefes alamamak çok kötü ama sabredin bir gün uyanacaksınız daha iyi nefes aldığınızı göreceksiniz. Zaten hafta ilerledikçe açılıyor. Kaç haftalık bu arada?
Ben hava nemlendiricisi almıştım, tuzlu su çekmek biraz işe yarıyordu. Bulunduğunuz yerde nem azsa daha nemli bir bölgeye gidin.
Çok teşekkür ederim nihayet beni anlayan biri kibar bir şekilde yönlendirip yazdıklarınız için sağolun çocuğum için sabrediyorum şuan 13. Haftaya giricez inşallah doktorum bir ilaç önerdi her hamile biliyo bence adı zyretc gibi bişey onu kullanmaya başladım ara ara kullanıcam doktorun önerdiği şekilde. Bulunduğum şehirde nem az o yüzden içi de kuruyor vazelin sürüyorum bazen
Öfff bık bık bık bi cihan acıtasyon. Nefes nefes. Yani agzimdan burnumdan kan hele gele kan sulandirici kullanarak gecirdim gebeligimi. Gozumun pinarinda capak degil kan olurdu sabahlari kalinca.hic aman aldirayim kurtulayim demedim.
Kici kirik burun spreyi ayrica. Sanirsin eroin birakmaya çalışıyor. Kaldi ki o ilaca 5 sene bagimli yasadim. Ilaci birakinca 2 3 gun nefes alınmıyor 4.gunden sonra duzeliyor.

Cok zorlaniyorsan once tek deloge sık digerine sikma. 10 gun sonra digerini de birak. Bir delik normale donunce digeri tikansada sorun olmuyor
Yazma kardeşim beğenmiyorsan yorumumu kendine sakla. Bırakmayı denedim hiç de öyle olmuyor değil 4 gün 2 hafta almadım hiç bir fark olmadı. Anlamak istemiyorsun ısrarla ben seninle aynı olmak zorunda mıyım. Bravo dayanmışsın kanlar aka aka yaşamaya ne diyim tebrikler Allah bana kolaylık versin. İlaç zaten açmıyor kullanmıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X