hamilelikte namaz..

Ben yaklaşık 16.haftaya kadar aykta kıldım ama sonra sonra ağırlaşmaya secdede zorlanmaya başladım.Şimdi açıkçasıoturarak kılıyorum,tabi ki sağlık şartları bu şekilde kılmayı gerektirdiğinde bu yola başvurulabilir,değil günah,hiçbir beis yoktur,Allahın izniyle...

bir dönem ben de çok rahatsızdım ve oturarak kılmaya "yeltendim".
ve kardeşim uyardı: "Allaha secde etmek, kıyamda durmak, rüku, bunlar ne kadar kıymetli ve hikmetli durumlar... Bunlardan hem kendini hem içindekini mahrum etmek istiyorsun öyle mi?"
!!!
Hemen toparlanıp ayağa kalktım.
O gün bugündür ayakta kıldım hep.
Ve farkettim ki hiç de rahatsız olmuyormuşum.. Hamdolsun...

bir dönem ben de çok rahatsızdım ve oturarak kılmaya "yeltendim".
ve kardeşim uyardı: "Allaha secde etmek, kıyamda durmak, rüku, bunlar ne kadar kıymetli ve hikmetli durumlar... Bunlardan hem kendini hem içindekini mahrum etmek istiyorsun öyle mi?"
!!!
Hemen toparlanıp ayağa kalktım.
O gün bugündür ayakta kıldım hep.
Ve farkettim ki hiç de rahatsız olmuyormuşum.. Hamdolsun...

haklısın arkadaşm çok riskli bir şey olmadıkça ayakta kılmak lazım kanamam olduğunda ayakta durmam yasaktı ben bir iki kez dedlim bu yasağı ve kanamam arttı duruma göree
ama düşününce biizm ibadetimiz ne yapabiliyoruzkii Allah bize merhametiyle tecelli etsin inşş

doğuma gitmeden önceki son vakit olan sabah namazım dahil normal bi şekilde ayakta kıldım...

doğum içinde çok faydalı olduğunu düşünüyorum aynı zamanda..

bikaç kere rahatsızlanmıştım onlarda oturarak kıldım...

gönülcüm böyle bir konu açtıgın için çok sagol.tekbir meselesi çok hoşuma gitti..ayakta kılabiliyorum şükür beni rahatsız etmiyor şşimdilik.kızlar birde mümkünse kuranı kerim okumayı biliyorsanız bir hatim dahi olsa yapıp bebeginize bagışlayın..bende sesli kuran okuyorum arada dinlesin diye hoşuma gidiyor..ve arada yasin okuyup bebeşime bagışlıyorum rabbim kabul ederse...en azından kulagı aşina olsun kuranı kerime...

su gelene kadar namaz borcu üzerinden düşmüyormuş hamile bayanlarda. o yüzden kılmaya devam.. ben de ayakta kılabiliyorum çok şükür..bir de ecrin1001'e katılıyorum..kuran dinletmek çok iyi oluyor..ben bilgisayardan açıyorum, iş yaparken bir taraftan okunuyor..çok iyi oluyor.. benim için de bebiş için de..

33 haftalık hamileyim, ben de oturarak kılıyorum. Allah namazlarımızı ve dualarımızı kabul etsin inşallah...:Saruboceq:

gönülcüm böyle bir konu açtıgın için çok sagol.tekbir meselesi çok hoşuma gitti..ayakta kılabiliyorum şükür beni rahatsız etmiyor şşimdilik.kızlar birde mümkünse kuranı kerim okumayı biliyorsanız bir hatim dahi olsa yapıp bebeginize bagışlayın..bende sesli kuran okuyorum arada dinlesin diye hoşuma gidiyor..ve arada yasin okuyup bebeşime bagışlıyorum rabbim kabul ederse...en azından kulagı aşina olsun kuranı kerime...
Evet Kuranı Kerim dışından okuyunca bbek de hafızaya alıyormuş. Daha sonra 1-2 okumada kolayca ezberliyebiliyormuş hatırında olduğu için.
Çok güzel dimi. Hiç olmazsa bol bol kısa sureleri okumak lazım kolay alsınlar hafızaya :)

cok tesekkur ederım canım.fırsat buldukca esımle beraber seslı okuruz bebısımız de dınlemıs oluyor...

valla ben oturarak kıldım çoğunlukla..Allah affetsin...:KK43:

bende cogunlukla oturarak kılıyorum.dun ıkındı namazımı ayakta kıldıktan sonra karnımda cok kotu agrı oldu.boyle agrılar oluncada ıster ıstemez korkuyorum.Allahım kabul eder inşallah...

karnım ağrıyo diye oturarak kılmaya başlamıştım içime de sinmiyodu pek..bu topic gaza getirdi beni,bacaklarımı biraz ayırarak secdeye gidince baktım ki okadarda rahatsız olmuo karnım,biraz daha dikkat we özen gerekio sadece..tekrar ayakta kılıyorum yine:) topic sahibinden de yazan herkesten de Allah razı olsun..

karnım ağrıyo diye oturarak kılmaya başlamıştım içime de sinmiyodu pek..bu topic gaza getirdi beni,bacaklarımı biraz ayırarak secdeye gidince baktım ki okadarda rahatsız olmuo karnım,biraz daha dikkat we özen gerekio sadece..tekrar ayakta kılıyorum yine:) topic sahibinden de yazan herkesten de Allah razı olsun..

senden de Allah razı olsun canım.ben de gun ıcınde ayakta kılıyorum fakat 5 vakıtıde kılamıyorum..
Allah kabul etsın..

Kızlar ben 3-4 gündür yere oturamıyorum. sanki bebek çıkıcakmış gibi oluyor. O yüzden kıyamları ve rükuları ayakta yapıyorum, secdeye gideceğim zaman sandalyeye oturup, ellerimi dizime koyup biraz eğilerek öyle secde ediyorum. Çünkü yere oturmamın imkanı yok gibi. Allah kısmet ederse zaten yarın sezeryana giricem.Allahıma bin şükür 9 ay boyunca hiç bırakmadım namazımı. Son günde inşallah sabah namazımı kılıp, öyle gidicem doğuma. Sadece 1 gün kaldı inşallah...

Kızlar ben 3-4 gündür yere oturamıyorum. sanki bebek çıkıcakmış gibi oluyor. O yüzden kıyamları ve rükuları ayakta yapıyorum, secdeye gideceğim zaman sandalyeye oturup, ellerimi dizime koyup biraz eğilerek öyle secde ediyorum. Çünkü yere oturmamın imkanı yok gibi. Allah kısmet ederse zaten yarın sezeryana giricem.Allahıma bin şükür 9 ay boyunca hiç bırakmadım namazımı. Son günde inşallah sabah namazımı kılıp, öyle gidicem doğuma. Sadece 1 gün kaldı inşallah...

Allah kabul etsın canım...
Allha analı babalı buyutsun canım..

kızlar benimki daha 19 haftalık olmasına rağmen bide yoğun çalıştığım için olsa gerek çok halsiz ve yorgun hissediyorum kendimi. O yüzden oturarak kılıyorum gerçi içimde hiç rahat değil ama günahmı oluyor acaba çünkü kendimi zorlasam normalde kılabilirim bide akşamları genelde uyuyup kaldığım için yatsı namazları kaçıyor allah kabul eder inşallah

ben de 19.haftadayım geçmişte kılamadığım kaza namazlarına bile başladım, günde 70rekatı buluyor inşallah. rükuda bel ile öne eğilmeden(burada öne eğilmek ağrı yapar, bebeğe de zararlı) dizleri hafif bükmek inanılmaz bir hamilelik egsersizidir. ayrıca secde de dizlerle dirsekler temas ederek bi süre durmak ve bel dik bir şekilde (sırt kambur olmayacak bel çukuru çıkacak) oturmak tekrar diz-dirsek temas hakinde secdeye gitmek de bu egsersizi en iyi şekilde devam ettirir, oturuştan yerden elle destek almadan yine dizler ve kalçayı kullanarak beli eğip bükmeden doğrulup ayağa kalkmak da egsersizi tamamlar.

klinikte fizyoterapist olarak çaılştığım ve sürekli egsersiz işinde oluğum için paylaşmak istedim.

Ancak gebenin ve bebeğin sağlık durumuna göre herhangi bir ayda ve özellikle son 2 ay 8. ve 9.aylarda duruma göre oturarak yada sandalyede kılınabilir, doktorunuz çömelip kalkmamanız gerektiğini söylüyorsa ve işinin ehli bir doktorsa bu sağlık durumunuz dinen özür haline girer, dinde kolaylık insan ve sağlık merkezlidir, değilse göz kaslarının hareketleriyle bile namaz kılınmasına fetva verilmiştir, yeter ki sağlık durumu kişiyi zorlamasın ve yeter ki namaz devam etsin, kazaya kalmasın. değilse imanın hareketlere dökülen hali olan namaz Kuran-ı Kerimde 70in üzerinde ayette gecmezdi. önemini bilip hakkını verenlerden olalım inşallah Allah kabul etsin namazlarınızı arkadaşlar.

Son düzenleme:
Bende 20 haftalik hamileyim ve ilk bebegimi ögrendigim de, inanin ilk SÜKÜR namazimi kilarken bile o kadar tedirgindim ki, hayret bisy.. =) Rabbim'in verdigini, Rabbim'in emri olan o güzel huzur kapisindan esirger gibi, sonra Estahufurtevbeye geldim ve hic araliksiz Elhamdülillah devam ediyorum. An oluyor, yorgunlukdan bas dönmesi yada göz önü kararmasindan oturarak kiliyorum, an oluyor ssatlarce ayakda kilabiliyorum. Aman bisy olurmu acaba diye, zerre kadar düsünmeyin Rabbim'in " OL " emri ile olan bebelerimizi Rabbim'e havale edin.. Hersey gönlünüzce olsun...

X