Her kadinin elinde mutlaka mesleği olmalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kadını erkeği yok ki her insanın hayatını devam ettirmesi için para kazanması bunun için de bir işe ihtiyacı var? ( babadan, anneden kalma fabrikalar,şirketler,kira gelirleri yoksa) Tabii sadece para kazanmak amaçlı değil,hayatın içine girmek, üretmek,faydalı olmak için de meslek sahibi olunur.Soru o kadar tuhaf ki? Sanki eli ayağı tutmayan,hat safhada zihinsel engeli olan biri meslek sahibi olmalı mı diye sormuşsunuz!Belli bir dereceye kadar engeli olan her vatandaş dahi çalışmalı,üretmeli,parasını kazanmalı!

Sıfır meslek öğrenmek için konfor hayatından vazgeçmek demek , savaşmak,öğrenmek,strese girmek demek bilgi almak çok zor ,bilgiyi saklıyorlar ,zorla alıyorsun buna değer diyorsan Fes etmeyeceksin
Ilim ogrenmenin degersizligi asla olmaz ama dediigniz gibi caba ve guclu durmak cok onemli ben o noktada kiriliyorum ve insanlarin surekli ayak kaydirma , ogretmeme cabalarindan

Kenarda 5 ev falan yoksa olsa iyi olur.Meslek sonradan da edinilebilir biraz azim iyidir.Yani kaynakçılık yapan kadın var tanıdığım gayetde başarılı onu geç fabrikaya girip ustabaşı olan var garsonlukla başlayıp şef garson olan.Yani muhasebe öğrenebilir bir mağazada kendini gösterip yönetici olabilir.Meslek edinebilir bence.Tabi bir gıda mühendisi terapis doktor olmak için belli başlı uzmanlık gerektiren eğitimler var .Onun dışında bir çok sertifika edilebileceği alanlar var.Kocanin parası kocanın illa her kadın çalışsın diye düşünmüyordum eskiden...Şimdi ise diyorum ki 5 kuruş olsun kadının kendi elinin emeği olsun hayat çok sürprizli yani hiç belli olmaz çok zevkli kendi paranı kazanmak

Terapis derken terapist yazacaktım takılmayın takılan olabiliyorda😂yani bencede güzel dilimizi katletmeyelim😂

Birkaç gündür depresyonundan çıkmadığım bir konu. Uğraşıyoruz didiniyoruz olmazsa diye de korkularımız artıyor çevreyi gördükçe kadınların yaşadıklarını sizce de her kadının mesleği mutlaka olmalı mı ? Olmak zorunda mı?
Olmak zorunda
2024 yılında bunu konuşuyor olmamız bile saçma ötesi

Sizi tebrik ediyorum.bazi kadinlar, zengin kocaylav evlenip tüm gün yatarak veya alisveris yaparak zaman harcıyor. Bir de bunu maharet sanarak anlatıyor. Evde çocukla , ev işiyle ilgilenen , zamanını buna veren kadınlara saygım büyük, onları kastetmiyorum.cunku ben de ev hanimi bir anneden geliyorum babamın işleri çok iyiydi.ama annem de bizim derslerimizle herseyimizle ilgilenir, evde resim yapar, dikiş dikerdi.bakin bu da bir üretmek..önemli olan üretmek, hele ki sizin gibi zengin bir eşi olan ama buna güvenmeyip çalışan kadınlara apayrı bir saygı duyuyorum
Hayat süprizlerle dolu ne olacağını asla bilemeyiz herzaman üreten çalışan başaran kadinlar olmaliyiz

yok
ömür boyu birilerinin eline bakmalı insafına kalmalı

Bence sadece diploma da yetmez çalışmalı da . O işte kendini geliştirmeli. Günümüzde sadece diplomalar bi ise yaramıyor artık. O alanda kendini geliştirmeni de istiyorlar . Harıl harıl genç dinamik insanlar mezun oluyor bölümlerden. Bazı kadınlar fa diplomayı aldıktan sonra kendilerini güvencede hissediyor. Sen o işte kendini gelistirmedigin sürece hiçbir guvencen olmaz. 2 3 yıl veyahut daha kısa bir zamanda boşandığın veya da çalışman gerektiği zaman 22 23 yaşında gencecik bilgileri taze insanı mı ise alırlar yoksa yıllar önce mezun olmus hiçbir tecrübesi olmayan insanı mı? Artık zaman değişti.

Birkaç gündür depresyonundan çıkmadığım bir konu. Uğraşıyoruz didiniyoruz olmazsa diye de korkularımız artıyor çevreyi gördükçe kadınların yaşadıklarını sizce de her kadının mesleği mutlaka olmalı mı ? Olmak zorunda mı?
Bence olmalı. İmkanları veya o anki şartlar okumasına engel olduysa eğer ; el becerisi olan bir meslek dalında yetenek edinmeli ,kuaförlük makyaj ağda,terzilik bla bla çoğaltılabilir. Hayat müşterek insanlar fani ,güvendiklerimize de ölüm var. Bir meslek öğrenmiş olsun isterse çalışmasın ama meslek olsun ben öyle düşünüyorum

Türkiye'de mesleği olan herkes iş bulamıyor.İş bulunabilecek bir mesleğe sahip olmak en önemlisi.Meslegi olsun olmasın her kadın çalışmalı,bir işin ehli olmalı.Calisan,para kazanan kadını kimse ezemez, mesleğin,paran gücün yoksa herkes ezer,ailen bile.

Gayrimenkul güzel iş ama onda da akış olması lazım ki para kazanabilesin. Yani sizinki tam nasıl ilerliyor bilmiyorum tabi.
Bende düşündüm bir ara ama malesef sürekli bir gelire ihtiyacım olduğu için giremedim o işlere.
Riskli bir iş tabi gayrimenkul danismani olarak çalışmak ama bir ev satışı size 2 yıllık asgari ucret parasi olarak geliyor. Evet pazarlama ücretlerini vs biz karşılıyoruz ama mülk emanet ediliyor ve en iyisini sunmak zorundasınız. Ben memnunum risk aldik ama iyi gidiyoruz. Kıbrıs'ta mülk satmaya başladık bile

Riskli bir iş tabi gayrimenkul danismani olarak çalışmak ama bir ev satışı size 2 yıllık asgari ucret parasi olarak geliyor. Evet pazarlama ücretlerini vs biz karşılıyoruz ama mülk emanet ediliyor ve en iyisini sunmak zorundasınız. Ben memnunum risk aldik ama iyi gidiyoruz. Kıbrıs'ta mülk satmaya başladık bile
Maşallah Allah daha çok versin. İşte dediğim gibi sürekli bir gelire ihtiyacım olduğundan o riski alamadım ben malum ev kirası insanı epey zorluyor,birde ehliyetim var ama aktif olarak araç kullanamıyorum milleti de ev bakmaya otobüsle götüremezdim haliyle 😄

Şans mıdır başka bir şey mi bilmiyorum ama… Hiçbir zorluk yaşamamış ve hayatında hiçbir şey için çabalamamış, toplu taşımaya bile binmemiş, elinde ne mesleği olan ne de meslek sahibi olabilecek zekası olan çok yakından tanıdığım biri var. Lüks bir semtte, rahatça, altında araba, marka kıyafetler/çantalarla ve sınırsız imkanla yaşıyor. Ona bakınca hayatın ne kadar adaletsiz olduğunu düşünüyorum hep.
Hayat herkese aynı şansı sunmuyor ama. Tabii ki her kadının mesleği, işi olmalı.

Son düzenleme:
Şans mıdır başka bir şey mi bilmiyorum ama… Hiçbir zorluk yaşamamış ve hayatında hiçbir şey için çabalamamış, toplu taşımaya bile binmemiş, elinde ne mesleği olan ne de meslek sahibi olabilecek zekası olan çok yakından tanıdığım biri var. Lüks bir semtte, rahatça, altında araba, marka kıyafetler/çantalarla ve sınırsız imkanla yaşıyor. Ona bakınca hayatın ne kadar adaletsiz olduğunu düşünüyorum hep.
Hayat herkese aynı şansı sunmuyor ama. Tabii ki her kadının mesleği, işi olmalı.
Oda başka türlü hayatta sınanır hiç dert keder çekmeyen kadın görmedim !!

Hayır ya tamamı ile aynı. Ailesinin çoğu üyesi devlette çalışan memur olan biri olarak şunu diyebilirim ki ev hanimligi bence çok değerli ve çok güzel bir şey. Değerini bilen bir kocan olduğunda tadından yenmez. İnsanın evinde durması cahil durması anlamına gelmiyor, evde yapılacak o kadar çok şey var ki kurs alırsın, gidersin gezersin, çocukların ile daha çok vakit geçirirsin.. Duruma bağlı olarak ben ev hanimligini çok daha fazla seviyorum

Hayır ya tamamı ile aynı. Ailesinin çoğu üyesi devlette çalışan memur olan biri olarak şunu diyebilirim ki ev hanimligi bence çok değerli ve çok güzel bir şey. Değerini bilen bir kocan olduğunda tadından yenmez. İnsanın evinde durması cahil durması anlamına gelmiyor, evde yapılacak o kadar çok şey var ki kurs alırsın, gidersin gezersin, çocukların ile daha çok vakit geçirirsin.. Duruma bağlı olarak ben ev hanimligini çok daha fazla seviyorum
yıllarca çalışmama ragmen iş kadın olmaya uygun olmadığımı anladım çünkü dürüstüm,yalaka değilim, açık kıyafetleri sevmiyorum, çok şikayetçiyim ,iş arkadaşım hiç olmadı herkes kendi havasında çünkü yıllarca kendimi manipülle etmişim ben iş kadını olmaya uygunum diye yemek pişirme konusunda o kadar ustayım ki paste kek ne varsa 1 numarayım ağır yemekler hamur işleri gelen misafir gitmek istemez zaten ama iş hayatına bulaştım terk edilmiyor en kötüsü yemek pişirmeye dahi vaktim yok oysaki değişik kursalara katılmak istiyorum Türkiyenin değişik illerini gezmek görmek istiyorum sağlıklıyken ,hayalim gezmek yurtdışına da İtalya ya gitmek onlarda benim gibi gurme ve sıcakkanlı insanlar bir şu doğu express treniyle seyahet istiyorum ay çok şey mi istiyorum şimdidem 16 cumhuriyet altınım var başka yatırımlarımda var yani o olsa bu olmuyor bu olsa o olmuyor hepsi bir arada hiç birşey olmuyor hem her gün şikayet ediyorum hem çalışıyorum

yıllarca çalışmama ragmen iş kadın olmaya uygun olmadığımı anladım çünkü dürüstüm,yalaka değilim, açık kıyafetleri sevmiyorum, çok şikayetçiyim ,iş arkadaşım hiç olmadı herkes kendi havasında çünkü yıllarca kendimi manipülle etmişim ben iş kadını olmaya uygunum diye yemek pişirme konusunda o kadar ustayım ki paste kek ne varsa 1 numarayım ağır yemekler hamur işleri gelen misafir gitmek istemez zaten ama iş hayatına bulaştım terk edilmiyor en kötüsü yemek pişirmeye dahi vaktim yok oysaki değişik kursalara katılmak istiyorum Türkiyenin değişik illerini gezmek görmek istiyorum sağlıklıyken ,hayalim gezmek yurtdışına da İtalya ya gitmek onlarda benim gibi gurme ve sıcakkanlı insanlar bir şu doğu express treniyle seyahet istiyorum ay çok şey mi istiyorum şimdidem 16 cumhuriyet altınım var başka yatırımlarımda var yani o olsa bu olmuyor bu olsa o olmuyor hepsi bir arada hiç birşey olmuyor hem her gün şikayet ediyorum hem çalışıyorum
Çok güzel anlatmışsınız, Allah inşallah gönlünüze göre versin. Hayal kuruyorsanız bir şey hakkında inanın bu demektir ki çok da zor değil, bence seyahat yaparsınız. Çok uygun fiyatlı turlar oluyor bazen, tur ile yurt dışında çıkmanın en büyük avantajlarından biri de yalnız olmuyorsunuz ve bir şirket neredeyse sizin sponsorunuz oluyor gezdiriyor, beraber yiyorsunuz vs.. İnsallah gerçek olur hayaliniz

Çok güzel anlatmışsınız, Allah inşallah gönlünüze göre versin. Hayal kuruyorsanız bir şey hakkında inanın bu demektir ki çok da zor değil, bence seyahat yaparsınız. Çok uygun fiyatlı turlar oluyor bazen, tur ile yurt dışında çıkmanın en büyük avantajlarından biri de yalnız olmuyorsunuz ve bir şirket neredeyse sizin sponsorunuz oluyor gezdiriyor, beraber yiyorsunuz vs.. İnsallah gerçek olur hayaliniz
Amin 🙌

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X