Her kadinin elinde mutlaka mesleği olmalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Meslek sahibi olmakla ve evde oturmakla ilgili depresyona girilmesi bence çok normal. Burada bu konu hakkında aşağılayıcı yorumlar gördüm. Sorun şu ki; diyelim reklamcılık sektöründe çalışıyorsunuz. İnanın büyük şehirde size sadece kira ve yatan sigorta olarak gelir oluşturur. Bu bence çok kötü bir durum. Düşünün 30 bin alıyorsunuz ki bu başlangıç seviyesinden biraz üst rakam görülüyor, inanın depresyon olacak yine.
Hepimiz çalışalım ama insanların bu düzende çalışmamasini yadirgayamiyorum.
Ben doktora yapıyorum ama atanamam. Çünkü ben dümdüz bir ailenin evladıyım. Yok öyle mecliste falan tanıdığım kimseler. Tepeden inme rektörün nelere sebep olduğunu anlamaz kimse yüksek lisans yapmadiysa.
Şu ara gönüllü çalışan adı altında öğrencilerimiz bir güzel emek sömürüsü de yaşıyor. Bu çocuklar bedavaya çalışırım diyor çünkü doktor falan değilseniz hiç bir zaman garanti olmayacak is bulmaları.
Şu an bu ülkede mülkünüz varsa ve ufak da bir geliriniz varsa kurumsal köleliğe hayır demenize kimse ses cikartmasin boşuna
1 ay önce iş görüşmesinde çocuk doğururum diye korkudan beni işe almadı is veren ve hasta çocuklara çalışan kocaman bir kurum bunu yapan. Tabi yerime dogurm ihtimali olmayan erkek bir birey alındı.
Dünyanın binbir türlü hali var çalışalım mantığı Şu an çok da para etmiyor. 10 yıl çalışan mühendis bir arkadaşım 45 bine çalışıyor. Bugün boşansa o gelirle 2 çocuk okutma ve kira verme ihtimali hiç yok
Haklısınız, şartlar çok zor. Maaşlar düşük, enflasyon çok yüksek vs vs.
Ama bu herkes için geçerli, cinsiyetle ilgili değil ki. Erkekler de bu ekonomik koşullardan etkileniyor. Kimse aman ya çalışmasinlar zaten değmiyor demez kolay kolay eğer çok zengin bir ailede değilse.
Erkek de benzer maaş alacak. Hadi yüzde yirmi fazla kazansın kadindan. O da geçindiremeyecek evi. Mecburen artık iki taraf da elini taşın altına koymak durumunda. Demek istediğim bu işin kadını erkeği yok. Herkesin elinden geleni yapması gerekiyor.

Çalışırsın çabalarsın iş bulamazsın anlarım. Ama bu bence artık son nokta olmalı. Çocuğun küçüktür, özel bir durumun vardır vs vs bunlar farklı durumlar. Herkesin hayatı farkli. Fakat konu sahibi gibi daha gencecik yaşında baştan çalışmasam olur mu yaaeee demek bana hiç doğru bir yaklaşım gibi gelmiyor.

Haklısınız, şartlar çok zor. Maaşlar düşük, enflasyon çok yüksek vs vs.
Ama bu herkes için geçerli, cinsiyetle ilgili değil ki. Erkekler de bu ekonomik koşullardan etkileniyor. Kimse aman ya çalışmasinlar zaten değmiyor demez kolay kolay eğer çok zengin bir ailede değilse.
Erkek de benzer maaş alacak. Hadi yüzde yirmi fazla kazansın kadindan. O da geçindiremeyecek evi. Mecburen artık iki taraf da elini taşın altına koymak durumunda. Demek istediğim bu işin kadını erkeği yok. Herkesin elinden geleni yapması gerekiyor.

Çalışırsın çabalarsın iş bulamazsın anlarım. Ama bu bence artık son nokta olmalı. Çocuğun küçüktür, özel bir durumun vardır vs vs bunlar farklı durumlar. Herkesin hayatı farkli. Fakat konu sahibi gibi daha gencecik yaşında baştan çalışmasam olur mu yaaeee demek bana hiç doğru bir yaklaşım gibi gelmiyor.
Erkekler her iş kolunda zaten daha fazla maaş alıyor ve yüksek mertebeye gelmesi hızlı oluyor. Evet maas aynı olabilir şartlar da aynı.
Ben sadece herkes için eğer eviniz arabanız ve geçim sağlayacak bir geliriniz varsa örneğin bir kira vs ise gidince daha çok yıpranacagini anlatmaya çalıştım
Acı ama gerçek
Sadece emeklilik maasi alınca görür maaşının tamamını.

Meslek sahibi olmakla ve evde oturmakla ilgili depresyona girilmesi bence çok normal. Burada bu konu hakkında aşağılayıcı yorumlar gördüm. Sorun şu ki; diyelim reklamcılık sektöründe çalışıyorsunuz. İnanın büyük şehirde size sadece kira ve yatan sigorta olarak gelir oluşturur. Bu bence çok kötü bir durum. Düşünün 30 bin alıyorsunuz ki bu başlangıç seviyesinden biraz üst rakam görülüyor, inanın depresyon olacak yine.
Hepimiz çalışalım ama insanların bu düzende çalışmamasini yadirgayamiyorum.
Ben doktora yapıyorum ama atanamam. Çünkü ben dümdüz bir ailenin evladıyım. Yok öyle mecliste falan tanıdığım kimseler. Tepeden inme rektörün nelere sebep olduğunu anlamaz kimse yüksek lisans yapmadiysa.
Şu ara gönüllü çalışan adı altında öğrencilerimiz bir güzel emek sömürüsü de yaşıyor. Bu çocuklar bedavaya çalışırım diyor çünkü doktor falan değilseniz hiç bir zaman garanti olmayacak is bulmaları.
Şu an bu ülkede mülkünüz varsa ve ufak da bir geliriniz varsa kurumsal köleliğe hayır demenize kimse ses cikartmasin boşuna
1 ay önce iş görüşmesinde çocuk doğururum diye korkudan beni işe almadı is veren ve hasta çocuklara çalışan kocaman bir kurum bunu yapan. Tabi yerime dogurm ihtimali olmayan erkek bir birey alındı.
Dünyanın binbir türlü hali var çalışalım mantığı Şu an çok da para etmiyor. 10 yıl çalışan mühendis bir arkadaşım 45 bine çalışıyor. Bugün boşansa o gelirle 2 çocuk okutma ve kira verme ihtimali hiç yok
He bu arada tabi ki bekar iki çocuklu bir kadın tek başına çocuk okutup kira veremez. Ama çocuklar ağaç kovuğundan çıkmadı sonuçta. On yıllık evlilikte varsa mal paylaşımı ,tazminat, nafaka vs bi şekilde düzlüğe çıkmaya çalışabilir. Mesleği olmasa hiç ümidi olmayacak. Ne olursa olsun o evlilikte kalamayacağı bir zaman gelirse çok çok kıymetli olacak o 45 bin TL.

Erkekler her iş kolunda zaten daha fazla maaş alıyor ve yüksek mertebeye gelmesi hızlı oluyor. Evet maas aynı olabilir şartlar da aynı.
Ben sadece herkes için eğer eviniz arabanız ve geçim sağlayacak bir geliriniz varsa örneğin bir kira vs ise gidince daha çok yıpranacagini anlatmaya çalıştım
Acı ama gerçek
Sadece emeklilik maasi alınca görür maaşının tamamını.
Tabi ki o konuda haklısınız. Bir eviniz bir de kira geliriniz varsa zaten asgari ücret seviyesinde bir maaş almış gibi oluyorsunuz. Bu insana bir özgürlük sağlıyor. Herkese nasip olsun diyelim.

Birkaç gündür depresyonundan çıkmadığım bir konu. Uğraşıyoruz didiniyoruz olmazsa diye de korkularımız artıyor çevreyi gördükçe kadınların yaşadıklarını sizce de her kadının mesleği mutlaka olmalı mı ? Olmak zorunda mı?
Eskilerden boşanmak çok zor bir karardı, adam aşık olsa bile karısından çocuklarından vazgeçmiyordu..ama artık gitmek ,düzen değiştirmek kolay oldu..kadinin da her duruma kendini hazırlaması lazım..sadece adam gider diye değil hayat şartları çok ağır, tek maaşla yasamak imkansız artık..

Birkaç gündür depresyonundan çıkmadığım bir konu. Uğraşıyoruz didiniyoruz olmazsa diye de korkularımız artıyor çevreyi gördükçe kadınların yaşadıklarını sizce de her kadının mesleği mutlaka olmalı mı ? Olmak zorunda mı?

Evet olmak zorunda, herkesin eli ekmek tutmak zorunda
Dünyanın en iyi ailesine ve eşine de sahip olsan bir mesleğin olmak zorunda mesleğin olmasından ziyade onu aktif hale getirmek yani çalışmak zorundasın. Diplomayı aldım asayım duvara altın bileziktir devri biteli çok oldu. O meziyeti hayata geçirmeden hiç bir anlamı yok

Gençsin gençken çalışmak gerekiyor bence, çalışmayıp evde oturup ne yapıcaksın?

İş konusuna gelince, benim için hiçbir fark yok iş iştir, zanaat da iştir beyaz yaka da iştir amma gelin görün ki bizim toplumda öyle olmuyor. Yoksam benim için namusla yaptıktan sonra arada hiçbir fark yok. Bizim toplumda insanlar gelirllerine göre, eğitimlerine göre, tiplerine göre ona göre buna göre çok değişik şekillerde gruplanıyor ve ayrıllıyor. Hele ki gelir ve diploma bu bantların dağılımının %99 belirleyicisi. Bu durumda aynı parayı kazanan kuaför salonu sahibi ve mühendis aynı saygıyı görmüyor, biri okumuş diğeri olmadığı için. Bu örnekten yola çıkarak sen karar vericeksin konu sahibesi toplumun yüzeysel ve maddeci ayrımcılığına uyup yüksek statütye ulaşmak mı istiyorsun, yoksam umrumde dağil ben sevdiğim işi yapmak isterim mi diyorsun?? Bu arada Türkiyede bedensel işlerin berbat şartlara ve maaşlara sahip olduğunu da hatırlatmak isterim. tamam bu işi yapıcam desen bile günde 12 saat ayakta durma, cumartesi çalışma bildiğin insanlıkdışo şartlarda eziyet çekme var. Almanyada olsan kasiyerlik de yap, pastanede de çalış ne yaparsan yap önemli değil dicem ama Türkiyede markette 3 günde cıllkın çıkar bedenen tükenirsin. Veşhasıl çalış, oku kendini kurtar. Bizim ülke gibi statüko sevdalısı, cebi 5 kuruş görünce havalanan tiplerin genelde patron rolünde olduğu bir memlekette kendini ezdirme.

Kadının parası olmalı yazmışlar yukarda katılıyorum, kocayıı mocayı da geçtim nasıl geçinceksin hayatboyu aile parası yemek berbat bir fikir, eli ayağı tutan biri yaşlı birinden asla para istememeli bence.
Valla sorsan bende 30 yıllık şirkete çalışıyorum ama o kadar komik bir rakam mı duysan gülersin. Maaşım yatalı 2 gün oldu kirayı ayırdım şimdi ay sonunu düşünüyorum. Müdürlerimizde sağolsun milyarlarca para alıyomuşuz gibi davranıp beklentiye giriyolar.

En güzeli gerçekten kendi işini kurmak ya da yapabiliyorsan devlete kapağı atmak gerisi boş cidden. Şu an ay sonunu düşünmeden yaşayabileceğim bir işim olsaydı cidden kim ne der diye düşünmezdim. Dışarıda kasım kasım kasılan beyaz yakalıları da görüyoruz çoğu benim gibi ay sonunu nasıl getiririz derdinde. Zaten ülkecek sorunumuz da bu hep statülere önem veriyoruz niteliğe değil.

Of valla çok doluyum. Şimdiden notumuda düşeyim kimseyi yermiyorum arkadaşlar zaten çok canım sıkkın o yüzden lütfen bu mesajı alıntılayıp linçleyecekseniz linçlemeyin. Öyle bi içimi döktüm sadece.

Valla sorsan bende 30 yıllık şirkete çalışıyorum ama o kadar komik bir rakam mı duysan gülersin. Maaşım yatalı 2 gün oldu kirayı ayırdım şimdi ay sonunu düşünüyorum. Müdürlerimizde sağolsun milyarlarca para alıyomuşuz gibi davranıp beklentiye giriyolar.

En güzeli gerçekten kendi işini kurmak ya da yapabiliyorsan devlete kapağı atmak gerisi boş cidden. Şu an ay sonunu düşünmeden yaşayabileceğim bir işim olsaydı cidden kim ne der diye düşünmezdim. Dışarıda kasım kasım kasılan beyaz yakalıları da görüyoruz çoğu benim gibi ay sonunu nasıl getiririz derdinde. Zaten ülkecek sorunumuz da bu hep statülere önem veriyoruz niteliğe değil.

Of valla çok doluyum. Şimdiden notumuda düşeyim kimseyi yermiyorum arkadaşlar zaten çok canım sıkkın o yüzden lütfen bu mesajı alıntılayıp linçleyecekseniz linçlemeyin. Öyle bi içimi döktüm sadece.
Benim de az önce çalışıp da depresyona giren oluyor artık çalışmak insanı ne yazık ki mutlu etmiyor dememin nedeni tam olarak buydu.
Biz de eşimle gayrimenkul işine girdik. Özel bir şirket altında çalışıyoruz. Akademisyen olamayacaksam hiçbir kuvvet beni özel sektöre asgari maaşla çalışmaya itemez. Ne ev alabilirim ne araba ne de evlatlarıma bir mülk.
Devlette memur iki kişi bile olsanız ev kredi vermiyorlar. Ev 5 milyon gelir 100 bin. Aylik odeme 200 bin olacak banka nasıl evet diyebilir?
Kendi işiniz varsa ve büyük paralar dönüyorsa ancak rahat edebiliyorsunuz bu ülkede.

Benim de az önce çalışıp da depresyona giren oluyor artık çalışmak insanı ne yazık ki mutlu etmiyor dememin nedeni tam olarak buydu.
Biz de eşimle gayrimenkul işine girdik. Özel bir şirket altında çalışıyoruz. Akademisyen olamayacaksam hiçbir kuvvet beni özel sektöre asgari maaşla çalışmaya itemez. Ne ev alabilirim ne araba ne de evlatlarıma bir mülk.
Devlette memur iki kişi bile olsanız ev kredi vermiyorlar. Ev 5 milyon gelir 100 bin. Aylik odeme 200 bin olacak banka nasıl evet diyebilir?
Kendi işiniz varsa ve büyük paralar dönüyorsa ancak rahat edebiliyorsunuz bu ülkede.
Gayrimenkul güzel iş ama onda da akış olması lazım ki para kazanabilesin. Yani sizinki tam nasıl ilerliyor bilmiyorum tabi.
Bende düşündüm bir ara ama malesef sürekli bir gelire ihtiyacım olduğu için giremedim o işlere.

İlerde istemediği şeyleri yaşamak zorunda kalmamak için zor durumda kaldığında onuruyla yaşamaya devam edebilmesi için kesinlikle EVET olmak zorunda.Cümlemi tersten anlayan olmaz umarım mesleğim yok onursuz muyum diye :)) Bu coğrafyada yaşayan her aklı başında kadının anlayabileceğini umuyorum ne kastettiğimi.

Bu nasıl bir soru paran yoksa nasıl yaşayacaksın? Ne yiyip ne içeceksin? Annen,baban bir gün ölür kocandan da harçlık mı isteyeceksin? Onda da dilenciye sadaka versen daha az lafını yaparlar gibi triplere giriyor erkekler, hizmet bekliyor tam yapmazsan burun kıvırıyor bence kadına saygısını bile etkiliyor. Mesleğin olur ev hanımı olursun zor durumda kendini kurtaracak bir konumdasındır orası ayrı

Kızım ergenliğe girince işimi,mesleğimi bırakıp ona yoğunlaştım aradan 7 yıl geçtikten sonra yeni meslek öğrendim gençlerin içinde yani 3 mesleğim oldu o kadar zorlandım ki anlatamam yaşımın genç olmayışından gençken kolay ,ama Fes etmedim bu 7 yıl içinde kendimi o kadar boşladıktan sonra ihtiyaçlarıma yoğunlaştı gönlümde , içimde ne kalan varsa gittim kendi kazandığımla kimseye hesap vermeden aldım,para kazanınca insan yürüyüşü dahi sokak ta değişiyor güzel bir duygu!
😍ayrıca bir mutlu oluyor insan bir mutlu ,kimseden bir beklentiye girmiyorsun

sıfırdan yeni meslek öğrenenler nasıl öğrendi acaba ? kafam çok kurcalanıyor zamanında kendimle çok alakasız bir bölüm okuyup mezun oldum bir de çabaladım bu bölüm için
iş yok zaten
akla ihtiyacım var
yeni meslekler gözümü korkutuyor
siz nasıl yaptınız ?
böyle başkalarını gördükçe motive oluyorum hoşuma gidiyor

Kesinlikle olmalı..Bu illa üniversiteden okuyup gelecek diye kaide yok...Terzilik,kuaförlük bu ve benzeri mesleklere ilgi ve yetenek varsa baska diploması dahi olsa bence bu konuda da kendini geliştirmeli bir değil bir çok mesleği bile olsa iyidir...

Üniversite mezunuyum ..Ama terzilik,dikiş gibi bir alanda kendimi geliştirmek istiyorum mesela..Yarınların ne getireceği belli olmaz..Hatta bu bence erkekler içinde geçerli olmalı..

Tabiki her kadinin meslegi olmali benim yok.Çoğu zamanda eksikligini yasiyorum.Maddi durumumuz cok kotu degil cok sukur.Ama insanin tek basina kendi ayaklarinin ustunde durmasi gibi yok.Bir kizim var meslek sahibi olmasi icin elimden geleni yapacagim.Mesela isterim hem meslegi olsun bir muzik aleti calabilsin yada bir spor bransinda egitim alsin.

sıfırdan yeni meslek öğrenenler nasıl öğrendi acaba ? kafam çok kurcalanıyor zamanında kendimle çok alakasız bir bölüm okuyup mezun oldum bir de çabaladım bu bölüm için
iş yok zaten
akla ihtiyacım var
siz nasıl yaptınız ?
İstersen bilgi verebilirim kendi sürecimle alakalı

iş yok zaten
akla ihtiyacım var
siz nasıl yaptınız ?
Sıfır meslek öğrenmek için konfor hayatından vazgeçmek demek , savaşmak,öğrenmek,strese girmek demek bilgi almak çok zor ,bilgiyi saklıyorlar ,zorla alıyorsun buna değer diyorsan Fes etmeyeceksin

Bazen bir şeyler söylenildiği gibi olmuyor maalesef, hayat böyle değil. Ancak yine de iş başa düştüğünde iyi kötü demeden başlayabileceği bir yer olmalı insanın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X