Hipoglisemiden muzdarip olanların paylaşım noktası

aylardır bu konudan muzdarip olmama rağmen bu bölümü yeni görüyorum. Bende de aynı durumlar var ailemde de şeker hastalığı var. yaşadığım yer küçük bi şehir yani bu konunun uzmanına gidemedim henüz gittiğim hastanede ise 3 saat süren bi şeker yükleme testi yapmak istedi doktor ama ben açlığa dayanamayıp kötüleşince test yarım kaldı açlık şekerim 95 ken 1 saat sonra tokluk şekerim 160 çıktı doktor senin bir endokrinoloji uzmanına gitmen lazım dedi. kendimi sürekli aç hissediyorum ve acıkınca bayılacak gibi oluyorum evden çıkmak istemiyorum bu yüzden tüm hayatımı etkiledi bu şeker henüz daha çok başındayım bu işin ne yapıp yapmayacağımı bilmiyorum ve ilerdee diyabet hastası olmak istemiyorum. arkadaşlar siz bu açlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz? ben bir dönem glukonor diye bi krom hapı kullandım ama bu seferde hiç acıkmamaya başladım ve hiç enerjim olmuyordu (şimdide yok ama) ne yapacağımı şaşırmış durumdayım acıktım demekten ve yemek yemekten sıkıldım
selam..

bu sorunu yedigim yiyeceklerin GL endekslerine dikkat edersen atlatabilirsin ...
bende hipogilisemiyim daha önceki yazılarımı okumuşundur ..
inan dengeli beslenmek ve gl endekse dikkat etmek açlık kirizlerini ve halsizligi çözer....
yanlız şeker konuşunda dr kontrolünde olmanı tavsiye ederim ....

bir dikkat edilmesi gerekende şekerin düştügümde tekrar şekerli gıdalar yemek yanlıştır ..bu bir kısır döngüdür ... 2 saat sonra tekrar şekerli karbonhidrat yemek istersin ...
şekerden ,şekerli gıdalardan ,beyaz undan . muz. mısır gl endeksi yüksek besinlerden uzak durmanı tavsiye ederim ...
helede kilon varsa kurtulman için bunlar şart ..a.s

ben sabır sonucu ilacıma büyük oranda alıştım, yani tam kullanmaya yeni başladım ama mide bulantısı katlanılmayacak şekilde değil. eskiden birkaç gün almayınca nasıl olsa almadım diyerek bırakıyordum ama bu sefer çok uğraştım o bulantı döneminin etklilerini azaltmak için yarım yarım da olsa devam edeceğim. gün aşırı bile kullansam, özellikle de ara öğün yapamadığım ve şekerim düştükten sonra yediğim yemeklerden sonra ya da insülin direncine zararlı yiyecek tüketmek zorunda kalınca atlamamaya çalışıyorum. bu sefer inatçıyım kötükedihüso benim kilom normal kilo değerleri içinde (bir ara üst sınırına yaklaşmış olsa da) ve de hareketli bir işim olduğundan, ancak genetik tehditler ve ara öğün imkansızlığı nedeniyle durumum kötüye gittiğinden dr.um ilaç üzerinde özellikle duruyordu (en azından yoğun çalışma günlerinde). buraya da yazıyorum ki sonradan okuyup kendime kızabileyim, eğer yine bırakırsam inat etmeyi diye :kedi:

tabi bu arada çevreden çekinme oranım da azaldı, artık ara öğünlerimi eskiye göre çok daha az atlıyorum. sonuçta bu benim sağlığım, insanların yanında bir şeyler atıştırmak ya da milletin laflarına filtre takabildim kulaklarıma az da olsa.

ben de glicobay kullanıyorum
başlangıçta diaformin ile beraber verdiler
, biraz iyileşme oldu ama ben gene de çok kötü hissediyordum, şeker düşüyordu
şimdi diaformini kestiler, 1-2 gündür sadece glicobay alıyorum, bir fark hisetmiyorum. bakalım

arkadaslar aclık kan sekerim 76 cıktı sızce hıpoglısemı olabılır mıyım ?

en iyi yorumu dr.unuz yapacaktır. ancak bizde yani ben ve tanıdığım birkaç kişide; açlık kan şekeri 100 civarı ama şeker yüklemesi yapıldıktan sonra 3. saatteydi sanırım 45 -56 lara düşüyor şeker. bizdeki reaktif hipoglisemi ama yani insülin direnci. sizdeki de belki hipoglisemi olabilir, lütfen ihmal etmeyin dr.a gitmeyi.

tesekkur ederim bugun tokluk kan sekerımı olcturdum 84 cıktı eczacı hıpoglısemı dedı yarın doktora gıdıyorum bakalım :KK43:

kızlar şeker yükleme testiyle hipogliseminizi test ettirin

bende reaktif hipoglisemi vardı
diyette edindiğim yemek düzeni + karın yağlarımın erimesi (fazlalarımı verdim) + egzersizle şu an için hipoglisemi problemini çözdüm.. çok faydasını gördüm bunların tavsiye ederim kesinlikle

diyette asker disiplinine girdim.. yedikten 2 saat sonra acıkan bi insanın diyet yapması ne kadar zor siz bilirsiniz.. ama pes etmedim..
+
1. 3 ana ve 3 ara öğün yedim, öğün saatlerim neredeyse her gün aynıydı..
2. her öğünümde 1/2 porsiyon sebze, 1/4 porsiyon protein, 1/4 uzun zincirli yani nişasta karbonhidrat aldım..
3. yemeklerimdeki yağ oranını arttırdım..
4. haftada 6 gün düzenli egzersiz yaptım, en az bir saat yürüyüş şeklinde..
5. basit şeker tüketmedim..

ve ilk 2 haftadan sonra hipoglisemi ataklarım yokolmaya başladı..
karın yağlarımın gitmesiyle iyice rahatladım..

şu an diyet disiplininde deilim ama yukardaki kurallara yine de uymaya elimden geldiğince özen gösteriyorum..
ve artık hipoglisemi atakları yaşamıyorum...

Son düzenleme:
HERKESE merhaba,
haşimato hastasıyım ve bugün genel testlerim yapıldu. bunun yanında şker testleride istedi doktorum.
glukoz 93 çıkıt aç karnına kan almışlardı.
Hba1c ise 4,8 (4,8-5,9 normal değerler.) bu konuda sizin deneyiminize başvurmak istedim. hafta sonu olduğu için ve devlette yaptırdığım için doktorla görüşmem mümkün değil. bu konuda bir fikriniz var mı? değerler kötü mü:KK43: hamileyken 50 lik şeker yüklemem yğksek çıkmıştı ve doktorum ilerde şeker hastası adayısın demişti:KK43: bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirm.

merhaba kıslar...

tesekkur ederim bugun tokluk kan sekerımı olcturdum 84 cıktı eczacı hıpoglısemı dedı yarın doktora gıdıyorum bakalım :KK43:
tokluk kan şekeriniz yemekden 2 saat sonraki dimi?
84 oldukça düşük birde 3. saatteki hipoglısemi oldugunuzu tam belirliyor ...
benim şeker yüklemesinde .degelerim şöyle ..
açlık ...81..
30 dk ...110 .
60 dk...98 .
90 dk...87.
120 .....96.
180......55..
kırmızılı saat ölçüsü hipoglisemiyi belirliyor ..
HERKESE merhaba,
haşimato hastasıyım ve bugün genel testlerim yapıldu. bunun yanında şker testleride istedi doktorum.
glukoz 93 çıkıt aç karnına kan almışlardı.
Hba1c ise 4,8 (4,8-5,9 normal değerler.) bu konuda sizin deneyiminize başvurmak istedim. hafta sonu olduğu için ve devlette yaptırdığım için doktorla görüşmem mümkün değil. bu konuda bir fikriniz var mı? değerler kötü mü:KK43: hamileyken 50 lik şeker yüklemem yğksek çıkmıştı ve doktorum ilerde şeker hastası adayısın demişti:KK43: bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirm.
açlık şekeriniz normal ....
şeker yüklemesi isteyin o zaman belli olur durumunuz ....
diger degerleriniz konusunda bir bilgim yok ...:44:

hmm, bu yemekten (ilk lokmadan) 2saat sonra yapılan test, değil mi? benim 138 falan çıkıyor:KK43: sonra da 45 lere kadar düşüyor:KK5:
merhaba yorgun savaşçı ...
yükleme testindeki insülin( hormon) dengelerin nelerdir yazabilirmisin.?

bende hipo var ama insülin diremcim olup olmadıgını bilmiyorum ...
degerlerim şöyle insülin .

30 dk . ....31.0
60.dk .......28.2
90 dk .......28. 2
120 dk......28 .6
180 dk .......4.9

merhaba yorgun savaşçı ...
yükleme testindeki insülin( hormon) dengelerin nelerdir yazabilirmisin.?

bende hipo var ama insülin diremcim olup olmadıgını bilmiyorum ...
degerlerim şöyle insülin .

30 dk . ....31.0
60.dk .......28.2
90 dk .......28. 2
120 dk......28 .6
180 dk .......4.9

selam aeben,
benim şeker yüklemesi testi sonucumda(en azından bulabildiğim bir tanesinde) insülin değerleri dakikaya göre yazmıyor, sadece şeker ölçümü var ama

açlık insülin: 6,7

akş: 97

75gr. glikoz yüklendikten sonra

1. saat: 192
2. saat: 110
3. saat: 54

eğer 2. üst mesajdakiler senin ölçümlerinse en fazla 110 a çıktığı görülüyor, tabii ki dr un yönlendirecektir. bana söylenen "reaktif hipoglisemi" ya da diğer adıyla "insülin direnci" yani birden şeker yükseliyor, sonra da çok düşüyor. bu gel-gitler insülin metabolizmasını bozuyor diyorlar:KK5:

normal hipoglisemi şeker düşüklüğü oluyor diye biliyorum, rutin bir şekilde.

selam aeben,
benim şeker yüklemesi testi sonucumda(en azından bulabildiğim bir tanesinde) insülin değerleri dakikaya göre yazmıyor, sadece şeker ölçümü var ama

eğer 2. üst mesajdakiler senin ölçümlerinse en fazla 110 a çıktığı görülüyor, tabii ki dr un yönlendirecektir. bana söylenen "reaktif hipoglisemi" ya da diğer adıyla "insülin direnci" yani birden şeker yükseliyor, sonra da çok düşüyor. bu gel-gitler insülin metabolizmasını bozuyor diyorlar:KK5:

teşekkür ederim .....:KK16:

evet bendeki sadece normal hipo .şeker yüksekligim yok .sanırım insülin direncide yok bu durumda .
merak ettigim insülin dengem neden düşük .bu ilerde bir problem yaratırmı .
dr. gittigimde ayrıntılı sorayım .

yanış hatırlamıyorsam kilo problemin vardı diyet guruplarından hatılıyorum .şimdi durumun nasıl .?
birde dikkatli ol ,şeker seviyen baya yüksek bunu beslenmenle kontrol altında tutmalısın ...:KK16:

teşekkür ederim .....:KK16:

evet bendeki sadece normal hipo .şeker yüksekligim yok .sanırım insülin direncide yok bu durumda .
merak ettigim insülin dengem neden düşük .bu ilerde bir problem yaratırmı .
dr. gittigimde ayrıntılı sorayım .

yanış hatırlamıyorsam kilo problemin vardı diyet guruplarından hatılıyorum .şimdi durumun nasıl .?
birde dikkatli ol ,şeker seviyen baya yüksek bunu beslenmenle kontrol altında tutmalısın ...:KK16:

diyet gruplarından değil de yine bu hipglisemiyle ilgili konularda karşılaştık diye hatırlıyorum, ben dahil olamadığım o gruplara:KK1:

benim sorunum kiloyla ilgili her yıl kilo almamdı. çok şükür normal aralığın dışına çıkmadım hiç ama üst sınıra yaklaşınca (hafif kilolu gruba geçmemek için) araştırmaya başlamıştım. ancak bende hipotiroid de olduğundan, ve ilacı ilk seneler düzenli kullanamadığımdan devamlı arttığı ortaya çıktı. tiroid ilacı düzene girince, kilo alma durdu hatta başka hiçbir şey değişmeden son 2-3 kg da gitti.

insülin direnci yani reaktif hipoglisemi için de ilacım var bir türlü kullanamadığım, onu az da olsa en azından dengesizlik olacağını hissettiğim öğünlerden sonra kullanarak da destekliyorum ve de ara öğünler! en ama en önemli şey ara öğünleri atlamamak aslında. iş yüzünden atlamak zorunda kaldığımda ilacı almaya çalışıyorum. ama ilk ilaç: ara öğün benim durumumda. ve stressiz ortam! kesinlikle bu hastalığı çok etkiliyor, tiroidi de :KK5:

diyet gruplarından değil de yine bu hipglisemiyle ilgili konularda karşılaştık diye hatırlıyorum, ben dahil olamadığım o gruplara:KK1:

Benim sorunum kiloyla ilgili her yıl kilo almamdı. çok şükür normal aralığın dışına çıkmadım hiç ama üst sınıra yaklaşınca (hafif kilolu gruba geçmemek için) araştırmaya başlamıştım. Ancak bende hipotiroid de olduğundan, ve ilacı ilk seneler düzenli kullanamadığımdan devamlı arttığı ortaya çıktı. Tiroid ilacı düzene girince, kilo alma durdu hatta başka hiçbir şey değişmeden son 2-3 kg da gitti.

Insülin direnci yani reaktif hipoglisemi için de ilacım var bir türlü kullanamadığım, onu az da olsa en azından dengesizlik olacağını hissettiğim öğünlerden sonra kullanarak da destekliyorum ve de ara öğünler! En ama en önemli şey ara öğünleri atlamamak aslında. Iş yüzünden atlamak zorunda kaldığımda ilacı almaya çalışıyorum. Ama ilk ilaç: Ara öğün benim durumumda. Ve stressiz ortam! Kesinlikle bu hastalığı çok etkiliyor, tiroidi de :KK5:
sorunların çözümünü bulmana sevindim ...:KK16:

Merhaba kızlar, 5 ay evvel hipoglisemi teşhisi kondu, 4 ay kadar glucofen kullandım ama pek bir etkisi olmadığı gibi midemi mahvetti, iğrenç bir ilaç...Sonunda ilaç kullanmak yerine sık beslenme alternatifini denemeye karar verdik, şu an çok çok iyiyim, 2 saatte bir yemek yiyorum bu sayede ataklar gelmiyor ama o halsizlik hala devam ediyor ne yazık ki :KK43: kendimi son derece güçsüz ve yorgun hissediyorum...çok sevdiğim spordan uzak durmak zorunda kaldım çünkü bir kaç defa bayılma tehlikesi geçirdim şekerim hemen düşüyor ve bu beni çok mutsuz ediyor...sizde durum nasıl? Benimle aynı problemi yaşayan arkadaşlarım olduğunu görmek beni hem üzdü hemde bilgi alışverişi yapabileceğimiz için mutlu etti...Herkese selamlar...

selam aeben,

Reaktif hipoglisemi yani insülin direncinde tokluk kan şekeri bir anda yükselir ve 2. saatten sonra 80mg/dl altına düşer, normal hipoglisemide ise açlık kan şekeri normal olabilir ancak tokluk kan şekeri halihazırda fazla yükselmez 90-110 mg/dl civarı olur 2 .saatten sonra ise 50 mg/dl altına düşer... Aralarındaki fark bu...

sorunların çözümünü bulmana sevindim ...:KK16:

teşekkürler aeben. :KK16:
Merhaba kızlar, 5 ay evvel hipoglisemi teşhisi kondu, 4 ay kadar glucofen kullandım ama pek bir etkisi olmadığı gibi midemi mahvetti, iğrenç bir ilaç...Sonunda ilaç kullanmak yerine sık beslenme alternatifini denemeye karar verdik, şu an çok çok iyiyim, 2 saatte bir yemek yiyorum bu sayede ataklar gelmiyor ama o halsizlik hala devam ediyor ne yazık ki :KK43: kendimi son derece güçsüz ve yorgun hissediyorum...çok sevdiğim spordan uzak durmak zorunda kaldım çünkü bir kaç defa bayılma tehlikesi geçirdim şekerim hemen düşüyor ve bu beni çok mutsuz ediyor...sizde durum nasıl? Benimle aynı problemi yaşayan arkadaşlarım olduğunu görmek beni hem üzdü hemde bilgi alışverişi yapabileceğimiz için mutlu etti...Herkese selamlar...

seninki reaktif hipoglisemi değil sanırım, o yüzden devamlı halsizlik. ben şartlarım uygun olsa ve 2 saatte bir beslenebilsem eski hayatımdaki gibi enerjik olabiliyorum. gün içinde de zaten bir çok iyi, bir halsiz (şeker düştüğünde ya da çok çıktığında) bir durum oluyor ben gibilerde :KK5:

teşekkürler aeben. :KK16:

seninki reaktif hipoglisemi değil sanırım, o yüzden devamlı halsizlik. ben şartlarım uygun olsa ve 2 saatte bir beslenebilsem eski hayatımdaki gibi enerjik olabiliyorum. gün içinde de zaten bir çok iyi, bir halsiz (şeker düştüğünde ya da çok çıktığında) bir durum oluyor ben gibilerde :KK5:

Evet tatlım reaktif hipoglisemi değil, bu halsizlik beni deli ediyor :KK43: ne yapsam bilemedim, bu uyuşuk ruhsuz halimden nefret ediyorum :KK43:

X