Hipoglisemiden muzdarip olanların paylaşım noktası

Merhaba kızlar, 5 ay evvel hipoglisemi teşhisi kondu, 4 ay kadar glucofen kullandım ama pek bir etkisi olmadığı gibi midemi mahvetti, iğrenç bir ilaç...Sonunda ilaç kullanmak yerine sık beslenme alternatifini denemeye karar verdik, şu an çok çok iyiyim, 2 saatte bir yemek yiyorum bu sayede ataklar gelmiyor ama o halsizlik hala devam ediyor ne yazık ki :KK43: kendimi son derece güçsüz ve yorgun hissediyorum...çok sevdiğim spordan uzak durmak zorunda kaldım çünkü bir kaç defa bayılma tehlikesi geçirdim şekerim hemen düşüyor ve bu beni çok mutsuz ediyor...sizde durum nasıl? Benimle aynı problemi yaşayan arkadaşlarım olduğunu görmek beni hem üzdü hemde bilgi alışverişi yapabileceğimiz için mutlu etti...Herkese selamlar...
geçmiş olsun ....
canım benle senin durum sanırım aynı normal hİpoyuz .ama bana dr ilaca gerek görmedi sana neden verdi aceba.?
insülin direNci olanlara veriyorlar ilaç ...
yani insülüni çok salgılayanlara, şekeri tokken 110 dan fazla çıkanlara...
Reaktif hipoglisemi yani insülin direncinde tokluk kan şekeri bir anda yükselir ve 2. saatten sonra 80mg/dl altına düşer, normal hipoglisemide ise açlık kan şekeri normal olabilir ancak tokluk kan şekeri halihazırda fazla yükselmez 90-110 mg/dl civarı olur 2 .saatten sonra ise 50 mg/dl altına düşer... Aralarındaki fark bu...
açıklık getirdigin için teşekkür ederim.. bende tam bunu araştırıyordum işta ..
bu bilgiyi dr.danmı aldın . malum sormadan agızlarından laf alınmıyor ..:KK37:.

birde dün bir diyetistenle tel konuştum . bunu ayrıca vurguladım şekerimin 110 geçmedigini ama o bana reaktiF hipoglisemi dedi . beslenmeye dikkat etmessen 5 sene sonra şeker hastası olabilirsin dedi...:KK37: sanırım diyetisyenlerin endokrin uzmanları kadar bilgileri yok bu konuda ...
Evet tatlım reaktif hipoglisemi değil, bu halsizlik beni deli ediyor :KK43: ne yapsam bilemedim, bu uyuşuk ruhsuz halimden nefret ediyorum :KK43:

asıl soruna gelelim kılıç balıgı ... canım 2 saatde beslenerek hipo ataklarından kurtulursun ama halsizlikde deyil . ondan kurtulmanın yolu GL ENDEKSLE BESLENME ....
BENDE AYNI SENİN DURUMUNDAYIM ..1 GÜN ÖNCE EGER TATLI YERSEM ERTESİ GÜN DÖKÜLÜYORUM BUNU DEFALARCA DENEDİM VE BENİM ASIL ŞİKAYETİM BUYDU HALSİZLİK
.SPORDA YAPMAMA RAGMEN DÜZELMİYORDU .. KENDİ ÇABAM VE ARAŞTIRMALRIM SONUNDA ŞEKER YÜKLEME TESTİYLE HİPOGLİSEMİ TAŞHİSİ KONDU 2 SENE EVVEL .YOKDA NORMAL DAHİLİYEDE AÇLIK TOKLUK ÖLÇÜP GÖNDERİYORLARDI BİŞİ YOK DİYE ....:KK37:
BU HALSİZLİKDEN ŞİMDİ ESER YOK :KK3:

Son düzenleme:
geçmiş olsun ....
canım benle senin durum sanırım aynı normal hİpoyuz .ama bana dr ilaca gerek görmedi sana neden verdi aceba.?
insülin direNci olanlara veriyorlar ilaç ...
yani insülüni çok salgılayanlara, şekeri tokken 110 dan fazla çıkanlara...

açıklık getirdigin için teşekkür ederim.. bende tam bunu araştırıyordum işta ..
bu bilgiyi dr.danmı aldın . malum sormadan agızlarından laf alınmıyor ..:KK37:.

birde dün bir diyetistenle tel konuştum . bunu ayrıca vurguladım şekerimin 110 geçmedigini ama o bana reaktiF hipoglisemi dedi . beslenmeye dikkat etmessen 5 sene sonra şeker hastası olabilirsin dedi...:KK37: sanırım diyetisyenlerin endokrin uzmanları kadar bilgileri yok bu konuda ...

asıl soruna gelelim kılıç balıgı ... canım 2 saatde beslenerek hipo ataklarından kurtulursun ama halsizlikde deyil . ondan kurtulmanın yolu GL ENDEKSLE BESLENME ....
BENDE AYNI SENİN DURUMUNDAYIM ..1 GÜN ÖNCE EGER TATLI YERSEM ERTESİ GÜN DÖKÜLÜYORUM BUNU DEFALARCA DENEDİM VE BENİM ASIL ŞİKAYETİM BUYDU HALSİZLİK
.SPORDA YAPMAMA RAGMEN DÜZELMİYORDU .. KENDİ ÇABAM VE ARAŞTIRMALRIM SONUNDA ŞEKER YÜKLEME TESTİYLE HİPOGLİSEMİ TAŞHİSİ KONDU 2 SENE EVVEL .YOKDA NORMAL DAHİLİYEDE AÇLIK TOKLUK ÖLÇÜP GÖNDERİYORLARDI BİŞİ YOK DİYE ....:KK37:
BU HALSİZLİKDEN ŞİMDİ ESER YOK :KK3:

Ben sonunda doktorumu değiştirdim kızlar Türkiye Diyabet Vakfı ile çalışmaya başladım, testlerim yeni baştan yapıldı ve kaç saatte bir yemek yemek zorunda olduğunda ölçüldü.Yapılan ölçümlere göre 2.30 saatte bir yemek yemem gerekiyordu, sağolsun Temel Bey uzun uzun anlattı bana durumu rahatsızlığımın biyolojik bir bozukluktan daha çok stress ile alakalı olduğu üzerinde duruldu ki ne zaman mutsuz veya üzgün olsam, stresslensem derahl hipoglisemi atağı geçiriyordum çünkü yapı olarak içine atan bir tipim ve yazdığım gibi çok yorgundum...Doktorum 2.30 saatte bir yemek yediğim sürece ilaç kullanmama gerek olmadığını söyledi tüm besinlerin gli değerlerini ve neyi az neyi çok tüketmem gerektiğini anlattı sonuç itibarı ile şu an eski sağlığıma kavuştum yaklaşık 3 aydır hiç atak geçirmedim, hastalığım süresince aldığım kiloları verdim şu an yine 50 kiloyum ve aç kalmamak haricinde günde 2 bardak yeşil çay içiyorum ve l-carnitine kullanıyorum, bu madde genel olarak zayıflatmaya yarayan bir madde olarak bilinsede aslında temel amacı kandaki yağ oranını dengelemek ve enerji vermek zaten gerek yurt içinde gerekse yurt dışında karnitinin diyabet1, diyabet 2 ve hipoglisemi üzerinde etkileri kapsamlı bir biçimde araştırılmış ve bu kaynaklara ulaşmak çok kolay...Bu konuyu muhakkak araştırın derim, artık glucofen denen iğrenç ilacı bıraktım, enerjim yerine geldi ve çok sevdiğim spordan uzak kalmak zorunda değilim kısaca koç gibiyim kızlar...Allah hepinize sağlık sıhhat versin...

geçmiş olsun ....
:
bu çok normal, tabii ki kendini geliştiren, araştıran diyetisyenler de vardır ama hormon hastalıkları uzmanı olanlar endokrin uzmanları, onların dediklerini dikkate alalım, kafamızı karıştırmayalım :KK34:

Ben sonunda doktorumu değiştirdim kızlar Türkiye Diyabet Vakfı ile çalışmaya başladım, testlerim yeni baştan yapıldı ve kaç saatte bir yemek yemek zorunda olduğunda ölçüldü.Yapılan ölçümlere göre 2.30 saatte bir yemek yemem gerekiyordu, sağolsun Temel Bey uzun uzun anlattı bana durumu rahatsızlığımın biyolojik bir bozukluktan daha çok stress ile alakalı olduğu üzerinde duruldu ki ne zaman mutsuz veya üzgün olsam, stresslensem derahl hipoglisemi atağı geçiriyordum çünkü yapı olarak içine atan bir tipim ve yazdığım gibi çok yorgundum...Doktorum 2.30 saatte bir yemek yediğim sürece ilaç kullanmama gerek olmadığını söyledi tüm besinlerin gli değerlerini ve neyi az neyi çok tüketmem gerektiğini anlattı sonuç itibarı ile şu an eski sağlığıma kavuştum yaklaşık 3 aydır hiç atak geçirmedim, hastalığım süresince aldığım kiloları verdim şu an yine 50 kiloyum ve aç kalmamak haricinde günde 2 bardak yeşil çay içiyorum ve l-carnitine kullanıyorum, bu madde genel olarak zayıflatmaya yarayan bir madde olarak bilinsede aslında temel amacı kandaki yağ oranını dengelemek ve enerji vermek zaten gerek yurt içinde gerekse yurt dışında karnitinin diyabet1, diyabet 2 ve hipoglisemi üzerinde etkileri kapsamlı bir biçimde araştırılmış ve bu kaynaklara ulaşmak çok kolay...Bu konuyu muhakkak araştırın derim, artık glucofen denen iğrenç ilacı bıraktım, enerjim yerine geldi ve çok sevdiğim spordan uzak kalmak zorunda değilim kısaca koç gibiyim kızlar...Allah hepinize sağlık sıhhat versin...

ben de reaktif hipo var daha önce yazdığım gibi, hem aç kalmamam sık sık az az beslenmem gerekiyor, hem de stresten uzak kalmam! çünkü stres kortizol yükseltiyor, o da şekeri birden yükseltiyor, reaktif olduğum için de şeker birden ne kadar çok yükselirse o kadar çabuk yerlere düşüyor :KK5:

aslında şu stres olmasa, inanın bana besine dikkat edilmediğinde bile insan fenalaşmıyor, ben tatillerde tamamen serbest beslenirim ama neredeyse hiç fenalaşmam, işten-istanbul trafiğinden uzak olduğum için mi acaba :KK36::KK24::KK34::KK56:

bu çok normal, tabii ki kendini geliştiren, araştıran diyetisyenler de vardır ama hormon hastalıkları uzmanı olanlar endokrin uzmanları, onların dediklerini dikkate alalım, kafamızı karıştırmayalım :KK34:

ben de reaktif hipo var daha önce yazdığım gibi, hem aç kalmamam sık sık az az beslenmem gerekiyor, hem de stresten uzak kalmam! çünkü stres kortizol yükseltiyor, o da şekeri birden yükseltiyor, reaktif olduğum için de şeker birden ne kadar çok yükselirse o kadar çabuk yerlere düşüyor :KK5:

aslında şu stres olmasa, inanın bana besine dikkat edilmediğinde bile insan fenalaşmıyor, ben tatillerde tamamen serbest beslenirim ama neredeyse hiç fenalaşmam, işten-istanbul trafiğinden uzak olduğum için mi acaba :KK36::KK24::KK34::KK56:

Büyük ihtimalle, yani sorun tek başına beslenmede değil tamamen bizim kafa yapımızda demek ki fazla belli etmesekde aslında çok kuran insanlarız, ben son 3 aydır buna çok dikkat ediyorum artık meditasyon ile rahatlıyorum, eh yemek olayını oturttum zaten geriye pek bir şey kalmadı...birde ara sıra hortlayan baş ağrıları olmasa :KK1:

Büyük ihtimalle, yani sorun tek başına beslenmede değil tamamen bizim kafa yapımızda demek ki fazla belli etmesekde aslında çok kuran insanlarız, ben son 3 aydır buna çok dikkat ediyorum artık meditasyon ile rahatlıyorum, eh yemek olayını oturttum zaten geriye pek bir şey kalmadı...birde ara sıra hortlayan baş ağrıları olmasa :KK1:

sakın bana bir de migrenim var deme :KK1: benim de aç kalmamaya özen gösterebildiğimden beri migren ataklarım azaldı, bir de günlük hayattaki gereksiz ayrıntıları takılmayı bıraktıktan sonra :KK53:

sakın bana bir de migrenim var deme :KK1: benim de aç kalmamaya özen gösterebildiğimden beri migren ataklarım azaldı, bir de günlük hayattaki gereksiz ayrıntıları takılmayı bıraktıktan sonra :KK53:

Çok şükür migrenim yok, birde o olsaydı tamamdı zaten hahaha ama sebebini anlayamadığım bir biçimde arada pis pis baş ağrısı yapıyor ilaç falan fayda etmiyor bu ara yine başladı mesela ama acaba yaptığım saç bakımlarından dolayı kafa ıslak kalıyor ondan mı ki...

Çok şükür migrenim yok, birde o olsaydı tamamdı zaten hahaha ama sebebini anlayamadığım bir biçimde arada pis pis baş ağrısı yapıyor ilaç falan fayda etmiyor bu ara yine başladı mesela ama acaba yaptığım saç bakımlarından dolayı kafa ıslak kalıyor ondan mı ki...

ıslak saç sinüzit ediyor çok fena, eskiden çok çektim, her sabah duş alıp işe giderken yolda, yaz olunca da ofiste klimalardan beynim zonklardı resmen. cici çocuk oldum ama bu sefer de migren buldu, inşallah onu da hafiflettim işte bakalımm:KK8:

bu arada fark edilmeyen bir nokta eskiden gece soğuk olurdu ev, gece bile duş alsam uykuda üşütürdüm kafayı sinüzit azardı, artık 24 saat yakıyoruz kombiyi :KK53: kafayı üşütmüyorum:KK52: yani ıslaklıktan üşütmüyorum, başka nedenlerle üşütüyorum :KK52::KK52:

ıslak saç sinüzit ediyor çok fena, eskiden çok çektim, her sabah duş alıp işe giderken yolda, yaz olunca da ofiste klimalardan beynim zonklardı resmen. cici çocuk oldum ama bu sefer de migren buldu, inşallah onu da hafiflettim işte bakalımm:KK8:

bu arada fark edilmeyen bir nokta eskiden gece soğuk olurdu ev, gece bile duş alsam uykuda üşütürdüm kafayı sinüzit azardı, artık 24 saat yakıyoruz kombiyi :KK53: kafayı üşütmüyorum:KK52: yani ıslaklıktan üşütmüyorum, başka nedenlerle üşütüyorum :KK52::KK52:

Bilirim sinüzit olayını, bir kaç sene kışın kafamda bere ile dolaştım evin içinde, olacak iş değil ya:KK1: neyseki çözdüm sinüziti okaliptüs yağı ile haha ne varsa doğada var...ben başka sebepleri meditasyon ile aştım şimdi ıslaklıktan üşütüyorum haha

ben de hipoglisemiye giriyorum
o yüzden çok yiyorum ve kilo aldım yav ama neyse ki hala ideal kilo sınırlarındayım.
reaktif hipoglisemim çıkınca endokrinolog beni diyetisyene yönlendirmişti.
mutlaka 3 ana 3 ara öğün yap gece geç yatarsan 1 ara öğün daha yapabilirsin demişti.
pilav makarna yerine 2-3 dilim ekmek yememi tavsiye etmişti.
ara öğünde meyveyle birlikte yoğurt ye demişti.

ben de hipoglisemiye giriyorum
o yüzden çok yiyorum ve kilo aldım yav ama neyse ki hala ideal kilo sınırlarındayım.
reaktif hipoglisemim çıkınca endokrinolog beni diyetisyene yönlendirmişti.
mutlaka 3 ana 3 ara öğün yap gece geç yatarsan 1 ara öğün daha yapabilirsin demişti.
pilav makarna yerine 2-3 dilim ekmek yememi tavsiye etmişti.
ara öğünde meyveyle birlikte yoğurt ye demişti.

Bana yapılan ilk uyarı şu oldu...Bundan 2 sene evvelini hatırla dedi doktorum, günde kaç öğün yiyordun, neler yiyordun buna göre davran ve ne olursa olsun acıkmasan bile 2.30 saatte bir şeyler atıştır demişti...Ana öğünlerde sağlıklı yemeğini ye, ara öğünlerde peynir+etimek veya peynir+form biskuvisi ye tatlım.Ayrıca sebzeden daha çok proteine yönelmemi tavsiye ettiler.dediğin gibi bende 49 kiloyken bir anda 57 falan oldum ve çok şaşırdım hayat boyu kilo alamayan bana ne oldu diye, gerçi çok hoşuma gitmişti giydiğim pantolonları doldurabilmek ama ...Okula geri dönünce sabahın 6 sında evden çıkıp akşamın 8 inde döndüğüm ve dengesiz beslendiğim gözününe alınınca doktora hak vermedim değil..Şimdi doktorumun tavsiyelerine uydum şu an 50 kiloyum tabii insulin dengesi eski haline dönünce bende 11 Kasım'dan bu yana geçen sürede eski kiloma ve metabolik hızıma döndüm normal...Ha bu arada 54 de falan kalaydım iyi olacaktı da öyle bir şansım olmadı...

Son düzenleme:
mrb aradakşlar forumu 1 hadatfır doktor ararken takip ettim,paylaşım çok samimi ve sıcak burada,ben 20 yıllık diyabet hastasıyım hamile kalmak istiyorum,400-500 lira muayene pasarı vercek maddi durumum yok,devlete bağlı hastanede çalışan diyabetli gebe konusunda iyi bi doktor tanıyormusunuz,çok pahalı değilse özeline gidebilirim ama doğumu sağlık güvencesi geçen bi hastanede yapmak istiyorum,istaulbn avrupa yakasında yaşıyorum,ilgilenirseniz çok mutlu olurum

mrb aradakşlar forumu 1 hadatfır doktor ararken takip ettim,paylaşım çok samimi ve sıcak burada,ben 20 yıllık diyabet hastasıyım hamile kalmak istiyorum,400-500 lira muayene pasarı vercek maddi durumum yok,devlete bağlı hastanede çalışan diyabetli gebe konusunda iyi bi doktor tanıyormusunuz,çok pahalı değilse özeline gidebilirim ama doğumu sağlık güvencesi geçen bi hastanede yapmak istiyorum,istaulbn avrupa yakasında yaşıyorum,ilgilenirseniz çok mutlu olurum

İnşallah bilen birileri çıkar canım...

hepinize geçmiş olsun
bende bir hipoglisemi ve hipotiroid hastasıyım ama doktorum sadece hipotiroid için ilaç verdi bu sitedeki paylaşımları okudukça birçoğunun glucophage kullandığını ve builaç sayesinde kiloda verdiğini öğrendim doktoruma hipoglisemi için ilaç kullanmam gerekip gerekmediğini sorduğumda ise gerek yok dedi ama acaba glucophage kullansammı diyede düşünüyorum açıkçası
başka bir doktora danışayım dedim sonuçlarımı gösterdiğimde hipoglisemi yok sende dedi ama inanmadım şeker yüklemesi sonucunda 105den çıkan sonuç yarım saat sonra 56ya düşmüş nasıl böle bir sonuca vardı bilmiyorum ama bu çok düşük bir değer değil dedi sizlerin değerleri kaç başka bir doktora daha görünsemmi nedersiniz

Canım
bende yoğun şekilde hipo ver. yürüyemiyor ve yolda bayılıyordum. Gittiğim ilk doktor test sonuçlarına bakıp "sende hipo yok" dedi!!!!!!!!!!!!!!!! Diabet cemiyetine gittim ve doktorumun verdiği ilaçlar ile şimdi daha iyiyim. Tek doktor ile yetinme. O testin sonuçları biraz da yoruma açık ve bünyeye göre de değişiyor. Sen rahatsızsan durumundan hastasındır, bitti!

kızlar dr bana da hipoglisemi teşhisi koydu ve emzirdiğim için glucobay verdi
ayrıca diyetisyene gitmem gerektiğini ve doğumdan snr kalan 12 kilonun en azından 6sını vermem gerektiğini fazla kilonun hipoglisemiyi tetiklediğini söyledi
aranızda glucobay kullanan varmı?

ben kullanıyorum. memnunum

ben hipogılisemiyi montignac diyetiyle yendim kıslar ......
.. hem çabuk açıkmıyorum artık ,hemde yan etkilerini görmüyor . süperde dinçim ....
vede kiloda veriyorum .. .. daha ne olsun dimi ..

bence de en mantıklı çözüm o ama daha yaparken hipo oluyor bende. az karbonhidrat alındığı için şeker vınnnnnnnn aşağa!

bence de en mantıklı çözüm o ama daha yaparken hipo oluyor bende. az karbonhidrat alındığı için şeker vınnnnnnnn aşağa!
monti yaparken araları mutlaka yapmalısın . şekerin düşmez ..
birde ilk günler halsizlik oluyor ama sonra geçiyor . sabah bol yenen ekmek tüm gün şekeri ve iştahı kontrol eltında tutuyor .

mrb arkadaşlar 2hafta önce kan tahlili yaptırdım açlık glikozum 56 çıktı.
bir kaç gun önce sonuclarımı doktora gösterebıldım ve şeker yukleme testi yapılmasını istedi.
değerlerim şöyle:

İnsülin (açlık) 13.31.........2.6-24.9
Insülin (Tokluk) 22.89..........25-163

Glukoz Açlık 78..............70-105
Glukoz 60 dk 64..............120-170
Glukoz 120 dk 68..............70-120

degerlerın yanındakıler referans aralığı

glikoz 60 ve 120 dk ile insulın tokluk değerlerim düşük çıktı. sizce sorun olarak görulmelı mı yoksa olabıleck değerler mi? haftasonu oldugu ıcın doktorla görusemıyorum ve yarın da gıdemeyecegım muhtemelen..yardımcı olabılırsenız cok sevinirim.:KK34:

Son düzenleme:
mrb arkadaşlar 2hafta önce kan tahlili yaptırdım açlık glikozum 56 çıktı.
bir kaç gun önce sonuclarımı doktora gösterebıldım ve şeker yukleme testi yapılmasını istedi.
değerlerim şöyle:

İnsülin (açlık) 13.31.........2.6-24.9
Insülin (Tokluk) 22.89..........25-163

Glukoz Açlık 78..............70-105
Glukoz 60 dk 64..............120-170
Glukoz 120 dk 68..............70-120

degerlerın yanındakıler referans aralığı

glikoz 60 ve 120 dk ile insulın tokluk değerlerim düşük çıktı. sizce sorun olarak görulmelı mı yoksa olabıleck değerler mi? haftasonu oldugu ıcın doktorla görusemıyorum ve yarın da gıdemeyecegım muhtemelen..yardımcı olabılırsenız cok sevinirim.:KK34:
sanırım bu sonuçlar yükleme sorası deyil .daha evvelinin ..
bencede yükleme testi yaptırmalısın degerlerin baya düşük ....
geçmiş olsun ...

doktorla görustum o da glikozu ıcmedın mı ya da cıkardın mı dedi. ama içmiştim sonuclarda bır hata olabılır mı bılmıyorum ama doktor cok şaşırdı ve nereye gttı bu glıkoz falan dıye de saçma bı sekılde söylendı asılnda..sonra hıpoglısemı teshısı koyup dıyetısyene yonlendrdı.ama ıkna olmadım acıkcası ben de endıselıyım hala başka bır doktora mı gıtmelıyım acaba?

X