Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

Hipotiroit hastasıyım 7 ay önce öğrendim ve euthyrox 50 kullanmaya başladım 5.08 di ilk ölçtürdüğümde 3 ay sonra 2.08 e düşmüştü. Dün gittim ve 0.37 çıktı :) bu arada 67.7 kiloydum hastalığımı öğrendiğimde ilk iki ay sabitti kilom sonra inmeye başladım ve 10 kilo verdim karatay diyetini yaptım. Tiroit hastaları bence ilaca başladıktan bir süre sonra kilo vermeye başlıyorlar bu sebeple korkacak hiç birşey yok en güzel örnek benim. Sakın korkmayın ilaçlar verdiriyor ama sizde onlara biraz yardım etmelisiniz. Eğer diyet yaparsanız verirsiniz ama hiç bir değişiklik yapmadan sadece ilaçtan medet umarsanız ummayın derim. Bir 10 kilo daha verirsem herşey çok daha güzel olacak ve haziranda yazarım buraya verdiğim kiloyu sakın korkmayın azimle çok güzel kilo verebilirsiniz.

Eneee kizlar ne korkuyorsunuz kilo alacagiz diye.asil kilolar tedavinizi olmazsaniz aliniyor bu hastalik da b4nim tsh 100.00 saka gibi degilmi ama hic korkmuyorum dert veren allah dermaninida veriyot :)

Hipotroid hastalarının hamile kalıp sağlıklı bebkler dünyaya getirdiğini duymak bana umut oluyor.Bende de hipotroid var ilaç kullanıyorum.Ve 3 yıldır bebek istiyoruz.Kısmetse şubat ayında aşılama yapılacak.Son tsh değerim 2.75 ti dr. artık gebe kalmanda bir risk yok dedi:KK16:

Arkadaşım ben THS 26 iken hamile kalmıştım.. O zaman tiroit hastası olduğumu bilmiyordum.. Gebelikten sonra öğrendik.. Kendimden biliyorumkik TSH yüksekliği gebeliğe engel değil... Ama ilaçları sabahları kahvaltıdan yarın saat önce düzenli almalısın dedi doktor.. Öylede yaptık bebeğim 2 yaşına girecek şimdi :)) Rabbim yardımcınız olsun..

Kızlar her hastanenin ölçüm sonuçları, daha doğrusu ölçüm sınırları çok farklı.4 gün önce tahlil yapıldı rutin kontrol sırasında tsh değerim 4.65 çıktı.Hastane sonuçlarına göre olması gereken en yüksek değer 4.2 ymiş.Doktor yüksek buldu 10 gün sonra yeniden ölçelim bir daha bakalım yüksek çıkarsa ilaca başlarız dedi.Ama başka hastahanelerde üst sınır değişiyor mesela 5.65 yazan gördüm 5.0 yazan gördüm.Deneyimlerinize göre 4.65 sizce nasıl Hastalık belirtisi mi?

Merhaba arkadaslar benim tiroidimde 4,5 mm büyüklüğünde nodül vardı 5 ay önce ameliyatla tüm tiroit bezlerim alındı doktorum metin özata konusunda uzman bir insan ve gercekden rahtlatıyor. ameliyat öncesi forumda sizin yorumlarınızı okumuşdum ve cok fazla endişelenmişdim kilo, cocuk, sac dökülmesi, enerji kaybı kulağa hepsi cok kötü geliyordu ama neticede doktoruma güvenip ameliyatı oldum. şimdi ilaç kullanıyorum 100 lük kilo almadım askine eskisi gibi yiyip kilomdada bir oynama olmuyor doktorumun ısrarla söylediği haapı kesinlikle aksatma düzenli ve aynı saatlerde kullan kilo vermene yardımcı olacak dedi kilo kaybım yok ama almıyorumda su an 60 kilodayım ameliyattan öncede öyleydim. Kilo sorunu yaşayan bir cok hasta varmış ama bunun nedenini sadece tiroide bağlamak yanlış olur diyor Metin bey farkı hastalıklarıda araştırmak yada hapın düzenli anlımını sormak gerek diyor. ve nette yazan bircok şeyide kafama takmamam gerektiğini söyledi piskolojim yorumları okudugumda cok kötüydü hepsini okuyunca sanki yolun sonuna gelmiş gibi hissediyorsunuz ama değil. nelerle ugrasan insanlar var Dert verip derman aratmasın Allah hepinize cok gecmiş olsun

Kızlar her hastanenin ölçüm sonuçları, daha doğrusu ölçüm sınırları çok farklı.4 gün önce tahlil yapıldı rutin kontrol sırasında tsh değerim 4.65 çıktı.Hastane sonuçlarına göre olması gereken en yüksek değer 4.2 ymiş.Doktor yüksek buldu 10 gün sonra yeniden ölçelim bir daha bakalım yüksek çıkarsa ilaca başlarız dedi.Ama başka hastahanelerde üst sınır değişiyor mesela 5.65 yazan gördüm 5.0 yazan gördüm.Deneyimlerinize göre 4.65 sizce nasıl Hastalık belirtisi mi?

Uzun süre 3,2'de gitti TSH'ım..Bir süre önce ölçtürdüğümde ise 1,6'ya düşmüştü. En son ölçümde 4,6 çıkınca doktor ilaca başlattırdı.

12,5 (25'liği 2'ye bölüyorum) euthryox alıyorum her sabah...1 ay sonra kontrol...

Merhaba herkese,
7 ay önce Total tiroidektomi olmuş biri olarak buraya yazmaya gerek duydum. Ameliyattan önce ben de forumları koyup kilo almaktan çok çok korkanlardanım ama korkulacak gibi birşey olmadığını anladım.
Tiroidimdeki 4 cm lik iyi huylu nodül ve diğer tarafta da bulunan küçük nodüllerim sebebi ile tiroitlerimin hepsi alındı, bebeğim doğduktan sonra 5 buçuk aylıkken ameliyatı oldum, emzirmemi de kesinlikle etkilemedi, ertesi gün emzirmeye devam ettim çok şükür. Ameliyattan önce hormon seviyem normal olduğu için ameliyata çok karşı çıkmış biri olarak şu anda iyi ki ameliyat olmuşum diyorum. Ameliyat zamanı 60 kilodayken şu anda 56 kiloyum hala hamilelik kilolarımı da vermekteyim, (bebeğim 1 yaşında) TSH'ım ameliyattan sonra kontrol altına alındı, hiç hipotiroid durumu yaşamadım, 2 ay önce tsh'ım 2,36 civarındaydı, hayatıma eskisi gibi devam ediyorum. İlacı her gün aynı saatte ve aç karnına almak çok önemli, hipotiroit hastaları kilo veremez gibi bir durum da sözkonusu değilmiş.

Uzun süre 3,2'de gitti TSH'ım..Bir süre önce ölçtürdüğümde ise 1,6'ya düşmüştü. En son ölçümde 4,6 çıkınca doktor ilaca başlattırdı.

12,5 (25'liği 2'ye bölüyorum) euthryox alıyorum her sabah...1 ay sonra kontrol...

benim tiroid ilaçlarına başlamam bağırsak tembelliği şikayetimle ortaya çıktı. gastroenteroloji hekimi beni endokrinoloji bölümüne sevk etti. tsh 7-4-3 arası gidip geliyor. şimdi ben de günde 1,5 tablet euthyrox kullanıyorum. sabahları kahvaltıdan yarım saat önce alıyorum. ve ömür boyu kullanmalıymışım. bi zararı yokmuş aksine faydası varmış. Bilmiyorum. Bakıp görücez. hamile kalmayı düşündüğümde problem çıkarmasından korkuyorum. inşallah bişey olmaz.

Allah'a emanetiz.

Merhaba herkese,
7 ay önce Total tiroidektomi olmuş biri olarak buraya yazmaya gerek duydum. Ameliyattan önce ben de forumları koyup kilo almaktan çok çok korkanlardanım ama korkulacak gibi birşey olmadığını anladım.
Tiroidimdeki 4 cm lik iyi huylu nodül ve diğer tarafta da bulunan küçük nodüllerim sebebi ile tiroitlerimin hepsi alındı, bebeğim doğduktan sonra 5 buçuk aylıkken ameliyatı oldum, emzirmemi de kesinlikle etkilemedi, ertesi gün emzirmeye devam ettim çok şükür. Ameliyattan önce hormon seviyem normal olduğu için ameliyata çok karşı çıkmış biri olarak şu anda iyi ki ameliyat olmuşum diyorum. Ameliyat zamanı 60 kilodayken şu anda 56 kiloyum hala hamilelik kilolarımı da vermekteyim, (bebeğim 1 yaşında) TSH'ım ameliyattan sonra kontrol altına alındı, hiç hipotiroid durumu yaşamadım, 2 ay önce tsh'ım 2,36 civarındaydı, hayatıma eskisi gibi devam ediyorum. İlacı her gün aynı saatte ve aç karnına almak çok önemli, hipotiroit hastaları kilo veremez gibi bir durum da sözkonusu değilmiş.

benim tiroid ilaçlarına başlamam bağırsak tembelliği şikayetimle ortaya çıktı. gastroenteroloji hekimi beni endokrinoloji bölümüne sevk etti. tsh 7-4-3 arası gidip geliyor. şimdi ben de günde 1,5 tablet euthyrox kullanıyorum. sabahları kahvaltıdan yarım saat önce alıyorum. ve ömür boyu kullanmalıymışım. bi zararı yokmuş aksine faydası varmış. Bilmiyorum. Bakıp görücez. hamile kalmayı düşündüğümde problem çıkarmasından korkuyorum. inşallah bişey olmaz.

Allah'a emanetiz.

Merhabalar,

Ben de 2005 yılında total tiroidektomi ameliyatı oldum kötü huylu nodüller nedeniyle tamamen alındı tiroidim, ilacı dengeleyemedim bir türlü, biraz da gerektiği kadar ciddiye almadım, atladım dozları. Metabolizma az çalıştığı için ve TSH ım sürekli 30-100 arasında değiştiği için kilo aldım, diyetisyene gittim ama sonuç alamadım. En son dukan diyetine başladım, 14 kilo verdim 3 ay içinde, diyetin tüm evrelerini bitirdim, hazirandan beri de aynı kilodayım ve TSH ım 20 :) 2005 yılından bu yana ilaç içtiğim için sıkıldım biraz ama tek dikkat etmeniz gereken ilacınızı sabah kalkınca yemekten yarım saat önce mutlaka ama mutlaka düzenli olarak almak. Sonrasında hayatınıza sağlıklı şekilde devam ediyorsunuz. Allah dermansız dert vermesin.

Bende 6 yıldır haşimato tiroidi hastasıyım. 4 yıl önce 20 kilo aldım. 4 yıldır ne denediysem gram veremiyordum. 34 gündür dukan diyeti yapıyor 15 gündürde düzenli spor yapiyorum. 5 kilo verdim. Troid ve dukan ilişkisi hakkinda bilgi sahibi olan varmi?

Bende 6 yıldır haşimato tiroidi hastasıyım. 4 yıl önce 20 kilo aldım. 4 yıldır ne denediysem gram veremiyordum. 34 gündür dukan diyeti yapıyor 15 gündürde düzenli spor yapiyorum. 5 kilo verdim. Troid ve dukan ilişkisi hakkinda bilgi sahibi olan varmi?

Merhaba canım, tiroidle dukan arasında herhangi bir kan davası yok :) Bence gayet iyi anlaşıyorlar. Ben yıllarca diyetisyenlerle kilo veremeyince doktorum önerdi bana ve düzenli olarak tahlillerimi yaptırdım, hiçbir sorunum yok, aksine yavaş çalışan metabolizmaya ezber bozdurduğu için iyi bile diyebilirim.

Merhabalar,

Ben de 2005 yılında total tiroidektomi ameliyatı oldum kötü huylu nodüller nedeniyle tamamen alındı tiroidim, ilacı dengeleyemedim bir türlü, biraz da gerektiği kadar ciddiye almadım, atladım dozları. Metabolizma az çalıştığı için ve TSH ım sürekli 30-100 arasında değiştiği için kilo aldım, diyetisyene gittim ama sonuç alamadım. En son dukan diyetine başladım, 14 kilo verdim 3 ay içinde, diyetin tüm evrelerini bitirdim, hazirandan beri de aynı kilodayım ve TSH ım 20 :) 2005 yılından bu yana ilaç içtiğim için sıkıldım biraz ama tek dikkat etmeniz gereken ilacınızı sabah kalkınca yemekten yarım saat önce mutlaka ama mutlaka düzenli olarak almak. Sonrasında hayatınıza sağlıklı şekilde devam ediyorsunuz. Allah dermansız dert vermesin.

merhaba ekim 34 nasılsın:)ben eski çekirgelerden:)aklıma bişey takıldı da sorcaktım sana...biz okadar diyet yaptık denedik şahsen ben ,karatay vss gram veremedikte bu dukanla nasıl verdik? gerçi benim 5 kilom fazlam vardı ama düşünüyorumda yani dukan tamam iyi güzel diyet belki ama yani farkı neydi diğer diyetler kilo veremzken bunla şak diye verdik..hemde senlerce uğraştığmız ve tiroid testlerini ihmal etmememe rağmen...ki biz hipotiroid hastalarını zayıflatmayı başardı bu diyet ?yani acaba metabolizmayı hızlandırarakmı yaptı bunu yoksa başka bir şekilde de mi çalıştı vücutta?bunu merak ediyorum sen biliyormusun cevabını umarım anlatabilmilimişimdir.:)öpüyorum....sevgiler..

Bende hipotiroid hastasıyım daha yeni teşhis kondu ve tsh değerlerim normalin biraz üstündeymis şimdi ilaç kullanmama gerek yokmuş ama giderek artabiliyormuş tsh degeri bütün şikayetleri bende var merak ettiğim bir konu var hipotiroid kısırlık yapabiliyormus bu durumda olan var mi ?? Ve gerçekten halsizlik metabolizma yavaşliğindan dolayı çok zor kilo veriyorum ne yapmaliyim bu durumda (yükselmesi) ilâc kullanmam gerekiyor ama doktor vermedi gerçi pek de memnun kaldigim söylenemez acaba doktor değiştirmeli miyim ??:44:

Bende hipotiroid hastasıyım daha yeni teşhis kondu ve tsh değerlerim normalin biraz üstündeymis şimdi ilaç kullanmama gerek yokmuş ama giderek artabiliyormuş tsh degeri bütün şikayetleri bende var merak ettiğim bir konu var hipotiroid kısırlık yapabiliyormus bu durumda olan var mi ?? Ve gerçekten halsizlik metabolizma yavaşliğindan dolayı çok zor kilo veriyorum ne yapmaliyim bu durumda (yükselmesi) ilâc kullanmam gerekiyor ama doktor vermedi gerçi pek de memnun kaldigim söylenemez acaba doktor değiştirmeli miyim ??:44:

bluebells merhaba,

Ben de hipotiroid hastasıyım ve hamilelik hazırlıkları yaparken öğrendim yüksek TSH değerim olduğunu 11.9 ve bu tsh'a bağlı olarak da 65 civarında da PROLAKTİN'im var. Evet hipotiroid hamilelik engeli, çünkü adet oluyor olabilirsin ama o ay yumurta üretmeni veya düzgün yumurta üretmeni bu hormonlar engelliyor ve çocuğun olmuyor. Yani bu doğru hipotiroidin tedavisi kolay ama neyse, sadece bir tash hoormon hapı alacaksın. bir genel cerrahi veya endokrinolog varsa hastanenizde ona başvur sana tsh hormon seviyene göre ilaç verecektir doz ayarlayacaktır. Ben de senelerce ertelemiştim ama bir baktım tavan yapmış, hele ki stres ve gerilim yaşarsan yaş ilerledikçe çok daha büyük sorun oluyor kesin tedavi ettir. Gerekirse doktor değiştir ihmale gelmez çünkü TİROİD VÜCUDUN ORKESTRA ŞEFİDİR HERŞEYİ DÜZENLEYEN HORMONDUR. Kilo alıp vermeye de etkisi % 100'dür.

Bu arada Dukan diyeti yapmayın önermeyin. Dr. Dukan doktorluktan atıldı Fransa'da. Çünkü hayvansal ağırlıklı beslenme de kısırlık ve kanser yaratan başlıca etmendir bir araştırın bakın. Ben eşimle 1.5 sene dukan yaptım eşimde bağırsak kisti bende ise çikolata kisti çıktı sapasağlamdık oysa. eVET KİLO VERDİK AMA EŞİMİN KARNI 15 CM YARILDI BÜYÜK AMELİYAT GEÇİRDİ. Ben keza kistim büyümesin diye uğraşıyorum. Oysa baştan şu tiroidi düzeltseydim herşey düzelirmiş kilo vermek de sorun olmazmış. Bu arada tiroid aşırı depresyon, halsizlik, saç dökülmesi ve ağrılı adet yapar daha birçok şeyin sebebidir kesinlikle çözümle kardeşim yoksa başına çoook bela açar...

Arkadaşlar dr.larınıza danışın lütfen, ben de soracağım.

Selenyum tiroid'i yok etti
Türkiye'de yaygın sağlık sorunlarından biri olan tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroidit'e, selenyum umut oldu

Ahu Coşkun

Tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroidit'e (vücudun savunma hücrelerinin oluşturduğu tiroid bezi harabiyeti), selenyumun iyi geldiği ortaya çıktı.
Yapılan bir araştırmada selenyum verilen hastalarda savunma hücrelerinde meydana gelen hasarda yüzde 50 oranında azalma meydana geldi.
İlk kez Münih Üniveristesi'nde yapılan araştırmanın benzeri ülkemizde de Ege Üniveristesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu'nun danışmanlığında Dr. Ömer Türker tarafından yapıldı. İki yıl süren ve Avrupa Tiroit Kongresi'nde sunulan araştırmaya 100 hasta katıldı. Araştırmada, hastalara tablet olarak verilen selenyum, hastaların tedavilerinde yüzde 50 oranında başarı sağladı. Selenyumun ciddi bir yan etkisi olmadığını belirten Türker,"Kadınlarda yüzde 10, erkeklerde ise yüzde 2 oranında rastlanılan bu rahatsızlık, orta yaşa doğru hastaların yüzde 90'ında tiroid bezini kaybetmelerine neden oluyor. Selenyum ile hastalar üzerinde büyük bir başarı elde ettik" dedi.
Selenyumun toprakta bulunan bir madde olduğunu belirten Türker, selenyumun en çok karabiberde bulunduğunu söyledi. Sebzelerde de selenyumun bol miktarda yer aldığına dikkat çeken Türker, selenyumun ayrıca hamilelikte de kullanıldığını hatırlattı.
Selenyum ayrıca deniz ürünleri, susam, mantar, lahana, tavuk, karaciğer, kabakta bulunuyor.
Alıntı
Milliyet internet

Arkadaşlar dr.larınıza danışın lütfen, ben de soracağım.

Selenyum tiroid'i yok etti
Türkiye'de yaygın sağlık sorunlarından biri olan tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroidit'e, selenyum umut oldu

Ahu Coşkun

Tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroidit'e (vücudun savunma hücrelerinin oluşturduğu tiroid bezi harabiyeti), selenyumun iyi geldiği ortaya çıktı.
Yapılan bir araştırmada selenyum verilen hastalarda savunma hücrelerinde meydana gelen hasarda yüzde 50 oranında azalma meydana geldi.
İlk kez Münih Üniveristesi'nde yapılan araştırmanın benzeri ülkemizde de Ege Üniveristesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu'nun danışmanlığında Dr. Ömer Türker tarafından yapıldı. İki yıl süren ve Avrupa Tiroit Kongresi'nde sunulan araştırmaya 100 hasta katıldı. Araştırmada, hastalara tablet olarak verilen selenyum, hastaların tedavilerinde yüzde 50 oranında başarı sağladı. Selenyumun ciddi bir yan etkisi olmadığını belirten Türker,"Kadınlarda yüzde 10, erkeklerde ise yüzde 2 oranında rastlanılan bu rahatsızlık, orta yaşa doğru hastaların yüzde 90'ında tiroid bezini kaybetmelerine neden oluyor. Selenyum ile hastalar üzerinde büyük bir başarı elde ettik" dedi.
Selenyumun toprakta bulunan bir madde olduğunu belirten Türker, selenyumun en çok karabiberde bulunduğunu söyledi. Sebzelerde de selenyumun bol miktarda yer aldığına dikkat çeken Türker, selenyumun ayrıca hamilelikte de kullanıldığını hatırlattı.
Selenyum ayrıca deniz ürünleri, susam, mantar, lahana, tavuk, karaciğer, kabakta bulunuyor.
Alıntı
Milliyet internet
canım benım doktor bana selenyum yazdı 2 ay kadar kullandım sonra gıttım antitpo ma bakıldı ve baya düşmüştü oranı benım aptallığım bır sürü ilaç yazılınca bana ben o ilacı savsaklamaya başladım bugun tekrar kullanmaya başlayayım 200mg selenyum gnc markasının yazmıştı

canım benım doktor bana selenyum yazdı 2 ay kadar kullandım sonra gıttım antitpo ma bakıldı ve baya düşmüştü oranı benım aptallığım bır sürü ilaç yazılınca bana ben o ilacı savsaklamaya başladım bugun tekrar kullanmaya başlayayım 200mg selenyum gnc markasının yazmıştı
Geçmiş olsun canım, bu gün dr. a gittim selenyum ve d vit testi istedim ki d vitaminim yok denecek seviyeye düşmüştü geçen sene, 3 ay d vit3 kullanmıştım. Ne seviyede hala takviye gerekli mi dedim, Taaa bir sene öncesinden bahsediyoruz, o zaman d vit kullanmışsın o tamam işte gibi bir şeyler mırıldandı.o kadar söylememe rağmen yazmamış, kan aldırırken farkettim. Şaka gibi ama kötü bir şaka:KK62:. Selenyum da yokmuş. Hangi hastaneler yapıyor bu testi?

Kesinlikle başka dr.a daha görün derim. Bu arada her öğünden 15 dk önce 1 yemek kaşığı kadar dereotu ye ve spor yap hiç olmazsa 30 dk tempolu yürü,hormonlara çok iyi gelir.

Geçmiş olsun canım, bu gün dr. a gittim selenyum ve d vit testi istedim ki d vitaminim yok denecek seviyeye düşmüştü geçen sene, 3 ay d vit3 kullanmıştım. Ne seviyede hala takviye gerekli mi dedim, Taaa bir sene öncesinden bahsediyoruz, o zaman d vit kullanmışsın o tamam işte gibi bir şeyler mırıldandı.o kadar söylememe rağmen yazmamış, kan aldırırken farkettim. Şaka gibi ama kötü bir şaka:KK62:. Selenyum da yokmuş. Hangi hastaneler yapıyor bu testi?
valla d vitamını 2010 yılında özel bır polikinikte yaptırmıştım selenyumama da bakmadan verdi doktor haşimato olunca ıyı gelıyor dıye bana bunu kadın doğum doktoru yazdı

Ben de 10 gün önce üniversite hastanesine gittim. Doktordan selenyum değerlerime bakılması yönünde tahlil istemesini rica ettim.Bir türlü bulamadı; çünkü bu tahlil çok pahalı olduğu için her hastanede bulunmuyormuş. Belki de özel hastanelere veya polikliniklere gitmemiz gerekiyor.

X