HPV sonucum ve süreç içerisinde yaşadıklarım

Sonuclarımı aldığım yer randevuyla baktıkları için hiç beklemeden özele gittim az önce doktorla görüştüm, müsait olduğun bir zaman gel smear alalım dedi eğer onda da temiz çıkarsa bir sorun yoktur anlamına geliyormuş. Bunu önerme nedeni ise kolposkopi ayrıntılı yapılmamıs yanılma payı olabilir dedi

Sonuclarımı aldığım yer randevuyla baktıkları için hiç beklemeden özele gittim az önce doktorla görüştüm, müsait olduğun bir zaman gel smear alalım dedi eğer onda da temiz çıkarsa bir sorun yoktur anlamına geliyormuş. Bunu önerme nedeni ise kolposkopi ayrıntılı yapılmamıs yanılma payı olabilir dedi
Cin 1 cin 2 bile cıksa leep yöntemini de uygulayabiliriz dedi ama bu çok absürt geldi çünkü yaşım 20 ve cin 3 bile çıksa yaşımdan ötürü leep uygulanmaması gerekiyor diye biliyorum

Arkadaşlar bugün sonucumu aldım. Bende hpv nin 3 tane yüksek tipi ve 1 düşük tipi vardı smear sonucum lsil çıkmıştı. Kolposkopi sonucum da anladığım kadarıyla bir şey çıkmadı acaba yetersiz olabilir mi tekrar mı kolposkopi olmam gerekiyor ?
Bu arada doktorlara yorumlamadı mı?

Cin 1 cin 2 bile cıksa leep yöntemini de uygulayabiliriz dedi ama bu çok absürt geldi çünkü yaşım 20 ve cin 3 bile çıksa yaşımdan ötürü leep uygulanmaması gerekiyor diye biliyorum
20 yaşında birine zaten cın1/cın2’ de leep yapılmyor, bunu en önemli doktorlar söylüyor. Bütün bunları özelde ki doktor söylediyse zaten ona bir daha hiç gitme derim canım, belli ki hpv ye dair pek bildiği şey yok.

Özelde gittiğim doktor smear olmam gerektiği söyledi sonuc orda da temiz cıkarsa sorun yok
Giriş yapıp ücret de ödediysen smear aldırabilirsin o doktora, en azından uyguna gelir, 10 günlük ücretsiz kontrol süren var nihayetinde.
Bir de kolposkopini olduğun hastaneye tekrar gidip kendi doktoruna yorumlatırsan daha net bir cevap alırsın.

Cın 2/3’ten sonra yapılan konizasyonla rahim ağzı çıkartıldı. Sonuçta adenokarsinom tespit edildi derhal pet ve mr çekildim şükürler olsun ki başka yere sıçramamış hemen ameliyatla rahim yumurtalık lenfleri aldılar. Lenf ve yumurtalıklar temiz geldi rahimde evre1 kanser tespit edildii. Ancak evre 1 olduğu için ışın yada kemoterapi vermeyelim dediler. Erken teşhis çok önemli. Artık 3 aylık takiplerim olacak hepimize şifa diliyorum
Merhaba ben de rahim korumalı trakelektomi oldum yaşımdan dolayı 29 yaşındayım, tür Adenokarsinom 1.8cm, ameliyat sonrası patolojimde Lenfovasküler invazyon olması sebepli ekstra radyoterapi önerdiler önlem amaçlı ama istemedim, takip istedim.. Sizin ameliyat sonrası patolojiniz nasıl geldi benimle paylaşabilir misiniz?

Evet hocanın tecrübesi yılların tecrübesi, sanki resmen gözleri patoloji değil mi?
Anlıyor anlıyor, bana da o gün kolposkopi bitiminde sonucun temiz gelmesini bekliyorum ben olumsuz bir şey görmedim demişti.

tip 16+ gelince sen neden hemen aşını olmadın ki tatlım ya😞
Evettt o temiz gelicek dediyse öyle geliyor 😃 bana gittiğimde sağ taraf hiç iyi görünmüyor Merve dedi dediği gibi de oldu

Merhaba ben de rahim korumalı trakelektomi oldum yaşımdan dolayı 29 yaşındayım, tür Adenokarsinom 1.8cm, ameliyat sonrası patolojimde Lenfovasküler invazyon olması sebepli ekstra radyoterapi önerdiler önlem amaçlı ama istemedim, takip istedim.. Sizin ameliyat sonrası patolojiniz nasıl geldi benimle paylaşabilir misiniz?

Eklentiler

• IMG_6208.jpeg
    IMG_6208.jpeg
    139,2 KB · Görüntüleme: 18
Merhabalar,
Ben de 8 aydır evliyim ve evlendikten 3-4 ay sonra siğilleri farketmemle kadın doğuma kontrole gittim. Mantar olarak düşünmüştüm ama test sonucumda HPV ve HSIL sonucu geldi. Beni direkt jinekolojik onkoloji bölümüne gönderdiler ve gerçekten çok korkunç süreçlerdi. Orada benden bir örnek aldılar ve sonuç ORTA SERVİKAL DİSPLAZİ olarak geldi ve AKTİVASYONLU KRONİK ENDOSERVİSİT gözlendiği yazıyordu. Doktor HSIL ın vücuduma girdiğini ve artık bedenimi terketmeyeceğini söyledi inanılmaz canım sıkıldı. Şimdi koloskopi öneriyorlar ve henüz çocuğum da yok. İlerde gebelik için riskli bir durum oluşturur mu sizce?

Merhabalar,
Ben de 8 aydır evliyim ve evlendikten 3-4 ay sonra siğilleri farketmemle kadın doğuma kontrole gittim. Mantar olarak düşünmüştüm ama test sonucumda HPV ve HSIL sonucu geldi. Beni direkt jinekolojik onkoloji bölümüne gönderdiler ve gerçekten çok korkunç süreçlerdi. Orada benden bir örnek aldılar ve sonuç ORTA SERVİKAL DİSPLAZİ olarak geldi ve AKTİVASYONLU KRONİK ENDOSERVİSİT gözlendiği yazıyordu. Doktor HSIL ın vücuduma girdiğini ve artık bedenimi terketmeyeceğini söyledi inanılmaz canım sıkıldı. Şimdi koloskopi öneriyorlar ve henüz çocuğum da yok. İlerde gebelik için riskli bir durum oluşturur mu sizce?
Merhaba geçmiş olsun
Hayır kolposkopi hiç bir sorun oluşturmaz, gebelere bile yapılan bir işlemdir.

Benim doktorum kolposkopi işlemini gebelere bile yapıyor, Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan Hoca da gebeye yapıyoruz dediğini youtube yayınında anlatıyor, bir an önce olun lütfen kolposkopinizi.

Siğillerinizi de hemen yaktırmanız gerekli, çünkü onlar durdukça risk daha çok artıyor.

İlişkiye de bundan sonra kondomla devam etmeniz gerekiyor, yoksa sizden eşinize, eşinizden size sürekli bulaş olacaktır, doktorlar buna pinpon etkisi diyorlar.

Bir de hemen aşınızı olsanız iyi olur.

Merhaba geçmiş olsun
Hayır kolposkopi hiç bir sorun oluşturmaz, gebelere bile yapılan bir işlemdir.

Benim doktorum kolposkopi işlemini gebelere bile yapıyor, Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan Hoca da gebeye yapıyoruz dediğini youtube yayınında anlatıyor, bir an önce olun lütfen kolposkopinizi.

Siğillerinizi de hemen yaktırmanız gerekli, çünkü onlar durdukça risk daha çok artıyor.

İlişkiye de bundan sonra kondomla devam etmeniz gerekiyor, yoksa sizden eşinize, eşinizden size sürekli bulaş olacaktır, doktorlar buna pinpon etkisi diyorlar.

Bir de hemen aşınızı olsanız iyi olur.
Merhabalar,
Çok teşekkür ederim.

İlk sonucumdan sonra hemen aşımı yaptırdım, diğer ay 3.sünü de yaptıracağım. Siğillerim 1 ay arayla çıktı sonra tekrarlamadı. Fakat doktorlar bu süreçte korunmanın öneminden bahsediyor, aynı zamanda da çocuk sahibi olmak istiyorsan acele et diyorlar. Böyle bir ikilemde psikolojiyi sağlam tutmak çok zor oluyor. Böyle bir durumda iken gebe kalmak için acele etmek ne kadar sağlıklı olabilir?

Merhabalar,
Çok teşekkür ederim.

İlk sonucumdan sonra hemen aşımı yaptırdım, diğer ay 3.sünü de yaptıracağım. Siğillerim 1 ay arayla çıktı sonra tekrarlamadı. Fakat doktorlar bu süreçte korunmanın öneminden bahsediyor, aynı zamanda da çocuk sahibi olmak istiyorsan acele et diyorlar. Böyle bir ikilemde psikolojiyi sağlam tutmak çok zor oluyor. Böyle bir durumda iken gebe kalmak için acele etmek ne kadar sağlıklı olabilir?
Bebek düşünüyorsanız o halde korunmayın hiç, bunu yine hocalar söylüyor.

Hamile kalırsanız da bebeği riske atmamak için genelde sezeryan doğum oluyor, özellikle siğil çıkaran hastalarda o şekilde oluyormuş. Yani o sizin o kararınız önünüzde iki yol var ya hpv yi atlatıp bebek denemeleri ya da hpv+ ile birlikte bebek denemeleri, burada önemli olan öncelikle sizin sağlığınız.

Yaşınız kaçtı niye geç kalacakmışsınız?

Burada bir arkadaş vardı K Karamelek54 , sizin gibi bebek isteyen o da hiç korunmadı, hatta kolposkopi sonucu cın1 gelmişti ve korunmadan hpv yi yendi.

Süleyman Hocayı da mutlaka takip edin.

Yeşil çay içmeyi de unutmayın.

Son düzenleme:
Bebek düşünüyorsanız o halde korunmayın hiç, bunu yine hocalar söylüyor.

Hamile kalırsanız da bebeği riske atmamak için genelde sezeryan doğum oluyor, özellikle siğil çıkaran hastalarda o şekilde oluyormuş. Yani o sizin o kararınız önünüzde iki yol var ya hpv yi atlatıp bebek denemeleri ya da hpv+ ile birlikte bebek denemeleri, burada önemli olan öncelikle sizin sağlığınız.

Yaşınız kaçtı niye geç kalacakmışsınız?

Burada bir arkadaş vardı, sizin gibi bebek isteyen o da hiç korunmadı, hatta kolposkopi sonucu cın1 gelmişti ve korunmadan hpv yi yendi.

Süleyman Hocayı da mutlaka takip edin.

Yeşil çay içmeyi de unutmayın.
"Burada bir arkadaş vardı, sizin gibi bebek isteyen o da hiç korunmadı, hatta kolposkopi sonucu cın1 gelmişti ve korunmadan hpv yi yendi."

Bu cümleniz bile beni o kadar mutlu etti ki. Fakat biyopsi sonucumda orta servikal displaz yazıyor. Bu da CIN-2/3 anlamına geliyormuş sanırım., sonrasında cerrahi işlemler takip ediyor. Süleyman hocayı mutlaka takip edeceğim. Desteğiniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

"Burada bir arkadaş vardı, sizin gibi bebek isteyen o da hiç korunmadı, hatta kolposkopi sonucu cın1 gelmişti ve korunmadan hpv yi yendi."

Bu cümleniz bile beni o kadar mutlu etti ki. Fakat biyopsi sonucumda orta servikal displaz yazıyor. Bu da CIN-2/3 anlamına geliyormuş sanırım., sonrasında cerrahi işlemler takip ediyor. Süleyman hocayı mutlaka takip edeceğim. Desteğiniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Rica ederim ne demek☺️

Ben bebek düşünmüyorum ama, hpv pozitif biri olarak bana da çok umut oldu. Arkadaşı da etiketledim zaten yukarı da, isterseniz irtibata geçebilirsiniz kendisi ile.

Kolposkopi olup sonuçlarınız gelince bize de bilgi verirseniz çok sevinirim☺️

Biyopsi mi smear mi onu anlayamadım? Biyopsiyi genelde kolposkopi anın da alırlar ama🤔

Kendisine yazdım bile :)
Tabii ki mutlaka buraya da yazarım, inşaallah güzel haberlerle geleceğim..

Jinekolojik onkoloji doktoru benden bir örnek aldı ve patolojiye gönderdi. Onun dışında bir de yakma işlemi uyguladı. Normalde bugünlerde kolposkopi için randevu vermişti ama izinli olduğu için gidemedim.. Başka bir özel hastane doktoruna göründüm ve o da vücuduma HSIL girdiye ömür boyu benimle olacağını ve bu virüsten kurtulma şansım olmadığını söyledi. Ben buna inanmak istemiyorum, her gelen şey Allah'tan bir gün gitmesi gerekiyorsa gidecektir. Böyle olumsuzluklarla yeni evlenmiş ve tecrübesiz kadınlara bu şekilde yaklaşımlarda bulunan doktorlara da ikinci kez gitmemeyi tercih ediyorum. Tedavimin devamında ya ilk doktorumla ya da başka bir doktorla devam edeceğim. Dilerim halden anlayan, iyi insanlarla karşılaşırız.

Rica ederim ne demek☺️

Ben bebek düşünmüyorum ama, hpv pozitif biri olarak bana da çok umut oldu. Arkadaşı da etiketledim zaten yukarı da, isterseniz irtibata geçebilirsiniz kendisi ile.

Kolposkopi olup sonuçlarınız gelince bize de bilgi verirseniz çok sevinirim☺️

Biyopsi mi smear mi onu anlayamadım? Biyopsiyi genelde kolposkopi anın da alırlar ama🤔
.

Böyle bir süreçte daha çok moral bozuyor o tip doktorlar, hiç gerek yok gitmeyin gitmeyin, bende bir kaç doktor gezdim bu 6 aylık süreçte.

Bu arada aklınızda olsun, özel sağlık sigortanız varsa kolposkopi işlemini karşılıyor, ben ilk kolposkopimi özel hastane de o şekil de yaptırmıştım, hiç bir ödeme çıkmadı. İzmirdeyim ben, siz hangi şehirdesiniz?

Sizde ki hpv tipi nedir? Bir de yaş kaçtı?

X