insan neden ikinci çocuğu ister

9 aylık bebek varken bu şekilde düşünmeniz normal zorla 2. Olacak değil ya illa yapmak zorunda değilsiniz. Tek çocuk isteyen maddi manevi imkanları tek çocuğuma vereyim kafası ile bilerek yapmayan çok kadın var. Ben çok zor gebelik yaşadım hatta zehirlendim hastanede yattım son haftalar üstüne uyumayan gazlı bir bebek ki şuan 16 aylık hala uykusu yoktur😄 buna rağmen 2.yi istiyorum. Peki 2. Çocuk motivasyonunu nereden alıyorum, bu kadar uykusuzken -çalışıyorumda- zor bir gebelik geçirmişken sanırım hep ailem 4-5 kişilik olsun istediğim için kızıma kardeş olsun düşüncesi ile değil aile olarak eşimle iki çocuklu bir aile olma istediğimiz olduğu için oluyor, maddi imkanlar fazla olsa 3 çocuğum olsun isterim ama yetemeyiz tabiki 3 çocuğa.

Bunun tam olarak kuralı yok. Manen madden güçlü hissedersin, yetebileceğine inanırsın, iki taraf da mutabık kalır o zaman kardeşi gelir. Bazıları şartları karşılar, bazıları içgüdüsel olarak çoğalır. O durumda da çocuğun yetişme tarzı imkanları zaten ayrı dünyaların insanları olurlar. Ben tek çocuğum. İyiki de öyleyim bana göre. Çoğu yaşıtıma göre imkanlarım çoktu. Sevgi’yi paylaşmak zorunda da değildim. Eşim çok kardeş o da imkan olarak senin gibi olamasam da kardeş sevgisi diyor. Ben kararsızım.

Bence annenin kendine göre tek nedeni yeni dogmus bebek sevmek. Malum insanoglu buyudukce sevimsizlesio.

Türkiye’de yaşıyorsan yarınını bir şekilde göremiyorsun demektir üstüne dünyada azalan kaynaklar, temiz su kaynaklarının azalması, artan kıtlık vs gibi nice sorun varken yarınımızın bugünlerden güzel olmayacağı kesin sadece ilkel dürtülerle aman kardeşi olsun aman daha fazla ürememiz lazım dedikçe hem bulunduğumuz ülkeyi daha zora sokuyoruz hem de dolaylı yoldan dünyayı ben fazla çocuk/kalabalık aile düşüncesini bencilce buluyorum bu durumda hem de o çocukların hakkına girmek gibi bir durum söz konusu

Tecrübenize dayanaraktan soruyorum bunu ; şimdi benim bir kızım var bir tane daha olduğunu düşündüm mesela dün gece kızım yatağa yattığında yanında eşlik ettim bir tane bebek olsaydı onla ilgilenmek zorunda kalacaktım kızımla ilgilenemezdim yaa bu duygular beni kahrediyor ikisine yetememe korkusu bu konularla ilgili kitap okumalıyım sanırım biraz bir yanım kardeşi olsun istiyor çünkü
Ben 3ünü de aynı anda yatırıyorum. Miniğim memede. 2 yaşındaki ve 6 yaşındaki kendi odalarında yataklarında. Ben de hem bebeği emzirirken onlara kitap okuyorum uyuyorlar. Uykudan önce 2 yaşındakini giydirme vs belki bebeğim bu yüzden bazen 2-3 dk ağlıyor ama sorun olmuyor hemen alıyorum. Büyük oğlum her şeyini kendisi yapıyor zaten. Bu bizim düzenimiz. Şimdiki aklım olsa asla araya 4 yıl koymazdım. Büyüğüm 1,5 yaşındayken ortancayı doğururdum.

Ben 3ünü de aynı anda yatırıyorum. Miniğim memede. 2 yaşındaki ve 6 yaşındaki kendi odalarında yataklarında. Ben de hem bebeği emzirirken onlara kitap okuyorum uyuyorlar. Uykudan önce 2 yaşındakini giydirme vs belki bebeğim bu yüzden bazen 2-3 dk ağlıyor ama sorun olmuyor hemen alıyorum. Büyük oğlum her şeyini kendisi yapıyor zaten. Bu bizim düzenimiz. Şimdiki aklım olsa asla araya 4 yıl koymazdım. Büyüğüm 1,5 yaşındayken ortancayı doğururdum.
Maşallah sağlıkla büyüsünler 🧿🥰

43 günlük anneyim bir daha asla ama asla çocuk yapmayacağım. Kolik gazlı bir kızım var. Hiçbir hayalim olmadı. Çocuğumu doya doya sevip koklayamadım. Hep patlamaya hazır bir bomba gibi ne zaman ağlayacak ne zaman durmayacak gibi aklım çıkıyor, gün sayıyorum bir an önce büyüsün diye. Eşim boşanıp başkasından yapsın daha iyi o kadar tövbe ettim 😂

43 günlük anneyim bir daha asla ama asla çocuk yapmayacağım. Kolik gazlı bir kızım var. Hiçbir hayalim olmadı. Çocuğumu doya doya sevip koklayamadım. Hep patlamaya hazır bir bomba gibi ne zaman ağlayacak ne zaman durmayacak gibi aklım çıkıyor, gün sayıyorum bir an önce büyüsün diye. Eşim boşanıp başkasından yapsın daha iyi o kadar tövbe ettim 😂
Hahah bu kadar tövbeli hissediyordum ben de ilk 3 ay yalan yok. Sonra merak etmeye başladım herkes böyle hissedip sonra unutup mu yapıyor acaba diye😂

Çoğu anne ilk zamanlar aynı düşüncede olabilir. Bende ilk kızımı doğurduğumda bidaha asla normal doğurmam diyordum ve 2. Yi 3 sene sonra doğurdum çünkü o günler unutuluyor.
Şimdide üçüncü mü doğuracağım Allah nasip ederse🙂 İstedim çünkü benim tercihim benim isteğim. Başkası size nasıl istemiyorsun nasıl istemezsin sorusunu sorduğunda abes gelirse sizinde bu soruyu başkaşarına sormanız abes gelir. Herkesin kendi hayatı kendi tercihi. Siz istemezsiniz yapmazsınız. Ama başkası ister yapar ve ona nasıl istersin diye sorulamaz :)

Ben doğum yaptığım ilk haftalarda o zamanların hem acısı hem yorgunluguyla anneme sormuştum anne bir insan nasıl bugünlerini unutup başka çocuk yapar ki diye. Şuan iki çocuğum var iyiki varlar. Hem bu duyguyu bir kez daha tatmak istedim hem iki kardeş buyusunler istedim. Çok araları açılmadan 2. De oldu şükür. Şuan birbirlerine en güzel oyun arkadaşı. Biri 3.5 diğeri 7 yaşında. Başka hiç düşünmüyorum çünkü ben kardeşler arasında büyük yaş farkları olsun istemiyorum. Kendimde de o istek ve enerji yok. Maddi manevi iki çocuğa yetebilecegimizi dusunuyorduk yaptık iyi de oldu❤️🧿

Ona bakarsanız insanlar ikinci evliliği neden ister mesela ben yaptım😂 Veya ne bileyim ikinci üniversiteyi neden isterler ikinci evi arabayı hatta ayakkabıyı 😂😂😂istiyorlar işte ....Ben istemedim isteyen kendine maddiyatina güvenen ister...Ben iyiki birtane olmuş diyenlerdenim çok hoş pek güzel pek şirin çocuklar ama pek dert pek endişe pek ömür törpüsü gene çocuklar 😂

Benim bir tane kızım var. Allah'ım ona uzun sağlıklı ömür versin. İkinciyi asla düşünmüyorum. Ev hanımı olsa idim düşünürdüm ama çalışan bir insan için inanın çok zor. Etraf çok baskı yapıyor ikinciyi yap kardessiz kalmasın diye. Pardon da kim bakacak ? Sabah 8 akşam 6 iş yerindeyim. Kızıma 3 yaşına kadar annem ve babam baktı 3 yaşında kreşe vermek zorunda kaldım. Kreş su an 10 bin. Yeni zamlarla muhtemelen 17-18 olacak. Akşam geç çıktığım için kızımı mecbur ilkokulda özele vereceğim. Özel okul zaten 20 binden başlıyor. Eee ? Nasıl ikinci çocuk büyüyecek ? İkisini birlikte kreş, okula versem ortalama 35-40 bin. Bunun giyimi, kırtasiyesi, mutfak masrafı, krediler vs vs. Ha şimdi çok bilenler devlete ver diyecek. Sanırım dünyadan haberleri yok zira devletler yarım gün, kalan yarım gün için etüt merkezli okul bulmak lazım. O da kim bilir hangi semtte. Şimdi kızım kardessiz kalmasın, bende birkaç sene bebek seveyim diye neden ilk çocuk rezillik yaşasın. Biri hastalandığında mecbur diğerini de alıp hastaneye gitmek gerekiyor, okul döneminde ders çalıştırırken zaten kendim de çalıştığım için neden tek bir çocukla güzelce ilgilenmek varken akşam kalan 2-3 saatlik vaktimi iki çocuğa ayirayim. Bakacak biri olur, bırakacak biri olur, ev hanımı olursun ikinciyi de yaparsın lakin çalışan ve bakacak kimsesi olamayan biri icin 2. Çocuk lükse kaçıyor malesef. Ayrıca çevremde çok var iki, üç, beş kardeşler ama bütün kardeşler ya okul için, ya iş için yada evlenmiş Türkiye'nin hatta dünyanın bir ucuna gitmişler. Ayda yılda bir görüşüyorlar. Herşeyi dusundugunde hele ki bu hayat pahalılığında bakacak kimse de yoksa çalışan bir kadın olarak kendi adıma kızımı sağlıkla, huzurla buyuteyim Rabbim ona uzun güzel ömür versin başka da birşey istemiyorum.

Merhaba benim bir oğlum var. 9 aylık. Çok kolay bir bebek olduğunu düşünmüyorum kolikti ilk aylar çok zordu. Hamileliğimde zor geçti normal doğumun da hala travmasını atlatabilmiş değilim. Oğlumu çok seviyorum resmen tadı hiçbir şeye benzemeyen eşsiz bir duyguyu bize tattırdı. Bambaşka bir aşk. ama uykusuzluk ve yorgunluk da insanı çok zorluyor. Bedensel değişikliklerin yanı sıra emzirme kaynaklı hormonal değişimler. geceleri çok sık emmeye kalkıyor. Çok seviyorum iyi ki diyorum ama bir yandan da şunu düşünüyorum yaşadığım bu tecrübeler eşsizdi, peki insan bunları neden bir daha yaşamak ister? kendi bakıp büyüten bir anne olarak doyuma ulaştığımı hissediyorum. Heveslerimi hayallerimi gerçekleştiriyorum elimden geldiğince hamileliğimden beri. Örneğin suda doğum istiyordum bunu yaşamış olmam gibi. Ama bir daha asla doğum yaşamak istemiyorum. İnsan bu tecrübeleri edindiğinde tatmin olmuş hissetmiyor mu? Bunca zorluk neden tekrar yaşanmak isteniyor? Zaten evlat aşkı kalbinde zaten anne olmuşsun. Kafamda bunu anlayamıyorum etrafımda iki çocuklu üç çocuklu çok insan var. Kardeşlik de çok güzel evet. Ama annenin bu konuya nasıl heveslendiğini anlamıyorum. Eşim hep tek çocuk olarak kalmasın şeklinde şeyler söylüyor. Ama bedensel ruhsal değişim daha çok kadınlarda. O sebeple kadınların asıl bu konuya neden sıcak baktığını merak ediyorum?
Bâzı insanlar küçük bebek seviyor benim ablam sırf çocuk sevmeyi özledi diye yıllar sonra 3. Yaptı benim iki tane ama ikinci plansız geldi tabi bende küçük bebek çok seviyorum bazen o özlemi hissediyorum ama bi daha çocuk istemediğime eminim de hatta çok istedim kızım olsun hep hayalimdi şöyle süsle püsle gez falan ama onu bile artık istemiyorum o kadar net herşey ama herkes böyle değil zor da olsa büyük aile istiyor olabilir tekrar o duyguları yaşamak istiyor olabilir şuan bebeğiniz küçük belki büyüdügü zaman düşünceleriniz farklı olacak çünkü evlat sevgisi aynı ama küçük bebegi sevmek Le büyük çocugu sevmek farklı şeyler bana göre çünkü büyüdükçe çocuk sevdirmek bile istemiyor bebek mıncırmak ayrı zevkli 🤣

1az 2 çok diyorum.2 çocuklu biri olarak.ben de ilkinden sonra asla diyordum.Haksızlık olur büyüğün zamanından sevgisinden eksilirse diyordum.3-4 sene sonra zorlukları unutup, ikinci çocuk olsa mı olmasa mı , istiyorsan hadi ara açılıyor derken hooopp bir bakmışsın hamilesin.Şimdi 3.ye asla diyorum.Bu sefer gerçek.çalışan anne için çocuk büyütmek gerçekten çok zor.Allah olmayana, isteyene nasip etsin.Bizim ikinci koronaya geldi de evden çalışarak idare ettik biraz.

Benim oğlan bu ay sonunda 5 yaşına giriyor bende ilk seneler çocuk mu aman asla teşekkürler modunda takılıp durdum. İnsan bu zorluğu niye bir daha yaşarki falan 😃 unutuyorsun bacım tecrübeyle sabit. Zira bu aralar rahatlık batma sendromuna girdim galiba bebek istiyorum hem kendime hem oğlum için 😂 bakabilen yapsın valla büyüdükçe o zorluklar geçiyor geçip karşına mis gibi sohbet ediyor yerini farklı güzelliklere bırakıyor. Tadını çıkar boşver ileride düşünürsün bunları

X