insan neden ikinci çocuğu ister

Birde ikinci çocuk yapılacaksa da arayı açmamak lazim. Çocuk gelmiş 6-7 yaşına kardeş istiyor diye ikinci çocuk yapılıyor. Bu o kadar mantıksız ki. Birinci çocuk 6 yasina geldiginde ikinci 12-13 yaşında olacak. Ergenliğe geçiş dönemi.... Ders çalışamıyorum diye evde çocuk sesine tahammül edemeyecek, kardeşi ile oynamak istemeyecek çünkü artık büyüdüğünden bu durum ona sıkıcı gelecek. Yani kardeş olsun beraber buyusunler diye yapılacaksa ikinci çocuk arada en fazla 4 yaş olmalı. 5 yaş ve üzeri olunca işler biraz değişiyor.

İki çocuğum var kızım çok hareketli bir çocuktu ama enerjisi güzeldi ikinci çocuğu asla 3.5 yaş arayla dusunmemistim ve burada herkes yaziyor ama cidden korunurken sürpriz yumurta oldum oğlum hatta çift korunma varken ben doğum kontrol hapı kullanıyordum üç yildir düzenli saati bile geçmeden o kadar dikkat ederken ama oldu neyse oğlum evlere şenlik çok cok zor bir bebekti şimdi neredeyse 8 yaşında hala çok zor çok yıpratıcı bir süreç geçiriyorum
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ilk çocuğum oğlum olsaydi asla bir daha bebek kelimesini dahi ağzıma almazdım o derece yıprandım bir de yalnız buyuttum kimsem yoktu yani bir saat nefes alacak durumum olmuyordu eşim de çok yoğun çalıştığı bir dönemdi o yüzden şimdi bebek kokusu bebeği özledik çocuğum kardeş istiyor gibi şeyler duyunca bende karşılığı asla yok ortaya karışık gibi yazdım ama benim için durum bu yani süreç herkeste çok farklı işliyor

Çocuğu olupta bunu diyen cidden çocuk bakmanın ne demek olduğunu bilmiyordur ama ya.
Ben de onu söylüyorum pişman olmustur. Yoksa ilkinin hakkına girer miyim ikinciye bakabilir miyim ucuncu gelince diger ikisi kiskanir mi zorlanir mi vs ince düşünür icinde ebeveynlik hissiyati olan biri. Hepsi bir artik fark etmez demez.

Valla bende anlamıyorum . Birde kadınlar 2. Çocuğu yapıp üzerine aman sizde tek çocuk ne var ki ? Tek çocuk hiç çocuk bilmem ne diye söyleniyorlar. Sanki milleti zorla yatağa sokuyoruz zorla çocuk yaptırıyoruz gibi bir havalardalar. Hadi çocuksuz olmayalım bu duyguyu bir kere yaşamak için çocuk yapıyoruz daha ikinci üçüncü yapıp birde üzerine söylenen tipler 😏 kimse maddi manevi doğru düzgün bakamayacağı çocuğu doğurmasın .

Valla bende anlamıyorum . Birde kadınlar 2. Çocuğu yapıp üzerine aman sizde tek çocuk ne var ki ? Tek çocuk hiç çocuk bilmem ne diye söyleniyorlar. Sanki milleti zorla yatağa sokuyoruz zorla çocuk yaptırıyoruz gibi bir havalardalar. Hadi çocuksuz olmayalım bu duyguyu bir kere yaşamak için çocuk yapıyoruz daha ikinci üçüncü yapıp birde üzerine söylenen tipler 😏 kimse maddi manevi doğru düzgün bakamayacağı çocuğu doğurmasın .
Ne kadar doğru söylediniz. Benim tek cocugum var eltimin üç cocugu. Her gördüğümde üç çocukla uğraşması kolay değil, ev hiç toplanmiyor vs vs söyleniyor sonra da konu bana geliyor. Sen tek çocuklusun rahatsın diyorlar. Madem öyle yapmasaydin o kadar çocuğu Zorla mı çocuk yap dediler.... İnsanları anlamak çok güç.

Ne kadar doğru söylediniz. Benim tek cocugum var eltimin üç cocugu. Her gördüğümde üç çocukla uğraşması kolay değil, ev hiç toplanmiyor vs vs söyleniyor sonra da konu bana geliyor. Sen tek çocuklusun rahatsın diyorlar. Madem öyle yapmasaydin o kadar çocuğu Zorla mı çocuk yap dediler.... İnsanları anlamak çok güç.
Aman tek bildikleri şey üremek 😄

Neden istemesin ?

Maddi manevi imkanı varsa
Sağlığı yerinde ise
Zamanı varsa
Çocukları seviyorsa
Eşiyle arası iyi ise
Eşi her konuda destek ise değil 2. Yi 3, yü bile ister.

Herkesin çocuk sayısı konusunda hayata bakışı aynı olamaz.
Kimi bana bir tane yeter diye düşünürken
Kimi bir de kardeşi olsun yanlız kalmasın diye düşünür.

Bu neden diye sorgulanacak bir konu değil bence.

2. Çocukla beraber evin bütün dengesi değişiyor. Artık çocuklar birbirine odaklanıyor, birbirini takip ediyor.
Bizim 2. Çocuğu yaparken en büyük motivasyonumuz bizden sonra birbirlerine sığınsınlar oldu. İnanılmaz çok zorlandım, zorlanıyorum. Zaman zaman çıldırma noktasına geldim. Kendime ait yarım saatim olmuyor ama çok doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. İyi ki ikisini de yapmışız 🙏🏻

Kardeşi olsun felsefesi 😅
Ama gayet yerinde bir felsefe, kucumsememek gerekir. Cunku insanin uzun hayat yolculugunda sevinclerine ve dertlerine ortak olacagi kardeslerinin olmasinin yerini baska birsey tutamaz.
Gunumuzde cocuk buyutmek hic kolay degil tabi ama ilk cocuk henuz 9 aylikmis, su asamada ikinciyi istememek gayet anlasilir bir durum. Birkac yil sonra dusunceler degisecektir.

3. Bebeğini bekleyen ve imkan olsa 4. Çocuğu da isteyen bir anne olarak
Kalabalık aileleri seviyorum
Çocuklarım zor çocuklar değildi ya da bana zor gelmediler
Hamileliği çok seviyorum
Bebek kokusuna bayılıyorum
Onların sevgi ile bakan gözleri sarilmalari çok mutlu ediyor
Çocuklarımı güzel yetiştirdiğimize inanıyorum böyle çocuklar artmalı 🤪

Sebeplerim bunlar ❤️

Hamileliği çok seviyorum

Sebeplerim bunlar ❤️
Konudan bağımsız ama burcunuz ne acaba birde yükselen burç 🥰

Ablacım tek çocuk kadar güzel birsey yok . Doğru sevgi ve desteği verirseniz kardeş eksikliği hissetmez bile . Mesela ben . Kardeşimin olmadığının lisede farkında vardım . Arkadaşlar sürekli Aaa nasıl kardeşin yok falan diyince harbiden lan benim kardeşim yok dedim. Belki konuşmak için erken ama eksiklik falan hissetmedim. Her zaman tam bağımsız ve her şeye sahiptim

c
Birde ikinci çocuk yapılacaksa da arayı açmamak lazim. Çocuk gelmiş 6-7 yaşına kardeş istiyor diye ikinci çocuk yapılıyor. Bu o kadar mantıksız ki. Birinci çocuk 6 yasina geldiginde ikinci 12-13 yaşında olacak. Ergenliğe geçiş dönemi.... Ders çalışamıyorum diye evde çocuk sesine tahammül edemeyecek, kardeşi ile oynamak istemeyecek çünkü artık büyüdüğünden bu durum ona sıkıcı gelecek. Yani kardeş olsun beraber buyusunler diye yapılacaksa ikinci çocuk arada en fazla 4 yaş olmalı. 5 yaş ve üzeri olunca işler biraz değişiyor.
Sacma bi bakıs acısı. benım abımle aramda 9 yaş var. hiç evde kavga gürültü ağlanma sızlanma olmadı. aileyle ilgili bir durum bu. kendısı cok iyi bi amerikan şirketinde calısıyor bende aynı sırketteyım. ıkımızde gayet karıyer sahibi insanız. işler değişmiyor. yetiştirmeyi eğitimi verebilmek önemli. Hatta bence yakın yaş arası daha sorun kaos yaratıyor.

Hamileliği çok seviyorum

Sebeplerim bunlar ❤️
Ya bu tarz mesajlardan çok motive oluyorum harikasınız 🥹😍 ilk bebiş ben çok zorlanıyorum ağlıyorum çoğunlukla 🤭🤭🥲 33 günlük oldu gece bir buçuk iki saatte bir uyanıyor bu geçecek dimiii hep uyanmıyorsunuz artık dimi 😅😅 ben ve garip sorularım 🙏😞

Ya bu tarz mesajlardan çok motive oluyorum harikasınız 🥹😍 ilk bebiş ben çok zorlanıyorum ağlıyorum çoğunlukla 🤭🤭🥲 33 günlük oldu gece bir buçuk iki saatte bir uyanıyor bu geçecek dimiii hep uyanmıyorsunuz artık dimi 😅😅 ben ve garip sorularım 🙏😞
Geçtiğiniz yollardan geçmiş 2 çocuk annesi biri olarak cevaplayayım. Hepsi geçiyor :) ilk deliksiz uyudugunuz gün inanamiyorsunuz ama sonra alisiyorsunuz :) çok arada kalkıyorlar şuan ama o kadarda olur. Hepsi geçecek.

Çılgın ekip arkadaşları arıyorlar olamaz mı :KK70:

işin şakası tabii, ama bence ev dışında bir işi/mesleği olmayan birine çok da zor gelmez diye düşünüyorum. Ana-baba yardım edecek biri varsa, eşleri anlayışlıysa, yeterince aşık iseler veya kalabalık aile saadetine alışıp onu arıyorlarsa yapmaları doğal. Ben en az 1 kardeş düşüncesine katılıyorum, isteyen linclesin ama dünyanın binbir türlü hali var. Misal anne baba yaşlanıyor, hastalanıyor, bir şey oluyor o biricik büyütülen bebek çok yalnız kalıp her dertle tek başına uğraşacak ya da başka başka meselelerde yalnız kalacak. Bir kardeş -Allah hayırlısını versin de- tarifsiz bir nimet. Bir de mesela bizim aramızda yaş farkları var, annem bir noktadan sonra birbirimize hep göz kulak olduğumuzu, o yüzden ilk çocuktan sonrakileri daha rahat büyüttüğünü söylerdi.

X