Popüler Konu Kan Pıhtılaşması nedeniyle düşük yaşayanların paylaşım alanı

şen
peki bu test sonuçları ne kadar zamanda çıkıyor. aynı gün alabiliyormuyum. birde adetten sonra istenilen günde yapılabiliyormu. müsait olduğunda bana sen yada bilgisi olan bir başka arkadaş cevap verirse çok sevinirim.

merhaba hayat, pıhtılaşma ile ilgili testlerin sonuçları yaklaşık bir hafta sonra çıkıyor, aynı gün çıkmıyor, ben üniversite hastanesinin hematoloji bölümünde yaptırmıştım(kadın doğumcumun yönlendirmesiyle), eşimin ve benim kromozomlarımıza da bakılmıştı onu da genetik bölümünde yaptımıştık yine üniversite hastanesinde bu da 20 günde çıkmıştı sonuç...bunların dışında kadın doğum bölümünde birçok test yaptırdı doktorum(hepatit, kızamıkçık,troid, hormon,kan şekeri vs. vs. daha aklıma gelmeyen birçok şey) bunlarda yaklaşık bir haftada çıktı tamamı....
benim 2. düşüğümden sonra yapıldı ayrıntılı araştırma...ve kürtajdan sonra ilk adetten hemen sonra başladı doktorum tahlillere, adetten sonra istediğin zaman yaptırabilirsin...ayrıca sadece troid tahlilleri için aç gelmem söylenmişti bana diğerleri için aç tok farketmez denmişti ama ben prensip olarak genelde tüm kan tahlillerimi aç vermeyi tercih ettim...aralıkta kürtaj oldum, ocak reglinden sonra tahlillerim yapıldı ocak-şubat arası, şubat reglinden sonra doktorum tüm tahlil sonuçlarını değerlendirdi, sadece pıhtılaşma ve troid problemim olduğu ortaya çıktı,onun dışındakilerin hepsi normal(temiz) çıktı... tedavi planı yaptı ve mart reglimden sonra gebelik planlayabileceğimizi söyledi, vee çok şükür martta gebe kaldım:nazar: çok ayrıntılı yazdım canım ama heyecanını şu an hissedebiliyorum sana umut olmak, yardımcı olabilmek adına uzun uzun yazdım...endişe ve panik yok sakin bir şekilde tahlillerini yaptırıp sonuca göre tedavini olursun, doktoruna güven ve bütün araştırmaları yaptırmadan tekrar gebelik planlama canım...haa bu arada belki yapmıştır doktorun ama benimki kürtajdan 4-5 gün sonra ve ilk reglimden sonra vaginal ultrasonla parça kalmış mı veya polip- miyom gibi herhangi bir sorun var mı diye kontrol etmişti...eğer kürtajdan sonra adetlerinde bir azalma olduysa rahim filmi veya histeroskopi de gerekiyor, burda birkaç arkadaş yaptırdı...
canım şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım okurken sıkılmazsın kaptırıp epey yazdım...
allah yardımcın olsun, umarım önemli birşey çıkmaz ama sebebini öğrenebilmeni diliyorum tabii...
sevgiler...

hayat-can, doktorun tahlil isteğinde bulunduğu takdirde üniversite hastanelerinde(sosyal güvenceniz varsa) hiçbir ücret ödemeden yaptırabiliyorsun bu tahlilleri, biz herhangi bir ücret ödemedik.. ve birde sadece hormon tahlillerinden bazıları adetin 3. günü ve 21. günü yaptırılıyor(ama 3. düşüğüm diyorsun, hormonal tahlilleri işte fsh,LH,E3,prolaktin vs.. daha önce yaptırmıştır doktorun tekrar istemez sanırım)...bunun dışındaki genetik-pıhtılaşma vs. tüm tahlilleri istediğin gün yaptırabilirsin, bir kural yok...

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende bugün gittim doktora ve benide 1 ay sonra çağırdı daha yeni düşük yaptığım için biraz dinlen dedi.Umarım önemli değildir...Kan pıhtılaşmasında şüphelendi umarım öyledir genetik olmasından korkuyorum....

sevgili elif, çok geçmiiş olsun....kan pıhtılaşmasınında genetiğinde ikisininde sıkıntıları var bence....umarım kan pıhtılaşmasıdır demişsin ya...
tabii şu da varki önemli olan sebebin bulunması, buna göre her ikisininde tedavisi mümkün...pıhtılaşma için aspirin-iğne...genetik içinse tüp bebek ve pgt denilen bir yöntem...pgt tüp bebek öncesi elde edilen embriyoların kromozom açısından sağlıklı olanları seçilerek anne rahmine yerleştiriliyor, böylece genetik problem olmadan sağlıklı bir bebeğe sahip olabiliyorsun (bunları biliyorsundur belki ama ben bunların hepsini ikinci düşüğümden sonra öğrendim, inan hiçbir fikrim yoktu, insan başına neler geleceğini bilemiyor tabii, yeni düşük yaptığından belki benim gibi bilmiyorsundur diye yazdım canım, yanlış anlama olur mu?)
düşük materyaline genetik inceleme yapıldı mı veya patolojik inceleme(patolojik incelemeden pek birşey çıkmıyo), kromozomal bir sorun var mı diye genetik inceleme yapılıyor bebeğe,sana ve eşine...gerekirse genetik danışmanlık veriliyor...
umarım sebebin bulunur ve hayırlısıyla bir bebişin olur inşallah...sevgiler

Son düzenleme:
sevgili elif, çok geçmiiş olsun....kan pıhtılaşmasınında genetiğinde ikisininde sıkıntıları var bence....umarım kan pıhtılaşmasıdır demişsin ya...
tabii şu da varki önemli olan sebebin bulunması, buna göre her ikisininde tedavisi mümkün...pıhtılaşma için aspirin-iğne...genetik içinse tüp bebek ve pgt denilen bir yöntem...pgt tüp bebek öncesi elde edilen embriyoların kromozom açısından sağlıklı olanları seçilerek anne rahmine yerleştiriliyor, böylece genetik problem olmadan sağlıklı bir bebeğe sahip olabiliyorsun (bunları biliyorsundur belki ama ben bunların hepsini ikinci düşüğümden sonra öğrendim, inan hiçbir fikrim yoktu, insan başına neler geleceğini bilemiyor tabii, yeni düşük yaptığından belki benim gibi bilmiyorsundur diye yazdım canım, yanlış anlama olur mu?)
düşük materyaline genetik inceleme yapıldı mı veya patolojik inceleme(patolojik incelemeden pek birşey çıkmıyo), kromozomal bir sorun var mı diye genetik inceleme yapılıyor bebeğe,sana ve eşine...gerekirse genetik danışmanlık veriliyor...
umarım sebebin bulunur ve hayırlısıyla bir bebişin olur inşallah...sevgiler

Sevgili şenciğim merak ettim tiroid problemin hipotiroidimi hipertiroidmi benimde 7 temmuzda sintigrafim var ama büyük ihtimalle hipotiroidim düşükten hemen sonra yaptırdığım tahlilde tsh 8,30 bir iki ay sonra yaptırdığım tahlide 3,60 çıkmıştı ultrasonda normal çıktı tiroid bezi büyüklüğü şimdide sintigrafi çekilecek ama sanırım hipotiroidim ve aynı zamanda mthfr ct 677 heterozigot merak ettiğim iğneler ve tiroid haplarıyla hamilelik nasıl gidiyor kendimi çok şansız ve umutsuz hissettiğim zamanlarda buldum bu siteyi çok şükür ki sizlerle tanıştım başarabiliceğime inanıyorum şimdi merak ettiğim hamileliğinin nasıl gittiği dengede tutabiliyormusun tiroidi biraz bahsedersen çok mutlu olurum:nazar:a.s.

sevgili şen
uzun uzun yazip benim için zahmete girmişsin ellerine sağlik. Inan bana moral oluyor. Vaktini ve bilgini bizlerle paylaştiğin çok saol ( yani sen ve bu konuyla alakali aydinlatmak için çabalayan diğer arkadaşlar çok saolun )
evet 3. Düşüğüm ama bana hormon testi yapilmadi hiç. Ben öyle birşey hatirlamiyorum. Sadece 2, kürtajdan sonra rahim filmi ve vajinal ultrasyondan bakilmişti. Onlarda üniversite hastanesinde oldu.
Neyse şimdi onuda kafama takip bulandirmayayim beynimi. Kendimi doktorumun ellerine birakmaktan başka çarem yok sanirim. Bu artik 8. Doktor. Ve allaha şükür memnunum.
Yalniz başka bir sorum olacak benim 3.kürtajdan sonra adet kanamalarim tuhaflaşti. önceden koyu renkli olurdu şimdi ap açik pembe kanama oluyor. Ben bişey anlamadim. Bilgisi olan varsa paylaşabilirmi.
Ilginiz için çok saolun arkadaşlar

Mrb arkadaşlar,
şen rumuzlu arkadaşim sana bir şey soracağim bu konularda bilgin olduğunu düşünüyorum yardimci olabilirmisin, beni iki kez düşük yaptim, araştirma yapildi , ben pek anlamiyorum ama şimdi okuyunca hatirladim sonuçlarda bazilarinda mutasyon saptanmamiştir diyor birinde homozigot...., diğerinde heterezigot diyordu, doktor bana gebe kalinca gel iğne ve bebe aspirini verelim demişti , diyet vermedi, ben folbiol kullaniyorum her gün 1 tane başka bir şey yok , bilgilerini paylaşirsan , sevinirim teşekkürler şimdiden

arkadaşlar bende paı1 homozigot ve mthfr heterezigotum ama ben ilk gebeliğimde ne hamile kalırken nede hamile iken bir sorun yaşamadım lekelenme kanama falan hiç olmadı ama bebeğe bağlı sorunlar nedeni ile gebeliği devam ettirmediler şimdi yine hamileyim doktorum arka arkaya 2 yada 3 düşüğün olabilir düşük riskin çok fazla demişti ama benim çok şükür hiç bir şikayetim ağrım lekelenmem kanamam olmadı bugün 4+6 günlük olduk aranızda benim gibi ilk haftalarda sorun yaşamayıp sonra birden düşük yapanınız oldumu

arkadaşlar bende paı1 homozigot ve mthfr heterezigotum ama ben ilk gebeliğimde ne hamile kalırken nede hamile iken bir sorun yaşamadım lekelenme kanama falan hiç olmadı ama bebeğe bağlı sorunlar nedeni ile gebeliği devam ettirmediler şimdi yine hamileyim doktorum arka arkaya 2 yada 3 düşüğün olabilir düşük riskin çok fazla demişti ama benim çok şükür hiç bir şikayetim ağrım lekelenmem kanamam olmadı bugün 4+6 günlük olduk aranızda benim gibi ilk haftalarda sorun yaşamayıp sonra birden düşük yapanınız oldumu

canım sorduğun için söylüyorum. ben 2. hamileliğimde ne kanama ne lekelenme ne ağrı hiç birşey hissetmemiştim. herşey çok normaldi. 9. haftada rutin kontrol için doktora gittiğimde 7.haftadan sonra gelişmemişti. çok kötü olmuştum.
Ama bence sen sakın ümitsiz düşünme. çünkü benim hep kafamda olumsuz düşünceler vardı gebeliğimle ilgili. çok fazla etkiliyormuş. herşeyin olumlusunu ve hayırlısını düşün. Sen hamilesin ve sağlıkla bebişini kucağına alacaksın.

Arkadaşlar şimdi heterozigot yada homozigot olunca bir tedavisi yokmu bunun iğne bebe aspirini falan kullaninca etkisi olmuyormu benim kaam çok karişti

Arkadaşlar şimdi heterozigot yada homozigot olunca bir tedavisi yokmu bunun iğne bebe aspirini falan kullaninca etkisi olmuyormu benim kaam çok karişti

Minehayatcım şimdi ben anlamadım canım senin daha önce düşüğün oldumu hiç ve eğer doğru anladıysam şuan hamilesin niye bunları dert ediyosun kendine onu anlamadım yani senin pıhtılaşma problemin olduğu tespit edildimi :uhm:

Şencim ve diğer arkadaşlar merhaba ,

Şencim , her geçen günün seni bebeğine , güzel kızına yaklaştırıyor olması çok güzel bir duygu olmalı. Güzel haberlerine hem senin adına , hem bize umut olduğun için kendi adımıza iki katı seviniyoruz. Diğer arkadaşlara da tabii.

Darısı benim gibi bekleyenlerin başına..

Bu arada , foruma yeni giren arkadaşların hayli kafalarının karıştığını , neyin nasıl olacağını tam anlayamadıklarını görüyoruz. Bence çok da haklılar. Çünkü uzun zamandır forumu takip ediyorum , fırsat buldukça araştırıyorum filan ama benim de hala kafam çok karışık. Bu da bizim durumumuzda olan kişilere standart bir tedavi verilememesi ile alakalı galiba.Yani hastalık yok , hasta var yaklaşımı galiba. Her doktor kendi tedavi yöntemini uyguluyor.

Ben şu an sadece hamile kalmaya odaklandım ama hamile kaldığımda nasıl bir tedavi alacağımı tam bilmiyorum. Forumdan bir arkadaşımız heterezigotlara iğne verilmiyor dikkat edin , ben bu sebepten düşük yaptım yazmıştı. Sadece aspirinle bebeğine kavuşan bir arkadaş vardı. Ben pıhtılaşma faktörlerinden MTFHR de homozigotum. Geçen gün Arev arkadaşımız homozigotlara Prof. Osman Develioğlunun iğne vermediğini yazdı. Benim doktorum Lütfü Hoca hamile kalınca iğne başlayacağız demişti. İğneye ne zaman başlanacağı konusu da ayrı bir muamma. Bazı doktorlar mutlaka kalp atımını beklerken bazıları erken dönemde test yaptırıyor , iğneye hemen geçiyor. Çoğu arkadaşımız keseyi görür görmez iğneye başladı ( Şen ve ceren hatırladıklarım ) İğnenin dozu konusunda da farklı farklı görüşler , uygulamalar var.. Bir de diyet konusu var . Bazı doktorlar homozigotlara metionin diyeti verirken bazıları önermiyor ( benim doktorum diyet istemedi mesela )

Zaten bu konularda genel bir kural vermek herhalde mümkün değil. Yani mesela homozigotlara iğne verilmiyor demek yanlış oluyor , hangi faktörde homozigot olduğuna bağlı iğne verilip verilmeyeceği. O yüzden birbirimizin tedavi biçimlerine bakıp yanlış yönlenmeyelim. Tamamen aynı durumda mıyız , pıhtılaşma bozukluğu faktörlerimiz aynı mı , ilave sorunlarımız var mı ? Yanlış anlaşılmasın çok bildiğimden değil , kafamız karışmasın diye yazıyorum.

Yani bu durumda doktorumuza güvenip , umarım en uygun tedaviye karar verilmiştir diye dua etmekten başka çaremiz kalmıyor ..

Umarım burada bulunan herkes , hayırlısıyla bebeğine kavuşur , herşey geldi geçti deriz..

Bu arada Ayşecim gene yoksun. Nasılsın ? Denemelere başladın mı ? Ben incir kürü yapamadım . Umutlarımız bu ay için bakalım.Taa ay sonunda belli olacak.. Özellikle hamile olanlar bizim için dua etsinler..

Tüm arkadaşlara selamlar, sevgiler..

hay agzına saglık papatyacım cok guzel anlatmıssın durmlarımızı kafalar allak bullak ınankı
ben dıyorum heterozıgorum arkadasımlaaynı faktorlerı tasıyoruz ona vermemıs ıgne ama bana nıye verdı mesela
gecende dra gıtmıstım aslında dedı dr kesın bılınmıyor kan pıhtılasması konusu bır muamma dedı

Bız tedavımızı oluyoruz gerısı Rabbımıze kalmıs ne yapalım tevekkul etmekten baska care yok cokda pımprıklenmemek lazım

papatya süreyya anlattıklarına katılıyorum okuduklarımızın sadece bizi ilgilendiren kısmını anlıyoruz bazen buda aklımızın daha çok karışmasına sebep oluyor ben yaşadığımı anlatıyım ilk gebeliğim sorunsuz devam ediyordu herşey yolundaydı hiçbir olumsuzluk yaşamadım 17. haftada cinsiyet merakı yüzünden başka bir doktora gidince bebeğimin kalbinin sol odacığının gelişmediğini öğrendik göbek kordonundada tek arter vardı neyse uzun bir doktor trafiğinden sonra hepsininde kararı sonlandırılsın yaşamaz olunca sonlandırıldı ben bebeğe otopsi yapılmasını istemedim sonra aceba bizden kaynaklanan bir sebepmi araşırılsın diye gitttik sonuçta paı1 homozigot ve mthfr heterezigot olduğum anlaşıldı doktorun söylediğine göre benden bebeğe kan geçişi sırasında pıhtılar tıkaç oluşturduğu için çeşitli organlarının gelişmemesine sebep oluyor kalp anomalisi spina bifida nöral tüp defekti vucudun bir kısmının gelişmemesi gibi şeyler görülebilir dedi vericeğimiz tedavi ile kanının normal bir insan gibi sıvı bir hale gelmesini sağlıycaz ki böyle bir sorun olmasın dedi iğnelere başlama konusunda çelişki evet var ama ben mesela benim durumum için konuşuyum benim ilk gebelikte kalp ile ilgili bir sorunum olduğu için kalp atışlarını beklemek çok geç olur zaten doktorda en erken dönemde başla dedi ben 26. gün bhcg yaptırdım ve başladım diyet konusundada ben şöyle düşünüyorum ben yapıyorum yapmaya gerek yok diyen doktorlar iğneden dolayı gerek olmadığını söylüyor ama bu şeker hastalarına sen istediğini ye içi zaten insülin yapılıyor demek gibi bişey bence neden yediklerimizle pıhtı oranın dahada artıralımki birde dr bana pıhtılaşma sorunnunda genelde arka arkaya düşükler olur yada ilk bebek doğuma kadar gider demişti ama ben burda hiç tedavi olmadan ilk bebeği yaşayan birine rastlamadım yani benim kafam sizinkinden daha karışık hem aceba düşük olmayıp bebek yaşayacakmı yaşarsada yine kalbinde bir sorun olacakmı diye düşünüyorum ya yine olursa düşüncesi beni bitiriyo allahım isteyen herkese sağlıklı bebekler nasip etsin kendinize iyi bakın

kıyamam ben sizeeee:1hug: cok gecmiş olsun.benm bu tür şikayetim 13, haftama kadar aralıklarla sürdü canım..hep büyük endişe ve gözyaşlarıyla gittk doktora..allaha şükür bebeğim inatcı cıktı ve tutundu bana..bitanem allahım senn bebeğinide tüm bebekleride korusun esirgesin..bol bol dua et..allaha emanet de.istersen 10, haftana kadar progestan kullan.ben doktorum söölemeden baslamıstım progestana.hiç bir zararı yok..kasık ağrımda olmustu ki hala var.dün bile dedim doktora regl olucakmısım gibi ağrım var dönemiyorum yattığım yerde ağrıdan dedim..bunların normal olduğunu sürekli büyüme içinde olduğumu sööledi..eğer cok endişelenirsen steteskop al.hareketlerini hissedesiye kadar 8, haftadan itibaren bununla dinleyebilirsin kalbini..cok boğuk gelio ama anlıosun.biraz rahatlatır seni.sonra hareketlerini takip edersina.s.:nazar:

Saol canım size yazmakte geç kaldım ama 2-3 gündür evde değildim kk giremedim ama aklım sizdeydi ne güzel gelişmeler olmuş ne kadar çok yazmışsınız eve gelir gelmez hemen bilg. başına geçtim sizleri özlemişim.çok şükür pazartesiden sonra lekelenmem olmadı bende yarın kontrole gideceğim .inşallah hayılısıyla alırız bebişlerimizi kucağımıza allaha emanet bebişler.ankaraya geldiğinde görüşebilseydik keşke.neyse canım hayırlısı.bebişini görücen bizi gözün görmezki ankaradasırnaşık şeysırnaşık şeysırnaşık şey

ha bu arada tayin işiniz ne oldu?

Şencim gözün aydın canım inşallah sğlıklıca kavuşursun meleğine.

merhaba. bende 2 düşük yaşadım ve sonuclarda kan pıhtılaşması cıktı.şuan tedavim başladı ve gebe kalmayı bekliyorum. sen tedavi oluyorsun değilmi aynı zamanda

Sevgili şenciğim merak ettim tiroid problemin hipotiroidimi hipertiroidmi benimde 7 temmuzda sintigrafim var ama büyük ihtimalle hipotiroidim düşükten hemen sonra yaptırdığım tahlilde tsh 8,30 bir iki ay sonra yaptırdığım tahlide 3,60 çıkmıştı ultrasonda normal çıktı tiroid bezi büyüklüğü şimdide sintigrafi çekilecek ama sanırım hipotiroidim ve aynı zamanda mthfr ct 677 heterozigot merak ettiğim iğneler ve tiroid haplarıyla hamilelik nasıl gidiyor kendimi çok şansız ve umutsuz hissettiğim zamanlarda buldum bu siteyi çok şükür ki sizlerle tanıştım başarabiliceğime inanıyorum şimdi merak ettiğim hamileliğinin nasıl gittiği dengede tutabiliyormusun tiroidi biraz bahsedersen çok mutlu olurum:nazar:a.s.

merhaba sülal, benimki hipotroidi, ilk düşükten sonra tsh'ım 6.5 idi...t3,t4 normal aralıkta...troid hapımı sabah 5.30-6.00 gibi aç karna alıyorum, iğnelerimde sabah akşam saat 7.00 de yapılıyor...şimdilik herşey yolunda çok şükür...troidim dengede şu an kontrol altında yani, kadın doğumcuma kontrole gittiğim gün, endokrincimden de randevu alıyorum tahlil sonuçlarına göre ilaç dozunu ayarlıyor kendisi...tabii stres ve sıkıntı troid hormonlarını olumsuz etkiliyor...hiç endişe etme bizim durumumuzda birçok kişi doğru tedaviyle mutlu sona ulaştı...allah kolaylık versin canım..
sevgiler...

Mrb arkadaşlar,
şen rumuzlu arkadaşim sana bir şey soracağim bu konularda bilgin olduğunu düşünüyorum yardimci olabilirmisin, beni iki kez düşük yaptim, araştirma yapildi , ben pek anlamiyorum ama şimdi okuyunca hatirladim sonuçlarda bazilarinda mutasyon saptanmamiştir diyor birinde homozigot...., diğerinde heterezigot diyordu, doktor bana gebe kalinca gel iğne ve bebe aspirini verelim demişti , diyet vermedi, ben folbiol kullaniyorum her gün 1 tane başka bir şey yok , bilgilerini paylaşirsan , sevinirim teşekkürler şimdiden

merhaba mine, hangi faktörlerinin heterozigot veya homozigot olduğunu yazarsan, bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım canım.diyet genelde mthfr homozigot olanlara veriliyor, herkese verilmiyor...bizlerde folbiol, iğne ve aspirinle tedavi oluyoruz, rutinde bu tedavi uygulanıyor, yalnız ben gebe kalmadan önce folbiolle birlikte aspirinde kullanıyordum, ama doktorunun vardır bir bildiği...sonuçta hepimiz aynı mutasyonlara sahip değiliz belki senin gebe kalmadan önce kullanmana gerek yoktur...gebe kalınca başlatır doktorun, birkaç arkadaşa burda sana söylendiği gibi söylenmiş doktorları tarafından endişe etme...

kafanı fazla karıştırmak istemiyorum canım...eminim doktorun en doğru tedavi şeklini uygulayacaktır, biz onlardan daha iyi bilemeyiz di mi...sadece benzer şeyler yaşadığımız ve fazla bilinen bir konu olmadığı için deneyimlerimizi paylaşıyoruz yardımcı olma içimizi biraz olsun ferahlatmak adına....yine de kafana takılan bişi olursa sor çekinme, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım...
sevgiler...

merhabaarkadaşlar benim da 3 düşüğüm oldu 2. düşükten sonra araştırma oldu mthfr homozigot 3. gebeliğimden önce aspirin folik asit içtim ve diyet yaptım hamile kalınca da iğnelere başlandı. ama malesef aynı haftadalarda su kesesi açıldı.1. 13 haftalık 2. 14,3. 14,5 haftalıkken su kessesi açıldı. 3. gebeliğimde 20. haftada doğum yaptım sinan beyin hastasıyım doktorum 3/2 şansın yüksek diyor.şu an hamile olan şen arkadaşım sorunsuz bir hamilelik dilerim.benim kafam çok karışık nerdeyse 1,5 sene oldu.bir daha denesemmi diyorum sonra yaşadıklarım geliyor korkuyorum.Allah yardımcınız olsun sevgiler..a.s..

merhaba 06EE, iyi dileklerin için teşekkürler...darısı başınıza olsun inşallah...
kayıpların için üzgünüm geçmiş olsun...aslında yazdıklarını okuyunca biraz endişelendim ama yaşadıklarımız biraz farklı canım...kanda pıhtılaşma sebebi ile bebeğini kaybedenler genelde erken dönemde ilk haftalarda bu sorunu yaşıyorlar ve 7-8-9. haftalarda en geç 11. haftada olan duymuştum ve hiç kesesi açılarak kaybeden yok sanırım aramızda...genelde rutin kontrolde kalbinin durduğu veya bebekte gelişme geriliği görülerek sonlandırılıyor pıhtılaşma sorunu yaşayanların gebelikleri...
su kesesi zamanından erken açılma sorunu yaşayanlar genelde rahim ağzıı yetersizliği olanlar, bir arkadaşım 5 defa bu yüzden bebeğini kaybetti, şimdi bir kızı oldu geçtiğimiz günlerde rahme dikiş attılar hamileyken...

mthfr homozigot olman dışında başka bir sebep bulamadılar mı canım? mthfr mutasyonu rutinde tek başına pıhtılaşma sebebi olarak görülmüyor, yüksek doz folik asit ile tedavi ediliyor ama bazı hekimler pıhtılaşmada olduğu gibi iğne aspirin tedavisi de uyguluyorlar, sıklıkla uygulanıyor bu...ama bu sorunu olduğunu bilmeden gebeliğini iğnesiz ilaçsız devam ettirmiş olanlarda varmış...yani, iğne aspirin vs kullanmana rağmen aynı problemin yaşamış olmana hem çok üzüldüm, hemde acaba mthfr den başka bir sebep daha mı var düşüncesi oluştu bende...çünkü genelde pıhtılaşma problemi olanlar bu iğne,aspirin, folikasit ile mutlu sona ulaşıyorlar...
tüm araştırmaların yapıldığına inanıyorsan, tabiiki tekrar dene...hepimiz aynı kötü deneyimleri yaşadık canım, ama vazgeçmedik, sende tekrar deneyeceksin elbet, umutsuzluk yokkk...
bir de merak ettim sinan beye ne zaman başladın, yani 2. düşükten sonra mı, 3. düşükten sonra mı? iğneni hangi dozda kullandın? bazen iğne dozu da az veya fazla gelebiliyor ve her ikiside tekrar düşüğe sebep olabiliyor, burada şüko adlı arkadaş iğne ile kanı fazla sulandığından düşük yaşamıştı ve serap adlı arkadaşımıza da iğne tedavisi uygulayan doktoru düşükle sonuçlanınca bir sonraki gebeliğinde iğne dozunu artırarak tekrar deneyeceğiz demişti...
3 düşüğünde su kesenin açılması ile ve benzer haftalarda olması pıhtılaşma dışında da sebep olabilir diye düşündürüyor canım, seni endişelendirmek istemem ama ben düşüklerimden sonra her türlü ihtimali gözönünde bulundurmuştum tekrar aynı acıyı yaşamamak adına...tedbir bizden, tabii ki takdir allahtan...allah yardımcın olsun...sevgiler

bu arada 06EE arkadaşım, bir arkadaşım da 18. haftada bebeğini kaybetti, onunda 18. hafta bir su bardağı kadar suyu gelmiş ve kontrolde kese açıklığı tespit edilince bebeği yaşadığı halde sonlandırmak zorunda kalmışlar gebeliği...yapılan araştırmalarda "pai1 gen mutasyonu" tespit edilmiş...böyle bir mutasyondan haberdar mısın, yapıldı mı bu test sana acaba??? bu arkadaşın da doktoru sinan bey ve bu mutasyon içinde pıhtılaşma benzeri bir soruna yol açıyor ve bebekte bazı organlarında gelişme geriliğine sebep oluyor demiş, yani gebelik devam etseydi de bebekte sorun olabilirdi demiş...ve aspirin,iğne, folik asit ile tedavi edilebilir şansın 2/3 demiş, sana söylediği gibi, fakat arkadaşım başka bir hekime daha gitmiş o da bu kadar geç bir düşüğün pıhtılaşma ile açıklanamayacağını (sebebin bu olamayacağını), tabii iğne aspirinin denenebileceğini ama ondan önce ileri birkaç araştırma daha yapılması gerektiğini söylemiş...şu an istenen tahlilleri yaptırmaya devam ediyor arkadaşım...umarım seninde, onunda sebepleriniz kesinleşir de dileğinize tez vakitte kavuşursunuz inşallah...

umarım yazdıklarım kafanı daha fazla karıştırmaz, yanlış yönlendirmek istemem kimseyi...
allah yardımcın olsun...

X