Kayınpederime nasıl davranayım fikir lütfen

Ben de benim kayınpederim yok iyi kaynanam var diyordum. Şimdi kendisiyle telde de çok görüşmüyorum yedirememiş olsa gerek çok aramayan kaynanam o evdeyken arıyor artık🤣
Hepsi psikologluk ama gel de anlat. Boşverdim artık.
Evlenmeden önce bu insanlar neden eş aileleriyle anlaşamıyor derdim ve genelde gelinler bu konumdaydı. Şimdi daha iyi anlıyorum hepsi kötü de onlar mı iyi. Düşünsenize alanımıza girmemelerini istediğimiz için huysuz sayıldığımız bir coğrafyadayız. Ne kadar kötü..
Biz saygısız onlar hadsiz, yaşamaya calisiyoruz 😅

Arama beklentilerine cevap verme haftada bir ara onlar ararsa acma kahvakti hazirlarsin muhabbetlerine takilma hep beraber biseyler yapariz de gec gittiginde yarin kalk hazirla fln derse herkes uyaninca beraber yapariz baba de gec yuz verme aman kalmaya cagirma geldiklerindede artik senede bir gelirlerse duruma gore bakarsiniz gorumcenizde saf heralde yada bu babayla buyudugu icin fikri kapasitesi gelismemis ne yaoarlarsa yapsinlar

Hayatı bizimle yaşama arzusunun bitmesi lazım anne baba olduklarını anlamaları için uğraşıyoruz ne yazık ki. Daha biz yeni evlendik adam evimize çökme derdinde. Korktuğum şey şu an yaşı genç çalışıyor. Yaşlandığında ya da emekli olduğunda ne olacak
Esinizin tepkisi ne? Yani bununla siz bas etmeye çalışıyorsunuz ama esinizin de desteği şart

Kendi kızın dururken ben ne alaka demenin kibar yolu ama görümcemi irrite eder mi bilmiyorum, iyi biri çünkü kırmak istemem. En azından kp böyle derken kvnin ben her şeyi yaparım yeter ki gelsinler vs demesi gerekmez mi
o kadar ince düşünmez kv kısmı :)

Arama beklentilerine cevap verme haftada bir ara onlar ararsa acma kahvakti hazirlarsin muhabbetlerine takilma hep beraber biseyler yapariz de gec gittiginde yarin kalk hazirla fln derse herkes uyaninca beraber yapariz baba de gec yuz verme aman kalmaya cagirma geldiklerindede artik senede bir gelirlerse duruma gore bakarsiniz gorumcenizde saf heralde yada bu babayla buyudugu icin fikri kapasitesi gelismemis ne yaoarlarsa yapsinlar
Haftada bir arayınca da daha sık ara diyorlar ayda bir arayınca da ve her aradığımda yarım saat konuşup beni tutuyorlar o yüzden arayamam malesef ancak ayda bir falan arıyorum. Beraber yaparız dersem de hepten yüz bulur şu an hayır yapamama getirdiğim halde pişkinlik yapıyor. Görümcem saf ve dediğiniz gibi başka bir dünya bilmiyor

Esinizin tepkisi ne? Yani bununla siz bas etmeye çalışıyorsunuz ama esinizin de desteği şart
Eşimle çok uğraştım ne yazık ki. Evliliğimin ilk aylarını yanımızda olmasalar da onlarla geçirdik gibi
bir şey. Görümcem gibi eşim de babasının dayatmalarını kanıksıyordu. Yeni yeni benim babamı gördükçe farkı anladı. Şimdi destekliyor ama vur kafasına el ekmeğini olayına alışmışlar ne kv ne kp kabullenmek istemiyor. Yoksayıyorlar. Pişkin pişkin aynı talepleri tekrar sunuyorlar

Kayınpederim çocuklarına aşırı düşkün. yalan yok başlarda ilişkilerine özeniyordum ben de kızı gibi olmak istedim ve kayınpederimi çok seviyordum. Pek tanımıyordum ama çocuklarını düşünmesi düşkün olması bana güzel geliyordu. O zamanlarda bağımlılığını ilgi olarak değerlendiriyordum. Şöyle ki zaman geçtikçe kayınpederimin çok farklı olduğunu gördüm en basit örnek görümcem 32 yaşında sevdiği kişiyle evlenmesine yıllardır izin vermiyor. Daha önce başkaları olmuş onları da onaylamamış. Görümceme benim seninle hayallerim var daha şunu bunu yapacağız diyor🤷🏻‍♀️ sürekli ama sürekli bizim de ilişkimize dahil olma çabası var. Onu devamlı aramamız yönünde baskılar vs yapıyor. Her aradığımızda bir direktif veriyor. Şunu şöyle yapın bunu böyle yapın ya da onu hiç ilgilendirmeyen şeyleri bile merak edip soruyor.

Zamanında eşimi de aileme karşı doldurmuştu. Üstelik ortada belli bariz bir şey yoktu örneğin onlara gittiğimizde arkamızdan serenitynin babası biraz durgun gibiydi acaba annesiyle mi tartışmışlar seni mi istemiyorlar vs gibi saçma sapan dedikodu aramış.

Ben taşındığımız için işten ayrıldım. Durup durup işe girmemle ilgili sorgulama yapıyor. Kv çalışmıyor üstelik. Sürekli bu konuyu açmak bize saygısızlık değil mi? Ne zaman işe gireceğim eşimle beni ilgilendirmiyor mu? Üstelik bu ilişkimize dahil etmemiş halimiz. Eşim biraz sınır koydu da düzeldi.

Benim ailem tam tersi insanlar ve ben bu insanlarla nasıl baş edeceğim konusunda karışığım. Fikir istiyorum sizlerden. Sürekli el kızı çekilmesinden yoruldum. Annemle babamdan daha çok onları arayayım istiyorlar ama kvnin biraz kaynanalık yapıyım esprisi adı altında laf sokmaları, kpnin hayatını görümcem ve bizim eksenimizde sürdürmek istemesi beni bıktırdı artık. Sürekli bize gelip uzunca süre yatılı kalma planı yapıyorlar. 2-3 hafta gelmeye çok kısa diyorlar bu arada.

Bu arada el kızı çekmelerine bir örnek vereyim.
Kp kvyi sürekli över, güzel şeyler söyler burası çok güzel ama eşimin önceliği ben değil kendileri olsun ister. Eşimin babaannesi yaşlı olmasına rağmen benim kvye hizmet eder. Kayınbabam da benden bekliyor. Görümcem belirttiğim gibi 32 yaşında yemek yapmayı bilmiyor ve yapmaz. çay demlemeyi geçen yıl öğrenmiş. Biz farklı bir yerdeyiz yılda bir defa bir hafta kadar yanlarına gidebileceğiz. şimdiden benimle gelince bize şöyle kahvaltı hazırlarsın böyle yemek yaparsın pazarlığını yapıyor. İlk başlarda üstünde durmadım ama on kez farklı zamanlarda bunu söylemiştir. Kendi kızından bir çay istemeyen adam el kızı olunca neden tatilinde bile kendi etrafında pervane olsun ister. Örneğin böyle bir durumda ne söylenebilir?
(eşim serenity hizmetçi mi baba dedi. Ben de ben babanne gibi kayınvalide isterim ben oğlunuza bakıyorum oraya gelince siz de bana bakarsınız vs dedim ama bunun üzerine iki üç kez daha aynı şeyi söyledi. Nerede yanlış yapıyorum?şaka yollu gülerek söylüyorum ciddi mi olmalıyım sert olur mu)

Babamın yanına gittiğimiz bir haftada babamın eşimden ona bir şeyler yapmasını beklediğini düşünemiyorum bile. Bizi memnun etmek için pervane oluyorlar. Babası çok baskın, farklı fikir kabul etmeyen ortamı sürekli geren birisi. eşimi kırmasını aralarını açmasını da istemiyorum. Bana bir fikir verin lütfen.
merhaba merhaba ayda 1 görüş gunu yeter çok mıç mıç olmaya gerek yok herşeyınızı herkese anlatmayın

Normalde dıdısının dıdısına bile yardım ederim öyle bir kültürden geldim ama böyle yaptıkları için salata bile yapasım gelmiyor inanın. En azından kv onlar tatile geliyor yeter ki gelsinler ben yaparım dese kadının bir suçu yok ben yapayım diyeceğim ama o da yok. normalde evde kimseye iş yaptırmayan kv gevrek gevrek gülüyor
Anladım bende doğu kültürüyle büyütülmüş biri olarak herkesin evinde hep hizmet ederdim. Evliliğimin ilk yılında eşimin ailesinde her işe girişirdim çocuklardan sonra çektim kendimi... en fazla bi bulaşık ya da bi salata nadiren yaparım... eş ailesinde işlenmem bana da düşmez kızlar gelinler var zaten beklemezler. En baştan tavrınızı koyun rahat edersnz. Ha bu demek değil yaşlı insanlar iş görürken boş durun ama yemek ayrı ben olsam asla girmem

Ben öyle uygun bulmuyorum, bu beni ilgilendiriyor, ben öyle düşünmüyorum,ben ondan hoşlanmıyorum..... gibi ben ile başlayan cümleler kur devamlı. Kahvaltı yemek ile ilgili kelimelerde misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş değil mi deyip gülümse lafını sok inceden.

Ve gözünün önünde istediği şeyi onun istediği gibi yapma örnek veriyorum masaya bu tabakları koyma dedi inadına onları koy. Salata şöyle olsun dedi inadına farklı yap sorunca benim sistemim bu de.

Yüz vermeyeceksiniz. Sert ve net olacaksınız. Gerekirse kalbini kıracaksınız. Bu tür insanlar mesafe , saygı nedir bilmiyorlar. Karşı tarafın iyi niyetini hiç utanmadan suistimal ediyorlar.

Anladım bende doğu kültürüyle büyütülmüş biri olarak herkesin evinde hep hizmet ederdim. Evliliğimin ilk yılında eşimin ailesinde her işe girişirdim çocuklardan sonra çektim kendimi... en fazla bi bulaşık ya da bi salata nadiren yaparım... eş ailesinde işlenmem bana da düşmez kızlar gelinler var zaten beklemezler. En baştan tavrınızı koyun rahat edersnz. Ha bu demek değil yaşlı insanlar iş görürken boş durun ama yemek ayrı ben olsam asla girmem
Benim kv 51 yaşında, üstelik beş yaşında gibi davranıyor. İşine gelince laf sokarken benimle uğraşırken çok zinde ve genç, iş yapmaya gelince orası burası ağrıyor. Ben iş elime yapışmaz derdim ama kvye kbye yapışıyorsa bana da yapışır😄 dediğiniz gibi kızı da var ama ondan istenmeyen benden isteniyor

Ben öyle uygun bulmuyorum, bu beni ilgilendiriyor, ben öyle düşünmüyorum,ben ondan hoşlanmıyorum..... gibi ben ile başlayan cümleler kur devamlı. Kahvaltı yemek ile ilgili kelimelerde misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş değil mi deyip gülümse lafını sok inceden.

Ve gözünün önünde istediği şeyi onun istediği gibi yapma örnek veriyorum masaya bu tabakları koyma dedi inadına onları koy. Salata şöyle olsun dedi inadına farklı yap sorunca benim sistemim bu de.
Söylediğiniz cümlelerle gerçekten çok güzel sınır oluşturmuş oluyoruz bunları daha sık kullanayım çok teşekkür ederim. Ben onlara misafir gideceğimde bana yaparsın falan diyor benim evime geldiklerinde zaten kv hiçbir şey yapmıyor. Ki ben de yaptırmam. görümceme bile yaptırmıyorum.

Sert davranmadan topu diğerlerini atayım yani ilk etapta. Yine de salça olur çünkü uzun yatılı misafirlikten hoşlanmadığımızı belli etmemize rağmen bu sevdadan vazgeçmedi. Biz sizi ziyaret ederiz, çalışırken geldiğinizde zaten sizinle ilgilemeyiz vs diyoruz hala plan yapıyor. Çok teşekkür ederim
Oyleyee ciddi şekilde söyleyin ve bunu muhakkak davranışa dökün sozden anlamicaklar belli

Yüz vermeyeceksiniz. Sert ve net olacaksınız. Gerekirse kalbini kıracaksınız. Bu tür insanlar mesafe , saygı nedir bilmiyorlar. Karşı tarafın iyi niyetini hiç utanmadan suistimal ediyorlar.
O kadar üzülüyorum ki bunu başta anlamadığım için. Daha soğuk sert davranırdım. Gayet samimi ve sıcaktım. Espriler sevimlilikler vs uzun uzun konuşuyorduk. Şimdi biraz kendimi çektim bu yüzden bana soğuk davranıyor işine gelmediği için. Mesela bize gelince şöyle yemek yaparsın böyle kahvaltı hazırlarsın dediğinde ne diyebilirim. Ufak ufak negatif cevap vermemize rağmen hala aynı şeyi söylüyor

O kadar üzülüyorum ki bunu başta anlamadığım için. Daha soğuk sert davranırdım. Gayet samimi ve sıcaktım. Espriler sevimlilikler vs uzun uzun konuşuyorduk. Şimdi biraz kendimi çektim bu yüzden bana soğuk davranıyor işine gelmediği için. Mesela bize gelince şöyle yemek yaparsın böyle kahvaltı hazırlarsın dediğinde ne diyebilirim. Ufak ufak negatif cevap vermemize rağmen hala aynı şeyi söylüyor
Hayır yapamam deseniz belki sözlü tartışmaya girmek zorunda kalırsınız. Bu tür insanlarda laf ebesi olur. Hizmeti kendine hak görür. Yükselir abuk subuk falan. Dediğiniz gibi baştan sert dursaydınız işiniz daha kolaydı maalesef. :KK43: Eşiniz sizden taraf mı , destek çıkar mı size ? Eğer öyleyse işiniz daha kolay tabi. Ben olsam duymazlıktan gelirim sanırım. Sağırı oynarım. Ama hiçbir işe de zaruri olmadıkça elimi sürmem. Çünkü yaptıkça beklenti artıyor. Ben nasıl bir imaj verdiysem artık bana domatesi doğrayabilir misin diye sormuşlardı. 😛

Tabi gorumcemle kv.birlikte yaparız,tabi bende isterim bu sofraları hizmeti diyin,sonuçta misafirlige geliyorum diyin,sık sık orda misafir olduğunuzu söyleyin ve yapmayın gercketen yapmayin benim eltim gelirdi canı istemese ayak ayak üstüne atar otururdu bı de kalkar gelir mutfakta yapardı,kayınvalide dese de ay ben misafirim canim,misafirden iş mi beklenir derdi,herkes de öyle kabul etti onu.Bende yaparım ama kayınvalidem gercekten iyidir bana,ha az bı terslik sezince hemen postayı koyarım,çekerim kendimi.karsilikli olsa güzel şeyler bı bardak su ikram etmek,bı tabak yemek koymak bunlar hem sevap hem de etik olarak güzel şeyler,ama adam karısına kızına kiyamiyor sizi enayi görmüş,aslında problem hep kodlarimizda,annelerimiz nenelrimiz böyle öğrenmiş öğretmiş,halbuki hadisi şerifte bile mümin bir yilan deliğinden iki kere isirilmamali diyor,yani sinirlarinizi bilin vakarinizi koruyun,bakin gurur demiyorum vakarlı olun,insanlar size alalede biri gibi iş buyurmasin kp bile olsa.Ben bu durumlarda eskiden bana da aynilari yapilmisti şimdi hayirlayinca çok inciniyorum,kendime nasıl reva görmüşüm diyorum,çok şükür ki benim aklım başıma çabuk geldi,sınırlarını koydum,sizin de öyle olur umarim

Tabi gorumcemle kv.birlikte yaparız,tabi bende isterim bu sofraları hizmeti diyin,sonuçta misafirlige geliyorum diyin,sık sık orda misafir olduğunuzu söyleyin ve yapmayın gercketen yapmayin benim eltim gelirdi canı istemese ayak ayak üstüne atar otururdu bı de kalkar gelir mutfakta yapardı,kayınvalide dese de ay ben misafirim canim,misafirden iş mi beklenir derdi,herkes de öyle kabul etti onu.Bende yaparım ama kayınvalidem gercekten iyidir bana,ha az bı terslik sezince hemen postayı koyarım,çekerim kendimi.karsilikli olsa güzel şeyler bı bardak su ikram etmek,bı tabak yemek koymak bunlar hem sevap hem de etik olarak güzel şeyler,ama adam karısına kızına kiyamiyor sizi enayi görmüş,aslında problem hep kodlarimizda,annelerimiz nenelrimiz böyle öğrenmiş öğretmiş,halbuki hadisi şerifte bile mümin bir yilan deliğinden iki kere isirilmamali diyor,yani sinirlarinizi bilin vakarinizi koruyun,bakin gurur demiyorum vakarlı olun,insanlar size alalede biri gibi iş buyurmasin kp bile olsa.Ben bu durumlarda eskiden bana da aynilari yapilmisti şimdi hayirlayinca çok inciniyorum,kendime nasıl reva görmüşüm diyorum,çok şükür ki benim aklım başıma çabuk geldi,sınırlarını koydum,sizin de öyle olur umarim
Katılıyorum gerçekten. Ben de bir şeyler yapmayı ikram etmeyi seviyorum ama iş sömürüye kaçıyor bazen. Sadece gelin olduğu için ya da sadece kadın olduğu için hizmet bekleniyor , zorunlu olarak bakılıyor bu tür durumlarda.

Söylediğiniz cümlelerle gerçekten çok güzel sınır oluşturmuş oluyoruz bunları daha sık kullanayım çok teşekkür ederim. Ben onlara misafir gideceğimde bana yaparsın falan diyor benim evime geldiklerinde zaten kv hiçbir şey yapmıyor. Ki ben de yaptırmam. görümceme bile yaptırmıyorum.

Kayınvalidem kayınpederine çok benziyor yani her şeyimizden haberdar olmak ister, her şeye karışmak her plana dahil olmak izin versek hayatımızı planlamak ister.
Ben önceleri işte eş ailesi iyidir gibi düşünmekten aman kırmayayım dedim sonra işler sarpa sardı arayıp telefonda "şunu yapacaksınız bunu nasıl yapmazsınız şuraya gidilecek"e kadar gelince iş benim tasım attı ben de hiç gelemem emirvakiye.
Sonra sınırımı çizdim yapamam istemiyorum ben öyle yapmıyorum başka planım var yok onu sevmedim böyle yapacağım dedim önceleri bir kabullenemedi tartışmaya çalıştı ben hiç sınırımı bozmadım sonuçta hakaret etmiyorum kendi hayatımı şekillendiriyorum. Şimdi artık biliyor ki ben istemiyorsam yapmam biraz ısrar eder gibi oluyor vazgeçiyor.

X