Kayınpederin vefatı ve kayınvalidenin durumu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şöyle yorumlara biraz baktım da görümce baksın diyen çok olmuş. Niye? Tamam kızıdır da o da el kapısında değil mi? Eşi ister mi? Bana adaletsiz geldi.
Bekar oğlan var normali onla annenin bulunduğu şehirde kalması. Tüm çocukların da eşit oranda annenin maddi yükünü karşılaması.

Benim annem de ev kadını öyle atak cevval bir insan da değil, hayatı boyunca çalışmamış ev kedisi gibi evde yaşamış. Babamı kaybettikten bir yıl sonra erkek kardeşim de evlenince tamamen yalnız kaldı önce kız kardeşimle benim yanımıza (o zaman bekardık) olmadı aynı şehre gelmek istedi ama kesinlikle karşı çıktık. İnsan bir yaştan sonra aynı evde kendi annesiyle bile yaşayamıyor ayrıca evlerimiz de öyle dubleks villa filan değil mi en fazla üç oda bir salon 120 metrekare evde yaşıyoruz iki farklı hayat tarzı çok sıkıntılı küçücük alanda. Annemin kendi sosyal hayatı açısından da doğru bulmadık bunu kadıncağız 90 yaşında gibi bütün hayatını bizim ona bakmamız üstüne kursun istemedik ve memlekette ona bir düzen kurduk. Başta kırılır gibi oldu ama şimdi çok mutlu babamdan sonra kendi hayat rutinini kurdu teyzemler eski tanıdıkları filan. Kayınvalidenizi yanınıza alırsanız ne sizin kendi başınıza ne de eşinizle özel hayatınız mahreminiz kalmaz. Sizin de kayınvalidenizin de büyün sosyal hayatı birbirinize bağımlı olur ve kadının hayatını bit kere böyle değiştirdikten sonra mesela bir yıl üç yıl sonra yapamıyoruz derseniz de vicdansızlık olur. Başta iyi düşünün ömürlük plan yapın. Şimdi azıcık kalpler kırılır geçer ama beş yış sonra vazgeçerseniz büyük krizler çıkar eşinizle aranızda

Daha genç bir kadınmış, üstelik bekar oğlu da var. Sizle neden yaşasın, kendi evi kendi düzeni daha iyi olur.
Sizin yaşadığınız şehre geleceklerse bile yine ayrı ev açılır, oğlu ile yaşar.
Ne zamanki oğlu evlenir o zaman düşünülür. Kaldı ki elden ayaktan düşmedikten sonra yalnız da yaşayabilir.
Fatura yatıramaz falan diyorsunuz da bu işler otomatik halledilebilir. Eşinden sonra o da değişecek bazı becerileri bu saatten sonra kazanacaktır.
Bekar oğlu yemek yapmayı bilmiyordur.
Kadınli evde niye kalırlar yemek bulaşık çamaşır için.
Benim kaynanam eşim bekarken bir kere uğramamış evine evlenince hep gelmek istedi neden acaba?

Ben yurt olayına da sıcak bakmıyorum.
Kendi maneviyatima da uygun bulmuyorum ne annemi ne kaynanami.
Empati yapınca da kendim de yurtta kalmak istemem.
Anne olunca daha şefkat sevgi dolu bir yaklasim bekliyor.
Ben bu durumda yakınımda olsun ayrı ev olsun kafasindayim.
Benim annem de babam vefat etse bakkala gidemeyecek durumda.
Herşeyi babam halletmiş.
O durumda yakınına giderim ya da alirim.
En mantıklısı bu.

Şöyle yorumlara biraz baktım da görümce baksın diyen çok olmuş. Niye? Tamam kızıdır da o da el kapısında değil mi? Eşi ister mi? Bana adaletsiz geldi.
Bekar oğlan var normali onla annenin bulunduğu şehirde kalması. Tüm çocukların da eşit oranda annenin maddi yükünü karşılaması.

Ben ilk etapta kızı ilgilenmeli dedim. Çünkü benzer bir süreç yaşadım benim kv kişisel bakımlarını bile es geçmeye çalışıyor vakit kavramından uzaklaşıyordu 1 saat geçmiyor 1 gün 1 saat gibi geliyordu. Olabilecek şeyleri tahmin ettiğim için yine söylüyorum ilk etapta kızının olabildiğince yanında kalması evde kalmaları en uygunu. Yas süreçleri adım adım ben evden hemen uzaklaşmasıni bile uygun görmedim. Tabiki diğer çocuklarda daha sık gidecek veraset işleri mevludu taziyesi o şehirde bir ayakları olacak. Ama en çok teselli bulacağı liman kızı bunu yaşayıp tecrübe ettim ben.

Ben yurt olayına da sıcak bakmıyorum.
Kendi maneviyatima da uygun bulmuyorum ne annemi ne kaynanami.
Empati yapınca da kendim de yurtta kalmak istemem.
Anne olunca daha şefkat sevgi dolu bir yaklasim bekliyor.
Ben bu durumda yakınımda olsun ayrı ev olsun kafasindayim.
Benim annem de babam vefat etse bakkala gidemeyecek durumda.
Herşeyi babam halletmiş.
O durumda yakınına giderim ya da alirim.
En mantıklısı bu.

Bu sistem de çok değişti şimdi denize sifir bungalov az kişi kaldıkları evler hobi bahçeleri olan yerler var. İsteyen sıcak bakan olabilir bence.

Bu sistem de çok değişti şimdi denize sifir bungalov az kişi kaldıkları evler hobi bahçeleri olan yerler var. İsteyen sıcak bakan olabilir bence.
O konuda fikrim yok.
Yurt deyince hep nedense orada dayak yiyen yaşlılar geliyor aklima.
Ben yinede ailemi yakınıma alirim.

O konuda fikrim yok.
Yurt deyince hep nedense orada dayak yiyen yaşlılar geliyor aklima.
Ben yinede ailemi yakınıma alirim.

Hayır hayır hatta tüm yaz gezen bir yer biliyorum doktor destekleri hep yanlarında, e yemek temizlik var yapacak imkanları var cokta kötü bir ihtimal değil. Bazı hastalar ztn profesyonel ortamda mecburi bakılıyor deniz ve yeşillik daha iyi geliyordur.

Hayır hayır hatta tüm yaz gezen bir yer biliyorum doktor destekleri hep yanlarında, e yemek temizlik var yapacak imkanları var cokta kötü bir ihtimal değil. Bazı hastalar ztn profesyonel ortamda mecburi bakılıyor deniz ve yeşillik daha iyi geliyordur.
İlk defa sizden duydum.
Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

İlk defa sizden duydum.
Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Amin
Artık yurt dışındaki sistem yerleşmeye başladı çok güzel bakım evleri var. Bazı insanlar asla çocuklarının yanında yaşayamaz, onuda geçtim evlenmeyen çocuk sahibi olmayan çok insan var. Bu sistem gayet güzel, yanliz yaşamaktan bin kat iyi aman dese yetişecek insan var yaşıtları ile. Muhtaçlık demeyelim de gelecek planı gibi düşünün

Herkes dönüşümlü baksın işte. Ama birkaç ay psikolojisi için misafir ederdim ben. Ama hala dinç bi kadınsa uzun dönem için kendi evinde kalsın hastalık yaşlılık durumları olmadan mantıksız buluyorum.

Yeni nesil bu sisteme adapte olabilir de eskiler için zor.

Birlikte evimizdeki bir sikintidan dolayi bir sure yasadik.
Cok da çok iyi baktilar bize cocuklarima kv ile herseyi ev isi yemek brlikte yapiyorduk guzel günlerimiz olmuştu ama yine de esimle oturup tv izleyemiyordk cocuklari uyutup keyf yapamyorduk brsey konusacaksak uygun saat kolluyorduk vs ..
Bunlar gözünüze kucuk gelebilir ama surekli kalma durumunda esinizle aranzdaki ilişkiden bence cok sey eksiltir..
Bu arada bir tandgminda sizin gbi olmustu kv si alistigi icin sadcee bir haftaligina falan gdyordu dger evlatlarina cok zor günler geciriyordular.duyduklarm hep kotu seyler bu gbi durumlarda

Siz doğru olanı yapıp eşinizin annesini evinize davet etmişsiniz, şayet ki 1-2 ay kalacağını varsayarsak (3 tane daha evladı var çünkü) endişelenmenize gerek olmadığını düşünüyorum.

Bence şu an olayın sıcaklığıyla hazır sen de hamileyken sana gelmesi mantıklı. Ama evini de kapatmasın. Bekar oğluyla düzenini bozmasın. Gider gelir sürekli. Çok endişelenecek bir durum göremedim. Hepimiz yaşayacağız bunu. Anne veya baba tek kaldı mı farklı şehirlerdeyse evimizde ara ara uzun süreli misafir etmek zorundayız diye düşünüyorum. Bizim de iki aile farklı şehirlerde. O yüzden gerekir diye düşünüyorum.

Büyük konuşmayım ama ben hiçkimsenin evine gidipte kalmakta rahat edemem kimsenin lafını bakışlarını çekmemem bu millet ne meraklı birinin yanında kalmaya aklım almıyor

Merhaba arkadaşlar, aslında konum tam olarak dert de sayılmaz ama ben çok tecrübesizim. Sizlerden akıl almak istiyorum.

Yakın zamanda kayınpederim vefat etti. gebelik durumundan dolayı cenazesine gidemedim. Eşim hala memleketinde, evin en büyüğü olarak yapılması gerekenleri yapıyor. Ailesini bir şekilde tekrar ayağa kaldırmaya çalışıyor. 3 erkek 1 kız kardeşler. Sadece en küçük erkek bekar ve tüm çocuklar farklı şehirlerde yaşıyorlar.

Eşim ailesine düşkün bir erkektir ama aramızdaki dengeyi de her zaman korumuştur. Ailesi de zaten uzakta olduğu için 1 yıllık evlilikte en fazla kurbanda gördüm onları 2 hafta kadar, öncesinde sadece nişanım ve düğünümde gördüm. Eşimin hem acısını hem de annesine düşkünlüğünü bildiğim için istersen gelirken anneni de getir dedim. Çünkü kv asla tek başına kendi şehrinde bile hayatını sürdürebilecek bir kadın değil. Okuma yazması da yok ve her şeyi kp ile yapardı, gerçekten birbirlerine hayat arkadaşıydılar. Zaten çocuklar da asla annesinin yalnız kalmasına izin vermezler, çünkü kp ani ölümle kaybettik.

Ben büyük aile ile büyümüş biri değilim, e yıllarca da okul, iş derken tek başına yaşamaya alışmış biriyim aslında. Ama anne baba söz konusu olduğunda eşime anneni getir dedim, çünkü Allah korusun benzer bir durum olsa ben de aynı desteği eşimden beklerdim ve yapardı da. Ancak arkadaşlarım emin misin, kv ile yaşayabilecek misin gibi olumsuz konuşunca acaba yanlış mı yaptım diye de istemsiz düşündüm. Kv dediğim dedik bir kadın aslında karakter olarak farkındayım ama oğulları ne derse onu da yapar. Kafam çok karıştı. Çünkü farkındayım ev ev üstüne her zaman çok zor olur ama diğer türlü de vicdanım el vermiyor.

Annem ise eğer eşim isterse almam taraftarı. Kadın tek başına yapamaz, eşin evin en büyüğü; alınması gerekiyorsa almalısın diyor. Bir de çocuk doğduğunda bakıcı ile uğraşacağına (Büyükşehir olduğu için güvenilir birini bulmak maddi manevi zorlayıcı olacak farkındayım, o yüzden erkenden bakımevine vermeyi düşünüyordum) kv destek olur. Biz gelsek gelsek kışın 2-3 ay gelebiliriz ama kv hep destek olur uzun vadede diyor.

Eltim de benden sonra nerde isterse kalsın falan dedi ama öncesinde o senle ben de yapamaz, kızının yanında rahat eder onlara alışkın falan dedi. Çünkü öncesinde kv 2-3 aylığına kızının yanına kalmaya gidermiş. Zaten şu anki ilk aşamada da kızı ben götüreceğim diyormuş ama son karar ne olur bilmiyorum. Bir de eltimle öncesinde ufak bir kırgınlık oluşmuş, o yüzden eltimin çok gönlü yok farkındayım.

Bekar olan ise şimdilik hiç kalma konusunda hesaba katılmıyor. Onu da bizim yaşadığımız şehire getirme derdindeler, sadece onu biliyorum. Eşim tüm aile birbirine yakın olsun istiyor. O gelince evleninceye kadar onda mı kalır diye düşüyorlar ya da dönüşümlü hepimizde kalır diye mi düşünüyorlar bilmiyorum. Acıları çok taze, ben de uzaktayım. Telefondan bu konuları da pek konuşmak istemiyorum, yanlış anlaşılma ihtimalim olabilir. Zaten yoğun oldukları için sadece birbirimizin iyi olduğunu duymak için kısa süreli konuşup kapatıyoruz telefonu.

Aslında en güzeli yaşadığımız şehire getirip bizlere yakın ev tutmak ama hepimiz kiracıyız zaten. Kira durumları da malum. Öyle maddi bir külfeti kaldırabilecek durumda değiliz. Hele ki şu an bebek gelmek üzereyken.

Yanlış mı yaptım kv bize gelebilir demekle? Ben olumlu düşünüp olumlu olması taraftarıyım her zaman ama bilmiyorum. Haklarını yiyemem, bayramda oradayken hamileyim diye tek bir iş bile yaptırtmadı bana kv. Sofrayı kaldırırken bile sen otur modundaydı hep. Ama tabi ilk kez beraberdik onun etkisi mi , yoksa oğluna olan düşkünlüğünden dolayı hep mi böyle olur bilmiyorum. Eşim kv’in favori oğlu. Tüm kardeşler de bunu kabullenmiş durumda, diğerlerinin söylediği laf bir tarafa eşimin söylediği laf bir tarafadır.
hayir yanlis yapmamissin, demeseydin o daha yanlis olurdu bence. en azindan teklif etmis oldun. kardesler zaten sonra kendi aralarinda karar verirler. eltinle hic o konusmalara girme, yuvarlak sekilde gecistir. illa gelsin demem ama evde babanne olmasi cok da kotu bir sey degil, ozellikle bakilacak cocuk varken. insanlarin gazina gelme. benim kayinvalidem hep cocuklarima bakti (allah razi olsun), arada tartismalarimiz oldu ama genel olarak aramiz iyiydi. cevreden insanlar ayy ben hic yapamam vs diye beni gaza getirirlerdi, kendi aileleri de kayinvalideleri de hic bir seye destek olmaz, surekli benim kayinvalidemin pesinde dolanirlar sonra,. ben o sayede hem cocuklarimi dogurdum, hem kariyerimde ilerledim. herkesin ailesinin dinamikleri farkli.

Gelsin demişsiniz bi defa zaten vazgeçtim mi diyeceksiniz yorumlara göre, eşiniz getirecektir muhtemelen annesini.

Bir sürü kardeş duruyorken anneni bize getir diye atilmazdim ben olsam.
Hadi gelsin dedinizz en azindan bekar olan kardeşte dahil herkes eşit süre annesine bakmalı ama siz kvyi baya istiyor gibisiniz yine de iyi düşünün bir gün bıkarsaniz git demek gel demek kadar kolay olmayacaktır böyle ailede.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X