kayınvalidem ve davranışları

Certanly

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2008
217
0
arkadaşlar size çok kısa özetleyeyim 1- 1.5 ay sonra düğünüm var, eşimin annesinin yanına oturacagız bina kendilerinin, alt tarafta elti oturuyor.. neyse, baya kalabalık da bir aile, başta işin içinde olmadan demiştim otururum yan tarafta diye ama gelin görün ki zaman içinde yavaş yavaş tanıdım karşı tarafı, bir de zaten insanın başına gelmeden bilemiyor. kaynanam iyi bir insan kötü diyemem, nişianlımın ailesi gerçekten iyi insanlar. ama biraz kültür farkı var, eşimle ikimizde üniv. mezunuyuz ve mesleklerimiz ve çevremiz çok saygındır. benim ailem okumuş ve okumayanı da kendini her konuda yetiştirmiştir, eşimin ailesi ise okumamış ve kendini ne yazık ki pek yetiştirememişler, yani 40 yıl önce ki sofra düzeni neyse onu devam ettiren insanlar. dediğim gibi başta bilmiyordum içlerine girdikçe öğrendim öyle olduklarını..
neyse, eşyalar geliyor bizim ev döşencek, ben ne zaman gitsem eve birilerini toplamış millete gösteriyor eve gelen eşyaları, daha ben eve geldiğini görmeden konu komşu kim varsa görüyo, kadın bunu sıkılmadan en ufak eşya dahi olsa yapıyo, daha evin anahtarı bende yok, ama ben nezaman nişanlımla gitsem içerde eşyalara baktıgını görüyorum.. bi de eve kendi eski halılarını sermiş, benim halılar gelene kadar durcakmış.. ya bu özelliği artık canıma tak etti ama bişey diyemiyorum ..
bir de şöyle bi durum var apartman içinde terlik filan giymeden dolaşıyolar, aşağı bahceye iniyolar.. nişanlıma dedim bikaç kez, onu uyardım evlenince ben böyle halılarıma basılmasını evime girilmesini istemem sağlıkçıyım çünkü mesleğim gereği çok tititizim.. neyse ama akrabalarından kim varsa kimse dikkat etmiyor bu tip şeylere, binaya ne zaman girsek merdivenlerde ayakkabılar , çöpler, hurdalar her da bişey, bi de benim evin kapısıyla kendi evi kapısı arasına halı sermiyo mu ayyyy içim bayılıyo... sofralarında düzen adına bişey yok, yemeklerine koydukları yağın markası ne oldugu belli değil, katı yağ ile yapılan yemekler... yani tabakta kalan yemeği tekrar tekrar tencereye koyup yemeler.. inanın ben çocukluğmdan bu yana daha birinin içtiği bardaktan içmedim nişanlım dışında ki kalan yemek tekrar tencereye ben hayatta kaldıramam, ilk zamanlar azıcık azıcık yemeye çalışıyodum ama gecen nişanlıma dedim ben yiyemiyorum midem almıyor dedim.. artık annesi ye ye diye ısrar edince nişanlım ısrar etme diyor... bi de yanlış anlamayın maddi durumları iyi ama kadın hep kalitesiz şeyler kullanıyo yemek yaparken ve ben katı yağ ile yemek yapmayın bunun sağlık boyutunu anlatıyorum bize bişey olmaz diyo yine yapıyo.. neyse zaten artık olayın yemek boyuundan da gectim de o binanın halini görseniz heryer her yerde.. bi de kadının devamlı ev kendi eviymiş gibi gelene gidene tanımadıgım onca kişiye göstermesinden ciddi ciddi rahatsızlık duyuyorum ama onu kırmak gerçekten istemiyorum...
bi de nişanlım gecen gün dedi yedek anahtar bırakırız mutlaka anneme diye, diyemedim ben bişey.. kadın ben işteyken eminim evime girer hatta evde yatar bi de... neyse bi de bunların eltimle olan ilişkileri öyle garip ki evlerinin herşeylerini ortak kullanıyolar.. inanamıyorum ya, annem bi kaç kez bişey yapıp götürdü , götürdüğü tabagı aylarca kullandılar yani... ben nişanlıma dedim ortak çay kaşığını bile kullanmam diye, ama daha şimdiden eltimin kızı başladı şu ayakkabını bana yollasana, cantanı versene.. tabi ki vermedim hep bi bahane dedim ama ne yapcam bilmiyorum.. hele yeddek anahtar olayı ... ben balayına gidince düğüne gelenleri eminim benim evimde ağırlar.. gecen gun anneme dedi ki düğüne gelenleri bizim evde yatırcakmış nasıl olsa koltuklarımız yatak oluyomuş.. yani yeni gelin evinde gelinle damat daha yatmadan misafirlerini yatırcakmış, annem fena olmuş, inanamadım ya, bu nasıl bir mantık böyle...kızlar ne yapcagımı şaşırdım,,,
uzun oldu biliyorum ama nişanlım doğulu, ve düğünleri çok far:eek:lmaz:klı olurmuş halaylı ve kürtce şarkılar, ben halayı pek sevmem ve bizim düğünlerde genelde normal oynama olur halay cok az olur, bunlar şimdiden başladı halay 15 - 20 tane olcakmış, kürtce şarkılar calıncakmış.. beni yanlış anlamayın ben kürtlük türklük olayını demiyorum da benim nişanlımda zerrre dinlemez bu tip müzikleri ama ailesi bayılıyor.. ben demiştim standart bi düğün olcak kimse yöresinin bişeyini getirmesin diye söz verdi ama akrabları kuduruyor allah halayylar cekilcekmişte bilmem neymişte.. yani ne yapıcam bilmiyorum gerçekten ben yıllar sonra üzülmek istemiyorum düğünüm niye böyle oldu diye.. lütfen yanlış anlamayın beni kimseyi küçümsemek için yazmadım kaynanam eşi,min ailesi iyidir, iyi temiz insanlar ama yetişme şekillerimiz o kadar farklı ki.. nişanlımla hiç bi sorunumuz yok ne desem yapar ama ben acık acık söylemek istemiyorum nişanlıma , çocugun ailesi sonuçta, üzülecek.. kaynanama ne demeliyim... inanın böyle olumsuz bişey derken sesim titrer, kırılır mı kırıldı mı diye hep düşünür söylerim, hoşuma gitmeyen bişeyi o kadar üzülerek söylerim ki... ne demeliyim ben ona nasıl bir davranış sergilemeliyim??

canım çok streslidir Bu dönemler.. o yüzden fazla düşünme.. detaylara takılıp Bu güzel günlerin tadını kaçırmayı unutma.. herşey zamanla oturur.. saBırlı ol, elBette senin kuracağin düzenine ayak uyduracaklar zamanla.. güzel tatlı bi dille uyar istemediğin şeyler olduğunda.. düğün konusunda da normal standartlarda Bir düğün olmasına dikkat et derim, çünkü kürt düğünleri halay ağirlikli olur ve senin ailen sıkılaBilir.. Ben izlemeyi çok seviyorum ama halay çekmesini Bilmem o yüzden Ben de düğünümde pek halay istemem.. mutluluklar canım, Allah hiç utandırmasın inşallahh

insanlari degistiremeyiz kaynananiz degismeyecek o sekilde gormus yetismis onlar icin yemegi cope dokmekdense tencereye geri koymak daha mantikli demekki. bunlar basit olaylar gibi gozuksede ilerde senin gozune batacak o yonden en bastan mesafeni koy.
niye nisanlina diyemedin anahtari vermeyelim annene diye tavrini koy.

anahtar olayıı diyemedim çünkü eylenceli bişey konuşuyoduk , ogün ben de o da anahtarlarımızı yanımıza almayı unutmuştuk ben evime giremedim annemi bekledim o da kendi evine giremedi annesini bekledi, ben de dedim evlenince de ikimizde unutup dışarda kalcaz, çilingir çagırırız diye, o da dedi anneme bıraakırız bi tane yedek.. tabi o cok masumca dedi, onu kızdırmak istemedim ben de, ama sakin bi zamanda bazı şeyleri konuşayım diyorum ama emin olamıyorum.. evlendikten sonra bunları konuşursam geç kalmış olurum diye düşünüyorum..

Kesinlikle ilk önce yedek anahtar işini halletmelisin. Uygun bir dille rahat edemeyeceğini,bunun gereksiz olduğunu anlat ve bence bu konuda süre açısından da asla taviz verme. Diğer konular da yavaş yavaş incitmeden ama kati bir tavırla belirtmelisin. Çünkü nasıl başlarsa öyle gidecek ve sizinle diğer gelinleri ile oldukları gibi olamayacaklarını anlamaları gerektiğini düşünüyorum. Bu dönemde ufak tefek sıkıntılar çok normal,evlenince oturtmak korktuğunuz kadar zor olmayacaktır umarım.

anahtar olayıı diyemedim çünkü eylenceli bişey konuşuyoduk , ogün ben de o da anahtarlarımızı yanımıza almayı unutmuştuk ben evime giremedim annemi bekledim o da kendi evine giremedi annesini bekledi, ben de dedim evlenince de ikimizde unutup dışarda kalcaz, çilingir çagırırız diye, o da dedi anneme bıraakırız bi tane yedek.. tabi o cok masumca dedi, onu kızdırmak istemedim ben de, ama sakin bi zamanda bazı şeyleri konuşayım diyorum ama emin olamıyorum.. evlendikten sonra bunları konuşursam geç kalmış olurum diye düşünüyorum..

herseyi en bastan konusursan senin icinde evliligin icinde iyi olur.
simdiden bircok sey gozune batmis evlenince saniyormusun hersey duzelir hayir duzelmez.
nisanlinin ailesini yetistiremessin kendi dusuncelerinide degistiremessin ya sen onlari oldugu gibi kabulleneceksin yada kati bir sekilde isteklerini ve kurallarini nisanlina evlenmeden belirticeksin.

bide tavsiyem cok kucuk basit seylere takilma mesela annesinin kati yag kullanmasi gibi vs..kadin o sekilde yillarca belki yemeklerini yapti biranda vazgecilebilecek birsey degil bu.sana yanlis gelebilir ama onlar icin cok normal bir durum.

Felaket tellallığı yapmayı sevmem yorumlarımda ama,
sorun var ve önlem lazım.

Nişanlınız ile sorununuz olmaması + ama ailesi ile aynı binada olmanız bir değil 3 -
Bu durumda 3 yanlış bir doğruyu götürmez ama epeyce yorar,dengesini bozar.

Onlar değişmeyecek ve tabii ki sizde.
Yapılması gerekende zaten kimseyi değiştirmemek.

Kendi evinizde kendi kurallarınız,kendi düzeniniz olsun.
Ama ama söylemeden geçemeyeceğim keşke daha uzak oturma şansınız olsa.Anladım aile binası da..Yine de keşke...

herseyi en bastan konusursan senin icinde evliligin icinde iyi olur.
simdiden bircok sey gozune batmis evlenince saniyormusun hersey duzelir hayir duzelmez.
nisanlinin ailesini yetistiremessin kendi dusuncelerinide degistiremessin ya sen onlari oldugu gibi kabulleneceksin yada kati bir sekilde isteklerini ve kurallarini nisanlina evlenmeden belirticeksin.

bide tavsiyem cok kucuk basit seylere takilma mesela annesinin kati yag kullanmasi gibi vs..kadin o sekilde yillarca belki yemeklerini yapti biranda vazgecilebilecek birsey degil bu.sana yanlis gelebilir ama onlar icin cok normal bir durum.

yok inan küçük şeyere takılan biri değilim, gecen eşyalarımızın bi kısmı geldi eltim bana ne kadar zevksizsin dedi, hiç bişey demedim güldüm gectim sadece.. daha buna benzer denksizlikler , cahilce konuşmalar... ben onları oldukları gibi kabul ettim ama kendi alanıma yapılan müdahaleler insanın canını sıkıyor, olay katı yağ ile yapılan yemek değil, olay bir sofra düzenlerinin olmayışı, inanın bana zor geliyor içim almıyor yediğim her lokmayı öyle zor yutuyorum ki, çünkü temizlik yok, titizlik yok, bunu başta görmezden gelip kapatıp gözlerimi yiyordum ama şu dönem cok sıkıcı olmaya başladı herşey.. beni hiç ilgilendirmez evinde ne yerse yesin ne giyerse giysin ama binaya girince artık o dagınıklık canımı sıkıyor.. yani vurdumduymazlık var cok fazla. onları da değiştircek değilim tabi ki ama nasıl söylemeliyim ne demeliyim de daha az kırıcı olayım.. mutlaka kırılcak bişey diyince.. onu kestiremiyorum işte..

yok inan küçük şeyere takılan biri değilim, gecen eşyalarımızın bi kısmı geldi eltim bana ne kadar zevksizsin dedi, hiç bişey demedim güldüm gectim sadece.. daha buna benzer denksizlikler , cahilce konuşmalar... ben onları oldukları gibi kabul ettim ama kendi alanıma yapılan müdahaleler insanın canını sıkıyor, olay katı yağ ile yapılan yemek değil, olay bir sofra düzenlerinin olmayışı, inanın bana zor geliyor içim almıyor yediğim her lokmayı öyle zor yutuyorum ki, çünkü temizlik yok, titizlik yok, bunu başta görmezden gelip kapatıp gözlerimi yiyordum ama şu dönem cok sıkıcı olmaya başladı herşey.. beni hiç ilgilendirmez evinde ne yerse yesin ne giyerse giysin ama binaya girince artık o dagınıklık canımı sıkıyor.. yani vurdumduymazlık var cok fazla. onları da değiştircek değilim tabi ki ama nasıl söylemeliyim ne demeliyim de daha az kırıcı olayım.. mutlaka kırılcak bişey diyince.. onu kestiremiyorum işte..

canim o zaman geriye birtek sey kaliyor o aile binasindan baska biryere tasinmaniz.eltin seni kiskaniyor olabilir yani senin sorunun sadece kaynana degil tum aile. toptan cozum o binada degilde baska biryerde oturmak.
tabi ki zor gelir senin yetistigin ortamla nisanlinin yetistigi ortam cok farkli bu anlattiklarindan bariz belli ama iste bu insanlar sen o eve gelin gidince degismeyecek 30 yildir ayni sekilde yasamini surduren birini nasil degistirebilirsinki bu yuzden kendi huzurunu dusunuyorsan baska yere tasin derim.

yoksa bu sorunlar sadece baslangic ...

Felaket tellallığı yapmayı sevmem yorumlarımda ama,
sorun var ve önlem lazım.

Nişanlınız ile sorununuz olmaması + ama ailesi ile aynı binada olmanız bir değil 3 -
Bu durumda 3 yanlış bir doğruyu götürmez ama epeyce yorar,dengesini bozar.

Onlar değişmeyecek ve tabii ki sizde.
Yapılması gerekende zaten kimseyi değiştirmemek.

Kendi evinizde kendi kurallarınız,kendi düzeniniz olsun.
Ama ama söylemeden geçemeyeceğim keşke daha uzak oturma şansınız olsa.Anladım aile binası da..Yine de keşke...

evet haklısın zaten bi kaç yıl içinde ev alacak parayı biriktirecegimize şüphem yok ikimiz de iyi kaznıyoruz, artık zaten cok gec , otururum dedim evin içine inanın 1 ev parası döktü nişanlım , herşeyi öyle lüks yaptırdık ki... neyse artık yapacak bişey yok nişanlım olmuşken hep iyisi olsun dediği için cok para harcadık, ama ikimizde biliyoduk uzun yıllar oturmayacagımızı, zaten ne zaman istersen başka yere taşınırız diyor.. ama ben işte öyle sıkıntılar yaşamak istemiyorum, ailesiyle kötü olmak istemiyorum... zaten 2 -3 yıla o ev bize yetmeyekaydirigubbakcemilecek, sosyal cevremiz genişleyekaydirigubbakcemilecek, nişanlım parti işleriyle uğraşmaya başlayacak ve otomatikman daha iyi bir evde oturmak durumunda da kalacagız.. neyse işte umarım anlatabildim derdimi... aslında bir sorun yok ama kayın validem evimi kendi evi gibi görmese milleti toplamasa evi göstermeye ben herhalde bu kadar dolmayacaktım,,, bi anda sinirlendirdi beni bu durum

kesinlikle baştan vermeyeceksin anahtarı canım eğer verip de sonradan istemiyorum dersen böyle konularda gelinler kötü olur büyüklerin yaptığı patavatsızlıklar görülmez onun için sınırlarını şimdiden çiz ki baştan bilsinler senin tarzını

belki de k.validen yeni heves hesabı gösteriyordur eşyalarınızı..siz evinize yerleştikten sonra belki böyle birşey yapmayacak veya fırsatı olmayacak..
ama yedek anahtar önemli bir nokta ,onu nişanlınla paylaşmalısın..sakın diyim ben sana..
geçen gün şakalaşırken şöyle demiştin ya,aklıma geldi, ciddimiydin? esprimiydi sadece? diye fikrini öğrenebilirsin..

Binadaki dağınıklıkları sen topla canım. oraya yeni bi düzen kur ve eskisinin çok bakımsız oldugunu böyle temiz oldugunu söyle eğer dağıtmaya devam ederlersede onları uyar ben toplamaya çalışıyorum siz dağıtıyorsunuz diye. Onlarda senin emeğine saygı dıyarlar herhalde. Eve girme konusuna gelince kesinlikle anahtar vermeyin eşine de belki ev dağınık olacak ortalıkta özel eşyalarımız olacak biz yokken kimsenin girmesini istemem dersin. Snırım kayınvalidenz çok heyacanlı bu yüzden evdeki herşeyi herkeze gösteriyordur ama ilerde bu kadar abartıya kaçacağını sanmıyorum siz evlendkten sonra gün içinde zaten evde bulunmayacağınız için anahtarı vermezseniz kimseyi sokamaz eve. Yemek yeme madem miden almıyor yeme ve katı yağla yapılan hiç bi yemeği yiyemediğini miden almadığını söyle mazeretler bul ve yeme.. Kolay gelsin bayabi çabalayacaksın gibi duruyor ama emin ol bunlar çok büyültükcek sorunlar değil zamanla herkez birbirini daha iyi tanır ve ona göre davranır.

Amacım asla kimseye muhalif olmak değil ve sizin kötü bi amaçla bu şekilde yazdığınızıda düşünmüyorum.Fakat keyınvalidenizden pek farkınız kalmamış oluyor bu söylemlerinizle..Ailesi okumamış,40yıllık sofra düzeni,benim ailem ise okumuş falan....Kayınvalidenizin gösteriş meraklılığına benzer bir durum ortaya çıkıyor.Beni yanlış anlamanızı istemem ama üslubunuz ters geldi bana biraz ve sonuna kadar okuyamadım bile yazdıklarınızı üzgünüm...
Ama yinede yakında oturmak çok zormuş duyduklarımdan yola çıkarak söylüyorum.Allah yardımcın olsun..

Amacım asla kimseye muhalif olmak değil ve sizin kötü bi amaçla bu şekilde yazdığınızıda düşünmüyorum.Fakat keyınvalidenizden pek farkınız kalmamış oluyor bu söylemlerinizle..Ailesi okumamış,40yıllık sofra düzeni,benim ailem ise okumuş falan....Kayınvalidenizin gösteriş meraklılığına benzer bir durum ortaya çıkıyor.Beni yanlış anlamanızı istemem ama üslubunuz ters geldi bana biraz ve sonuna kadar okuyamadım bile yazdıklarınızı üzgünüm...
Ama yinede yakında oturmak çok zormuş duyduklarımdan yola çıkarak söylüyorum.Allah yardımcın olsun..

kayın validemi yermiyorum.. asla da okumadı diye onu küçük görmedim.. asla onları kendimden daha alt seviyede görmek gibi bi düşüncem olmadı.. yanlış anlaşıldım sanırım.. sadece arada yaşam tarzı açısından fark oldugunu belirtmek için yazdım.. asla aramızda siz kültürsüzsünüz biz değiliz vs. gibi şeyler geçmedi.. benim aile yapım çok küçük, az kişiden oluşuyor ve kopuğuz birbirimizden, onlar ise cok tutkunlar birbirlerine yardımlarını esirgemezler iyi gün olsun kötü gün olsun hep beraberlerdir.. ben zaten onların aile içindeki beraberliklerine çok imreniyorum.. beraber yanyana oturma önerisine ilk zamanlar o yüzden sıcak bakmıştım zaten.. yoksa onlarla bir sorunum yok.. siz yanlış anladınız beni..

Evet, hakikaten de aranızda büyük kültür farkları varmış.eskilerden beri gelen doğulular geleneğini değiştiremeyeceğiniz bir kesin, yani bu konuyu belki de yavaş yavaş hazmetmeniz yararınıza olur.Onların düğün tarzları öyleyse kabul etmeniz gerekir die düşünüyorum, sevdiğinizi kabul etmeniz onların gelenek ve görneklerini de kabullendiğiniz anlamına gelir. Yemek konusunda yapılanlara bişe diyemeyeceğim ama onu da değiştiremeyeceğiniz aşikar.Yani bu durumdan uzak durabilmenizin tek yolu farklı bir eve çıkmak gibi görünüyor.Anahtar konusunda da arkadaşlarla hemfikirim.

Bak güzelim, eger simdi susarsan, simdi tavrini net bir sekilde koymazsan, inanki yarin evlendikten sonra istedigin kadar kudur cildir kimse orali olmaz...

Bir kere o yedek anahtar olayini aninda nisanlina söyleyecektin, hayir ben evimin anahtarini kimseye vermek istemiyorum, kirilma darilma, ama Annenin pat diye evimize girme ihtimali cok büyük o yüzden hic bu tür islere girmeye gerek yok deyip kesitirp atacaktin.

Cok susuyorsun canim, böyle olmaz.....o bu kirilacak üzülecek diye sürekli sen icine atip üzülüyorsun, nereye kadar? Böyle yaparsan bir gün patlarsin o zamanda gercektende müstakbel esinle ve ailesi ile cok kötü olursun.....en güzelimi simdiden saygini bozmadan ama kararli ve net bir tavir ile sinirlarini koy. Evim benim özelim, kimsenin evimde kalmasini istemiyorum de, kayinvalidene bile söylemekten cekinme....

Kültür farki tabikide il etapta zordur, insan kendi ailesinde cevresinde yasamadiklarini baska bir ailede yasiyor daha dogrusu yasamak zorunda kaliyor, ve buna alisma süreci cok yoruyor insani, ama sunuda unutmaki o ailede sana alismak zorunda.

Nasil senin icin esyalarini ortak kullanmak söz konusu bile olamazsa onlar icin gayet normal bir durumdur....yani senin buna tepki vermen onlara cok abes gelebilir....anlatabiliyormuyum???

Neticede iki farkli aile, cevre, kültür.....hemen herseyin öyle lay lay lom olmasi mümkün degil güzelim.

Dügünündede biraz o havalardan biraz sizin havalarinizdan calip herkezin gönlünü yapmaya calissin....cünkü o insanlar sizin icin oraya gelecek...bu konuda canini SIKMAYA gerek yok.

Allah mutlu etsin...insallah hersey istedigin gibi olur...

keşke otururum demeseydiniz sorunların kaynagı bu sanırım
uzakta olsanız kafanızda rahat olur
siz yedek anahtar olayını halledin kendi evinizde kapınızı kapatıp durumunuz düzelene kadar görmemezlikten gelirsiniz bazı şeyleri
ama anahtar olayı saçmalık annem istedi vermedim ben

senin işin çok zor kültür farklılığı çok kötü olmuş evlenince eşinde deyişir en eşine tapan erkek bile deyişiyor senin yerine olsam onların içine girip o eve masraf yapacağıma bir iki sene daha bekler kredi ile ev alırdım

X