kayınvalidem ve davranışları

benim eşim de doğulu ama hiç böyle şeyler yaşamadım...
Kültür farkımız da var ama asla sorun olmuyor...
Ben ona, o bana uyum sağlıyor...

Kesın cozum ,ınanın tasınmanız,
eltınızın sızı kıskandıgı asıkar. Okadar bellı etmıskı, ınsan yenı gelın dıye kırmamak adına aklından gecenı demez bıdefa.
Kaynanana gelınce, o artık degısmez, yemeklerını yıyemıyorsan, tok oldugunu soylıyeceksın, duzenlerıne ayak uyduramıyorsan ınanın bu evlendıkten sonra sıze kırıcı bır sekılde yansıtılır, eltı olsun kaynana olsun, derler yanı. Dahada uzulursun, nısanlınızla konusun, baska yere tasınma ımkanınız varsa, muhakkak tasının.

arkadaşlar bu hanımefendi diğer konusu geçen aydı ve evliyim diodu eşimin en yakın kız arkadaşı die bi konu açmıştı nasıl oluyorda şuanda nişanlı?? bilmiyorumkismile

iyimisin sen arkadaşım?? ben nikahlıyım ama düğünüm olmadı henüz.. madem bu kadar meraklısın milletin açtıgı eski konulara üşenmeden öncekileri de açıp oku bi zahmet, çok ilginç geldi yani...hem orda da bahsetmiştim nikahlı olup düğünümün olmadığını.. ayrıca başlığıda şimin en yakın kız arkadaşı olarak açtım çünkü millet başlayacaktı evliliği yeniden düşün bırak o adamı ondan koca olmaz diye.. ayrıca eş kavramı sadece evlendikten sonra mı oluyor.. nişanlısı insanın eşidir zaten.. düğün gecesinde mi eş olarak görcem adamı yaniii.. derdim olmasa burda kafamdan bi senaryo yazıp oynayacak değilim ya... hem madem bu kadar rahatsız oluyosun benim konumdan girip okuma arkadaşım seni zorla okumaya iten bişey mi var anlayamadım...

Son düzenleme:
canim,
Benim esim de dogulu ama esimin ailesi temiz ve duzenlidir. ama tum akrabalari oyle degil. mesela esimin teyzesi Istanbulda bir apartmanda koloni seklinde cumbur cemaatyasiyorlar. daha yeni 1 milyar para vererek bir arsa aldilar, villa yaptiriyorlar ama halen yerde yemek yeyip yer yataginda yatarlar.
gelinleri ile konustum. bir dokun bin ah isit. kocasindan izin alir bir yere gitmek icin. bin kisi hesap sorar. evlilik yildonumunde yemek hazirlar basbasa olalim diye, ne kayinvalide anlar halden ne baskasi. cat kapi geleni gideni ozeli hic yok. apartmanda ayakkabilar terlikler koy evi gibi. ne kadar zengin olursan ol o kulturu almadikca olmuyorrrrr...

sen en buyuk hatayi ayni apartmanda oturmakla yapmissin. en basta kabul etmeyecektin. simdi cikman zor.
esimin ve benim cevrem saygin diyorsun. o apartmana mi misafir cagiracaksin?
cok buyuk kultur farki var.
sana iki buyuk onerim var. birincisi evini tasi. ikincisi de ses cikaramadim vs deme. sesini cikar. ters gelen birsey varsa soyle.

hem kayinvalidene hem nisanlina.
yemegi tencereye mi bosaltiyor? soyle neden yemiyorsun? anne ciunku siz yenmeyen yemegi tekrar tencereye bosaltiyorsunuz ve benim icim kaldirmiyor.
misafir mi agirlamak istiyor? hemen soyle. gelin guveyin olmadigi mis gibi taze gelin evinde misafirin ne isi var?

ben soyluyorum artik canim. bizimkiler oyle densizlikler yapmazlar. zaten onlar koyde. ama emin ol evlenince sana ters gelenler artiyor ve seni kendilerinden gordukleri icin daha rahat davraniyorlar.

o yuzden bastan tavrini koy, sonbra koyamazsin.

Son düzenleme:
benim eşimde annemlere anahtar verelim dedi ablasının varmış annesinde bizimkide olcakmış bende benim haberim olmadan evime girilmesinden hiç hoşlanmam ki kimsenin evinede habersiz girmem ne öle hırsız gibi ... biz çalıştığımız için eşyaları babası karşılıyodu o yüzden anahtar vardı babasında ... ne yaptım ne ettim aldırdım o anahtarı hergün söyledim anahtarı aldınmı diye sonunda vermişler çeyiz serildi eşyalarımız yerleşti anahtar elimdeydi
bence eşinle konuş anahtarın onlarda olmasının eksilerinden bahset hiç özelinizin kalmayacağından bahset yani neticede karı kocasınız uygun olmayan bi durumda çatkapı girerlerse çok kötü olur.
canım eltinde çok açık sözlüymüş sana zevksiz diyecek kadar galiba cahil biraz zevklerin ve renklerin tartışılmayacağını bilmiyo herkes evine ne isterse onu alır ona ne ???
bide keşke aynı apartmanda oturmayı kabul etmeseymişsiniz bu kötü olmuş çok iç içelerse eğer ilerde senin evinide kendi evleri gibi kullanırlar sen en kısa zamanda taşınmaya bak...

annemgildede hem benim hem abilerimin anahtarı var,
anahtarlarını evde unuttuklarında yada kaybettiklerinde
almak için,asla biz yokken gelmezler eve
kayınvaliden evine girip çıkıyorsa,misafir ağırlayacaksa
nişanlınla konu açılınca konuş,düğün olduktan sonrayı bekleme sakın
arkası bi gelirse engelleyemessin

vallahi iş sizde biter,ama herkesin kültürü işte ne diyebilirsin ki,madem doğulular mecburen halay çekilir,yarımşar saat anlaşırsınız bi onlardan bi sizlerden bizde sivaslıyız karadenizlilerden kız almıştık yarım saat kemençe çaldı,onlar oynadı hatta biliyordum bende katıldım,yarım saatte davul zurnaydı ve çok güzel bir düğün oldu....ev meselesine gelince de mesafe koyarsınız aranıza kötü olmayın ama istemediğiniz şeyleri de yüzüne söyleyin kayınvalidenizin,önce eşinize ama...ilerde de değiştirirsiniz uzağa taşırsınız evinizi fırsatınız olursa....

X