Kayınvalideye Bayram Ziyareti Kavgası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Büyük büyüklüğünü bilirse, küçükte ona göre küçüklüğünü bilir ona göre tavır alır.
Bence bu mesafeyi koruyun.
Eşinizin sizden bir talebi yoksa, hiç o sınırı geçmeyin derim.
Zaten aman bu cahildir, aman bu büyüktür diye diye her lafı işiten biz olmadık mı ?
Mesafeyi aşarsanız cahilliğinin arkasına sığınıp, yine yapar yapacağını.
En nihayetinde yaptığının hata olduğunu kendisi anlamamış, zorla kabul ettirip getirmişler size özür için.
Mesafe candır diyorum ve bu şekilde devam etmenizi naçizane tavsiye ediyorum.

Ne annenize katıldım ne de size. Gidip kalmak gereksiz samimiyet. Kv dur demeden durmayı bilmiyor bence en azından yaşanan örnek bunu gösteriyor. Ama hatayı mis gibi telafi etmiş ailecek gelip adabınca özür dilemişler. Arada arayıp senede bir olan görüşmeyi iki üçe çıkarmanız hoş olur. Kubbede kalan bir hoş seda arkadaşım, hepimiz toprağa karışacağız. Ardında bıraktığın erdemli bir hayat olacak. Biz, hepimiz, hiçbirimiz ak pak insanlar değiliz hepimizin kusurları var. Önemli olan onları telafi etmek. Isıtıp ısıtıp önüne çıkarmanın anlamı yok.

Baban anneni cok mu yaladi lafina kahkaha attim ben ya:KK70:odesmissiniz bence senin baban da oglunuz kel demis.hani sussaydiniz eyvallah hakkin olurdu ama bence densizlikte basa bas aileleriniz.o nedenle affet gitsin.ama cok mic mic olmaya gerek yok o zihniyete cocugumu birakir miydim?hayir.ama gidip gel.

Eşinizin ailesiyle kurmak istediğiniz iletişimin yoğunluğuna siz karar verin. Kimse olayları durumları sizin kadar iyi bilemez sonuçta. Kayınvaliden de esin de bu durumu sorun etmiyor sonuçta. İçinden geldiği gibi davran.

Size katılıyorum.
Konu sahibi ile empati yaptığımda,bana;
'baban anneni çok mu........?' Diye soran
birine ömrü billah ısınamazdım.
Cahillik,istediğini söyleme özgürlüğü vermiyor kimseye.
Gerekçe cahillikse,ben de cahil insandan
uzak durma hakkımı kullanırım.
Kocamın annesi bile olsa...

Aynı şeyi benim annem,gelinimize yapsa,
onu da hatalı bulur ve acımazsızca eleştiririm.
Bu konuda arkadaşlar pek bir anlayışlı konu sahibinin kv'sine karşı.
Ben de şaşırdım doğrusu.
Amaç konu sahibini taşlamak çünkü. Fikir vermek , yardımcı olmak değil.

Ha evet dikkate almaya gerek yok.

Bir insan bu lafı çok büyütmüyorsa kendi ailesi de aşağı yukarı böyle insanlardır diye düşünüyorum.

Bana seni begenmeyız demesine takilmadım. Çünkü beğenmek zorunda değil. Boyun çok kisa dedi mesela. Kendi benden kısa aslında. Ama buna pek takilmadım. Asil mesele iğrenç yatak odasi fantezisini torun torbanın yanında bana anlatması.

Babam ona "ben senin oğlun için kusur bulsam kafasında sac yok desem hoşuma gider mi" dedim

Çocuğuma bi şey denmesi hoşuma gitmez diyor.

Eşim annesinden özellikle uzak tutuyor aslinda beni. Annemi biliyorum ben kırıcı olabilir diyor.

Ama benim annem beni rahat bırakmıyor.

Babanız da özür dilemeli.
Babam kimsenin yatak odası fantezilerini espri malzemesi yapmadığı için özür gerekmez.

Kv benim boyumu da çok kısa bulmuş. Ama bunu mesele etmedim. Çünkü beni beğenmeyebilir. Doğum lekemi beğenmemiş de olabilir. O da önemli değil

Tek sorun torun torba yanında bana iğrenç yatak odası fantezilerini espri malzemesi yapması.

Baban anneni cok mu yaladi lafina kahkaha attim ben ya:KK70:odesmissiniz bence senin baban da oglunuz kel demis.hani sussaydiniz eyvallah hakkin olurdu ama bence densizlikte basa bas aileleriniz.o nedenle affet gitsin.ama cok mic mic olmaya gerek yok o zihniyete cocugumu birakir miydim?hayir.ama gidip gel.
Lütfen dikkatli yorum yapın. Kimseye densiz diye hakaret edemezsiniz.

Benim babam kimsenin yatak odası fantezini konuşmadığı için kv ile densizlik ve terbiyesizlikte kıyas edilemez.

Hanımlar merhaba, iyi bayramlar.

Nasıl anlatacağım bilmiyorum. Okuyunca şok geçirmeniz muhtemel. Kemerlerinizi sıkı baģlamanızı öneririm.

Ben 2 yıllık evliyim. Eşim üniversiteden sınıf arkadaşımdı. Ben o zamanlar eşimle bir birliktelik istemiyordum. Ama o okuduğumuz 4 sene boyunca ve mezun olduktan sonra da çok ısrar etti. Zamanla ben de sevdim . Ve niz tanışmamizdan 10 sene sonra evlendik.

Esimin ailesi benim üniversiteyi okuduğum sehirde oturuyor. Biz nişanlıyken eşim benim olduğum sehire gelmişti. Ailem; nisanlının ailesini ziyaret et ,diyordu sık sık. Zaten nisandan önce 1 kere ziyaret etmiştim. Bi kere de onlar gelmişti(isteme ve söz merasimi için) bunun haricinde ailemle ve benimle telefon ile iletişim icindeydiler.

Ziyarete gittim. (Evlerinde kalmak zorunda kaldım. Şu an sebeplerini uzub uzadıya anlatamıyorum ama)

Eve gittik. Sonrasında üst bas indirim. Evde giyeceklerimi giydim. O esnada kv odaya geldi. Benim bir doğum lekem var hanımlar. Bir kısmı saçımın altında kalırken bir kısmi da özellikle kapatmadiğım zaman görünüyor. Özellikle kapatırsam anlaşılmaz görülmez( o ana kadar özellikle kapatmaya pek gayret etmiyordum çünkü aklıma bile gelmiyordu ). Üzeri saç ile kapli ama alnıma doğru bir parça uzanmış vaziyette.

Saçlarımı arkada topladım. Kv birden bana bakakaldi. Ve sorulara başladı.

O nedir
Ne değişik bi şey dedi.

Açıkçası anormal karşılamadım. Çünkü hic görmemiş olabilir diye düşündüm.

Gece oldu artık. Yatma zamanı yaklaşmıştı. Esim baska bir odada namaz kılıyordu. Ben de salonda oturuyordum. Eşimin yegenleri var yanımda. (Erkek olanı 20 yaşında;kız olanı 16 yaşında)

Kv geldi. Yanıma oturdu. Sorularına başladı yine;

Çok büyükmüş
Doktora gittin mi
Doktor ne dedi
Annen bi sey mi sürdü
Biz onu neden daha önce görmedik
Özellikle sakladın çünkü görürsek seni almayız diye korktun
Baban ananı çok mu yaladı da sen böyle oldun ??? Dedi.
Evet hanimlar son cümleye inanmadiniz ama maalesef .. burda eksik anlatıyorum. Fazlası var eksiği yok..

Aslında o kadar şiveli bir konuşması var ki. Ben "anlamadım" dedim?

Ayni soruyu tekrar etti. Ben yine tam olarak anlamamıştım. Ama bana yetecek kadarını da anladım.
Sadece sonradan eşimin ortamda bulunan yeğenine sordum. Çünkü çok şiveli konuşuyordu ve belki de ben yanliş anlamışımdır diye düşündüm. Ama maalesef o da beni dogruladı.

Çok zoruma gitti hanımlar.. nasıl ifade edeyim. Benim sevgili ailem ,ögretmenlerim ve arkadaşlarım doğum lekemin çok orijinal durduğuna , bana cok yakıştığına, beni cok tamamladıgına o kadar ikna etmişti ki. Aksi o ana kadar aklıma bile gelmemişti. Eşimle de uzun bi gecmisimiz var. Hic söz konusu da olmadı aramızda.

Sonrasını atlayarak geçiyorum.

Ertesi sabaha kadar sesimi çıkarmadım. Sabah da hiçbir şey olmamış gibi kalktim. Esim beni otogara bırakırken ona dedim.

"Ben nişanı atmaķ istiyorum. Ailemin de haberi var. Evet senin bir suçun yok. Ama ben de böyle bir kadına gelin olmak istemiyorum" dedim.

Ben evime geldim. Aileme durumun tamamını anlatamadım (utandığım için) sadece seni almayız diye mi korktun dedi, şeklinde anlattım.

Ertesi sabah eşim msj yazdı.

: biz ailemle yola çıktık. 1 saate ordayız:

Geldiler. Özür dilemek amacıyla.

Kv başını yerden kaldırmadı. Sadece " özür dilerim ben bir hata yaptım" diyor başka bi şey demiyor.

Kp hicbir suçu olmayan ve bugün halen daha beni kırmamış sessiz sedasız bir adamdır (siz bunu etkisiz eleman olarak da alabilirsiniz. O da "akılsız başın cezasını ayaklar çeker" dedi.

Büyük görümcem beni bi köşeye çekti . Dedi ki
"Çok çok üzgünüz. Özellikle kardeşim çok üzgün. Biz inanamadık. Annemden hic beklemiyorduk. Ama seni tebrik ediyorum. Yine de hic ses etmedin. Kalktın soframiza oturdun. Cayimizi içtin. Çok hanimefendisin. Annemi affet" dedi.

Kadın benim ses etmemis olmami hanımedendi olmamla ilgili zannetti. Aslında ben şok içindeydim. Ve söylenenleri yanlış anlamış olma ihtimalime tutunup kendimi teselli ediyordum o esnada . O yüzden ses edemedim.

Babam bi konusma yaptı ortamda. Ben çok özet geciyorum çünkü uzun;

" benim kızım çok kıymetlidir. Çok güzeldir. Ve bence kusursuzdur. Ama sen illaki kusur görmek istersen kendi ogluna bak . Onun da kafasında saç yok. Bir daha benzer bir durum olursa buraya kadar zahmet etmeyin. Sakın..."dedi.

Kapidan çıkarken kv bana sarılmaya çalıştı . Çok özür dilerim filan dedi. Ben cevap vermedim. Yüzüne bakmadım. Öyle gittiler.

Bu olaydan sonra kendisini telefonla aramayi biraktım. Kendisi 1 2 kez aradı. Açmadım. Kendisinin yaşadığı sehire ablam taşındı. Ablama gittiğim bazı zamanlarda onu kısaca ziyaret ettim. 1 ya da 2 saatliğine..

Yanlış bir hareketi olmadi bi daha. Bana bahcesinden kopardığı meyve sebzelerden verdi. Herhangibir sey sormadi. Konuyu açmadı.

Zaten mizacı itibarıyle soğuk bir kadındır. Bana özel degil yani. Kedileri ve köpeği onun çok kıymetli. Kendine bir hayat kurmuş. Evlatlarına ahtapot misali yapışan bir kadın değil.

Bu bayramda başka sebeplerden gidemedik. Eşim tek başına gidecekti. O da mümkün olamadı. 2 hafta sonra beraber gideriz dedik. O ailesiyle kalirken ben de üniversiteden arkadaşlarımla ve ablamla kalacağım.

Ama annem dün bunu duyunca her zamanki gibi beni sıkmaya başladı

" kadın bir hata yaptı. Hatalar hepimiz için. Cahil bi kadıncagız. Anlamadi dedi. Sen güya okumuşsun ama idare etmeye yanaşmiyorsun. O kadın yaşlı. Senin de evlatların olacak. Onlar da sana gelmesin mi?... kalmasın mı?"

Uzun bir isyan konusmasi yaptı. Annemin tepki verdiği şey kv evinde kalmiyor olmam ve sınırlı bir görüşme düzeni kurmam. Senede 2 kez 1 saatliğine ziyaret etmem ayıpmış....

Biraz tartıştıktan sonra ben aģladım . O konuya halen daha asabim bozuk. Ikidebir canlanmasını istemiyorum.

Bir diğer nokta kv 60 yaşında. Yaşlı degil. Ne dediğini biliyor.
Ve eşim ailesi ile görüşmek istemiyor oluşuma saygi duyuyor. Haklı olduğumu söylüyor
. Kendisi sık sık konuşuyor yanlarına gidiyor, annesine yardımcı oluyor.

Şimdi hanımlar. Dün annemle tartıştıktan sonra akşama kadar bunalım yaşadım

Bir yanim; cahil bir kadın. Bir köyden ötekine evlenmiş gün yüzü görmemiş bir insanı idare etmen lazım diyor

Oteki yanim; lafını bilmeyene yaptığın ziyaret çok bile diyor

Şeytanım mı konuşuyor mantığım mi bilmiyorum.

Anne sözü dinleyip görüşmeyi sıklastırmali miyim ?

Bu konuda benim hatalarım neler?

Bana ne ònerirsiniz?

Teker teker cevap veremeyebilirim. Ama kıymetli yorumlarınızı okuyacağım. Telefondan yazdım. Hatam olursa kusuruma bakmaýin.

Fikrini paylaşan arkadaşlarima teşekkür ederim.
Kitap yazsaniza siz😊 bir solukta okudum ve sanki roman okuyormusum gibi cok hoşuma gitti. O hatayi simdi yapan evlenince size neler yapmaz hayal edemezsiniz tecrübeliyim bu konuda bende cook laf yedim

Kitap yazsaniza siz😊 bir solukta okudum ve sanki roman okuyormusum gibi cok hoşuma gitti. O hatayi simdi yapan evlenince size neler yapmaz hayal edemezsiniz tecrübeliyim bu konuda bende cook laf yedim
Estagfurullah.

Sadece iyi bir kitap okuyucusuyum. Bu sebeple belki hoşunuza gitmiştir. Çok teşekkür ederim.

2 senelik evliyim..

Aldığım hediyeyi kabul etmedi . Düğün zamani vermiştim. Annemin evinde bırakmiş. Unutmuştur diye söyledim. " ben onu giymem"dedi.

Kendisini arayıp sormam gibi bir talebi de yok.

Esasında umrunda bile değil.

Kendi annem kadar kafaya takmıyor

Anlata anlata dilinde tuy bitti be kuzum , valla buraya konu acmak icin yurek yemek lazim artik 😂😂
Biraz daha canım sıkılırsa bazı üyeleri konumdan atmak zorunda kalacağım. Ama bunu yapmayı hic istemiyorum..

Aslında birkac üye vardı aklimda onların önerileri önemliydi benim için. Birkacı haricinde çoğu fikrini söyledi.

Burda amaç bağcıyı dövmek olmuş nedense. Fikir vermek değil. Yapılacak şey amacı yardımcı olmak olmayanları dikkate almamak.

Size çok teşekkür ederim. Anlayışınız ve anlamaya gösterdiğiniz icten caba için.

Estagfurullah.

Sadece iyi bir kitap okuyucusuyum. Bu sebeple belki hoşunuza gitmiştir. Çok teşekkür ederim.

2 senelik evliyim..

Aldığım hediyeyi kabul etmedi . Düğün zamani vermiştim. Annemin evinde bırakmiş. Unutmuştur diye söyledim. " ben onu giymem"dedi.

Kendisini arayıp sormam gibi bir talebi de yok.

Esasında umrunda bile değil.

Kendi annem kadar kafaya takmıyor
[/QUOTE

Bende hediye almıştım ve evine gittigimde hediyemin balkonun bir köşesine atıldığını gördüm 😊 ilk evlendigimde evime güya temizlige geldi 1 hafta kaldi koltuga uzandı örgü ördü sadece cam sildi ve gitti. Düşük yapmak uzereydim gunlerce hastanede yattim geldi evime benden hizmet bekledi yemek yaptirdi utanmadan bana patlican kebabi yap dedi. Doğum yaptım doguma girmeme 2 gün varken bana eltimin kardeşi var onu kıskandığımi söyledi benimle kavga etti oturdu laf soktu kalkti laf soktu neler neler yaşadım. Yani açıkçası kayinvaliden tehlikeli bir kadina benziyor pabuc birakma dişini baştan göster

Biraz daha canım sıkılırsa bazı üyeleri konumdan atmak zorunda kalacağım. Ama bunu yapmayı hic istemiyorum..

Aslında birkac üye vardı aklimda onların önerileri önemliydi benim için. Birkacı haricinde çoğu fikrini söyledi.

Burda amaç bağcıyı dövmek olmuş nedense. Fikir vermek değil. Yapılacak şey amacı yardımcı olmak olmayanları dikkate almamak.

Size çok teşekkür ederim. Anlayışınız ve anlamaya gösterdiğiniz icten caba için.

Burada fazla rastlayamadigimiz guzellikte anlatmissin vr ifade etmissin derdini , o kadar net vr anlasilir ki hersey , bende anlamayanlari anlayamadim
Aman bosver cok yasanan bir durum , sıkma canini , yorum yapmasini istemediklerini de engelleyebilirsin

Kayınvalidenizin kötü biri olduğunu düşünemedim.
Kötü olsaydı, bu kadarla kalmazdı.
Eşiniz saygı duyuyordur evet ama,
Biraz daha esneseniz nasıl mutlu olacaktır.
Patavatsızlık heryerde var maalesef.

Ben çok mesafeye karşıyım. (Çok büyük sorunlar yok ise)
Sıkı fıkı olmaya da karşıyım. (Biraz mesafe iyidir.)

Anneniz en güzellerini söylemiştir zaten.
Anneler hep haklı bence ☺️

Ne annenize katıldım ne de size. Gidip kalmak gereksiz samimiyet. Kv dur demeden durmayı bilmiyor bence en azından yaşanan örnek bunu gösteriyor. Ama hatayı mis gibi telafi etmiş ailecek gelip adabınca özür dilemişler. Arada arayıp senede bir olan görüşmeyi iki üçe çıkarmanız hoş olur. Kubbede kalan bir hoş seda arkadaşım, hepimiz toprağa karışacağız. Ardında bıraktığın erdemli bir hayat olacak. Biz, hepimiz, hiçbirimiz ak pak insanlar değiliz hepimizin kusurları var. Önemli olan onları telafi etmek. Isıtıp ısıtıp önüne çıkarmanın anlamı yok.
Çok teşekkür ederim. Aslında toprak olacağımızı biliyorum
Ama bunu bi şekilde hatirlatmanız benim için iyi oldu. Çünkü hep unutuyorum.

Kin tutuyorum. Benim böyle bir sorunum var.
Inanin bu platformda bile bana güzel konusanları unutmazken kırıcı olanları da hic unutmuyorum.

Yardımcı olduğunuz için cok teşekkür ederim. Çok faydali oldunuz.

Şimdi detaylarda başka patavatsızlıklar varsa eğer uzak durmak en iyisi derim. Çünkü bu mesafaye siz de o da eşiniz de alışmış zaten kimse için de problem yok. Ama sadece o olay olmuş ve öncesi sonrası problemsizse o zaman eşiniz daha mutlu olacaksa biraz esnek davranılabilir diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X