Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

kaydirigubbakcemile3

kaydirigubbakcemile3 olsun canım buda güzel bi örnek olmuş ama irmikli hiç duymamıştım olsun buda şerbetsizi olur

gercekten cok güzel oldu cnm hatta o gün bize gelenlere iadeyi ziyaret yapacağız yine aynı şekilde yapıp bir tepsi götüreyim diyorm
süt yerine de yoğurt koymuştum sanki şerbetli gibi de görüntüsü vardı adam belki 5 dilim yedi:)
bu arada ben yemekleri fazla fazla yaparım corba kuu fasulye ne olursa
yiyebileceğimiz kadarını ayırıp kavanozlara saklama kaplarına koyarım sonra elime geliverir
hiç bişi olmuyor dondurucuda aynısı kek için de gecerli hatta ben hamur kızartması yapmıştım kahvaltı için artanı yine koydum buzluğa
bir gün ekmeksiz kaldık bakkalda da kalmamış birden aklıma geliverdi çıkardım ısıttım fırında cözülmesini bekleyemedik çok açtık yine de atdında bir değişiklik yoktu

canım bence sen beni yanlış anladın şöyle izah edeyim sana ilk önce konuyu ben açtım diye kimsenin fikirlerine saygısızlık etmedim bunu diğer arkadaşların yazdığı püf noktalara hep teşekkür edip kendiminde deneyeceğini söyledim ben iyi yapabilirim ama yinede başka fikirlere tabiki ihtiyaç vardırbuyrunnnnnnnnn ne farkeder dememdeki nokta ben püf noktalarımı yazarken metal kullanmayın tahta kaşık kullanın dedim sen ona ithafen yazmışsın belli ben onu kastettim herkesin evindede mikser yok buda bir gerçeka.s neyse uzatmaya gerek yok sende fikirlerini yazdığın için teşekkür ederim yerimseniben

Bu üslubundan dolayı teşekkür ederim.
Ben de tahta ya da metal farketmez derken,hem mikser kullananları hem de evinde mikser olmayıp tahta kaşıkla karıştıranları kastetmek istedim.Farketmez,ikisinde de kabarır.
Elbette uzatmaya gerek yok,iyi ki bu konuyu açtın,bilmeyenler faydalanır.olumunekankayizsmile
Özellikle üzüm kullanmak isteyenler tavsiyeme uysunlar derim..:lepi:

Son düzenleme:
Bu üslubundan dolayı teşekkür ederim.
Ben de tahta ya da metal farketmez derken,hem mikser kullananları hem de evinde mikser olmayıp tahta kaşıkla karıştıranları kastetmek istedim.Farketmez,ikisinde de kabarır.
Elbette uzatmaya gerek yok,iyi ki bu konuyu açtın,bilmeyenler faydalanır.olumunekankayizsmile
Özellikle üzüm kullanmak isteyenler tavsiyeme uysanlar derim..:lepi:

vereliniortak bende üzüm konusunda yazdıklarını dikkate alıcam canım eminim öyle daha iyi olurkaydirigubbakcemile5

gercekten cok güzel oldu cnm hatta o gün bize gelenlere iadeyi ziyaret yapacağız yine aynı şekilde yapıp bir tepsi götüreyim diyorm
süt yerine de yoğurt koymuştum sanki şerbetli gibi de görüntüsü vardı adam belki 5 dilim yedi:)
bu arada ben yemekleri fazla fazla yaparım corba kuu fasulye ne olursa
yiyebileceğimiz kadarını ayırıp kavanozlara saklama kaplarına koyarım sonra elime geliverir
hiç bişi olmuyor dondurucuda aynısı kek için de gecerli hatta ben hamur kızartması yapmıştım kahvaltı için artanı yine koydum buzluğa
bir gün ekmeksiz kaldık bakkalda da kalmamış birden aklıma geliverdi çıkardım ısıttım fırında cözülmesini bekleyemedik çok açtık yine de atdında bir değişiklik yoktu

gerçekten bunu duymuştum ama denememiştim en kısa zamanda bende yapıcam saol canımzemuszemus

ben de havuçlu yaparım bir de varsa ceviz de katarım gecen un yetmedi aklıma irmik geldi
herkes revani sandı:)

bende bazen yarı yarıya un ve irmik koyarım güsel oluyor ama kalıpta irmik dağılıyorr.bende öyle olmuştu.en iyisi irmikli yapınca borcamda yada tepside yapamk dimi ama :roflol: :roflol:

bakalım bu haftaiçinde oktay ustanın balkabaklı kekini denyeceğim
güzel olursa sizinle paylaşırım o tarifin de bu forumda okumuştum içinfdeki malzemelr bile adamı cezbediyor

ikoncan soğuk fırın olayı kafamı karıştırdı hep bize ısıtılmış fırnı öğrettiler de
bir de şunu soraım arkadaşlar size ben yeni yeni öğreniyorum da mesela poğaca kurabiye gibi hamur işleri nasıl fırına konmalı

ikoncan soğuk fırın olayı kafamı karıştırdı hep bize ısıtılmış fırnı öğrettiler de
bir de şunu soraım arkadaşlar size ben yeni yeni öğreniyorum da mesela poğaca kurabiye gibi hamur işleri nasıl fırına konmalı

Teolog şöyle diyeyim mayalı hamurlar her zaman ısıtılmış fırına verilir.Kabartma tozuyla yapılanlar ya da börekler sıcak ya da soğuk farketmez

cnm ben kurabiyeyi 170 dereceye pogaçayı da 160-180 dereceye koyuyorum.ama kurabiye en fazla 10-12 dk duracak. :roflol: :roflol: :roflol: pembeleşince çıkar klasikk :roflol:

Ayrıca;üzümlerinin dibe çöktüğünden şikayet eden bir arkadaş vardı,şimdi hatırlayamadım.Ona da bir ipucu:
-Kuru üzümleri ayıkladıktan sonra 1 saat kaynar suda beklet,daha sonra suyunu süzüp üzümleri ezmeden kağıt havlu arasında kurut.Bir tabağın içinde iyice unla ve elekten geçirip fazla unları ele.En son olmak üzere kek hamuruna boşalt ve mikserle değil kaşıkla şöyle bir karıştırıp hemen fırına ver..Allah'ın izniyle harika bir üzümlü kekin olacak..yerimseniben

-
ay canım ya teşekkürler
bide kaynar su yapalım,bekletelim
bu hafta yapıp mutlaka paylaşıcam
gına geldi artık ya:KK43:
bende bazen yarı yarıya un ve irmik koyarım güsel oluyor ama kalıpta irmik dağılıyorr.bende öyle olmuştu.en iyisi irmikli yapınca borcamda yada tepside yapamk dimi ama :roflol: :roflol:
irmik olayını ilk kez duyuyorum
güzel oluyor mu ki?

bakalım bu haftaiçinde oktay ustanın balkabaklı kekini denyeceğim
güzel olursa sizinle paylaşırım o tarifin de bu forumda okumuştum içinfdeki malzemelr bile adamı cezbediyor
canım dene bizlede paylaş

canım bende soğuk fırına koyuyorum
kek ve börekler soğuk fırına
mayalılar sıcak fırına

canım bak işte onları ben sıcak fırına atıyorum ama keki bir kere ben sıcak fırına attım mahvoldu işte benimde şansım soğuk fırından yana

ikoncanim simdi gördüm kekini.. harika görünüyo bagiriyo ye beni ye diye nam nam cokacimcoook

kızlar bugünde irmik tatlısı yapıcam onunda resmini koyayım bari onun içinde beklerim irmik partisine buyrunnnnzemuszemus

X