Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

ikoncanim,

cokacimcoook sanalda olsa kokusu tadi burnuma geldi:kahve:kahveyle birlikte süper eline saglik islak kek gibi duruyo hafif nemli kekleri cok seviyorum..cok düsük isida pistimi kur kuru oluyo kek.. opuyorumnanaktan

fırından fırına fark olduğunu belirtmek istedim. bekarken annelerde yaptığım kekler çok güzel olurdu evlenince ne kekelrim ne hamurlarım olmadı bir türlü. şmdi fırınıma alıştım ona göre ayarlıyorum çok güzel piişiyor hamurlarım keklerim öyle bir kabarıyorki. kekin kıvamıda çok önemli arkadaşlar bazen un az gelebiliyor eklemelisiniz bazende ölçü şaşıp çok geliyor o zamanda biraz süt koyup inceltmelisiniz.

Bu kadar bahsettikten sonra bugün misafirlerimden arta kalan kekleri size ikram etmem gerekirdi..
Buyrun..

Kekimi dilimleyip yanyana birbirine yaslanacak şekilde dizdim ve üstlerine benmari erittiğim ve sütle incelttiğim bitter çikolatayı döktüm..Yanda ki de çin salatası...

ellerine sağlık canım gerçekten nefis gözüküyorlar.ne kadar marifetli olduğun belli canım.çin salatası nedir can ım tarifini alabilirmiyimkaydirigubbakcemile5

çin salatası dediğiniz üzerine pulbiber sepilmiş garnitürlü pilava benziyor
başka bişey varmı içinde ki

çin salatasının içinde
mısır,yeşil soğan,maydonoz,dereotu,limon suyu,tuz başka ne konuyor bilmiyorum
haşlanmış havuçta konuyor sanırım
ama görüntü güzel

Kek de üzerime yok diyebilirim,misafir gelecekse bir tanıdığıma mutlaka benden istenir.
Deniz Güneşe katılıyorum,her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.
Benim keklerimde 4 yumurta kesinlikle vardır,şekerle en az 15 dakika çırpılır.
Kek yapmaya karar verdiğim an fırını ısıtırım,180 de 40 dak. pişiririm.
Kabartma tozunu mutlaka unu ortalar arasına koyarım ve 2 adettir.
Her kekimde limon kabuğu veya portakal kabuğu vardır.Değişik bir aroma katar..
Benimde güzel kek yapma ipuçlarım bunlardır.

saruboceq 15 dk mı cok değilmi ya ben toplam keki o sürede yapıyorum zaten kalıpta ve hiç kabarma sorunu olmuyor 1 kabartma tozu kullanıyorum...
bence malzemenin azı çoğu değil el becerisi önemli..
ayrıca asla karbonat koymayın evet kabartıyor ama kekten soda tadı gelıyor kaynanam hep karbonat koyar tat olarak karbonatlı keki hiç beğenmiyorum.

saruboceq 15 dk mı cok değilmi ya ben toplam keki o sürede yapıyorum zaten kalıpta ve hiç kabarma sorunu olmuyor 1 kabartma tozu kullanıyorum...
ayrıca asla karbonat koymayın evet kabartıyor ama kekten soda tadı gelıyor kaynanam hep karbonat koyar tat olarak karbonatlı keki hiç beğenmiyorum.

Her yiğidn yoğurt yiyişi farklı işte.kaydirigubbakcemile3

15 dakikada pişen keki ilk defa duydum valla..bilmiyorumkismile
Ama yaptığına göre oluyor demek..

Ellerine sağlık...

Bu arada karbonat hiç kullanmadım yaa ..nasıl olur ki acep? merak ettim şincik..

ellerine sağlık canım gerçekten nefis gözüküyorlar.ne kadar marifetli olduğun belli canım.çin salatası nedir can ım tarifini alabilirmiyimkaydirigubbakcemile5

Estağfirullah,yemekle alakası olan herkeste marifet vardır,tıpkı sizlerde olduğu gibi..
Çin salatasına pirinç salatası da denilebiliyor.Az yağla pilav pişiriyorsunuz.Özellike basmati pirinci daha hoş görünüyor ama ben baldo ile yaptım.İçine dereotu,maydanoz,mısır,bezelye,haşlanmış havuç,bol kornişon turşu,kırmızı dolma biber,taze soğan,limon suyu,zeytinyağı,tuz ve süslemek için çörekotu koydum.Manzarası mükemmel,gayet hafif bir salata..Tavsiye ederim..yerimseniben

çin salatası dediğiniz üzerine pulbiber sepilmiş garnitürlü pilava benziyor
başka bişey varmı içinde ki

Barbie cim pulbiber koymuyorum ama damak tadı,istersen deneyebilirsin.Bir de ben mecbur kalmadıkça garnitürümü kendim hazırlamaya çalışıyorum,konserveden pek hoşlanmıyorum,hem de ev yapımı daha güzel oluyor..yerimseniben

çin salatasının içinde
mısır,yeşil soğan,maydonoz,dereotu,limon suyu,tuz başka ne konuyor bilmiyorum
haşlanmış havuçta konuyor sanırım
ama görüntü güzel

Gerçekten görüntü mükemmel.Yeme seyret..boshayallersmile
Aslında içine konulacaklar tamamen damak tadına ve hayal gücüne kalmış..Mutfağın sonu,dibi yok..yerimseniben

Ben de sadece 1 kabartma tozu koyuyorum,şimdiye kadar hiç sorun çıkmadı..
Karbonatı da çok severim,hem kekin rengini hafif sarartıyor,hem de o tat hoşuma gidiyor..yerimseniben

Ellerine sağlık...

Bu arada karbonat hiç kullanmadım yaa ..nasıl olur ki acep? merak ettim şincik..

Galiba 15 dk da fırına koyuyorum denmeye çalıştı arkadaş deniz..
Ben karbonatlısını da seviyorum bir dene ,belki sen de o tadı seversin benim gibi..yerimseniben
Son noktayı da sen koydun aslında Denizcim;
Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı..:lepi:

İşte ben çok çırparım,neden bilmem iyice çırparım.
Karbonatı bende merak ettim hiç denemedim ama.
Dediğin gibi elin lezzeti önemli,sevgi katmak önemlivereliniortak

kızlar bende keki robotta çırpıyorum ne yalan söylim :eek:
siz çırpıyorum felan deyince kendimden utandım valla :eek:

bugün pirinç salatasından yapayım canım çekti :icecream:

kızlar bende keki robotta çırpıyorum ne yalan söylim :eek:
siz çırpıyorum felan deyince kendimden utandım valla :eek:

bugün pirinç salatasından yapayım canım çekti :icecream:

keki robotta cırpınca cabuk dağılıyor dirimcim ben de bi on dk çırpma teli ile çırparım
sırasıyla yağ katı çırparım diğer malzemeler ve en son un azar azar elenmiş en son karbonat ekleyip iyice bekletmeden fırına veririrm
bu akşam balkabklı keki deniyorum inş.

İşte ben çok çırparım,neden bilmem iyice çırparım.
Karbonatı bende merak ettim hiç denemedim ama.
Dediğin gibi elin lezzeti önemli,sevgi katmak önemlivereliniortak

bende cok çırparım ilk yumurtaları koyup cırparım ve 4 yumurta kullanırım çırptıkca kabarır sonra seker un vanilya kabartma tozu ve portakal veya limon kabugu yada tarcın veya ceviz kullanırım çırptıkça daha çok kabarır

bende kekime 1 paket kabartma tozuyla beraber 1 çay kaşığı karbonat koyarım
(annemde karbonatın üstüne birkaç damla limon sıkardı)
kekimde çok beğenilir bu birazda beceri işi sanırım benim tariflerimi alan birçok insan var
ama benim yaptığım gibi olmadığını söylüyorlar...

bide soğuk fırına koymak gerektiğine şaşırdım...

Son düzenleme:

Ellerine sağlık...

DENİZ 15 dk.pişme olmuyo canım ya hazırlama süresinden-toplam karıştırma süresinden bahsettim açık yazmadım sanırım..
ayrıca karbonatı asla tavsiye etmiyorum yapında görün soda tadı geliyo.

X