Aşılama Kemoterapi Sonrası Aşılama Hakkında Bilgi Sahibi Olanlar

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz
Herkese selamlar hanımlar. Kasım 2019da yaşadığım düşükten sonra 3 ay korunma, sonrasında tsh yüksekliği için ilaç kullanma, ardına korona çıkması sebebiyle doktor tavsiyelerine uyarak temmuza kadar ertlemiştik çocuk mevzusunu. Temmuz ayında ise eşime lenfoma tanısı kondu ve spermleri ne olur ne olmaz denilerek donduruldu. Yani kemoterapiyle beraber kısırlık gelişebilme ihtimaline karşı böyle bir önlem alındı. Allah nasib ederse, her şey yolunda giderse eşimin tedavisi yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak (en az 4 kür kemo+radyoterapi veya 6 kür kemo şeklinde) şimdi tedavi bittikten sonda en az 6 ay korunmak gerekecek ki biz biraz pimpirikli olduğumuz için 1 yılı bulabilir bu süre. Biz de bu süreci değerlendirmek adına ocak şubat gibi aşılama yaptıralım diyoruz ancak hiç bilgim yok bu konuda. Sorularım şunlar, bilenler yanıtlarsa sevinirim
1) bu süreç öncesinde genetik testi yaptırmak istiyorum, bunun için ne yapmam gerekiyor ve kan verilerek mi yapılıyor?
2) aşılama için üniversite hastanesinde dondurulan spermleri özel hastaneye naklettirerek yaptırmak mümkün mü?
3) benim yumurtlama ile ilgili hiç bir sıkıntım yok elhamdülillah, bu süreçte herhangi bir hormon tedavisi vs uygulanır mı?
4) bir de eşleri bu süreçten geçip daha sonra evlat sahibi olanlar varsa onlarla da konuşmak isterim.
Şimdilik aklıma takılanlar bunlar, teşekkür ediyorum.
(yaşlarımız benim 30, eşimin 35)
Öncelikle çok geçmiş olsn Rabbim eşinize şifa versin sizide umduğunuza nail etsin. bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vereyim arkadaşım
1. Benimde rahatsızlığım var bu yüzden bebegimizde olrmu olmazmi diye genetik testi yaptırdık. Eşimle beraber genetik bölümünden sıra aldık Ankara şehir hastanesinde yaptrmistik sonrasında gidip hem eşim hemde benden kan aldılar yaklaşık 3- 4 ay kadar bi süre sonunda test sonucunu öğrendik.
2. Spermleri yada yumurtaları hangi hastanede dondurttuysan o hastanede transfer işlemin gerçekleşiyor arkadaşım naklettirmemisti. Ama bi şekilde bi yolu bulunur mu bilmiyirm.
3. Bende aşılama olacaktım yumurtlamam falan normaldi ama rahmi hazırlamak için doktor yinedende hormon ineleri yazmıştı bana. Şükür Rabbim aşılamaya gerek koymadi o ay hamile olmuşum inelerim elimde kaldı. Yani herşeyin normal olsada rahimin hazr olması için hormon ilaçlarına gerek duyuyor doktorlar

Cok sagolun rahmini son anda almaktan vazgecmisti doktor yumurtaliginin birini aldilar kemoterapisi falan bitmisti diger yumurtalikta da kist goruldu bir ameliyatta ondan oldu ama o temiz ciktigi icin yumurtaliga dokunmadilar yani rahminide almadilar.ama planli bir gebelik gerekli onada simdilik beklmedeyiz
İnşaallah sağlıkla hamile kalır 🤲

Konuyla ilgili bilgim olmasa da yazmak istedim. İnşallah en güzel şekilde nihayete varsın hikayeniz.🧡 Öncelikle şifalar sonrasında da nur topu gibi sağlıklı hayırlı evlatlar diliyorum size ailenizle birlikte geçireceğiniz nice nice yıllarda☺

Öncelikle çok geçmiş olsn Rabbim eşinize şifa versin sizide umduğunuza nail etsin. bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vereyim arkadaşım
1. Benimde rahatsızlığım var bu yüzden bebegimizde olrmu olmazmi diye genetik testi yaptırdık. Eşimle beraber genetik bölümünden sıra aldık Ankara şehir hastanesinde yaptrmistik sonrasında gidip hem eşim hemde benden kan aldılar yaklaşık 3- 4 ay kadar bi süre sonunda test sonucunu öğrendik.
2. Spermleri yada yumurtaları hangi hastanede dondurttuysan o hastanede transfer işlemin gerçekleşiyor arkadaşım naklettirmemisti. Ama bi şekilde bi yolu bulunur mu bilmiyirm.
3. Bende aşılama olacaktım yumurtlamam falan normaldi ama rahmi hazırlamak için doktor yinedende hormon ineleri yazmıştı bana. Şükür Rabbim aşılamaya gerek koymadi o ay hamile olmuşum inelerim elimde kaldı. Yani herşeyin normal olsada rahimin hazr olması için hormon ilaçlarına gerek duyuyor doktorlar

Çok sağolun, inşallah tüm hastalara şifalar ihsan etsin Rabbim. Çok açıklayıcı olmuş, teşekkür ederim. En iyisi inşallah eşimin tedavisi şifayla sonuçlansın ondan sonra yola çıkarız yeniden. 💚 Çok sağolun tekrardan,

Öncelikle çok geçmiş olsun. Allah şifa versin. Kızım losemi tedavisi gördü. İki sene önce yakalandık, yeni bitti tedavimiz, çok zor bir süreç Allah yardımcınız olsun.

Genetik test konusunda doktorunuzla konuşun. Bizim standart olan tüm testler çocuk hemotoloji bölümde yapıldı. Ama çocuk genetik ile de görüştük.
Yetişkin genetige yollayabilirler sizi.
Özel de çok para tutar muhtemelen.
Birde çok fazla genetik hastalık var. Genelde kandan bakılıyor. Ama bizde kemik iliğinden de bakıldı. Tamamen hastalıkla alakalı.

Sorularınızin cevaplarını bilmiyorum ama çok geçmiş olsun tekrar.

Son düzenleme:
Konuyla ilgili bilgim olmasa da yazmak istedim. İnşallah en güzel şekilde nihayete varsın hikayeniz.🧡 Öncelikle şifalar sonrasında da nur topu gibi sağlıklı hayırlı evlatlar diliyorum size ailenizle birlikte geçireceğiniz nice nice yıllarda☺
Âmîn âmîn, çok duygulandırdınız beni. İnşallah hepimizin hikayesi hayırlara ve güzelliklere vesile olarak devam etsin inşallah.

💚

Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin bir akrabamiza testeresyon kanser teşhisi konmuştu 1 haftalık evliyken çok şükür 1 tane çocukları oldu hemde tedavi görürken eşi hamile kaldı rabbim yeterki ol desin isteyen herkese hayırlı evlatlar nasip etsin kimsenin kucağını boş bırakmasın

Öncelikle çok geçmiş olsun. Allah şifa versin. Kızım losemi tedavisi gördü. İki sene önce yakalandık, yeni bitti tedavimiz, çok zor bir süreç Allah yardımcınız olsun.

Genetik test konusunda doktorunuzla konuşun. Bizim standart olan tüm testler çocuk genetik bölümde yapıldı. Yetişkin genetige yollayabilirler sizi. Özel de çok para tutar muhtemelen.

Sorularınızin cevaplarını bilmiyorum ama çok geçmiş olsun tekrar.
Allah yavrunuzla beraber küçük büyük tüm hastalara kâmil şifalar versin.
Çok sağolun 💚

Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin bir akrabamiza testeresyon kanser teşhisi konmuştu 1 haftalık evliyken çok şükür 1 tane çocukları oldu hemde tedavi görürken eşi hamile kaldı rabbim yeterki ol desin isteyen herkese hayırlı evlatlar nasip etsin kimsenin kucağını boş bırakmasın
Âmîn inşallah. Acaba tedavi görürken nasıl oluyor? Kemoterapi hem spermlerin döllenme yeteneğini kaybetmesine sebep oluyor hem de dölleseler bile sağlıksız olmasına yol açıyormuş, doktorumuz bu şekilde söyledi. Acaba ilk kemoterapi sırasında veya öncesinde gebe kalmış olabilir mi? Bilginiz var mı?

Konuya dair fikrim yok eşinize acil şifalar diliyorum sadece.Benim annem de meme ca atlattı geçen yıl.4 kür kemo+radyoterapi almıştık. Hepsi geçiyor bir şekilde. Tek yapmanız gereken doktorunuza güvenmek,onlar her şeyi düşünüyor sağolsunlar.

Genetik test anneme yapmışlardı hastalık genetikse bende de olmasın die,sadece kan aldılar annemden.Diğer soruları bilemiyorum maalesef .Acil şifalar ve sağlıkla bebeğinizi kucağınıza aldığınız günleri çabucak görmeniz dileğiyle🙏💕

Âmin inşallah, Allah anneciğinize ve tüm hastalara kâmil şifalar versin 💚

Âmîn inşallah. Acaba tedavi görürken nasıl oluyor? Kemoterapi hem spermlerin döllenme yeteneğini kaybetmesine sebep oluyor hem de dölleseler bile sağlıksız olmasına yol açıyormuş, doktorumuz bu şekilde söyledi. Acaba ilk kemoterapi sırasında veya öncesinde gebe kalmış olabilir mi? Bilginiz var mı?
O kadar detaylı bilmiyorum ama ayrılmak istiyordu benim yüzünden annelik duygusundan mahrum kalacak ona bunu yaşatmak istemiyorum die sonra hamile olduğunu duyduk

Öncelikle eşinize geçmiş olsun
Kanser teşhisi konan kişinin moralinin cok yüksek olmasi lazim ve cevresindeki insanların da psikolojik olarak saglam durmasi gerekiyor.
Size cok is düşüyor
Konuya dair bilgim yok bildirim geldi diye merak edip baktim
Biz de babamdan dolayı cok yiprandik, kemoterapi vs hep zor süreçler. Allah şifa versin.
Rabbim inşallah öncelikle esinizin iyilesmesini, sonra da yuvaniza sağlıklı bir evlat nasip etsin.

Kanser teşhisi konan kişinin moralinin cok yüksek olmasi lazim ve cevresindeki insanların da psikolojik olarak saglam durmasi gerekiyor.
Size cok is düşüyor
Konuya dair bilgim yok bildirim geldi diye merak edip baktim
Biz de babamdan dolayı cok yiprandik, kemoterapi vs hep zor süreçler. Allah şifa versin.
Rabbim inşallah öncelikle esinizin iyilesmesini, sonra da yuvaniza sağlıklı bir evlat nasip etsin.
Haklısınız, moral olarak iyiyiz çok şükür, hiç olumsuz şeyler düşünmemeye çalışıyoruz ki dediğimiz gibi bana çok iş düşüyor. Allah'ın bir lütfu bana güzel bir güç ve moral geldi, eşime de bunu yansıtıyorum, hamdolsun o da tevekkülle ve teslimiyetle karşıladı bu durumu. İnşallah tam bir şifa ile bitecek diye inanıyorum. Allah ruhen ve bedenen afiyet versin hepimize. Tüm hastalara da şifalar versin. 💚
Ve o güzel dualarınıza âmîn. 🌹

Naçizane Önerim acele etmeyin

Önce eşiniz sağlığına kavuşsun pandemi vs sonra düşünürsünüz bebek işini

Bir de dondurulmuş spermleri aşılama ile harcamak çok makul olmayabilir doktorunuz ile ayrıntılı görüşün

Eşinizin sağlığı önemli aşılama tüp bebek vs de stresli süreçler bence ikisini birbirinin arasına karıştırmamak lazım

Naçizane Önerim acele etmeyin

Önce eşiniz sağlığına kavuşsun pandemi vs sonra düşünürsünüz bebek işini

Bir de dondurulmuş spermleri aşılama ile harcamak çok makul olmayabilir doktorunuz ile ayrıntılı görüşün

Eşinizin sağlığı önemli aşılama tüp bebek vs de stresli süreçler bence ikisini birbirinin arasına karıştırmamak lazım

Tedaviden sonra düşünüyorduk zaten ama anladığım kadarıyla bu süreçler de kendi içlerinde zaman alıyor. Ve dediğiniz gibi streste var. Önce inşallah eşimin sağlığı sonrasına bakacağız. Hayırlısı 🤷

Çok sağolun 💚

Herkese selamlar hanımlar. Kasım 2019da yaşadığım düşükten sonra 3 ay korunma, sonrasında tsh yüksekliği için ilaç kullanma, ardına korona çıkması sebebiyle doktor tavsiyelerine uyarak temmuza kadar ertlemiştik çocuk mevzusunu. Temmuz ayında ise eşime lenfoma tanısı kondu ve spermleri ne olur ne olmaz denilerek donduruldu. Yani kemoterapiyle beraber kısırlık gelişebilme ihtimaline karşı böyle bir önlem alındı. Allah nasib ederse, her şey yolunda giderse eşimin tedavisi yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak (en az 4 kür kemo+radyoterapi veya 6 kür kemo şeklinde) şimdi tedavi bittikten sonda en az 6 ay korunmak gerekecek ki biz biraz pimpirikli olduğumuz için 1 yılı bulabilir bu süre. Biz de bu süreci değerlendirmek adına ocak şubat gibi aşılama yaptıralım diyoruz ancak hiç bilgim yok bu konuda. Sorularım şunlar, bilenler yanıtlarsa sevinirim
1) bu süreç öncesinde genetik testi yaptırmak istiyorum, bunun için ne yapmam gerekiyor ve kan verilerek mi yapılıyor?
2) aşılama için üniversite hastanesinde dondurulan spermleri özel hastaneye naklettirerek yaptırmak mümkün mü?
3) benim yumurtlama ile ilgili hiç bir sıkıntım yok elhamdülillah, bu süreçte herhangi bir hormon tedavisi vs uygulanır mı?
4) bir de eşleri bu süreçten geçip daha sonra evlat sahibi olanlar varsa onlarla da konuşmak isterim.
Şimdilik aklıma takılanlar bunlar, teşekkür ediyorum.
(yaşlarımız benim 30, eşimin 35)
Öncelikle çok geçmiş olsun. Arkadaşımın benzer bir deneyimi oldu, ilk çocukları oldu şimdi ikincisi için uğraşıyorlar. Siz de psikiyatristten yardım alın bu süreçte, bu iyileşme için hipnoz vs yöntemleri var. Olumlu düşünmeye çalışın. Hastane süreci gerçekten yıpratıcı ve sürekli bir endişe, korku ve sonra olumsuzu kabullenmişlik oluyor. Bu döngüye girmeden kendinizi hep olumluya odaklanmanızı öneririm, umarım en kısa sürede temelli kurtulursunuz ve çocuklarınıza kavuşursunuz.

Zaten arkadaşlar paylaşacaktır üniversite hastanesi veya iyi bir klinikse zaten sizden genetik belli başlı hastalıklarla ilgili tetkikler isteniyor. Sizden yumurta toplanıyor ve toplanabilmesi için de yine hormon- ilaç verilip verimi ve sayıyı artırmaya çalışılıyor. Sizden alınan yumurtalardan en kaliteleri seçilip aynı zamanda sperm için de seçim yapılıp aşılama yapılıyor. Yapay bir durum olduğundan aynı normal gebelik gibi sizin rahminiz hazırlanması için dışarıdan hormon verilerek sizde rahmin kalınlaşması vs sağlanıyor. Aşılama sonrası da aynı hamilelikte salgılanan hormonları ve kan sulandırıcı ilaçları dışardan almanız gerekiyor. Kesin istiyorsanız şimdiden iyi bir doktor araştırmasına girin. Tüm olumlu olumsuz yorumları okuyun derim. Reklamlara güvenmeyin. Genelde üniversite hastanelerinde iyi oluyor. Bir de yumurta nakli mümkün mü diye sormuşsunuz ama ona cevap veremeyeceğim. İsim araştırıp klinik araştırdığınızda bunu hem üniversiteye hem de kliniğe sorarsınız doğru bir yanıt alırsınız. Çok geçmiş olsun tekrar.

Tavsiyem dondurabildiginiz kadar sperm dondurun çünkü eşi azospermli olanlar burada dertleşelim sayfasında kemoterapi gören birinin spermleri tamamen bitmişti ve şimdi çıkış olması için uğraşıyorlar di siz de tüp bebeğe başlayın aşılama ile zaman kaybetmeyin naçizane düşüncem geçmiş olsun inşallah çabucak kurtulur 🤲

X