Kendi kendine uyumasını sağlamak: Ferber Yöntemi nedir?

Benim de 2 aylık bir kızım var ve bu yöntemi ne şimdi ne de ileride asla ama asla uygulamam.
Ayrıca doktorumuz bile kucaklayın kucaklayabildiğiniz kadar güven duygusu gelişir, şefkat gösterin ki sevildiğini hissetsin diyor..
Zaten doktor başka birşey deseydi de açıkçası bu konuda umurumda olmazdı.
Ben bebeğimi ağlatmak için doğurmadım, o benim en kıymetlim uyutmak için asla ağlatmam.
Varsın kucağımda uyusun biraz da uykusuz kalayım birşey olmaz...
Eğer kendiliğinden çok uyusa elbette rahat olur ama o uyumadığı müddetçe onu ağlatarak uyutmaya çalışmam.
Üstelik diğer arkadaşlarında dediği gibi bugünlerin keyfini tadını çıkaralım bence..Zaten büyüdükçe kucağımıza kendileri gelmeyecekler..
Belki aranızda bu düşüncelerime kızanlar çıkar ama ben eğer mümkünse bebeğimi ağlatmamak için elimden gelen herşeyi yaparım..
Onun gözyaşlarına sebep olmayı asla düşünemem..
Neticede uyumayı öğrenmeyen bir çocuk yoktur biraz geç olsun napalım nasılsa kendi kendilerine uyumayı da büyüdükçe öğrenecekler.

ben bu yöntemlerin hiç birine katılmıyorum hele hele ferber bence çok kötü bi method zamanla herşeyi yoluna giriyor zaten sadece biraz sabır

Bence sistem güzel ama 1 hafta uygulayabilmek zor gibi geliryor ben uygulamaya çalışsam bile annesi olarak babası buna dayanabileceğini hiç sanmıyorum bu sefer bbeğimizi ağlatıyorum diye babasıyla kavga edicez eminim :))

bu ne biçim bi yöntemdir
yahu çocuğun içi dışına çıkıcak ağlamaktan bende beklicem onun uyumasını
4 aylık kızım benle birlikte yatıyo kıyamam ben ona varsın uykusuz kalıyım

bazı uzmanlar da bebeğin uykuya dalana kadar ağlatılmasının anneyi bebeğinin ihtiyaçlarına karşı duyarsızlaşmaya teşvik ettiğini ve ilk yılda bebekler için anne-babalarının kendilerine cevap ve güven vermesinin, kendi kendilerini teskin etmeyi öğrenmelerinden daha önemli olduğunu savunuyorlar.

Yazının içindeki en önemli şey bu.
Bence tabii..
Bıraksınlar sevdikleriyle uyusunlar,sarılsınlar öpüşsünler yaaa...!
Ne zamana kadar yapcak zaten....

vicdan ve kalbimin sesi en iyi sestir bana göre..

süpersin katılıyorum

2 aylık oğlum suanda bu zamana kadr emzik agzında besıgıne koyup kendı uyuyordu.yanlız bu ara emziigi agzında tutamıyor düştümü kıyameti koparıyor bu sefer tam dalacakken uyku açılıyor evin içinde emzik agıza koy düş yapıyoruz sonra 1 satte yada 45 dk dalıyor.ınat ettım sallamıcam die sanırım sallanmak istiyor çıldırıcammmmm

bence yirmibeş dk bebeğin ağlamasına dayanamaz kimse ayyy bebek sesi beni deli ediyor ne sustan anlıyorlar ne bekleden allah yardımcınız olsun anneler

9 aylık kızım var ve 8 aylık oluncaya kadar ayağımda sallıyordum ve tabi kilosu arttıkça ayaklarımda ki ağrılarda artıyordu.sonra baktım olacak gibi değil uykusu geldiğinde hemen sallayıp uyutmadım uykusunun iyice gelmesi içinde oyunlarla şarkılarla daha çok yormaya başladım.çok yorulduğunu anladığım anda da yatağına yatırıp odadan çıktım.ilk zamanlar öyle abartıldığı gibi saatlerce ağlamadı kızım çok çok 3_5 dakika ağladı.tabi günler geçtikçe bu ağlamalar azaldı ve şuanda hiç ağlamadan kızım kendi uyumayı öğrendi. bende kızımı asla uzun süreler ağlatamam ama baktım bizim kız başarıcak bu işi eee bir kaç dakika ağlamasına göz yumdum.sonuçta artık bende rahatım ayaklarımda:)))

Bebeğin ağlatarak uyutulmasına ben de karşıyım. Ama bu aralar gece yarım saatte bir uyanıyoruz.Ben onu ağlatmıyorum ama benim sinirlerim bozuluyor ve ağlıyorum. Ben ağlarken yüzüme öyle bi bakışı var ki, onun için neyin daha doğru olduğuna karar veremiyorum.

Ferber yönetmini kızım da denemiştim. Çoooooooooooooooook pişmanım. Kızım şuan azıcık ağlasa hemen öğmeye başlayıp kusuyor. çünkü denemelerimiz de ağladığında öğmeye başlıyordu kendi kendine uyumaya alışmıştı. artık odasında saatlerce yalnız kalsa gece oynarken elektirik kesilse hiç korkmaz ama ferber yönteminden beri bu sorunumuz var.

Bu arada uzun süreli ağlayan bebekler de göbek fıtığı olma ihtimali çok yüksek bilginize.

şuan 2 aylık bebeğim var ve kesinlikle ferber yöntemini denemeyi düşünmüyorum. ona sarılıp koklayıp uyutmak varken neden ağlatayım ki.

şimdi yaptığım şey şu. Gündüzleri uyutacağım zaman perdeleri kapatıyorum kucağıma alıp emziriyorum gazını çıkarıyorum beşiğine koyup ellerinden tutup ninni söylüyorum uyuyup kalıyor.
akşamları da ışıkları kapatıyorum, gece lambasını açıyorum emzirip gazını çıkarıp uyutuyorum.

Bu arada bebeklerinizin odasın da kırmızı gece lambası kullanın.

bede karsıyım aglayarak uyumasına...tek guvendıgı kısı annesı sonucta baska yontemler daha mantıklı

Ferber yönetmini kızım da denemiştim. Çoooooooooooooooook pişmanım. Kızım şuan azıcık ağlasa hemen öğmeye başlayıp kusuyor. çünkü denemelerimiz de ağladığında öğmeye başlıyordu kendi kendine uyumaya alışmıştı. artık odasında saatlerce yalnız kalsa gece oynarken elektirik kesilse hiç korkmaz ama ferber yönteminden beri bu sorunumuz var.

Bu arada uzun süreli ağlayan bebekler de göbek fıtığı olma ihtimali çok yüksek bilginize.

şuan 2 aylık bebeğim var ve kesinlikle ferber yöntemini denemeyi düşünmüyorum. ona sarılıp koklayıp uyutmak varken neden ağlatayım ki.

şimdi yaptığım şey şu. Gündüzleri uyutacağım zaman perdeleri kapatıyorum kucağıma alıp emziriyorum gazını çıkarıyorum beşiğine koyup ellerinden tutup ninni söylüyorum uyuyup kalıyor.
akşamları da ışıkları kapatıyorum, gece lambasını açıyorum emzirip gazını çıkarıp uyutuyorum.

Bu arada bebeklerinizin odasın da kırmızı gece lambası kullanın.

cok guzel bı yontem benımde 7 aylık bı oglum var ayagımda sallıyorum deneyebılırım sızın yontemınızı...yanlız su var bebeklerın odasında ışık kullanmamak gerektıgını bılıyorum cunku..buyume hormonu karanlıkta işlev goruyormuş az bı ışıkta calısmazmıış...

Doğada yaşayan her minik canlı annesiyle uyumak ister.. o kadar içsel bir şeydir ki bu olay; mantık aranmaz,üzerine kitap da yazsan,tezlerde bitirsen,araştırmalarda yapsan uykusunda korkan,yalnız kalan,ağlayan bebeği anne kokusundan,dokunuşundan başka hiç bir şey sakinleştiremez ...
çocuğuna sarılan anne çocuğuna güven duygusu aşılar.....ve bu güven bir ömür boyu tüm hayatına yansıyacak olan bir hediyedir....
Ağlaya ağlaya susmayı öğrenen çocuk ve sonra susan çocuk tehlikelidir hem....çocuk susuyorsa kabullenmiş ve özgüveni bastırılmış olarak geçer ergenliğe ve ardından yetişkinliğe..
İnsan doğasına hatta canlı doğasına birebir zıt düşen bu canice yöntemi duyunca gerçekten şok oldum.Biraz araştırdım ve gördüm ki bu tekniğin babası Richard Ferber isimli bir beyefendi kısaca BİR ERKEK.
Baba olabilir ama bir ANNE asla değil..

bu linkte hediyem olsun tüm annelere
Dailymotion - Rüya gören yavru kedi ve annesi ... - Hayvanlar Kanalı

Son düzenleme:
Benim kızım 13 aylık, yanyana yatıyoruz,elini ağzıma sokuyo ve öyle uyuyo.Uyuyunca da yatağına koyuyorum :)). Kızımsız uyuyamam ben :pPP

öncelikle bu yönteme canice diyen kişilerin olaya ağlatarak bebek uyutmak değilde uzun vadeli verimli uykuya alıştırmak gözü ilede bakmalarını öneriyorum. herhangi birşeyi deneyimlemeden insanları cani olmakla suçlamak bence oldukça önyargılı bişey. her yöntem, her bebek için aynı şekilde çalışmayabilir. her bebeğe uygunda olmayabilir. biz eşimle kızımın uykularını düzene sokmak için oldukça uzun süre uğraştık. dakika başı uyanıyordu ve asla uykuya kendisi dalmıyordu. sürekli yanında beni istiyordu her uyandığında. gece 1 leri buluyordu uyuması. artık tükenmiştim her günüm ağlamakla geçiyordu. içimden kızımla hiçbişey yapmak gelmiyordu hep yorgun uykusuzdum. ferberi ilk duyduğumuzda eşimle bizde gerek yok diye düşündük, başka yöntemler araştıralım. nitekim denediğimiz hiçbir yöntem kızıma uymadı. hiçbirşeyle onu uyutmak mümkün olmadı. ne hikaye ne şarkı. üstelikte bizimle uyuyordu. kendi yatağına koymak ne mümkün. eşimin bir işinde tanıştığı bir arkadaşı ferberi önerdi. ben yurtdışında yaşıyorum ve burda bu teknik nerdeyse herkesin kullandığı bir teknik. eşimde iyice okuyalım ve deneyelim dedi. kızımı odasına koyduk. ilk 3 gün belkide hayatımızın en zor günleriydi. kaç kere vazgeçmek üzere idik. 3 günün sonunda kızım saat 8 den sabah 8 9 a kadar hiç kalkmadan uyumayı öğrendi. daha doğrusu kalktığında uykusu hiç bölünmeden tekrar uykuya dalabilmeyi öğrendi. annenin hiçbiryere gitmediğini uyandığında yeniden uykuya dalması gerektiğini öğrendi. mucize gibi gelmişti bize inanamadık. 1 yıl olucak ki kızımla çok verimli vakit geçiriyoruz. eşimde gündüz çalışmadığından bütün günümüz onunla beraberce oynamakla. ferberdan sonra yersiz huysuzluklarıda azaldı. şimdi ben kızıma verimli uyku uyumasını 3 gün ağlaması ile öğrettiğim için cani bir anne olduğumu düşünmüyorum. zira daha öncelerini düşündüğümde hiiçbir zaman uykusunu alamayan tüm geceyi huysuzlanarak geçirmiş, her gözünü açtığında panikle aynı yataktaki annesini arayan halini düşündüğümde çocuğum için en doğrusunu yaptığımı düşünüyorum. ha eğer çocuğun benim kızımın olduğu gibi büyük uyku problemi yoksa, masal okuyup sora yatağına koyma vesaire ile uyku sorununa çözüm bulunmuşsa. yada anne ile aynı yatakta yatan bebek verimli uykusunu alıyorsa kimse kimseye ferber uygulayın demiyor. ama sonuçta çok büyük uyku sorunu olan bebekler ve aileler var. kimsenin deneyimlemediği birşey için başkasına cani deme hakkı olduğunu düşünmüyorum. kaldıki bende bu durumda çocuğunu her gün dışarı çıkarmayan, onunla verimli saatlerce oyun oynamayan, ona bağıran sinirlenen kişilere cani diyebilirim bu durumda ki hiç haddime değil. herkesin yaşadığı durum birbirinden farklı ve hiçbir anne çocuğunun kötülüğünü istemez.

bncde ferber yöntemi canice .. o anda bebeginizin size ihtiyacı var bn araştırdım uyku problemi için başka yöntemler var mesela yatır/kaldır yöntemi tracy hogg yöntemi diyede geçiyor bi göz atın derim

öncelikle bu yönteme canice diyen kişilerin olaya ağlatarak bebek uyutmak değilde uzun vadeli verimli uykuya alıştırmak gözü ilede bakmalarını öneriyorum. herhangi birşeyi deneyimlemeden insanları cani olmakla suçlamak bence oldukça önyargılı bişey. her yöntem, her bebek için aynı şekilde çalışmayabilir. her bebeğe uygunda olmayabilir. biz eşimle kızımın uykularını düzene sokmak için oldukça uzun süre uğraştık. dakika başı uyanıyordu ve asla uykuya kendisi dalmıyordu. sürekli yanında beni istiyordu her uyandığında. gece 1 leri buluyordu uyuması. artık tükenmiştim her günüm ağlamakla geçiyordu. içimden kızımla hiçbişey yapmak gelmiyordu hep yorgun uykusuzdum. ferberi ilk duyduğumuzda eşimle bizde gerek yok diye düşündük, başka yöntemler araştıralım. nitekim denediğimiz hiçbir yöntem kızıma uymadı. hiçbirşeyle onu uyutmak mümkün olmadı. ne hikaye ne şarkı. üstelikte bizimle uyuyordu. kendi yatağına koymak ne mümkün. eşimin bir işinde tanıştığı bir arkadaşı ferberi önerdi. ben yurtdışında yaşıyorum ve burda bu teknik nerdeyse herkesin kullandığı bir teknik. eşimde iyice okuyalım ve deneyelim dedi. kızımı odasına koyduk. ilk 3 gün belkide hayatımızın en zor günleriydi. kaç kere vazgeçmek üzere idik. 3 günün sonunda kızım saat 8 den sabah 8 9 a kadar hiç kalkmadan uyumayı öğrendi. daha doğrusu kalktığında uykusu hiç bölünmeden tekrar uykuya dalabilmeyi öğrendi. annenin hiçbiryere gitmediğini uyandığında yeniden uykuya dalması gerektiğini öğrendi. mucize gibi gelmişti bize inanamadık. 1 yıl olucak ki kızımla çok verimli vakit geçiriyoruz. eşimde gündüz çalışmadığından bütün günümüz onunla beraberce oynamakla. ferberdan sonra yersiz huysuzluklarıda azaldı. şimdi ben kızıma verimli uyku uyumasını 3 gün ağlaması ile öğrettiğim için cani bir anne olduğumu düşünmüyorum. zira daha öncelerini düşündüğümde hiiçbir zaman uykusunu alamayan tüm geceyi huysuzlanarak geçirmiş, her gözünü açtığında panikle aynı yataktaki annesini arayan halini düşündüğümde çocuğum için en doğrusunu yaptığımı düşünüyorum. ha eğer çocuğun benim kızımın olduğu gibi büyük uyku problemi yoksa, masal okuyup sora yatağına koyma vesaire ile uyku sorununa çözüm bulunmuşsa. yada anne ile aynı yatakta yatan bebek verimli uykusunu alıyorsa kimse kimseye ferber uygulayın demiyor. ama sonuçta çok büyük uyku sorunu olan bebekler ve aileler var. kimsenin deneyimlemediği birşey için başkasına cani deme hakkı olduğunu düşünmüyorum. kaldıki bende bu durumda çocuğunu her gün dışarı çıkarmayan, onunla verimli saatlerce oyun oynamayan, ona bağıran sinirlenen kişilere cani diyebilirim bu durumda ki hiç haddime değil. herkesin yaşadığı durum birbirinden farklı ve hiçbir anne çocuğunun kötülüğünü istemez.

Ben de oglumu bu yontemle duzene soktum.Canilikle suclayanim cok ama kabul etmiyorum.O zamanlar beni suclayanlar sonradan bana bunu nasil basardigimi sordular.Boyle bir cocuk yetistirdigim icin hayran olduklarini soylediler.Oglum sadece kendi odasinda degil kalmaya veya misafirligegittigimiz her yerde baska yataklarda kendi kendine uyumustur aglamadan.Bebegi birkac defa aglattiginizda hemen duzene giriyor zaten.Gidip elini tutacak, ninni soyleyecek, sirtini oksayacaksiniz.Sadece kucaginiza almayacaksiniz.bir de uyku arkadasi cok onemli, minikbir yumusak oyuncakla yatmali ve anlamaz sansanizda odasindaki herseye resimler dahil iyigeceler deyin ve oyle yatirin.Kendi kendine uyumaya alismasi ozguven gelisimi, sabirli olmasi gibi seyleri ogrettiginden cokmantikli bence.Cocugum kendisinin sonsuz sevildigini biliyor, aramizda muhtesem bir bagvar.simdi kizim 4 aylik.2 defadir onu da aglatiyorum.biraz esnek olacagim cunku gaz problemi sürüyor. BBence cocuklara herseyi hazir sunmak, surekli pispislamak canilik.sonra okulda veya toplumda hayir kelimesi ile karsilasinca otomatik olarak sevilmedigini dislandigini dusunuyor.Ne alakadiyebilirsiniz bence daha bebekken kendi kendine uyumasina izin vermemekle ayni sey boyle de devam eder...kardesimana okulu ogretmeni.onunkutuphanesinden cokca faydalanarak bu bilgileri edindim, onundeneyimlerini de tabii.Mesela koltukta kendi basina dururken 5 aylikken aglamaya baslardi oglum.oyuncakla onu susturduktan sonra kucagimiza alirdik.aglama ile kucaga alinmayi pekisgirmesin diye.ve super ise yaradi.bizyemek yerken sakinceotururdu.Bekle bebegim yemegim bitinceseni alacagim derdi susardi beklerdi.Sandiginizdancok daha akillilar.pufnoktasi 4 aya kadar her agladiginda mumkunse her an kucaginiza alin isitin sevin hissedin, 4 aya kadar asla kucaga alismaz bebek.4 aydan sonra ara ara minikminikaglatip sabri ogretin.Topluma birey yetistiriyoruz kendimize oyuncak degil...

Ben de oglumu bu yontemle duzene soktum.Canilikle suclayanim cok ama kabul etmiyorum.O zamanlar beni suclayanlar sonradan bana bunu nasil basardigimi sordular.Boyle bir cocuk yetistirdigim icin hayran olduklarini soylediler.Oglum sadece kendi odasinda degil kalmaya veya misafirligegittigimiz her yerde baska yataklarda kendi kendine uyumustur aglamadan.Bebegi birkac defa aglattiginizda hemen duzene giriyor zaten.Gidip elini tutacak, ninni soyleyecek, sirtini oksayacaksiniz.Sadece kucaginiza almayacaksiniz.bir de uyku arkadasi cok onemli, minikbir yumusak oyuncakla yatmali ve anlamaz sansanizda odasindaki herseye resimler dahil iyigeceler deyin ve oyle yatirin.Kendi kendine uyumaya alismasi ozguven gelisimi, sabirli olmasi gibi seyleri ogrettiginden cokmantikli bence.Cocugum kendisinin sonsuz sevildigini biliyor, jaramizda muhtesem bir bagvar.simdi kizim 4 aylik.2 defadir onu da aglatiyorum.biraz esnek olacagim cunku gaz problemi sürüyor. BBence cocuklara herseyi hazir sunmak, surekli pispislamak canilik.sonra okulda veya toplumda hayir kelimesi ile karsilasinca otomatik olarak sevilmedigini dislandigini dusunuyor.Ne alakadiyebilirsiniz bence daha bebekken kendi kendine uyumasina izin vermemekle ayni sey boyle de devam eder...kardesimana okulu ogretmeni.onunkutuphanesinden cokca faydalanarak bu bilgileri edindim, onundeneyimlerini de tabii.Mesela koltukta kendi basina dururken 5 aylikken aglamaya baslardi oglum.oyuncakla onu susturduktan sonra kucagimiza alirdik.aglama ile kucaga alinmayi pekisgirmesin diye.ve super ise yaradi.bizyemek yerken sakinceotururdu.Bekle bebegim yemegim bitinceseni alacagim derdi susardi beklerdi.Sandiginizdancok daha akillilar.pufnoktasi 4 aya kadar her agladiginda mumkunse her an kucaginiza alin isitin sevin hissedin, 4 aya kadar asla kucaga alismaz bebek.4 aydan sonra ara ara minikminikaglatip sabri ogretin.Topluma birey yetistiriyoruz kendimize oyuncak degil...
kac aylikken basladiniz bu yontemi uygulamaya?Su anda 2,5 aylik kizim ayagimda uykuyla savasirken size bunlari yaziyorum.kizim uyumayi reddediyor gozleri kipkirmizi uykudan ama aslanuyumuyor mama ile besleniyor ayakta sallanarak uyudu simdiye kadar ama birkac gundur o da ise yaramiyor.ne ya
pacagimi bilmez haldeyim.ona bisey olacak diye cok korkuyorum uyumasi gerekli mutlaka ama yok.ne yapamaliyim bana bi akil verin tukeniyorum:KK43::KK5:

X