Ketum insanlar

Mimoza08

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2021
461
592
Ben yillar yillar once cok kisa suren ve travmatik bir sekilde biten bir evlilik yasamistim. O zamanlar kimler yanimda oldu desek cikti cok iyi hatirliyorum. Onlardan biri benim liseden tek ve en yakin arkadaslarimdan biriydi. Hatta avukat oldugu icin sureclerimde cok yardimci olmustu. Manevi, arkadas olarakta cok destek cikmisti. Surekli telde konusuyorduk.

O ise yillardir sevgilisi olan, ve ayni zamanda onun sayesinde benimde arkadasim olan, ve sevdigim bir cocukla pandemi doneminde evlendi. Cok uyumlulardi, yillardir arkadasimla yalniz bile bulusmadim, her gorusmemize esi ile beraber gelirdi (ayni yerde yasamiyoruz bu arada, her bulusma dedigim, yilda bir), herneyse.. Yinede tabi esi ile arkadasim olmadan bir iletisimim olmadi tabi benim icin onemli olan benim arkadasim ve o getiriyor esini diye ses cikarmiyordum.
Bana iki hafta once 'ben bosandim, detaylari yuzyuze gorusunce veririm ama cok kotu gunler geciriyorum, gorusunce sana simsiki sarilmak istiyorum' yazmis bana sabahin korunde. Gorur gormez aradim tabi. Acinca 'zor gunler geciriyorum ama telefonda anlatilmaz, yuzyuze gorusunce konusuruz, buarada musait degilim kapatmam lazim arkadaslar var' dedi (benim suan yurtdisinda olmam disinda sorun yok). Tamam dedim bende. Aradan iki gun gecti, aklimda kaldi, mesaj attim 'musait misin, arayayim mi' dedim. Uc gun cevap yazmadi. Sonra aradim, acti 'buyuk kazik yedim Mimoza, yuzyuze gelince anlatirim, uzun hikaye' dedi. Bende 'canim benim, en erken ekime kadar gelme ihtimalim yok ama sen ihtiyac hissettiginde, konusmak istediginde lutfen beni ara' dedim. Neden telefonda en ufak bisey bile demedigini anlayamadim. O zaman bosandiginida yuzyuze gorusunce soyleseydi, yani niye oyle havada birakip beni meraka dusurdu anlayamadim. Dogru duzgun cevapta vermiyor ama insta da hep arkadaslariyla falan foto paylasiyor bu arada.

Gecen hafta da kuzenim bosanmis, babam XX bosanmis, bi arayip hal hatir sormak destek olmak istersen dedi. Bende birkac gun bekledim aramak icin, en son bugun aradim, annesi (yengem) acti, kizim ayrilmak istedi ayrildi, nedenini bende bilmiyorum ama ne karar verdiyse arkasindayim, damat ve ailesi cok iyiler, kizimda onlara kiyamiyor, kirmamaya calisiyoruz onlari uzulmesinler diye, ama kizim boyle istemis bosandi, nedenini bilmiyoruz dedi. Hos bende zaten nedenini sormamistim, cok ozel birseyde olabilir, herkes herseyi paylasmak zorunda degil ama... Neyse.. Bi garip hissettim, sanki ben dedikodu yaparim diye mi dusunup gizliyorlarmis gibi. Ama ben cok alakasiz biryerde binlerce kilometre otede yasiyorum, ve hayatimda daha kimsenin biseyini birine bile soylemedim soylememde. Bu ' ben bosandim' haberi verilipte, daha da bir detay yada muhabbet, konusma yok sana muhabbeti sinirimi bozdu ikisinde de. E o zaman demeyin bana, banane senin bosanmandan.. Amac ne anlayamadim. Bir ihtiyac varmis gibi hissediyorum haber verilincede ariyorum, ama sonra basindan atmalar falan. Haksiz miyim?

Boşanmak evlenmek gibi değil ki.

Ben evleniyorum diyen insana nerde tanıştınız, nasıl oldu vs denilir belki biraz ayrinti da olur ama o kadar. Aslında ilk yakinlasmalari, en romantik anlarini vs bilmezsiniz hiç sadece birbirlerini sevdiklerini bilirsiniz.

Boşanmak da tersten böyle bir şey olsa gerek. Size kalkıp da ilk soğuma nedenlerini, en şiddetli kavgalarini, onları buraya getiren tüm nedenleri tek seferde anlatamazlar, hatta isteseler de belki kendileri bile anlayamazlar eğer yanıt aldatma, kumar vs gibi çok belli bir durum değilse.

Öyleyse size böyle bir durumda nasıl bir özet gecmelerini bekliyorsunuz ki?

Ben çok ayrinti düşündüğünüzü ve gereksiz beklentiye girdiginizi dusunuyorum. İnsanlar zaten yakin gordugu için bosandiklarini paylasmislar.

Yakın gormeseler bunu bile bilmeniz gerekmiyordu, tıpkı herkesin acip da herkese evlendiğini soylememesi gibi.

Belki uzun suredir cok yogun psikolojik baskilar altindadir arkadasiniz. Ozellikle o istemis damat iyiydi falan diyolar. Belki kari koca arasinda kimsenin bilmedigi ciddi sorunlar olmustur. Arkadasiniz da cok detayli bi mesele olarak gorup uzun uzadiya anlatmak icin yuzyuze gelmeyi bekliyordur brn anormal bulmadim. Kendi surecimi de konusmaktan kaciyodum.
Ne var biliyo musunuz, insanlar gercekten ve tamamen bitirdikleri seyleri yasanmamis saymak istiyolar bu yuzden dillerinden de uzak tutuyolar.
Mesela hep burada acilan konularda kararsiz insanlar goruyoruz. Ne yapsam ne etsem diye soran. Kararini vermis insan soru dahi sormuyor. Boyle dusunun. Siz dedikodu yaparsiniz diye sizden gizlenmistir dusuncesini bence arkadasiniz duysa uzulur. Seni gordugumde simsiki sarilmak istiyorum diyen bir kadin, bence cok sorunlar yasamis.

Ben bosanip sebeplerini her sorana söylemiştim.Kusurun bende olamadıgıni bilsinler diyordum.Gecen bir komsu kocamin beni tek celsede boyayıp basindan attigini soyledi.Halbuki bosanip bir kerede bosayan benim.O zaman pişman oldum insanlara anlattigima herkesin de her boku bilmesine gerek yok bence keske beb de ketum olsam

Siz kendiniz süreçlerinizi onla paylaştığınız için o da paylaşır sanmışsınız hayal kırıklığının bu şaşkınlığın nedeni bu. Her insan farklıdır insanlar da zamanla değişir. SiZ kafaya takmayın. Sizlik bi durum mu bilemem ama değil gibi duruyor. Ne kadar yakınlaşmak isterse o kadarını anlatsın madem. Çevresinde de arkadaşları varmış belli ki ihtiyacı da yok size. İnsanlar… Akrabanız da direk savunmaya geçmiş belli ki ezbere metni herkese okuyorlar ağız birliğiyle tek bir söylem çıkması adına hem de kızlarını korumak amaçlı psikolojik olarak belli ki. Yine sizlik durum değil. Ben de sizin gibi benzer durumdayım ondan bu kadar tanıdık gibi geldi olaylar

ya şimdi ne kadar samimi de olunsa yüz yüze yapılan muhabbet gibi olmuyor
ha ben beklemem mesela yüz yüze konuşmayı, telefonda anlatırım, mesajda anlatırım
whatsapp ses kaydında anlatırım, görüntülü konuşur öyle anlatırım anlatmak istiyorsam eğer
ama herkes böyle değil
bence siz kişisel algılamışsınız ama hiç alakası olduğunu düşünmüyorum
arkadaşınızın size yönelik bi sorunu olsa sabahın köründe öyle bir mesaj atmazdı
arkadaşlarıyla da kafa dağıtmak için buluşup paylaşımlar yapıyordur
benim aklıma ilk gelen, hikayeler çok çok uzun o sebeple arkadaşınız yüz yüzeyken anlatmayı tercih ediyor

kuzen konusunu konuşmaya gerek var mı bilmiyorum zira telefonu bile kendisi değil annesi açmış
ya sizinle konuşacak kadar yakın değil ya da çok kötü bir ruh halinde, anneye açtırmış telefonu
ki bu kuzenin boşanma nedeni çok özel diye düşündüm ben; ihanet olabilir, cinsel bir sorun olabilir
herkes bağıra bağıra aldatıldım diyemez sonuçta, misal yani
veya cinsel bir konu ise zaten söylenmez

siz üzerinize düşeni yapmışsınız, arkadaşınızın mesajına dönmek onu aramak gibi, kuzeni aramak gibi
başka da yapacağınız bişey yok
kendileri isterlerse anlatırlar, destek olursunuz
anlatmazlarsa da sallayın gitsin

geçenlerde benim de bir arkadaşımın ilişkisi bitti
ki her flörtünü her ilişkisini mutlaka anlatan bir insandı
bu ayrılığı hiç anlatmadı mesela ben de üzerine gitmedim
ama yüz yüze gelince anlatacağını biliyorum mesela

Arkadaşınız niye anlatırım diyip anlatmamış bilemedim ama ben takilmazdim herhalde.

İkinci olarak kuzenin boşanmasi konusunda ise aramak bana gereksiz geldi. Yani bir insan boşandı diye aranmaz ki, ben çok rahatsız olurdum kuzeniniz yerinde olsam.

Tebrik için aranır, vefat ve hastalık durumlarında aranır ama boşanmissin nasılsın diye insan aranmaz bence ya😃

Arkadaşınız niye anlatırım diyip anlatmamış bilemedim ama ben takilmazdim herhalde.

İkinci olarak kuzenin boşanmasi konusunda ise aramak bana gereksiz geldi. Yani bir insan boşandı diye aranmaz ki, ben çok rahatsız olurdum kuzeniniz yerinde olsam.

Tebrik için aranır, vefat ve hastalık durumlarında aranır ama boşanmissin nasılsın diye insan aranmaz bence ya😃
Bencede +1

Ben yillar yillar once cok kisa suren ve travmatik bir sekilde biten bir evlilik yasamistim. O zamanlar kimler yanimda oldu desek cikti cok iyi hatirliyorum. Onlardan biri benim liseden tek ve en yakin arkadaslarimdan biriydi. Hatta avukat oldugu icin sureclerimde cok yardimci olmustu. Manevi, arkadas olarakta cok destek cikmisti. Surekli telde konusuyorduk.

O ise yillardir sevgilisi olan, ve ayni zamanda onun sayesinde benimde arkadasim olan, ve sevdigim bir cocukla pandemi doneminde evlendi. Cok uyumlulardi, yillardir arkadasimla yalniz bile bulusmadim, her gorusmemize esi ile beraber gelirdi (ayni yerde yasamiyoruz bu arada, her bulusma dedigim, yilda bir), herneyse.. Yinede tabi esi ile arkadasim olmadan bir iletisimim olmadi tabi benim icin onemli olan benim arkadasim ve o getiriyor esini diye ses cikarmiyordum.
Bana iki hafta once 'ben bosandim, detaylari yuzyuze gorusunce veririm ama cok kotu gunler geciriyorum, gorusunce sana simsiki sarilmak istiyorum' yazmis bana sabahin korunde. Gorur gormez aradim tabi. Acinca 'zor gunler geciriyorum ama telefonda anlatilmaz, yuzyuze gorusunce konusuruz, buarada musait degilim kapatmam lazim arkadaslar var' dedi (benim suan yurtdisinda olmam disinda sorun yok). Tamam dedim bende. Aradan iki gun gecti, aklimda kaldi, mesaj attim 'musait misin, arayayim mi' dedim. Uc gun cevap yazmadi. Sonra aradim, acti 'buyuk kazik yedim Mimoza, yuzyuze gelince anlatirim, uzun hikaye' dedi. Bende 'canim benim, en erken ekime kadar gelme ihtimalim yok ama sen ihtiyac hissettiginde, konusmak istediginde lutfen beni ara' dedim. Neden telefonda en ufak bisey bile demedigini anlayamadim. O zaman bosandiginida yuzyuze gorusunce soyleseydi, yani niye oyle havada birakip beni meraka dusurdu anlayamadim. Dogru duzgun cevapta vermiyor ama insta da hep arkadaslariyla falan foto paylasiyor bu arada.

Gecen hafta da kuzenim bosanmis, babam XX bosanmis, bi arayip hal hatir sormak destek olmak istersen dedi. Bende birkac gun bekledim aramak icin, en son bugun aradim, annesi (yengem) acti, kizim ayrilmak istedi ayrildi, nedenini bende bilmiyorum ama ne karar verdiyse arkasindayim, damat ve ailesi cok iyiler, kizimda onlara kiyamiyor, kirmamaya calisiyoruz onlari uzulmesinler diye, ama kizim boyle istemis bosandi, nedenini bilmiyoruz dedi. Hos bende zaten nedenini sormamistim, cok ozel birseyde olabilir, herkes herseyi paylasmak zorunda degil ama... Neyse.. Bi garip hissettim, sanki ben dedikodu yaparim diye mi dusunup gizliyorlarmis gibi. Ama ben cok alakasiz biryerde binlerce kilometre otede yasiyorum, ve hayatimda daha kimsenin biseyini birine bile soylemedim soylememde. Bu ' ben bosandim' haberi verilipte, daha da bir detay yada muhabbet, konusma yok sana muhabbeti sinirimi bozdu ikisinde de. E o zaman demeyin bana, banane senin bosanmandan.. Amac ne anlayamadim. Bir ihtiyac varmis gibi hissediyorum haber verilincede ariyorum, ama sonra basindan atmalar falan. Haksiz miyim?
ben açıkcası çok garip bişe görmedim. insanların coğu böyledir, güzel şey iyi şey herkese yayılır ama insan başına gelen kötüyü kolay söylemez hele de şimdiki nesil. herkesin birbiriyle yarış halinde olduğu (belli etse de etmese de) bi çağdayız. bunun iyi yada kötü insan olmakla alakası da yok, hayat şartları o yola etti herkesi tr den bağımsız konuşuyorum. bakin sosyal medyada herkes mutluluğunu koyuyor, kötüsünü paylaşan azdır. ben de 1,5 yıl işsizdim, neyse şuan çok şükür avrupada çalışıyorum ama o dönem kimseye anlatasım görüşesim gelmemişti açıkcası. linkedine girsem herkes işe başlama koyar, instagram desen herkes zengin, mutlu, kusursuz. zordur yani kötüyü paylaşmak, acizliğini söylemek. ben dediğim gibi gariplik görmedim. boşanmış işte ne desin. yüz yüze görüşünce anlatırsa anlatır, anlatmazsa bile ben olsam herşeyin yoluna gireceğini söylerim, üstelemem, o anlatmazsa konuyu açmam bile. siz daha rahatsızsınızdır kötünüzü, sıkıntınızı paylaşmakta belki ondan garip gelmiştir. ben şahsen garipsemedim ki zaten yüzyüze konuşuruz demiş, daha ne desin ki yani

İnsanlar size boşanma detaylarını anlatmak zorunda mı anlamadım ki. Akrabanızı aramanız sırf saçmalık zaten laf aramak için aramışsınız laf vermemişler hoşunuza gitmemiş. Arkadaşınız da anlatırım bir ara demiş işte sıkıştırıp duruyorsunuz öğrenseniz nolacak milletin mutsuzluğunu size ne yahu.

İnsanlar size boşanma detaylarını anlatmak zorunda mı anlamadım ki. Akrabanızı aramanız sırf saçmalık zaten laf aramak için aramışsınız laf vermemişler hoşunuza gitmemiş. Arkadaşınız da anlatırım bir ara demiş işte sıkıştırıp duruyorsunuz öğrenseniz nolacak milletin mutsuzluğunu size ne yahu.
Ya kuzenim icin, babam bi arasan sorsan dedigi icin arama ihtiyaci hissettim. Nedenini merak etmiyorum, 'nasilsin, iyimisin, hakkinda en hayirlisi olsun, biseyi takma kafana, bi ihtiyacin olursa soyle' demeye aradim yani. Yengem otomatik olarak, nedenini bizde bilmiyoruz kizim dedi. Sormamistim bile.
Arkadasim icinde ben elalem degilimki, artik farkli ulkelerde bile olsak en azindan 2-3 haftada bir konusuyorduk, yakin arkadaslariz. Ve bosanma nedeninden oturu degil nasil oldugunu merak ettimden aradim. Bi anda ben bosandim cok kotu bir haldeyim dedi ve gerisi yok. Bu sey gibi 'ben hastayim yuzyuze konusunca soylerim'. E ama ne hastasisin neyin var, kanser misin grip misin, hangisi yani, merak ederim tabi, bu insanlar benim didimin didisi degilki. Sadece merak ettim. 'gecinemedik ayrildik, tabi uzgunum' yada 'Mimoza biraz ozel ama bosanmak gerekiyordu bosandim' dese yeter yani. Detayi benide ilgilendirmiyor. Evliliklerinde, iliskilerinin detayini, yatak odalarinin icini bildimmiki bu gune kadar bosanma nedenlerini bilme geregim olsun

Yani ben babamdan duydum kuzenimin bosandigini. Babamda bi ara istersen dedi. Nedeni de su; Ben de yaklasik bir 9 yil once bir bosanma sureci gecirmistim ve travmatikti. Kuzenim beni hep aradi destek oldu, hatta o baska sehirde yasiyordu, bana destek olsun diye yanima geldi, birkac gun kaldi beni gezdirdi ilgilendi bile. Allah var, bir dedikodusu, agzimdan laf almaya calismasi, kotu niyeti asla olmadi. Aramizda oyle negatif bir iliski yok.
Ben hic aramasam nankorluk ederim gibi geldi. Hatta ilk gunler ne diyecegimi bilemeyip aramaya cesaret edemedigim ve erteledigim icinde biraz kendimi bile sucladim. Ama telefonu yengem acip, 'biz cok mutluyuz, kizim kendi karar verdi, neden bilmiyoruz, ama kendisi cok iyi, sadece karsi tarafi uzup kirmamaya calisiyoruz, baskada bilgimiz yok' diyince bi garip hissettim acikcasi

Kızmayın ama siz laf arıyorsunuz. Bunlar özel mevzular. Burada isimsiz, anonim yazıyoruz ondan bu rahatlik. Böyle mevzularda karşıdakinin dediği kadar dinlenir, desilmez, yanındayım denir ve olay kapatılır.
Sizde kizmayin ama ben laf falan aramiyorum, bu yorum sizin kendi icinizi ve insan iliskilerinizi yansitiyor. Ben her ne kadar bu iki insana uzakta da olsam suanda, onlara elalem degilim. Benim onlarla negatif bir iliskim yok. Sikca konusmaya devam ettigim insanlar. Ha, evlilik ozel birseydir, onlarin bu gune kadar evliliklerini bilmedigim gibi, bosanma nedenide ozel olabilir ve bilmem gerekmiyor.
Benim bosanma surecimde onlar ve birkac kisi daha bana en saf temiz sekilde manevi destek olmuslardi. Kimi yanima geldi, kimi saatlerce beni dinledi, kimi hergun aradi yanimda oldugunu hissettirdi. O yuzden ben yakin hissediyorum onlara en azindan.
Ama bana bi anda ben bosandim cok kotu bir haldeyim diyip ortaya bombayi atip ortadan kaybolmak... Bu sey gibi 'ben hastayim yuzyuze konusunca soylerim'. E ama ne hastasisin neyin var, kanser misin grip misin, hangisi yani, merak ederim tabi, bu insanlar benim didimin didisi degilki. Sadece merak ettim. 'gecinemedik ayrildik, tabi uzgunum, konusmakta istemiyorum' yada 'Mimoza biraz ozel konudan oturu bosanmak gerekiyordu bosandim' dese yeter yani. Detayi benide ilgilendirmiyor.

Ben de ne mesajlaşmayı severim ne de telefonda uzunca konuşmayı ama nedense kendimi hep 2-3 saatlik konuşmanın içinde buluyorum :KK70: Arkadaşlarım direk konuya girer hepsini bir güzel özet geçer konuşuruz. Ben zaten ayrıntılı sormam o anlatır. Ama dediğiniz gibi sürekli kötüyüm, şöyle oldu sonra dese uzun bi süre aramasa '' arasana ırıspı '' derim asdfg Ayrıntı anlatmasın zaten de arayacağım demek yerine direk arayacağı gün yazsa çok daha iyi olur insan ister istemez endişeleniyor çünkü.

ben açıkcası çok garip bişe görmedim. insanların coğu böyledir, güzel şey iyi şey herkese yayılır ama insan başına gelen kötüyü kolay söylemez hele de şimdiki nesil. herkesin birbiriyle yarış halinde olduğu (belli etse de etmese de) bi çağdayız. bunun iyi yada kötü insan olmakla alakası da yok, hayat şartları o yola etti herkesi tr den bağımsız konuşuyorum. bakin sosyal medyada herkes mutluluğunu koyuyor, kötüsünü paylaşan azdır. ben de 1,5 yıl işsizdim, neyse şuan çok şükür avrupada çalışıyorum ama o dönem kimseye anlatasım görüşesim gelmemişti açıkcası. linkedine girsem herkes işe başlama koyar, instagram desen herkes zengin, mutlu, kusursuz. zordur yani kötüyü paylaşmak, acizliğini söylemek. ben dediğim gibi gariplik görmedim. boşanmış işte ne desin. yüz yüze görüşünce anlatırsa anlatır, anlatmazsa bile ben olsam herşeyin yoluna gireceğini söylerim, üstelemem, o anlatmazsa konuyu açmam bile. siz daha rahatsızsınızdır kötünüzü, sıkıntınızı paylaşmakta belki ondan garip gelmiştir. ben şahsen garipsemedim ki zaten yüzyüze konuşuruz demiş, daha ne desin ki yani
Yani ben yurtdisinda yasadigim icin, yuzyuze artik 3 ay mi 5 ay mi yoksa 1 yilmi sonra olur bilemiyorum. Oyle ha diyince yuzyuze gorusemayecegiz. Tabiki isterse anlatmak isteyemeyebilir yada konusmaya hazir degildir, yada gomer icine gider saygi duyarim. Ama bana biraz derin bir 'ben bosandim' mesaji attigindan, ve ardindan bir sure mesajlarima cevap vermemesinden; bir kac gunu bunu kafama taktim, ne oluyo, ne oldu, iyi mi acaba diye. Aramami actigindada 'yuzyuze konusunca anlatirim simdi musait degilim arkadaslar var' dedi. Bi garip oldum yani. Aman ne yaparsan yap modundayim simdi.

X