Kınaya gelmeyen damat ve ailesi

İyi geceler kızlar. 2 gün sonra nişanım var. O başka şehirde ben başka şehirde yaşıyorum.Biraz önce müstakbel nişanlımla telefonda konuşurken kına gecesi mevzusu açıldı. Ben hiçbir zaman damadın ya da herhangi bir erkeğin kınaya girmesi taraftarı olmadım. Bunun üzerine konuşurken “ben kınaya gelmeyeceğimki, sence burdan taa oraya gelinir mi bunun için” dedi hatta ailesi de gelmeyecekmiş. Kınaya gelmeyecekleri için nişana kalabalık geliyorlarmışmış. Sizce böyle bir şey olabilir mi? Erkek tarafından kimse olmayacak? Sinirlendim en son kapattım telefonu. Anneme de bi şey söyleyemedim kime sorsam bilemedim. Bu normal mi? Bir akıl verin.
Aslında kınaya gelmeyebilirler yani bazı yerlerde kız ayrı kına yapar erkek ayrı kına yapar mesela. Bu konuda bi ortak nokta bulunurdu ama yaklaşımı o kadar çirkin ki. Ne demek taa oraya gelinir mi. İnsan sevdiği için fizana gider. Bu size verdiği değeri gösterir. İlerde çok pişman olursun bu adamla evlenirsen. Evet şimdi zor gelir buradan dönmek ama bütün hayatın söz konusu iyi düşün

İyi geceler kızlar. 2 gün sonra nişanım var. O başka şehirde ben başka şehirde yaşıyorum.Biraz önce müstakbel nişanlımla telefonda konuşurken kına gecesi mevzusu açıldı. Ben hiçbir zaman damadın ya da herhangi bir erkeğin kınaya girmesi taraftarı olmadım. Bunun üzerine konuşurken “ben kınaya gelmeyeceğimki, sence burdan taa oraya gelinir mi bunun için” dedi hatta ailesi de gelmeyecekmiş. Kınaya gelmeyecekleri için nişana kalabalık geliyorlarmışmış. Sizce böyle bir şey olabilir mi? Erkek tarafından kimse olmayacak? Sinirlendim en son kapattım telefonu. Anneme de bi şey söyleyemedim kime sorsam bilemedim. Bu normal mi? Bir akıl verin.
Ay ne bileyim bana da ilginç geldi. Biz dayımın kınasına 8 saatlik şehre minibüsle gidip kına gecesi dönmüştük. Ama 20 saat fark olan şehirlerdense bir şey diyemem

Siz kararlastirmadan kendi kafanıza istediğiniz tarihte kına yapıp adama emrivaki ailesine bile haber vermiyorsunuz.. sonra dalga geçer gibi ühüü
Daha beter günleriniz yakın
Abla sen niye bu kadar agresifsin? Ne haberi ne emrivakisi? Bazı şeylerin izahı bile olmaz. Kına tarihi vs belli değil tabi ki ama herkesin uyması gereken bazı şeyler vardır.

Ben daha önce sadece kız tarafının olduğu birkaç kınaya gitmiştim, genelde evde aile arasında, yakın arkadaş - akrabanın geldiği samimi ortamlardi. Oylesinde belki ama salon tutacaksaniz gelmesi gerekir.
biz de bahçede kız kıza kendi aramızda yapmıştık kardeşime eğlence
ama bu davetiyede vs yazılı olmayan, bahçenin kapasitesi üstünde kimsenin gelmediği (çünkü haberinin de olmadığı) kendi aramızdaki bir eğlenceydi, formal kına bu değildi ayrı kınası salonda oldu

bir kere adete göre kınayı erkek tarafından birisi, (bizde büyük yenge, ama heryerde aynı değil tabii) yakar, olayı bu, erkek tarafının gelmediği şey kına olmaz, başka herhangi bir eğlence olur ona kına denmemesi gerekir.
ha kına yapmıyorum x eğlencesi yapıyorum dersin, o tamamen tercihtir orası ayrı.
gelin alma/kız çıkarma da yapılmayabilir ama kız evden çıkar yani bir şekilde, kız tarafı kendi kendine davul çalıp kız öyle çıksa bunun adı gelin alma mı olacak? yapılmayan şeye adının koyulmaması lazım.

bu arada bizde de kınada erkek tarafından erkekler eve gelmez
(evde kendi aramızda olan, geleneksel kınada yani)
kına kıza tek yakılır bazı yerlerde geline-damada birlikte yaklıyorlar ya bizde adet öyle değildir
ama o durumda bile erkek kapıya kadar gelir
gelenleri getirir, kına ve kuruyemiş filan getirir erkek tarafı, kız tarafı gelenlere yemek verir.
damadı etraftan bir akraba/komşu vb. kına bitene kadar evinde misafir eder ya da yaz günüyse bahçede otururlar erkek erkeğe
kına kadın kadınadır bizde yani ama erkek tarafından da kadınlar vardır erkek de oralarda bir yerdedir :KK70:

Bak bunu hiç duymamıştım
bizde de eskiden böyleymiş
ama şu varki bizde zaten ya amcasınn ya dayısının oğluyla evleniyordur kız. dışarıdan geliyora o geliyordur herhalde istemye bilemiyorum :KK70:

benim annemi de babaannem (halası oluyor annemin) gelmiş kardeşine söylemiş ver diye o da vermiş
çünkü babam son oğlan daha önceki oğlanlara alamamış kardeşinden kız (istermiş almak ama önce davrananlar olmuş vs.), buna bari alayım demiş

başka bir isteme olmuş mudur bilmem olmamış bile olabilir

o tuzlu kahve de sanki her yerde varmış gibi şimdi büyük moda oldu ama bizde bilinen bir şey değildi, normal kahveydi.
bizde şerbet içilirdi mesela onu da ben başka yerlerde görmedim

X