Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

İzmir'de bulunmasıyla ilgili haklısın ama yeşillik heryerde oluyor gibime geliyor.balkonda bi saksıya orda bile çıkıverir.yinede herkes yaşadığı yeri bilir tabi.ben yemeklerde de tadını alamadım açıkçası.belki bizim yeşilliklerin tadı çok keskindir,buzluğa girince hafif bir tat kalıyordur o bana tatsız geliyordur.yani ne bileyim bu geldi aklıma

BENDE TARHANALIK MALZEME ALDIM DOĞRU ENNECıME GÖTÜRDÜM BANA TARHANA KURUCAK

SALATALIK TURŞUSU YAPTIM

ACI BıBER TURŞUSU YAPTIM

VıŞNELERı POŞETLEYıP DERıN DONDURUCUYA ATTIM

ERıK EŞıM ıŞ YERıNDEN BOL BOL GETıRDı ıŞ YERıNıN BAHÇESıNDEN AĞAÇTAN TOPLADI BARDAK ERıĞı ONLARDAN REÇEL YAPTIN BıRAZINIDA POŞETLEYıP DONDURUCUYA ATTIM

MAYDANOZ 6-7 DEMET POŞETLEDıM ONLARDA DONDURUCUDA

YARINDA SOĞANLARI RONDODAN GEÇıRıP DONDURUCUYA ATICAM

ŞıMDıLıK BU KADAR DAHA YAPICAM :lepi:

bugün kış için domates koycaktım kavanozlarda.ocağı kapatmayı unutunca salçalık oldular

domatesleri poşetlerle derin dondurucuya koysak nasıl olur acaba kavanozum yok çok fazlada aynen kavanoza koycak gibi pişirsek de koysak bozulrmu acaba

bizde biber kuruttuk tarhana yaptık
turşu
fasulye ve patlıcan koyduk dondurucuya domatesle biraz kavurup
yaprak bastık
biber patlıcan közliicem daha
barbunya koycaz ama bulunmuyo çok fazla zamanınımı geçirdmne

domatesleri poşetlerle derin dondurucuya koysak nasıl olur acaba kavanozum yok çok fazlada aynen kavanoza koycak gibi pişirsek de koysak bozulrmu acaba

bizde biber kuruttuk tarhana yaptık
turşu
fasulye ve patlıcan koyduk dondurucuya domatesle biraz kavurup
yaprak bastık
biber patlıcan közliicem daha
barbunya koycaz ama bulunmuyo çok fazla zamanınımı geçirdmne

canım kavanozun yoksa ve domatesleri dondurucuya koymayı düşünüyorsan hiç pişirmene gerek yok çiğrende küp küp doğrayıp poşetlere koyup dondurucuya atabilirsin çok güzel oluyo kullanıcağın zaman çıkar ohh mis gibi yemeklerkaydirigubbakcemile2

bende sizin gibi kavanozlara koyacaksam doğrayıp içine tuz atıp kaynatıyorum.Kaynama işlemi bittikten sonra kavanozları kaynatıyorum kapaklarınıda kaynar suya sokup çıkarıyorum.domatesler sıcak iken kavananoza kayarak kapaklarını kapıyorum,ters çevirip soğumaya bırakıyorum.Bunu dışarıda dolaptada muhafaza edebiliyoruz.
Dondurucudan çıkan domatesleri birçok arkadaşımız beğenmiyormuş.Bende çiğ olarak konulanı beğenmiyorum ama domatesleri rendeleyerek yada doğrayarak kaynatıp (salça gibi olacak şekilde değil çok kaynatmıyorum)soğuduktan sonra buz kaplarına döküp donduruyorum.Sonra bunları kaplarından çıkarıp çok yer kaplamasın diye dolap poşetlerine koyuyorum.Yemeğe yetecek kadar 4 yada 5 küp alıp atıyorum o zaman tadı değişik ve lif lif olmuyor.İsterseniz domatesleri istediğiniz miktarda alıp biraz daha kaynatıp içine istediğiniz baharatları atarak kahvaltılıkta yapabiliyorsunuz.Yaz ortasındaki gibi mis gibi kokulu,katkısız lezzetli kahvaltılık domates sosu yiyebiliyorsunuz.
Taze fasulyeyi ise dondurucuda saklamak için tencereye fasulyeleri koyuyorum soğanı ve domatesi doğruyorum yağınıda koyup kısık ateşte ocakta 15 dk gibi çevirttiyorum.Domates suyunu saldığı için su koymaya gerek yok.ocağı kapatınca içine 2 küp şeker atark soğumaya bırakıyorum.Soğuduktan sonra bir yemeklik olarak saklama kaplarına koyarak dondurucuya atıyorum inanın tazasinden hiç farkı olmuyor ,çabuk pişiyor ve dolabada kokmuyor.
Maydanoz dere otu gibi şeyleride yıkayarak torbalara koyuyorum lazım olduğunda torbadan kırılarak döküldüğü için doğramayada gerek kalmıyor.
Kırmızı yeşil biberleride yıkayıp fırına atıyorum.Zarlarını soyduktan sonra isteğe bağlı olarak bütün yada doğrayarak kaplara koyuyorum.Zeytinyağın içine tuz atarak eritiyor ve biberlerin üzerine döküyorum.Çıkardığınızda ister yoğurtlayarak ister salata gibi yiyebiliyorsunuz.
Vişne ,kiraz ,kayısı,şeftali,dut gibi meyveleride diğer arkadaşların yaptığı gibi şekerlerip kaplara koyuyorum ister pastalarda ister kompsto olarak kullanıyorum.
Tüm börek kurabiye hatta simiti bile dondurucuya atıyorum gerektiğinde habersiz gelen misafirler için hemen çıkarıp fırına atıyorum taze yapmış gibi ikram ediyorum
Bezelyeyi çiğ olarak donduruyorum hiç koku olmuyor.Hele pişirme poşetlerinde tavuk ile beraber yemek yaparsanız çok lezzetli oluyor.
Bamyayı ise aynen taze fasulyeye uyguladığım işlemi yapıyorum hiç salyalı olmuyor.Ben bamyaları temizlerken kafa kısımlarını düz olarak kesiyorum hemen uç kısmından.Bazı kişiler döndürerek yamamen kesiyorlarmış.Bilmem kesme işini anlatabildim mi:)))düz olarak hemen tepesini alırsanız salyalı hiç olmuyor.fasulye gibi pişme işlemi bittiğinde tek fark olarak ateşi kapadığımda 1 kg lık bamyaya yarım limon sıkarak işlemi tamamlıyorum.
Bu saklama işlemlerinin hiçbirinde inanın dolap kokusu olmuyor güvenle yapabilirsiniz.Bende en az sizler kadar bu koku konusunda hassasımdır.Hepinize afiyet olsun tüm kış afiyetle yiyiniz
Merhaba
ben bugün üye oldum bu sitede çok yeniyim herkese merhaba diyorum çok güzel faydalı bilgiler verilmiş ağzınıza sağlık bende hobi olarak küçük bir bahçe yapıyorum ve mutfağı seviyorum sebzeler arasında da en çok çarliston biber oluyor dondurucuya attığım biberler kızarttığımda koku oluyor birhafta önce bir poşet koyup şokladım bir dostun tavsiyesi üzerine nasıl olacak bilmiyorum ama bu sitede farklı yöntemler gördüm ilgimi çekti bunlardan biri kırmızı ve yeşil biber fırınlanıp kabuklarının soyularak dondurucuya konması bununla ilgili bir iki sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum.1 yeşil biber derken çarliston olabilirmi.2 nasıl bir kaba koymalıyız.3üzerine koyulan yağ ve tuz miktarı nekadar olmalı dondurucudan çıkarıp kullanılacağı zaman ısıtma gibi herhangi bir işlem yapılacakmı çok sordum değilmi şimdiden teşekkür ederim.

merhabalar arkadaşlar. Taze barbunya, bezelye poşetledim, bamya, taze fasulye koydum. 10 kavanoz menemenlik yaptım. 5 poşet yemeklik çiğ domates koydum. Börülcelerin bir kısmını fasülye gibi domatesli koydum bir kısmını da etin, tavuğun yanında garnitür olsun diye uzun uzun koydum. patlıcan, biber, kabak kızartıp koydum. normal ve içli köfte yaptım. sarılmış yaprak dolmalarım var. vişnelerin çekirdeklerini çıkarıp poşetledim. kırmızı biber közledim. yarın da inşallah patlıcan közlüycem. sadece mantım kaldı onu da annemle beraber yapıcaz başka da bişey koymuycam zaten 2 kişiyiz. yeter bunlar. ben hazır sayılırım yani kışa...alkisalkisalkis

hoşgeldin mavisime a.s.
bana sormamışsın ama şu anda ben gördüm sorunu cevaplayayım dedim :) biberlerin fırına konma sebebi közlenmektir diye düşünüyorum.bende közlenmiş kırmızı salçalık biber ve bostan patlıcanı atarım buzluğa.mezelik,salatalık veya yemeklik olarak çok güzel oluyor.çarliston biberi denemedim ama emininm aynı şekilde közlense tadı güzel olur,buz kokusu olmaz.ayrıca ben kırmızı salçalık biberleri yuvarlak olarak kesip buluk poşetine koyuyorum.sonra donuk haldeyken kızgın yağa atıyorum,muuuuhhhteşemmm oluyorr,bir de üstüne sarımsaklı yoğurt gezdirdin mi,hem görüntü hem lezzet müthiş oluyor.dolmalık biberleride çiğ olarak,yıkayıp temizleyip buzluğa atıyorum,yine çözdürmeden donuk haldeyken dolduruyorum içini ve hemen pişiriyorum,çok güzel oluyor.şimdi bu kadar biber örneği verdim sanırım çarli de olur yaa :))he sen ne dersin? a.s

özlemcim oohh ellerine sağlık,afiyetle yiyn inşallah.bi de ben doldursam.herkese tavsiyede bulunuyorum ama henüz kendim bişey yapmadım.daha eylül var önümüzde nasolsa diyorum kaydirigubbakcemile2

suus poşete koycaksan çiğ koyabilirsin pişirmene gerek yok.çünkü ben kaynar kaynamaz sıcakken koydum kavanozlara.doğrayıp at buzluğa bence.

bende pazardan bugün 2 kilo biber aldım ama daha önce koymadığım için nasıl yapıcağımı bilemiyorum... aldığım biberler hani köy biberi diyolarya biraz buruşuk dolmalık biberi andıyo acık ama küçük:)) ayhhh bi ismi vardır mutlaka ama ben bilmiyorumm:)) çok küçük oldukları için nasıl közlenir bilmiyorum... buzdolabı poşetine koyup direk koysak olmazmı:)) hem benim için de daha pratik olur.. litfen biri evet olur desin:)) bide küçük salatalıklardan aldım turşu yapıcam... ayrıca her zaman her şeyin sebil gibi olduğu ucuz pazarımıza bugün gittiğimde şok oldum.. bütün fiyatlar uçmuş... Ramazan fırsatçıları iş başında.. bu mübarek ayın anlamına ne kadar tezat...

ben domatesleri rondodan geçirip sonra buz kalıplarında dondurup öle koyuyorum buzdolabı poşetlerine.. her yemeğe 2-3 adet atıyodum kışın... ama ablam filan çok gülüyo bana boş zamanın çok senin nasıl uğraşıyosun diye.. aslında pek uğraş gerektircek bişey değilde bi kerde bitmiyo 3 tane buz kalıbım olduğu için:)) artık bu hafta ne yaparsam yaparım sonra herşeyin fiyatı 3-4 kat artıcak ölede bi anlamı olmaz zaten...

valla biraz öncekiş mesajımda yazdım ben,dolmalık biber ve kırmızı salçalık biber hiç bir işlem yapılmadan çiğden atılınca ve kullanılacağı zaman çözdürmeden donuk halde kullanılınca çok lezzetli oluyor.söylediğin biberleri anladım,sonuçta o dabiber,güzel olur heralde o da.yalnız onları daha çok kurutuyorlar diye biliyorum.sende diz ipe kurut gitsin,öyle kullan,olmazmı

özlemcim oohh ellerine sağlık,afiyetle yiyn inşallah.bi de ben doldursam.herkese tavsiyede bulunuyorum ama henüz kendim bişey yapmadım.daha eylül var önümüzde nasolsa diyorum kaydirigubbakcemile2

saphiracım saol. valla zaman okadar çabuk geçiyoki anlamıyosun. Bir de herşey dahada pahalı olmaya başlıyor. Elini çabuk tut derim bena.s

tşk ler saphıra cevabın için... ama ipe dizip kurutmak istemiyorum... o kurutulan biberler acı küçük biberler sanırım.. benim aldığım tatlı çarliston biber gibi ayyyyy delircem jalopon biberler varya görüntüsü öle işte... üfffffff benim bu topici baştan sona okumam lazımm:))

tatlım o aldığın biberlerin aynıısndan bende almıştım bir kere.anladım hangi biberler olduğunu.dolmalık biberle çarli biber arası bişey biliyorum.ben ipe dizmiştim ama benimkilere yağmur yağmıştı hepsi kurtlandı.bidaha da yapmöadım

selam ben susbiberi turşusu yapıyorum domates nane maydanoz sarmısak sirke katyorum kişin salata niyetine yiyiyoruz çokta güzel oluyor hormolu domatesten kuruluyoruz tavsiye ederim

tatlım o aldığın biberlerin aynıısndan bende almıştım bir kere.anladım hangi biberler olduğunu.dolmalık biberle çarli biber arası bişey biliyorum.ben ipe dizmiştim ama benimkilere yağmur yağmıştı hepsi kurtlandı.bidaha da yapmöadım

ayyyyyy:KK43:( biberlerimi bişekilde kullanmam lazımm çok üzülürüm valla... kızlarr bi akıl verinnn!! canım bu arada rütbende kaçalım yazıyoo on kere baktım kalçalım diye okuyorum ahahhahaaha:)))

evett salatalık dedim ama acur işte.. bende aldım bugün:)) sebzelerin isimleriyle bugün ciddi problem yaşıyorum:)) evet bilen biri zahmet olmassa yazabilirmi... şöle masaya çıkarıp bunları ben yaptım diye havamı atarken sizede dua ederimm:)))

X