Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Merhaba,
Cevap için teşekkürler. Bu hafta hepsini uygulayacağım. Çalıştığım için zor oluyor tabi hepsini birden yapmak. benim de size bir tavsiyem var, dün harika bir böğürtlen şurubu yaptım, çoğunuz biliyorsunuzdur aslında, şurubun suyunu biraz daha az koyarak yoğun bir kıvam elde edebilirsiniz. Süt tatlılarının,dondurmanın üstüne süper oluyor. Ya da kek pasta yaparken kullanabilirsiniz. Güllaçda da deneyin.
Bir arkadaşımla yapmıştık dayanamadık su ekleyip bir de güzelce içtik, yaparken bile böğürtlenin kırmızısı gözlerimizi aldı.
Bu hafta biraz daha alıp buz kabında domatesleri yaptığınız gibi dondurmayı deniycem.

:) arkadaşlar buz kalıpları işinizi zorlaştırmıyor mu sizce...ben domatesleri yıkayıp kurulayıp bütün olarak buzdolabı poşetlerine koyup buzluğa atıyorum...kabuğunu bile soymadan....buzluktan çıkardığınızda soğuk suyun altına koyun hemen kabuğu soyuluyor...kesmesi de kolay ayrıca...buzluktan çıkarınca bekletmeden kullanabiliyorsunuz...şimdi deneyin isterseniz bir iki tane...çok basit

ebrucum ben senin yöntemi yapıcaktım bu sene ama vazgeçtim çünkü benim o kadar yerim yok buzlukta.başka şeylerde atıyorum.yarısından çoğu doldu bile zaten ve domates yok daha.bütün olarak koyarsam çok yer kaplayacak.ben yuine biraz kendi yöntemimdem pişirerek yapıcam kavonozlara,biraz doğrayarak buzluğa atıcam.sağol paylaşım için cnm.valla bu gidişle buzluk yetmediği için uğur derin dondurucular vardı ya onlardan alcam galiba ama mutfakta yerimde yokki

bezelye ve beyaz barbunya koydum
2poşet yemeklik kabak koydum
fasülye ,dolmalık biber, ve patlıcanları şoklayıp poşetledim
salatalıkları küp küp doğrayıp çok az tuzlayıp cacıklık poşetledim
kompostoluk vişne ve şeftali koydum ve sahurda yemek için poğaça simit yaptım onları poşetledim

şimdide konserve domates
közlenmişpatlıcan ve kırmızı biber yapacagım
mantıyı yaptırıp poşetliyorum
ve içli köfte yapıp atıyorum
yeşil mercimek ve nohutu 1er kilo haşlayıp poşetliyorum

birde hazır konseve bezelye ,mısır gibi aldıgım şeylerin kullanmadıgım kalan kısmının suyunu süzüp onlarıda dondurucuya poşetletip atıyorum

şu içli köfte ve mantıyla hiç uğraşamaıyorum ya,çok istiyorum ama vaktim yok anam.bebeğimle uğraşıyorum yakında yürücek inşallah sıraıyo şimdilik :nazar:

kabakları şoklayıp mı atıyorsun
ellerine sağlık afiyetle yiyin inşallah

teşekkür ederim canım
sizlerde afiyetle ve sağlıkla yemeniz nasip olur inşallah
kabakları küp küp doğruyorum biraz tuzla yıp poşetliyorum
bu sene ilkkez 1poşetini saarartıp koydum bakalım sonuç nasıl olacakvereliniortak

şu içli köfte ve mantıyla hiç uğraşamaıyorum ya,çok istiyorum ama vaktim yok anam.bebeğimle uğraşıyorum yakında yürücek inşallah sıraıyo şimdilik :nazar:

maşallah senin en güzel hazırlıgın bebegin canım:nazar:
mantıyı bende yapamıyorum yaptırıyorum kışın iyi oluyor
ama içli köfteyi yapıyorum bazen acil misafirde iyi oluyoryerimseniben

Şuana kadar yazılanları özetlersek

patlıcanları közleyip kabuklarını soyuyorum birazda limon ekleyip koyuyorum

salçalık kırmızı biberi közleyip kaldırıyorum çıkarınca sarımsak ve zeytinyağ sosu ile karıştırıyorum

patlıcanlı börek yapmak için patlıcanları küp küp doğrayıp sarımsak soğan yeşil biber az zeytinyağ ilavesi ile soteleyip koyuyorum

kabak salatası yapmak için kabakları rendeliyorum zeytinyağda soteliyorum
çıkarınca sarımsaklı yoğurt ve biraz cevizle karıştırıyorum

bamyalarıda limon tuzunda kaynat sararana kadar sonradan deepfrize at

bezelye ve barbunya fasulyesini iç ettikten sonra hiç haşlamanıza gerek yok çiğ olarak atın

enginarıda limonlu suda hafif haşlayıp buzluğa atın

kırmızı biberi fırında közleyin kabuklarını soyun bir kavanoza koyun arasına bol bol soyulmuş sarımsak koyun miktarına göre limon ve sirkede koyun birazda sıvıyağ ekleyin

rondoda çektiğim soğanları ve minik doğranmış domatesleri 1 er pişirimlik olarak poşetlere bölüp dondurucuya atıyorum.

patlıcanları kaynıyarık için kızartıp içini doldurup atıyorum

fasulyeyi,bir taşım kaynatıyorum sonra hemen soğuk suya alıp,şoklama yapıyorum,soğuyunca poşetleyip atıyorum,hiç kokmuyor ve hemen pişiyor,

fasulye çorbası için,fasulyeleri minik minik doğrayıp atıyorum,

brokoli ve bürüksel lahanası nı hiç bir uygulamadan geçirmeden atıyorum,

pırasayı,doğrayıp hafif ateşte karıştırıp,soğutuyorum sonra atıyorum

kuru fasulye ve nohutu haşlayıp atıyorum,

çorbalar için de,havuç,soğan rendeliyorum

kıymayıda hep köfte haline getirip atıyorum,

su boregini tepsiye dosedik biraz bekledikten sonra tepsiden cikardik yuvarlak birer teker gibi posetledik canimiz ne zaman isterse iki yumurta biraz susam firina suruyoruz
bu liste çok güzel düşünüşmüş bence,burdan devam ederek,yeni bişeyler ekleyerek çoğaltırsak bu listeyi çok rahat olur bence.çünkü konuşulan bir sebze tekrar tekrar defalarca konuşuluyor.en iyisi liste diye düşnüyorumzemuszemus

patlıcanları közleyip kabuklarını soyuyorum birazda limon ekleyip koyuyorum

salçalık kırmızı biberi közleyip kaldırıyorum çıkarınca sarımsak ve zeytinyağ sosu ile karıştırıyorum

patlıcanlı börek yapmak için patlıcanları küp küp doğrayıp sarımsak soğan yeşil biber az zeytinyağ ilavesi ile soteleyip koyuyorum

kabak salatası yapmak için kabakları rendeliyorum zeytinyağda soteliyorum
çıkarınca sarımsaklı yoğurt ve biraz cevizle karıştırıyorum

kabakları küp küp doğruyorum biraz tuzla yıp poşetliyorum

bamyalarıda limon tuzunda kaynat sararana kadar sonradan deepfrize at

bezelye ve barbunya fasulyesini iç ettikten sonra hiç haşlamanıza gerek yok çiğ olarak atın

enginarıda limonlu suda hafif haşlayıp buzluğa atın

kırmızı biberi fırında közleyin kabuklarını soyun bir kavanoza koyun arasına bol bol soyulmuş sarımsak koyun miktarına göre limon ve sirkede koyun birazda sıvıyağ ekleyin

rondoda çektiğim soğanları ve minik doğranmış domatesleri 1 er pişirimlik olarak poşetlere bölüp dondurucuya atıyorum.

patlıcanları kaynıyarık için kızartıp içini doldurup atıyorum

fasulyeyi,bir taşım kaynatıyorum sonra hemen soğuk suya alıp,şoklama yapıyorum,soğuyunca poşetleyip atıyorum,hiç kokmuyor ve hemen pişiyor,

fasulye çorbası için,fasulyeleri minik minik doğrayıp atıyorum,

brokoli ve bürüksel lahanası nı hiç bir uygulamadan geçirmeden atıyorum,

pırasayı,doğrayıp hafif ateşte karıştırıp,soğutuyorum sonra atıyorum

kuru fasulye ve nohutu haşlayıp atıyorum,

çorbalar için de,havuç,soğan rendeliyorum

kıymayıda hep köfte haline getirip atıyorum,

su boregini tepsiye dosedik biraz bekledikten sonra tepsiden cikardik yuvarlak birer teker gibi posetledik canimiz ne zaman isterse iki yumurta biraz susam firina suruyoruz

Efenime söyliyim bugüne kadar kış için, dolma biber ve sivri biber kuruttum.
Fasülyeleri accuk domates rendesiyle kavurup birer yemeklik poşetleyip dondurucuya attım.
menemenlik yaptım.
domates sosu yaptım 10-12 kavanoz.

başka da bişe yapmadım.

hee 1 kg da kırmızı biber közleyip dondurucuya attım. Belki bu hafta pazardan 3-4 kilo kırmızı biber alıp közlerim yine.

Benden bu kadar. Anam ağladı bee bunları yapana kadar.

Son düzenleme:
ben ayrıca közlenmiş patlıcan közlenmiş biber ve közlenmiş domatesi bir arada buzdolabı poşetine tabi kabukları soyulup konuyor yapılacağı zaman buzluktan çıkarılır hafif çözülünce doğranır limon tuz yağ eşiliğinde sunulur abugannuç diyoruz ya da babaganuş olarak da bilinr

Fasülyeleri accuk domates rendesiyle kavurup birer yemeklik poşetleyip dondurucuya attım.
menemenlik yaptım.

başka da bişe yapmadım.

hee 1 kg da kırmızı biber közleyip dondurucuya attım. Belki bu hafta pazardan 3-4 kilo kırmızı biber alıp közlerim yine.

Tembel gacı nolucek, bak ben yaklaşık 10-15 poşet yaprak sarma koydum. Amaaa akıllılık edip sarmaları kayınvalideme sardırdım.

kızlar yazmıssınız ama ben bir kez daha acıklamanızı istiyorum. kırmızı biber aldım eşim o marketteki konserve gibi olan şeklini cok seviyor. sanırım içinde zeytinyagı sarımsak ve sirke var. ama ne kadar miktarda koymak gerekiyor. mesela ben sirke kokusu cok yogun olursa hoslanmıyorum. yarımkıloluk kavanozlara bu biberlerden koysak sirke ve zeytınyagını ne kadar koymak gerekıyorrr..
yeni evli kulunuza yardım edin nolurrr :1hug:

menemenlik yaptım.

başka da bişe yapmadım.

hep annem için bakardım buraya ama menemeni ben yaptığım için ilgimi çekti. soğan biber kavurup domatesle pişirip mi soğutup buzluğa atıyorsun kuzumi eğer öyleyse kışın da menemen keyfi yapabilirim cokacimcoook

Bu yıl ilk kez tarhana yoğurdum. Hala kabarıyor, serilmesi ve kurutulması kaldı.
Domatesli acı biber turşusu yaptım.
Top biber turşusu ve lahana/acur/salatalık turşusu hazırladım.
Menemen için dometes biber konservesi yaptım.

Kızılcık marmelatı, kayısı ve vişne reçeli kavanozladım.

Sanırım bu haftasonu da, kahvaltılık domates/biber sosu, pancar turşusu ve birkaç şişe domates suyu hazırlayacağım. Takatim yeterse:)

Sevgiler...

Eklentiler

• $S5000829x.jpg
    $S5000829x.jpg
    92,5 KB · Görüntüleme: 93
  • $S5000830x.jpg
    $S5000830x.jpg
    49,8 KB · Görüntüleme: 72
  • $S5000831x.jpg
    $S5000831x.jpg
    84,8 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör: