Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Bu yıl ilk kez tarhana yoğurdum. Hala kabarıyor, serilmesi ve kurutulması kaldı.
Domatesli acı biber turşusu yaptım.
Top biber turşusu ve lahana/acur/salatalık turşusu hazırladım.
Menemen için dometes biber konservesi yaptım.

Kızılcık marmelatı, kayısı ve vişne reçeli kavanozladım.

Sanırım bu haftasonu da, kahvaltılık domates/biber sosu, pancar turşusu ve birkaç şişe domates suyu hazırlayacağım. Takatim yeterse:)

Sevgiler...

canım harikasın, ellerine sağlık a.s.

ellerine sağlık müthiş görünüyorlar,afiyetle yiyin inşallah.o domatesli biber turşusunu bende yapıyorum.ay ben hayatımda böyle güzel bişey yemedim,kimyerse böyle söylüyor.bu sene henüz görmedim pazarda o biberlerden yapamadım o yüzden

bu arada geçen sene annem yapmıştı tarhana,bu senede ablam üstlendi o işi.sağolsunlar benşm yapmam gerek kalmadı.bende konserve ve buzluk olayını hallediyorum :))

Bu yıl ilk kez tarhana yoğurdum. Hala kabarıyor, serilmesi ve kurutulması kaldı.
Domatesli acı biber turşusu yaptım.
Top biber turşusu ve lahana/acur/salatalık turşusu hazırladım.
Menemen için dometes biber konservesi yaptım.

Kızılcık marmelatı, kayısı ve vişne reçeli kavanozladım.

Sanırım bu haftasonu da, kahvaltılık domates/biber sosu, pancar turşusu ve birkaç şişe domates suyu hazırlayacağım. Takatim yeterse:)

Sevgiler...

canım tarhanayı nasıl yaptığını yazarsan çok mutlu olurummma.s.

kız maeves sen tarhanayıda kurutmadan buz kalıplarına doldurup dondurucuya at :roflol:
geceleri buluşuyoruz hep burda :roflol:

canım tarhanayı nasıl yaptığını yazarsan çok mutlu olurummma.s.

maeves,
ben tarhanayı çok severim. Yıllardır pekçok çeşidini denedim. Geçen yıl Yeldanlızade Uşak tarhanasını tüketmiştim. Çok çeşitli yöntemlerle yapılan var. Bolu'dan Kızılcık Tarhanası bile aldım ama pek memnun kalmadım. İnternette çok araştırdım, benim yaptığım en basit olanı sanırım.
Bu tarhananın tarifini sevgili yengemden ( şimdi 82 yaşında ve kendini götürüyor Allah'a şükür ) aldım. Senelerce bana hep tarhanamı o yollamıştı.Son yıllarda yapamıyor ve bu sene ben Ona götüreceğim inşallah.

Neyse yapımına geçeyim:
2 kg domates ( kabuklarını soydum ve rondodan geçirdim)
2 kg kırmızı biber ( haşlayıp kabuklarını soydum, çekirdekleri ayıklayıp yine rondoda püre oldu)
0,5 kg yoğurt ( biraz süzdürülmüş olacak)
2 ekmek hamuru ( fırından aldım:))
4 kg un.

Un hariç hepsini büyüük bir kapta vıcık vıcık karıştırdım. Sonra unu ekledim ve yoğurdum. Poğça hamurundan biraz daha yumuşakça bir hamur oldu. Eline falan yapışıyor tabi:) Sonra bu hamur kabarmaya başladı. Aman yarabbim ne çok kabarıyor şaşarsınız! 3 ayrı kaba böldüm. Gidip gelip yoğuruyorsun. 1 hafta böyle yoğrulacakmış.Gitgide kabarması azaldı ama hala gayretli. Her geçen gün kuruyor ve üzerin kabuk gibi oluyor. ( Mutfaktan eve çok hoş bir tarhana kokusu yayılıyor! )

Sonra yassı kadınbudu köfte büyüklüğünde parçalara ayırıp temiz bir çarşaf üzerine havadar bir odada kurumaya bırakıcam.

Parçalar kurudukça onları da ufak parçalara bölücem. 2-3 günlük işmiş. En son hepsini rondodan geçirip 2 gün de son hali ile serip kurutacağım. Nihayetinde kavanozlara:)
Tabi daha oralara gelmedim. Yoğurmanın 5. günündeyim. Püf noktaları keşfedersem yazarım:KK66:

Not: Tuz konmuyor mu diye sormuştum. "Yok annemden böyle öğrendim evladım, ben koymuyorum " dedi :) Ben de koymadım. Formülün orjinaline sadık kalmalı malum:))
Sevgiler.
opuyorumnanaktan

canım harikasın, ellerine sağlık a.s.

Çok teşekkür ederim tuce:))a.s.

bu arada geçen sene annem yapmıştı tarhana,bu senede ablam üstlendi o işi.sağolsunlar benşm yapmam gerek kalmadı.bende konserve ve buzluk olayını hallediyorum :))

Ohh ne güzel dayanışma, maşallah :nazar::) Annem rahatsız, ablam da yok. Bütün işler benim üstüme kalıyor malum. Ama zevkle yapıyorum, mutfak harika bir yer.

Sevgiler.

biz farklı yaparız tarhanayı.zaten herkesin her yörenin farklı usülü oluyor.beyaz tarhana yapanlarda var,o da sütle pişiriliyor,değşik bi tadı var,ben çok hoşlanamamıştım şahsen.
aynı oranlarda kırmızı salçalık biber,salçalık domates,kuru soğan,süzme yoğurt,tarhana otu,un la yaparız.yoğurt ve uhn hariç tüm malzeme kabuğuyla beraber iri iri doğaranır.sonra hepsi aynı anda iyice eriyinceye kadar su içinde pişirilir.sonra aynı şekilde hanur yapılır ama öyle 1 hafta filan gidip gelip yoğurulmaz.mesela akşam yoğurulan hamur sabaha kadar ekşitilir.sonra ya üğlene ya akşama serilir.2-3 günde kurutulur.kurutma işlemi aynı tabi.bizde böyle yapılır.ekmek hamuru konmasını hiç duymamıştım.börülce konduğunu duymuştum,nohut duymuştum ama ekmek hamuru ilk kez duyuyorum.
senin malzemeye göre yoğurt çok az,çok unlu bir tarhana olacak benden söylemesi.sebzesi çok azalmış olacak.
birde bişey daha tarhana eski zamanlarda yoğurdu saklama yöntemi olarakk bulunmuş.herşey kurutularak sakalndığı içn yoğurda da böyle bir yöntem bumuşlar.biz 1 er kg sebze için 1 kg süzme yoğurt kullanıyoruz.
ama dediğim gibi herkes farklı yapıyor,ellerine emeğine sağlık,afiyetle yiyin inşallah :))

biz farklı yaparız tarhanayı.zaten herkesin her yörenin farklı usülü oluyor.beyaz tarhana yapanlarda var,o da sütle pişiriliyor,değşik bi tadı var,ben çok hoşlanamamıştım şahsen.
aynı oranlarda kırmızı salçalık biber,salçalık domates,kuru soğan,süzme yoğurt,tarhana otu,un la yaparız.yoğurt ve uhn hariç tüm malzeme kabuğuyla beraber iri iri doğaranır.sonra hepsi aynı anda iyice eriyinceye kadar su içinde pişirilir.sonra aynı şekilde hanur yapılır ama öyle 1 hafta filan gidip gelip yoğurulmaz.mesela akşam yoğurulan hamur sabaha kadar ekşitilir.sonra ya üğlene ya akşama serilir.2-3 günde kurutulur.kurutma işlemi aynı tabi.bizde böyle yapılır.ekmek hamuru konmasını hiç duymamıştım.börülce konduğunu duymuştum,nohut duymuştum ama ekmek hamuru ilk kez duyuyorum.
senin malzemeye göre yoğurt çok az,çok unlu bir tarhana olacak benden söylemesi.sebzesi çok azalmış olacak.
birde bişey daha tarhana eski zamanlarda yoğurdu saklama yöntemi olarakk bulunmuş.herşey kurutularak sakalndığı içn yoğurda da böyle bir yöntem bumuşlar.biz 1 er kg sebze için 1 kg süzme yoğurt kullanıyoruz.
ama dediğim gibi herkes farklı yapıyor,ellerine emeğine sağlık,afiyetle yiyin inşallah :))

Evet herkesin formülü farklı (olsun ben önüme konan her tarhanayı yerim:)) Ben de ilk kez denedim yapmayı. Eğer yengemin lezzetini tutturabilirsem sonuçtan mutlu olacağım. Bilgiler için çok teşekkür ederim. Gayretliyim kendimi geliştirceğim:)

Sevgiler.kaydirigubbakcemile5

bende bu tarıfle yapıyorum tamamen aynısı yalnız ben kurutmuyorum yaş tarhana sevdıgımız ıcın bu sekılde yapıyorum buzdolabında saklıyorum
hee bıde tarhana otunu nereden alıyorsun acaba gercekten çok lezız oluyor bır yerde yedım bu sekılde ama ben bulamıyorum

canım pazarlarda satılıyor bizim burda.özellikle tarhana yapma zamanı geldi mi hemen getiriyor pazarcılar.sanırım aktardan da bulabilrsin.bence tarhana otu olmayan tarhana,tarhanaya benzemez,tarhananın tadı kokusu olmaz.ama tekrar söylüyorum zevk meselesi.tarhana otu bulamayıp içine kuru nane koyanda oluyor.buzdolabında bozulmuyormu hzüncm.buzluğa atılma durumunu biliyorum,porsiyonluk bölüp dondurucuya atıyorlar kurutmadan.yaşken de tadı harika oluyor :)

canım pazarlarda satılıyor bizim burda.özellikle tarhana yapma zamanı geldi mi hemen getiriyor pazarcılar.sanırım aktardan da bulabilrsin.bence tarhana otu olmayan tarhana,tarhanaya benzemez,tarhananın tadı kokusu olmaz.ama tekrar söylüyorum zevk meselesi.tarhana otu bulamayıp içine kuru nane koyanda oluyor.buzdolabında bozulmuyormu hzüncm.buzluğa atılma durumunu biliyorum,porsiyonluk bölüp dondurucuya atıyorlar kurutmadan.yaşken de tadı harika oluyor :)
saphıracım seni burda gördüğüme hiç şaşırmadım desm canım...
evet bende yazayım neler yaptığımı..

Domateslari rondodan geçirip buz kalıplarında veya pet bardaklarda dondurup sonra bir yemeklik ayırıp poşetliyorum..ayrıca dometesi güneşte kuruturum çok güzel oluyor tavsiye ederim.
fasulye-börülceyi yağını ,soğanı, dometesle 15 dk pişiriyorum. sonra üzerine 1 kesme şeker atıp soğuyunca poşete koyup dondurucuya.
Biberleri çiğden dolmalık koyarım.biberleri sağlam olanlarını ayırın ve içlerini dolma yapacak gibi açarak temizleyin. İyice yıkayıp ters çevirerek sularının süzülmesini sağlayın. İyice kuruladıktan sonra iki biberi iç içe geçirerek 6-8 adet olacak şekilde poşetleyin. İyice havasını alıp poşeti bağlayın. Kullanmak istediğinizde önce dolma harcını hazırlayın. Çünkü bu biberler dondurucudan çıkar çıkmaz yani çözünmeden doldurulup pişirilmeli yoksa biberin tadı bozuluyor. Dondurucudan çıkan biberleri birkaç saniye beklettikten sonra hafifçe oynatırsanız zaten kolayca birbirlerinden ayrılıyorlar..bazende içini doldurp saklama kaplarını koyup freşler kaldırır dondurucuya ama buyıl daha yapmadım..biberleri doğrayıp çıtçıtlı poşete koyarım içinden lazım oldukça alırım..kızartıpta atarım hazır olsun diye biberleri..ve en önemlisi közlerim bol bol..közleyip poşetliyorum direk..biberleri ayrıca güneşte de kurutuyorum...kızartması çok güzel oluyor..
bezelye, barbunyayı taneleyip çiğden koyarımm
Patlıcanı közleyip koyuyorum.patlıcanları yemeklik doğrayıp ipe dizip güneşte de kuruturum.
Bamya kış için saklanan sebzelerin içinde bence en başarılısı oluyor.Bamya yı ayıkladıktan sonra kaynamış içine bir miktar limon suyu sıkılmış suya atıp yaklaşık 5 dakika kaynatıyorum soğuduktan sonra poşetleyip buzluğa.Pişirmek istediğinizde tam eritmeden pişirmeniz gerekiyor.ayrıca bamyayı da güneşte kuruturum ayriyetten.
Mısırı haşlıyorum yanlız haşlarken tuz koymuyorum mısırı sertleştiriyo, birazcık şeker atıyorum haşlanırken.taneleyip yine onuda çıtçıtlı poşete koyuyorumki istediğim kadar alabileyim diye.
acı biber sosu yapıyorum.
MALZEMELER:
  • Acı süs biberi(İstediğiniz kadar 2-3 avuç kadar)
  • 1- kilo domates
  • 2-3 iri diş sarımsak
  • Bir yemek kaşığı turşu tuzu
  • 2 yemek kaşığı sirke
YAPILIŞI: Biberleri iyice yıkayıp saplarını temizleyin. Domatesleri iyice yıkayın ve rendeleyin. Temizlediğiniz biberleri ve sarımsakları rondoda iyice kıyın. Domates,biber,sarımsak,tuz ve sirkeyi bir kapta iyice karıştırın. Tuzunu kontrol edin ve kavonozlara doldurup kapağını iyice sıkarak kapatın. buzdolabında saklayın.

Komposto yapmak için erik,kayısı,,çilek,vişne, koyarım.Meyveleri iyice yıkayıp kurutup poşetlerim. Çıkarınca komposto yapacaksam tencereye atıp üzerine su ilave edip kaynatırım.. Taze meyveleri komposto yaparken şekeri su kaynamadan koyarsanız meyveler dağılmaz.
Portakal ve limon kabuklarını rendeleyip küçük poşetlerle dondururum. Keklerde keklerde kullanmak için..

Her türlü köfteyi hazırlayıp saklama kaplarında dondururum.
sigara böreğini hazırlayıp bi tepside önce dondurur daha sonra saklama kaplarına alırım.
Kuru fasulye,barbunya,nohut,göce gibi bakliyatları bir gece önceden ıslatırım daha sonra süzüp poşetlerim. yada haşlayarak poşete koyup saklarım.
içli köfteyi hazırlayıp dondururum..bir adana gelini olarak..
kek ve kurabiyelrimi koyarım dondurucuya.
incirleri güneşte kuruturum .normal yemelik için unlarım kiminede kuru incir reçeli yaparım.
üzümlerden her yıl annem pekmez yapar ondan cevizli sucuk yaparım..

hatırladıklarım bu kadar.aklıma gelirse yazarım daha..
ama benimde 2 yıldır yapıpta beceremediğim kırmızı biber konservesi..bileniniz varsa bana yardımcı olurmusunuz..

ıyı fıkır canım aktarlarda kesın vardır ben bunu arastırayım en kısa zamanda...hayır tatlım bozulmuyor biz hep böyle yaparıza.s

masallah arkadaslar pek hamaratsınız:nazar:
ben herseyı taze tuketmeyı sevdıgım ıcın böyle tadı farklı gelıyor yıyeceklerın
ama sızlerın yaptıklarını okuyunca heveslenıyor ınsanopuyorumnanaktan

kız maeves sen tarhanayıda kurutmadan buz kalıplarına doldurup dondurucuya at :roflol:
geceleri buluşuyoruz hep burda :roflol:

hahayyy bak bunu hemen denemem lazım:)) ya tutarsaa:)) tarhana yapımında çığır açmış olurum ev kadınlarının hayır duasını alırım fenamı:)))

merhaba kızlar;çok güzel hazırlıklar;Allah agız tadıyla yemek nasip etsin hepimize..bende bugün pazardan alışveriş yaptım..annemden öğrendiklerimle yapmaya çalışıyorum;yeni evli sayılırım pek anlamıyorum bu işlerden ama öğreniyorum..annemle şişe domatesi yaptık;bende evimde az önce taze fasulye;börülce ve barbunyaları ayıkladım..taze fasulyeyi domatesleyerek atıyorum dolaba(şimdi dograyıp suya koydum yarın biraz sarartıp kaldırcam)börülceleri haşladım poşetledim;barbunyayıda haşladım..size sormak istedigim barbunya haşlanmıyor mu??

masallah arkadaslar pek hamaratsınız:nazar:
ben herseyı taze tuketmeyı sevdıgım ıcın böyle tadı farklı gelıyor yıyeceklerın
ama sızlerın yaptıklarını okuyunca heveslenıyor ınsanopuyorumnanaktan
bende taze tüketmeyi sevdiğim için yaz sebzelerini donduruyorum zaten,kışın çıkarıp taze taze yiyelim diye şekercim :))
merhaba kızlar;çok güzel hazırlıklar;Allah agız tadıyla yemek nasip etsin hepimize..bende bugün pazardan alışveriş yaptım..annemden öğrendiklerimle yapmaya çalışıyorum;yeni evli sayılırım pek anlamıyorum bu işlerden ama öğreniyorum..annemle şişe domatesi yaptık;bende evimde az önce taze fasulye;börülce ve barbunyaları ayıkladım..taze fasulyeyi domatesleyerek atıyorum dolaba(şimdi dograyıp suya koydum yarın biraz sarartıp kaldırcam)börülceleri haşladım poşetledim;barbunyayıda haşladım..size sormak istedigim barbunya haşlanmıyor mu??
barbunyayı ben çiğden atardım hemşehrimcim ancak başıma gelenbir olaydan sonra eve barbunya sokmadığım için yapmıyorum.ama yaparken çiğden aynı bezelye gibi atardım çok güzel oluyordu :)
çok beceriklisiniz kıskandım doğrusu ben sadec patlıcan kuruttum
kıskanana bak ayol,patlıcan kurutmuş,kolay mı patlıcanı kurutmak,onu tutturmak.şahesen benim yerim müsait değil yapamıyorum.bir kere biber denedim kurtlanmıştı ama üstüne aksi gibi yağmur yağmıştı.hep beni buluer zaten böyle şeyler.ellerine sağoık afiyetle yiyn inşallah :))

X